Çıldırıciiiym a dostlar! Kaçta yatarsam yatayım, yok! Uyuyamıyorum. Dön o yana, dön bu yana… Sıcak ve nem insanı bitiriyor. Yastık üzerinde henüz ısınmamış bir nokta aramaktan sabaha kadar helak oluyorum. Klimayı otomatikte açsam baştan iyi de, sonra buz gibi oluyor, bu sefer de az önce sıpıttığım çarşafı, şimdi mumla arayan ben! Nem moduna alıyorum ay sanki dondurucunun içine girmiş gibi… Kalkıp çorap giydiğim oldu diyeceğim, şaka zannedeceksiniz. Kitap okurken tam pelte kıvamına geldim sanıyorum, ışığı kapattığım anda gözler yine fal taşı… Biraz gazete okuyayım bari telefondan, Aman Allahım hep şok şok şok haberleri, içimi daraltıyor. Dur ekşisözlük’e bakayım derken, girilen entryler öğle eğlenceli ki bu sefer de gülmekten uyuyamıyorum. Anlayacağınız son dönemde geceleri gelmek, gündüzleri de gitmek bilmeyen uyku ile yollarımızı bayağı ayırdık ama, bu böyle gitmez. Artık aramızı düzeltme zamanı geldi. İşte bu yazım, başta kendim olmak üzere Uykusuzluk Problemi Çekenlere Tavsiyeler niteliğinde…

Ertesi günü yorgun, sinirli, başı ağrıyan, gözleri boş bakan, hayattan bezmiş ve konstantre olmakta zorlanan halde geçirmek istemiyorsanız, bazı basit önlemlerle, kaliteli ve deliksiz bir uyku için yapmamız gerekenler mesela neler?

Kaliteli ve Deliksiz Uyku İçin Tavsiyeler:

1.Karanlık ve Sessizlik

Sanırım duymuşsunuzdur, “Melatonin” denilen ve insana mutluluk veren bir hormon var ve beyinde yalnızca geceleri ve karanlıkta salgılanan bir hormon bu… Hücresel hasarın onarımında da çok büyük rolü olduğu, ayrıca bağışıklık sistemini destekleyici etkileri olduğu iddia edilen bu hormon, karanlık ortamda uzun ve düzenli uyku sayesinde kansere karşı bağışıklığı artırıyormuş. İşte bu yüzden gece lambası bile olmadan, karanlık bir odada uyunması gerekiyor. Sizi bilmem ama odada tiktakları duyulan saat sesi gibi, kafayı takacağım bir ses varsa da ben hayatta uyuyamama mesela. Sessiz, serin ve karanlık bir yatak odası, iyi bir uyku için çok önemli anlayacağınız.

2.Düzenli Uyku saatleri

Herkesin biyoritmi farklı tabi. Kendi hayatınızın şartlarına göre her gün aynı saatte yatmanız ve kalkmanız, bu sayede de kendi düzeninizi oluşturmanız yararınıza olacaktır. Buna kendinize alıştırmaya ne dersiniz? (Çalışıyorsanız, en azından hafta içi için bari bunu yapın derim:)

3.Oda Sıcaklığı Nasıl Olsun?

Valla bu konuda uzmanlar 20-22 C derece diye genelleme yapsalar da, bazılarımız soğuk sever, bazılarımız ılık bazıları daha da sıcakta kendini rahat hisseder. O yüzden bu konu biraz göreceli bence. Ama en iyisi insan, sıcaklık ve nem sebebiyle uykusunun bölünmeyeceği kendine uygun bir sıcaklık ayarlarsa, işte bu en güzeli. Anlayacağınız ben yine klima kumandası elimde, sabaha kadar o sihirli dereceyi ve modu arayıp duracağım gibi biraz daha. Bu arada siz siz olun, aman diyeyim, klimanızı doğrudan yatağa vurmayan ve çok gürültü yapmayan bir şekilde ayarlayın. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise odanın nemi… Bunun yüzde 40-50 civarında olması size iyi hissettirecektir.

uyuyamamak-neden-olur-uykusuzluk-tavsiye
Uykusuzluk problemi varsa ne yapılmalı?

4.Uyurken Ne Giyelim?

İster pijama, ister gecelik, ister şort, ister mont, ne giyerseniz giyin ama illa ki pamuklu olmasına özen gösterin ki, hem cildinizi rahatsız etmesin, hem hava aldırsın ve hem de gece boyunca vücut ısınıza göre uyum sağlayıp, gerektiğinde teri içine çekebilsin. (Tamam mont belki abartı oldu ama kafiyesine kaptırdım kendimi işte 🙂 Bir o kadar önemli konu da nevresim, yatak örtüsü ve yastıkların da yine %100 pamuk olması. Zaten içinde azıcık da olsa polyester vs varsa, hemen nasıl kan ter içinde bırakıp, rahatsız ettiğine şahit olmanız an meselesi:)

5.Beslenme

Doktoruma ve Beslenme uzmanıma kalırsa yatmadan en az 3 saat önce yeme-içme konusunu bırakmamı tavsiye ediyor. Çünkü dolu mideyle yatınca, sindirim sistemi hazım işlemine hala devam ettiği için uyku bozuluyor. Ayrıca reflüye neden oluyor, yani yedikleriniz geri geliyor ve rahatsızlık veriyor. Yağlı, çkolatalı yiyecekler, çay, kahve, kola gibi  içecekler de uyarıcı oldukları için uykuyu kaçıran faktörlerden…. Süt ve yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırıyor ama reflünüz varsa bunlar da cıs! Bunun için sebze ağırlıklı sağlıklı bir akşam yemeği yemek ve üzerine abur cuburla mideyi gereksiz doldurmamak en güzeli.

uykusuzluk neden olur, uykusuzluga çare
Uyuyamıyorum. Ne yapmalıyım?

6.Himalaya Tuzu Lambası

Kendimizi bir deniz kenarındayken veya doğa ile başbaşayken genelde olduğumuzdan daha iyi hissederiz, çünkü havada bulunan büyük miktardaki sağlıklı negatif iyonlar, havaya tazelik, canlılık verir ve içindeki bakterileri azaltır. Kaya tuzu lambaları da, kullanıldığında, içindeki ampül ısındığı için etrafındaki tuzun da ısınmasıyla, odadaki nemi lamba üzerinde toplar. Bu kristal tuzun yüzeyinin hafif ıslanmasına ve böylece etrafa negatif yüklü iyonlar saçmasına yol açar. Negatif yüklü bu iyonlar çevrenin pozitif yüklü iyonlarıyla birleşerek ortamı nötral hale getirir. Evdeki yüksek frekansta elektrik yayan pozitif yüklü bilgisayar, televizyon, cep telefonu vs gibi elektronik aletler, saçtıkları  yüksek düzeydeki elektrik yükü ile, vücutta bazi agrasif maddeleri özgürleştirerek hücre yapısını bozmaya sebebiyet verdiği için, onları bu şekilde nötrlemek faydalı olacaktır.

7.Günlük Su miktarı

Günlük en az 2,5 litre su içmemiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Gece yatmadan, şöyle en az 2 saat kadar önce sıvı almayı kesersek en azından narin uykumuzu bir de tuvalet molalarıyla bölük pörcük olmaktan kurtarabiliriz. Bu arada Kahve ve siyah çay kadar, yeşil çayın da içeriğindeki yüksek miktarda kafein sebebiyle uykuyu kaçırdığını belirteyim.

8.Kafanıza göre uyku ilacı almayın

Hiç bir ilacı kafamıza göre almamalıyız zaten de, uyku ilacı da bağımlılık yapması sebebiyle, öyle gelişigüzel şekilde başvurulmaması gereken bir şey.  Zaten bu  tarz ilaçları hekimler, dozaj olarak az miktarlardan artırarak başlatıyor veya bırakırken de yavaş yavaş azalttırıyorlarmış, öyle bir anda başlanıp, bir anda bırakılacak şeyler değil yani. Aman diyeyim 🙂

9.Ilık bir duş

Yatmadan önce alınan ılık bir duş, bebeklerde bile bu kadar etkiliyken, bizde neden olmasın? Günün stresinden kurtulmanıza, kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olacak ve bu duş sonrası nasıl da kolayca, mışıl mışıl bebekler gibi uykuya daldığınıza siz bile inanamayacaksınız.

bebek_uykusuzluk-uyku problemi-ukusuzluk-careler

10.Yastık Önemli

Benim gibi kaliteli uykuya hasret olup da, en ufak bir şeyde o istediği rahatı bulamayıp, bunu kafaya takarak, uykusunu daha çok kaçıranlar, yastık konusunun nasıl hassas olduğuna hak vereceklerdir. Ne kuş tüyü, ne polyester dolgulu, ne silikon dolgulu, benim için varsa yoksa sadece ortopedik yastık… Bu yüzden bir otelde kalıyorsam, artık genelde pek çok iyi otelde yastık menüsü bulunduğundan, hemen ortopedik yastık var mı sorarım. Yataklar da genelde ortopedik olduğu için, kaldığım otellerde genelde hiç uyku sorunu yaşamam zaten. Siz de nasıl yastıkla rahat ettiğinizi artık biliyorsunuzdur, yükseklik olarak da, ne yüksek, ne alçak ve boynunuzda gereksiz gerilme, zorlanma yaratmayan bir yastık seçmelisiniz. Reflü gibi sorunlarınız varsa, doktorunuz yastığınızı biraz yüksek kullanmanızı tavsiye edebilir.

11.Gündüzleri Mutlaka Odanızı havalandırın

Ortamda yeterince oksijen olması ve içerdeki havanın temiz olması için odanızı her gün havalandırmak gerekiyor. Her tarafı rantsal (ay pardon kentsel) dönüşüm sebebiyle inşaat dolu olduğu için, artık bi’ nevi şantiyelerde yaşadığımızı düşünürsek, dışarıda ne kadar temiz bir hava var orası da tartışılır gerçi. Polen ve tozlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak, uyku kalitesini etkiliyor. Yatak odanızda toz tutan türde gereksiz eşyalar, halılar, yatak altlarında istif yaptığınız eski elbiseler vs. varsa, en iyisi bunlar için başka bir oda bulmak ya da sık sık tozlarından arındırmak olacaktır. Hele de alerjik bir bünyeniz varsa, buna ekstra dikkat etmeli.

12.Lavanta Yağı

Yastığa bir kaç damla serpiştirilecek lavanta yağı, uykuya geçişlerde yardımcı faktörlerden biri. Lavanta bitkisinin güzel kokulu açmamış çiçeklerinden elde edilen, kaliteli bir uçucu yağın, uykusuzluk kadar, sinir bozuklukluları, gerginlik gibi psikolojik sorunların çözümünde de etkili olduğu iddia ediliyor.

13. Cep Telefonu

Özellikle radyasyon sebebiyle biliyorsunuz “Mobil cihazlar ve televizyon gibi yapay ışık kaynaklarını yatak odasında kullanmayın” diyorlar da, bu kuralı ben de uygulayamıyorum. En kısık ışıkta bile gözlere ne kadar zarar verdiğini hepimiz biliyoruz değil mi? Onun yerine sizi uykuya hazırlayacak, dinlendirici bir kitap okumak çok daha doğru bir yöntem.  Ben mesela hata yapıyorum ve uyumadan önce yabancı dil çalışıyorum, beynim iyice uyanıyor. Ah be evladım , bile bile bunu neden yapıyorsun kendine? Kolayca uykuya dalmak istiyorsanız, siz en iyisi, dediğimi yapın, ama yaptığımı yapmayın 🙂

Hepimize huzurlu, kaliteli, dinlendirici, iyi uykular!

Önceki İçerik2017’de Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?
Sonraki İçerik4 Adımda Elbise Dolabı Ayıklama ve Düzenleme Tüyoları

4 YORUM

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz