8.Kafanıza göre uyku ilacı almayın

Hiç bir ilacı kafamıza göre almamalıyız zaten de, uyku ilacı da bağımlılık yapması sebebiyle, öyle gelişigüzel şekilde başvurulmaması gereken bir şey.  Zaten bu  tarz ilaçları hekimler, dozaj olarak az miktarlardan artırarak başlatıyor veya bırakırken de yavaş yavaş azalttırıyorlarmış, öyle bir anda başlanıp, bir anda bırakılacak şeyler değil yani. Aman diyeyim 🙂

9.Ilık bir duş

Yatmadan önce alınan ılık bir duş, bebeklerde bile bu kadar etkiliyken, bizde neden olmasın? Günün stresinden kurtulmanıza, kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olacak ve bu duş sonrası nasıl da kolayca, mışıl mışıl bebekler gibi uykuya daldığınıza siz bile inanamayacaksınız.

bebek_uykusuzluk-uyku problemi-ukusuzluk-careler

10.Yastık Önemli

Benim gibi kaliteli uykuya hasret olup da, en ufak bir şeyde o istediği rahatı bulamayıp, bunu kafaya takarak, uykusunu daha çok kaçıranlar, yastık konusunun nasıl hassas olduğuna hak vereceklerdir. Ne kuş tüyü, ne polyester dolgulu, ne silikon dolgulu, benim için varsa yoksa sadece ortopedik yastık… Bu yüzden bir otelde kalıyorsam, artık genelde pek çok iyi otelde yastık menüsü bulunduğundan, hemen ortopedik yastık var mı sorarım. Yataklar da genelde ortopedik olduğu için, kaldığım otellerde genelde hiç uyku sorunu yaşamam zaten. Siz de nasıl yastıkla rahat ettiğinizi artık biliyorsunuzdur, yükseklik olarak da, ne yüksek, ne alçak ve boynunuzda gereksiz gerilme, zorlanma yaratmayan bir yastık seçmelisiniz. Reflü gibi sorunlarınız varsa, doktorunuz yastığınızı biraz yüksek kullanmanızı tavsiye edebilir.

11.Gündüzleri Mutlaka Odanızı havalandırın

Ortamda yeterince oksijen olması ve içerdeki havanın temiz olması için odanızı her gün havalandırmak gerekiyor. Her tarafı rantsal (ay pardon kentsel) dönüşüm sebebiyle inşaat dolu olduğu için, artık bi’ nevi şantiyelerde yaşadığımızı düşünürsek, dışarıda ne kadar temiz bir hava var orası da tartışılır gerçi. Polen ve tozlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak, uyku kalitesini etkiliyor. Yatak odanızda toz tutan türde gereksiz eşyalar, halılar, yatak altlarında istif yaptığınız eski elbiseler vs. varsa, en iyisi bunlar için başka bir oda bulmak ya da sık sık tozlarından arındırmak olacaktır. Hele de alerjik bir bünyeniz varsa, buna ekstra dikkat etmeli.

12.Lavanta Yağı

Yastığa bir kaç damla serpiştirilecek lavanya yağı, uykuya geçişlerde yardımcı faktörlerden biri. Lavanta bitkisinin güzel kokulu açmamış çiçeklerinden elde edilen, kaliteli bir uçucu yağın, uykusuzluk kadar, sinir bozuklukluları, gerginlik gibi psikolojik sorunların çözümünde de etkili olduğu iddia ediliyor.

 

13. Cep Telefonu

Özellikle radyasyın sebebiyle biliyorsunuz “Mobil cihazlar ve televizyon gibi yapay ışık kaynaklarını yatak odasında kullanmayın” diyorlar da, bu kuralı ben de uygulayamıyorum. En kısık ışıkta bile gözlere ne kadar zarar verdiğini hepimiz biliyoruz değil mi? Onun yerine sizi uykuya hazırlayacak, dinlendirici bir kitap okumak çok daha doğru bir yöntem.  Ben mesela hata yapıyorum ve uyumadan önce yabancı dil çalışıyorum, beynim iyice uyanıyor. Ah be evladım , bile bile bunu neden yapıyorsun kendine? Kolayca uykuya dalmak istiyorsanız, siz en iyisi, dediğimi yapın, ama yaptığımı yapmayın 🙂

Hepimize huzurlu, kaliteli, dinlendirici, iyi uykular!

1
2
3
Önceki İçerik2017’de Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?
Sonraki İçerik4 Adımda Elbise Dolabı Ayıklama ve Düzenleme Tüyoları

4 YORUM

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz