Ana Sayfa Blog

Kruvasan aşkına… Cro&Cups şimdi Bodrum’da

0
Crocups Bodrum'daki favorim olan kruvasan

Yeni Lezzet Keşifleri bölümünde bugün size İstanbul Kadıköy’de, Moda ve Küçükyalı’da lokasyonları bulunan ve geçen yıl itibari ile Bodrum’da da şubesi açılan Cro&Cups markasından bahsetmek isterim. Geçtiğimiz hafta merkezde, hemen Bodrum Belediyesi’nin arkasında yer alan mekanı ziyaret ettim ve instagram hesaplarından ve dükkan vitrininden inanılmaz lezzetli görünen kruvasanlarını bir de kendim deneyimledim. Akıllarda tek bir soru vardı: Benim gibi ülke ülke gezip, her fırsatta tadım yapan, gerçek bir kruvasan severi bakalım memnun edecekler miydi? 🙂

IMG 2296
Cro&Cups Bodrum mağazası Bodrum Belediyesi’nin hemen arkasında, Türk kuyusu mahallesi üzerinde
IMG 2292
CroCups Bodrum

Croissant olarak yazılan Kruvasan ismi nereden geliyor?

“Kruvasan” demişken, biraz da tarihinden bahsedelim. Bu konuda bir çok rivayet olsa da, en bilinen hikayesine göre, kruvasanın kökeni 13. yüzyıldan itibaren Avusturya’da yapıldığı söylenen “kipferl” isimli başka bir mayalı hamurişine dayanıyor. Fransızca‘dan ithal bu kelimenin orijinali “croissant“.  Fransızca ‘da “büyümek” anlamına gelen “croître” fiilinden türeyen “croissant“, “büyüyen” anlamına geliyor: Tıpkı dolunaya doğru evrilen, git gide büyüyen “hilal” gibi.

IMG 3761
IMG 2307
CroCups Bodrum – Tuzlu kruvasan çeşitleri
IMG 3842

Cro&Cups Bodrum’da Nerede?

Cro&Cups Bodrum’un yeri çok kolay ulaşılır. Merkezde bulunan Milta Marina’daki Bodrum Belediyesi binasının yanındaki yoldan baktığınızda hemen ileride solda görüyorsunuz zaten dükkanı. Türk kuyusu mahallesi No:11/1’de Haftanın 7 günün saat sabah 8:00 ile 19.00 arasında açıklar. Hatta Yaz sezonu ile birlikte Pazar günleri de açık olacaklarmış. Yani ben bu satırları kaleme alırken demek ki, artık Pazar günü de hizmet veriyorlar demektir.

IMG 3797
Cro&Cups’da kahvaltı tercihim yumurta ve füme etli bu kruvasan sandöviç oldu.

Hem tatlı, hem tuzlu malzemelerle servis edilen Kruvasanlar Cro&Cups’da

Gittiğimde şansıma firmanın Üretim müdürü de oradaydı ve biraz sohbet etme imkanınız oldu. Kendisinden aldığım bilgiye göre Cro&Cups markasının kurucuları da bu hayallerini hayata geçirirken, bir kruvasandan çok daha fazlasını tüketiciye sunmak istemiş olacak ki, bu doğrultuda pek çok ar-ge çalışmaları yapmışlar ve aynen kruvasan kelimesinin özündeki büyümeyi, iş yapış şekillerinde yansıtarak, çok çeşitli kruvasan menüleri hazırlamışlar. Özellikle ilk olarak akıllara bir tatlı olarak kazınan kruvasana ilaveten, ayrıca harika tuzlu sandviçler yaparak da her öğün için damakta enfes tatlar bırakmayı amaçlamışlar.

IMG 5341
Üşengeç Şef ‘in bugünkü lezzet durağı: Bodrum Cro&Cups

Cro&Cups menüsünde neler var?

Sade kruvasan yanında, peynirli, pastırmalı, çikolatalı, elma soslu olanları mevcut. Danish olarak ise kiraz marmelatlı, yaban mersinli, çilek ve çikolatalı, pesto soslu olanlarını da yapmışlar. Çikolata dolgulu, fıstık kremalı, fındık ve krokanlı, çilek ve kremalı, muz ve kremalı ve badem kremalı olan seçenekler birbirinden davetkar gözüküyor. Tuzlu olanlarına gelince; füme et ve füme hindi ve çedarlı kruvasan, zeytin ezmeli peynirli, ton balıklı, yumurta ve peynirli, ayrıca sosisli olanı bile mevcut.

Cro&Cups’a neden gitmeli?

Cro&Cups markası kruvasanları ile öncelikle Türk damak tadına uygun, iştah açan görsel bir şölen sunarken, katkı maddesi içermeyen, tamamen el yapımı, %100 tereyağı kullanılarak yapılan çeşit çeşit kruvasanları ile, özellikle kendi denediklerim için konuşmam gerekirse, füme et ve yumurtalı olan ve pastacı kremalı çilekli olan çeşitleriyle ve de çıtır çıtır yapısı ile, siparişim üzerine hemen o anda hazırlanan taptaze hali ile, yurtdışında denediğim başarılı örnekler ile yarışan bir lezzet sundu. Kruvasan sevenlere Cro&Cups ürünlerini tavsiye ediyorum.

IMG 2334
CroCups Bodrum – pastacı kremalı çilekli kruvasan

Bodrum Cro&Cups

Adres : Çarşı Mahallesi Türk kuyusu mahallesi No:11/1

Web sitesi : www.crocups.com

Healing Oil Zeytinyağı Markasının Yaratıcısı Hakan Tetik Röportajı

0

Bu ayki röportajımı, yıllardır bayılarak kullandığımız en favori zeytinyağımız olan Healing Oil zeytinyağı markasının kurucularından olan Sevgili Hakan Tetik ile yapıyorum. İsminin anlamı gibi “Şifalı”olduğuna gönülden inandığım ve tüm yemeklerimde güvenle kullandığım zeytinyağı, tam bir nimet! Kalp damar hastalık riskini azaltır, tip II diyabet riskini düşürür, vücutta inflamasyonu azaltır, anlayacağınız faydaları saymakla bitmez. Tüm bunlara ilaveten, Healing Oil zeytinyağını daha ilk tattığım anda, gönlümü fethetmesinin sebeplerinin en başında, dengeli aromatik yapısı geliyor. Zaten, az sonra röportajımızda okuyacağınız üzere, markanın, ortaya çıkış hikayesinin ardında da yine bu özelliği öne çıkıyor.

Omega 9 yönünden zenginliği ve yüksek polifenol değeriyle ve tüm tarafsız analizlerde (Bu testleri Healing Oil web sitesinden siz de inceleyebilirsiniz) kalitesi ve saflığı da tescillenen Healing Oil zeytinyağı, adeta “Bir Fransız Parfümü”nü andıran çok şık siyah bir silindirik kutu içindeki sunumuyla ve uygun fiyat politikasıyla da, yılbaşı alışverişleriniz için sevdiklerinize harika bir hediye alternatifi. Zarif şişesinin üzerinde, gün ışığı geçirmeyen, yine siyah mat zemin üzerine altın renkli ağaç motifiyle kullanılan logo tasarımıyla, bolluğun, bereketin, sağlığın ve şifanın gücünü simgeleyen hayat ağacının sihrini ve gücünü insana hissettiren Healing Oil zeytinyağının ilk doğum hikayesini ve Kaz Dağları’ndan gelen bu lezzetin öne çıkan özelliklerini biraz da kendisinden dinleyelim.

Usengecsef.com‘a hoş geldiniz Hakan Bey. Öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Healing oil zeytinyağı Hakan Tetik
Healing Oil Zeytinyağı markasının kurucularından Hakan Tetik Röportajı

1978 İstanbul doğumluyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Asıl işim TV ve sinema sektöründe kullanılan ekipmanların tedarikidir. Gezmeyi ve seyahat etmeyi seviyorum. En çok sevdiğim aktivite ailem ve dostlarımla zaman geçirmektir.

Healing oil Zeytinyağı markasının doğma hikayesi nedir?

Bu soruya Ortağım Doğan Bulut’un açıklaması ile cevap vermek isterim: “Yolculuğumuz ticari bir mülahaza olmadan başladı. Benim Balıkesir, Burhaniye’de  bir miktar zeytinliğim vardı. Buradan aldığımız mahsulü eş, dost ve akrabalara dağıtıyordum. Şu an ortağım olan Hakan Bey’e de bir miktar zeytinyağı vermiştim ki, Hakan Bey, bir kaç gün sonra beni arayarak, eşinin normalde kokusundan rahatsız olması nedeniyle zeytinyağı kullanamadığını, ancak, verdiğim zeytinyağını çok beğendiğini ve hiç rahatsızlık hissetmediğini söylemesi sonrası, bu lezzetin geniş kitlelere yayılması konusunda süreci başlatmış olduk. Bizce çok lezzetli olan ürünümüzün, öncelikle kalitesini ölçtürmemiz gerekiyordu. Bu sebeple akreditasyon özellikli analizler yaptırdık, kalitemizin tescili ile de markalaşma sürecimizi başlattık ve devam ediyoruz. Benim ve Hakan Bey’in mevcut işlerimiz gereği ithalat ve ihracat bağlantılarımız olduğundan ağırlığımızı ihracat tarafına verdik.”

Ailenizde bu sektörle ilgilenen başka bireyler de var mı? Hasat yaptığınız zeytinlikleriniz nerelerde? Hangi yöntemlerle işliyorsunuz? 

Şimdilik aile bireylerimizden bu işle ilgilenen başka kimse yok. Zeytinliklerimiz Balıkesir in Burhaniye ilçesinde ve yaklaşık 100 dönüm civarında. Bir o kadarda alıp işleyebileceğimiz (Doğan Bey’in yakın akrabalarına ait olan) zeytinlik bulunuyor. Yaklaşık 15 bin litrelik, senelik üretim kapasitemiz mevcut. Soğuk sıkımı ise yerel bir tesiste, sadece kendi mahsulümüz varken ve gerekli dezenfektasyon sağlandıktan sonra yapıyoruz. 

Şu anda web sitenize baktığımda, Uluslararası gümrüklerde geçerli olan akreditasyon raporunuza göre, %99.99’luk saflık oranı ve 0.8’lik asit oranı ile Healing Oil zeytinyağınız, dünyanın en iyilerinden… Bu sonuçları ortaya çıkarırken sizi bu derece özenli üretime iten güç nedir?

Bu yılki zeytinyağımızın asit oranı ise 0.4 olarak ölçüldü.

Sanırım bu sorunuzu şöyle cevaplayabilirim: Ortağım Doğan Bulut, eski bir finansçı. Son 10 yıldır inşaat ve gayrimenkul sektörü ile uğraşıyor. Ve ben Hakan Tetik. Broadcast yayıncılık sektörüne ekipman tedarik ediyorum. Dünyada 63 ülkede faaliyet gösteren bir üretici firmanın Türkiye’deki tek distribütörü olarak ticari faaliyetlerime devam ediyorum. Dolayısıyla, mevcut hayatımızı idame ettirdiğimiz ticari faaliyetlerimiz olduğu için, bu işi para kazanmak için yapmıyoruz. Öncelikli hedefimiz kaliteli ve iyi bir ürün çıkartmak, hobi niteliğinde. İşimizi iyi yaptığımız ve sizin gibi kıymetli insanların beğenisini kazandığımız için, bu durum bizi büyümeye ve bu işi hobiden ticari bir faaliyete doğru ilerlemeye sevk etti. “Satacak iyi bir ürününüz varsa, alacak doğru birileri mutlaka çıkar” düsturu ile hareket ediyoruz. 

Healing Oil Zeytinyağı markasının kurucularından Hakan Tetik Röportajı
Healing Oil Zeytinyağı

Harikasınız. Sizin gibi idealist insanlar pek kalmadı. Peki “Tek çeşit zeytinyağı” üretiyorsunuz. Bunun sebebi nedir desem? 

Öncelikle ürettiğimizin en iyisi bu olduğu için… Daha sonra, aynı bahçeden, aynı ağaçtan alınan ve aynı şekilde üretilen mamülü farklı ambalajlar ile, farklı stratejiler ile satmak bize çok etik gelmiyor. En sağlıklı üretim “Soğuk sıkım”, dolayısıyla maliyeti düşürüp daha az sağlıklı olan ürünler üretmek gibi bir niyetimiz yok. İşimizi ya iyi yapalım, ya da hiç yapmayalım! Bizim bakış açımız bu şekilde. Butik ve kaliteden ödün vermeden üretim yaptığımızdan, üretimimiz sınırlı, bu sebeple de tek çeşit ve tek markamız mevcut.

Mesleğinizin zorlukları neler?

İnsanların daha önceden hiç kullanmadığı ve denemediği bir ürün için enteresan yorumlar yapması beni biraz üzüyor. Siz de takdir edersiniz ki pandemi süreci ile ihracat maalesef çok zorlaştı. Bizim asıl satış hedefimiz ve ağırlık merkezimiz ihracat. Benim kendi işimden dolayı yurt dışı bağlantılarım çok olduğu için bu konuda zorlanmadık. Fakat özellikle Avrupa birliği ülkelerinde ülkemizden gelen gıda maddeleri için ek vergi uygulanması, maliyetlerin artması bizi biraz daha yormaya başladı.

Meslek hayatınızda başınızdan geçen en komik ya da en ilginç anı? Veya en çok mutluluk duyduğunuz anı?

Maalesef çok komik şeyler yaşamak biraz zorlaştı artık. Fakat internet üzerinden sipariş veren bir müşterimiz ürünü teslim aldığında muhtemelen çok dikkat etmemiş olacak ki, bizi arayarak “Ben zeytinyağı istedim, neden şarap gönderdiniz?” demesine halen gülüyorum. 🙂 Yurt dışından bazı kullanıcılar, ürünümüzü denedikten sonra mail ve sosyal medyadan bize ulaşarak memnuniyetlerini belirtiyor. Bu bizim için çok kıymetli ve değerli.

Healing Oil Zeytinyağı markasının kurucularından Doğan Bulut ve Hakan Tetik
Healing Oil Zeytinyağı markasının kurucularından Doğan Bulut ve Hakan Tetik

Günbegün değişen ekonomik koşullar karşısında Ürünleriniz hem çok şık, hem de sunulan kalite için, oldukça uygun fiyatlı. Adeta şık bir parfümü andıran tasarım ve sunumuyla, özenli kargolamasıyla ayrıca harika da bir hediye alternatifi. Peki ürünlerinizi satın almak isteyenler, size nereden ulaşabilirler?

0545 971 10 10 Whatsapp sipariş hattımız var. Bunun haricinde healinoil.tr instagram sayfamızdan bize ulaşabilirler. Sizlere bir mesaj kadar yakınız. 

Yurtiçi ve yurtdışındaki yakın gelecek projelerinizden de bahsetmek ister misiniz?

Yurt dışı için şu anda Çin halk cumhuriyeti ile çalışıyoruz. Almanya, Hollanda ve Norveç ile anlaşmalarımız pandemi nedeniyle askıya alındı maalesef. Umarım en kısa sürede oralara da ulaşacağız.

Yurt içi için, kargo ile ülkemizin her iline gönderim yapmaktayız. Market veya benzeri satış noktalarına girmeyi şimdilik düşünmüyoruz. Bizden ürün alıp bu noktalarda satmak isteyenler olabiliyor, o konuda herkesin kendi ticari düşüncesidir saygı duyuyoruz.

O zaman şimdi gelelim röportaj yaptığımız tüm konuklarımıza sorduğumuz genel sorularımıza…

Türkiyede ve dünyadaki en sevdiğiniz restoranlar?

Pekin’de Jubaoyuan

Bursa’da Bülent şef ve Fasulyeli. 

Yemek yapmayı mı yoksa yemeyi mi seversiniz? En güzel yaptığınız yemek hangisidir?

Yapmak yemekten daha eğlenceli ama çok başarılı sayılmam. Et yemeklerini yenilebilecek düzeyde yapabiliyorum.

Hobileriniz neler?

Seyahat etmek, kitap okumak, kahve ve zeytinyağı hakkında yeni şeyler öğrenmek.

Son izlediğiniz film?

BKM “Sen hiç ateş böceği gördün mü?”

Son gittiğiniz konser?

Tan Taşçı 

Son izlediğiniz oyun?

“Herkes kocama benziyor”

Son yaptığınız seyahat?

Kısa bir süre önce Karadeniz turu yaptım.

Son olarak Üşengeç Şef okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben ve ortağım hali hazırda sürdürdüğümüz ve işleyişinden memnun olduğumuz şirketlere sahibiz. Bu işe ilk etapta hobi niyeti ile başladık. Bizim iki tane zevkimiz var. Birincisi kahve benim hastalığım ve Doğan beyinin ise zeytin yağı. 

Ticari olarak bu işten çok bir beklentimiz olmadığı için her şeyin en iyisini yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Çünkü herkesten önce bu Healing oil zeytinyağını ailemiz ve sevdiklerimiz ile birlikte biz kendimiz tüketiyoruz. Kalite, saflık ve hijyen konusunda asla taviz vermeden işimizi yapmak istiyoruz. Siz memnunsanız, biz mutluyuz. Değerli röportajlarınız arasında biz de yer verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

Evde Yılbaşı Menüsü için Fotoğraflı Tarifleriyle Yemek Önerilerim

0

13 senedir takipçilerim bilir ki; Üşengeç şef tarifleri en acemilere ve en üşengeçlere bile harika yemekler yaptıracak kadar kolay anlatımlı ve pratiktir. Adım adım fotoğraflarıyla üşenmeden anlatırım ve derim ki; “Ben yapabiliyorsam, siz neden yapamayasınız ki?” İşte “Üşengeç Şef”, böyle böyle, yıllar içerisinde, bekar evlerinin, öğrenci evlerinin, yeni evli hanım kızlarımızın mutfaklarında mis gibi yemekler pişmesine naçizane vesile olarak, bugün Türkiye’nin en çok okunan web sitelerinden biri haline geldi ne de olsa. İşte size pandemi önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle, 2022’ye girerken, evde yılbaşı yemeği için önerilerim. Üzerine tıklayarak yemek tariflerine kolayca ulaşabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık. Afiyet olsun!

iftar-menuleri-kirmizi-mercimek-corbasi-tarifi

Üşengeç Şef’den Yılşbaşoı Menüsü için Adım adım Fotoğraflı Çorba Tarifleri

Farklı besin gruplarını bir arada içerdiği, vitamin ve mineral açısından zengin ve besleyici olduğu için çorbalar, iftar sofralarının olmazsa olmazlarındandır. Ramazan ayında ılık ılık içimiyle, hem midenizi yemeğe hazırlamaya, hem de içinde bol su ihtiva ettiği için, kaybolan vücut suyunu yerine koymaya ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olması da onu her daim sevmemizin bir başka sebebi.

Sebzeli Kırmızı Mercimek Çorbası

Domates Çorbası

Terbiyeli Çorba

adim-adim-resimli-mercimek-salata-tarifi-iftar-menuleri

Üşengeç Şef’den Yılbaşı Menüsü için Adım adım Fotoğraflı Salata-Meze ve Hamurişi Tarifleri

Oruç süresince susuzluğu daha az hissetmek için iftarda ve sahurda domates salatalık gibi bol çiğ sebze tüketimi öneriliyor.

Yeşil Mercimek Salatası
Cacık
Cevizli Yoğurtlu Semizotu
Kolay Su Böreği
Kısır
Mücver

adim-adim-resimli-karniyarik-tarifi-iftar-menuleri

Üşengeç Şef’den Yılbaşı menüsü için Adım adım Fotoğraflı Ana Yemek Tarifleri

Kabak
Karnıyarık
Kıymalı Bezelye
Biber Dolması
Köfte
Kıymalı Patates
Fırında Tavuk
Taze Fasulye
Yeşil Mercimek
Hazır Mantı
Nohut

ve tabi ki Yılbaşı akşamı menüsünün olmazsa olmazı…

Yılbaşı Hindisi Tarifi ve iç pilav tarifi

yilbasi hindi tarifi ic pilav

adim-adim-resimli-bulgur-pilav-tarifi-iftar-menuleri

Üşengeç Şef’den Yılbaşı Menüsü için Adım adım Fotoğraflı Pilav Tarifleri

Sade Pilav
Şehriyeli Pilav
Bulgur Pilavı

adim-adim-resimli-enginar-tarifi-iftar-menuleri

Üşengeç Şef’den Yılbaşı Menüsü için Adım adım Fotoğraflı Zeytinyağlı Tarifleri

Zeytinyağlı Barbunya
Zeytinyağlı Enginar
Zeytinyağlı Patlıcan

adim-adim-resimli-firin-sutlac-tarifi-iftar-menuleri

Üşengeç Şef’den Adım adım Fotoğraflı Kek ve Tatlı Tarifleri

Fırın Sütlaç
Çikolatalı Kek
Künefe
Trileçe
Cheesecake

Size Ramazan ayı için pek çok alternatif sunarak, seçip beğenin ve aralarından istediklerinizi hazırlayarak, kendi iftar menülerilerinizi, zevkinize göre kendiniz yaratın istedim. Umarım üşenmeden hazırladığım bu adım adım resimli ve kolay anlatımlı tariflerim, birbirinden leziz yemekleri kolayca yapmanıza yardımcı olur. 🙂

Ve iftardan sonra da bol köpüklü bir Türk Kahvesi keyfi yapmayı arzu ederseniz de, işte onun da tarifi burada 🙂

Üşengeç Şef’den Adım adım Fotoğraflı Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

turk kahvesi tarifi

Matrix 4 Filminden İlk Görüntüler ve The Matrix: Resurrections Fragmanı

0

Matrix 4 filmi hakkında en yeni haberler bu yazımda! Bildiğiniz gibi 1999 yılında hit olan ve kült haline gelen efsane film The Matrix‘de Keanu Reeves, Matrix‘i manipüle edebilen “The One” olduğu için Matrix‘ten kurtulan bilgisayar programcısı Neo karakteriyle hayatımıza girmişti. Ünlü bilim kurgu serisinin 2003 yılında Matrix Revolutions ile sona eren Matrix üçlemesi, küresel gişede 1,6 milyar dolar hasılat elde ederek, insanlarla makineler arasında bir barışla sona erdi ve insanlara Matrix’i tamamen terk etme seçeneği verdi.  Ancak biliyorsunuz ki, üçlemenin son filminde Trinity bir hovercraft kazasında ve Neo da, Ajan Smith’i yok eden mücadelesinden sonra ölmüşlerdi. Biz hikaye bitti zannedip üzülürken, şimdi ise The Matrix 4‘ün ilk tanıtım videosu ve bugün yani 6 Eylül itibariyla da ilk Fragmanı (Matrix 4 Official trailer) yayınlandı. Müjdemi isterim! Orijinal adı “The Matrix: Resurrections” olan Matrix 4 filminin, sadece bir kaç dakika önce gün yüzüne çıkan, ilk fragmanını az sonra bu yazımın içinden izleyebileceksiniz.

Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser - Official Trailer
Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser – Neo ve Trinity

Siz de benim gibi merak ediyorsunuzdur. Filmde eskilerden kimler var, kimler yok… Resmi tanıtımında meşhur kırmızı ve mavi haplara vurgu yapılan film, acaba ne zaman vizyona girecek? Bu sorunun cevabına gelmeden önce, şunu da merak etmiyor muyuz? Peki son filmde filmin iki başrol kahramanı da hayatını kaybetmişken, hem Keanu Reeves hem de Carrie-Anne Moss bu durumda bu devam filminde nasıl bir rol üstelenecek acaba?

WhatistheMatrix.com’da Hangi Renk Hapı Seçeceğinize Hazır mısınız?

Filmin resmi web sitesi olan WhatIsTheMatrix.com isimli interaktif siteye girenleri, Matrix’in ikonikleşmiş kırmızı ve mavi hapları karşılıyor. Bu iki hap arasında seçim yapan izleyiciler, filmle ilgili farklı görüntüler seyretme şansı buluyor. Diğer hapı seçsem ne olacaktı acaba diye merak edenler ise, video bittiğinde bu sefer diğer hapı seçerek alternatif görüntülere de ulaşabiliyor.

Matrix 4 Filmi Ön Fragmanı – Box Office Türkiye Türkçe Altyazılı Matrix 4 Teaser -The Matrix Resurrections teaser

Matrix 4 için Kırmızı Hapı Seçersem Ne Oluyor?

Eğer kırmızı hapı alırsanız Yahya Abdul-Mateen II’den dünyanın ne olduğunu anlatan kısa bir açıklama dinliyorsunuz. Buna ek olarak yine filmden birkaç kısa sahne ile kesişen Matrix’in imzası olan yeşil kaydırma kodu karşımıza çıkıyor. Bu da hafızalarda hemen ilk Matrix filmine gönderme yapıyor.

Matrix 4 için Mavi Hapı Seçersem Ne Oluyor?

Eğer mavi hapı seçerseniz site size yine farklı bir anlatımı içeren kesit gösteriyor. Bu kesitte ise; burada bulunmanızın sebebinin gerçeği kurgudan ayırt etmekte güçlük çekmeniz olduğunu açıklayan Neil Patrick Harris yer alıyor. Bunun yanı sıra Matrix 4 teaser’ının ardından filmden birkaç sahne sergileniyor.

Matrix 4 Tanıtımındaki Kodlardan Oluşan Saate Dikkat!

İlginç olan ise, hapları sectiğinizde kodlardan oluşan saat; sizin o anda ekrana bakarkenki yerel saatinizi gösteriyor. Siz de bunu farkettiğinizde ben ve diğer milyonlar gibi küçük bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz.

Matrix 4 (The Matrix Resurrections) Filminin ilk Fragmanını İzleyin

The Matrix Resurrections – Official Trailer 1 – Matrix 4 filmi fragmanı

Matrix 4 Filminin Yönetmen ve Oyuncu kadrosunda kimler var?

Box Office Türkiye, her iki görüntüyü de altyazı ile bir araya getirmiş. Bu görüntülerde başta Neo ve Trinity olmak üzere, hikayenin pek çok karakterine rastlıyoruz. Yönetmenliğini Lana Wachowski‘nin üstlendiği “Matrix Resurrections”ın oyuncu kadrosunda Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Yahya Abdul-Mateen II, Neil Patrick Harris, Jonathan Groff, Christina Ricci, Jessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi isimler yer alıyor.

Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser - Official Trailer
Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser – Neo karakterinde Keanu Reeves

Peki… Matrix 4 Filminin Oyuncu kadrosunda kim yok?

Buraya kadar her şey süper ama… Fark ettiyseniz en sevilen oyunculardan biri eksik. Kim tahmin edebildiniz mi? Evet 4. Matrix filminde aktör Laurence Fishburne, Matrix 4’e Morpheus olarak geri dönmüyor maalesef. Onun yerine Abdul-Mateen, yeni filmde genç bir Morpheus’u canlandırıyor. Laurence Fishburne, New York Magazine’e verdiği demeçte, “Filme davet edilmedim. Belki bu beni başka bir oyun yazmaya teşvik eder. Onlara iyi şanslar dilerim. Eminim ki çok iyi iş çıkaracaklardır.” demiş.

Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser - Official Trailer
Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser

Matrix 4 ‘ün Senaryosunu Kimler Yazdı?

Matrix 4’ün senaryosunu Aleksandar Hemon ve David Mitchell, Matrix 4’ü Lana Wachowski ile birlikte kaleme almış. Eskiden Wachowski Brothers olarak bilinen kardeşler, birlikte orijinal üçlemeyi yazıp yönetmişlerdi. Yeni cinsiyet tercihleri sonrası isimleri Lana ve Lilly Wachowski ya da kısaca Wachowski Sisters olarak değişen isimlerden Lilly, bu seferki projeye dahil olmak istememiş.

Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser - Official Trailer
Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser – “Neo” Keanu Reeves

Matrix 4 Konusu Nedir?

The Matrix: Resurrections için görünen o ki, Matrix 4‘de Neo, yakın gelecekte San Francisco’da yaşıyor, Matrix’in en başında sıkıcı bir varoluşa hapsolmuş.  Bir cafede Trinity’ye rastlıyor ve ilk el sıkıştıkları anda Trinity tuhaf bir hisse kapılarak, Neo’ya “Daha önceden tanışıyor muyuz?” diye soruyor.  Ardından hikaye başlıyor. Bol bol aksiyona hazır olun!

Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser - Official Trailer
Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser – Dövüş sanhneleri

Matrix 4 için Akılda Olan Sorulardan Bazıları

Peki Neo öldükten sonra ne oldu?  Savaşı sona erdirmek için robotlarla yapılan anlaşmadan sonra bilincinin Matrix’e geri yüklenmesi mümkün mü?  Şimdi Matrix’te, kim veya ne olduğu ve dünyanın gerçekliği hakkında hiçbir bilgisi olmayan sıradan biri olarak mı yaşıyor? Bunların cevapları için biraz daha bekleyeceğiz gibi. Peki ne kadar mı?

Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser - Official Trailer
Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser

Matrix 4’ün vizyon tarihi nedir?

Başlangıçta Warner Bros., Matrix 4’ün resmi çıkış tarihini 21 Mayıs 2021 olarak vermişti, ancak diğer birçok film gibi, COVID-19 salgını nedeniyle onun da gösterimi ertelendi. Eğer bir aksilik olmazsa, Matrix 4, diğer ismiyle The Matrix Resurrections filminin, 22 Aralık 2021 tarihinde vizyona girmesi planlanıyor.

Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser - Official Trailer
Matrix 4 Film Fragmanı / The Matrix: Resurrections Teaser – Official Trailer

Sizin Matrix 4 ile alakalı en çok heyecan duyduğunuz konu nedir? Önceki 3 filmi de izlediniz mi? Beğendiniz mi? Sizin de aklınız bolca karıştı mı? İçinden çıkabildiniz mi? Hadi bana yorumlarda yazın!

Evde Tam Fındıklı Çikolata Tarifi – Beyoğlu Çikolatası

0

Çikolata bir endorfin ve serotonin deposu. Dolayısıyla tam bir mutluluk kaynağı! Belki de bu yüzden insanların en çok sevdiği ve tükettiği gıdaların başında geliyor. Sizn hangisini daha çok tercih ediyorsunuz bilemiyorum ama ben uzun yıllar sütlü çikolata seven ve bitter çikolatayı acı zanneden biri olarak, şimdiki damak tadımla ise sadece bitter çikolata yiyebilen bir haldeyim. Kendisini sadece sevmiyorum, adeta bayılıyorum. Özellikle de içinde antep fıstığı ya da fındık olunca tadından yenmez oluyor benim için. Piyasada satılan çikolatalar arasında en sevdiğim hem bitter hem de antep fıstıklı olması sebebiyle Damak Gece olmak birlikte, onun içindeki fıstık miktarı bile bazen bana yetmeyebiliyor. Ben de böyle durumlarda bol malzemeli çikolatamı evde kendim yapıyorum. İşte bugün de size yine böyle günlerden birinde, bol ve tam fındıklı çikolata tarifimi ve evde nasıl yaptığımı anlattığım bir video ile geldim. Üşengeç Şef Youtube kanalında yayınlanan 3 Malzemeyle Bol Fındıklı Beyoğlu Çikolatası Tarifi videoma buradan ulaşabilirsiniz.

Tam Fındıklı Çikolata Tarifi için Malzemeler (6 kişilik)

 • 3 paket 70 gr’lık %70 Kakaolu Eti Karam Bitter çikolata
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 paket (200 gr) tam fındık

Malzemeleri saydığımıza göre, sıra geldi, evde sadece bu 3 malzemeyle nefis ve bol fındıklı, (üstelik arzunuza göre tam fındıklı) çikolatanızı yapmaya. Tarifini en kolay şekliyle Youtube kanalımdaki Çikolata Tarifi videosuyla anlattım.

findikli cikolata tarifi
Ev yapımı Tam Fındıklı Çikolata Tarifi Videosu – Beyoğlu Çikolatası Videolu Tarif

Evde Tam Fındıklı Çikolata Tarifi Nasıl Yapılır?

Çok kısaca özetlemem gerekirse; Benmari usulüyle önce 3 paket çikolatayı eritiyoruz, ardından içine yine arzunuza göre (evde varsa) 1 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını ilave ediyoruz. Ve en sonunda tam fındıkları da ekleyip güzelce karıştırıyor ve yağlı kağıda tek sıra halinde yayıyoruz ve kısa bir süre dondurucuda şekil almalarını bekliyoruz.

findikli cikolata tarifi 4
Tam fındıklı bitter çikolata tarifi

İşte artık yemeye hazır! Aynı tekniği kullanarak ve en sonunda fındık yerine, Antep Fıstığı içi ekleyerek, bu kez de evde keyfinizce ve çok kolay şekilde bol malzemeli bir Antep Fıstıklı Çikolata da yapabilirsiniz. Ya da arzu ettiğiniz, hayalini kurduğunuz başka malzemeler de kullanabilirsiniz. Hepsi size kalmış. Şimdiden afiyet olsun!

Parfüm Nasıl Saklanmalı? Bvlgari Jasmin Noir Parfüm İncelemesi

0
Bvlgari Jasmin Noir Parfüm inceleme

“Her şey unutulur, ama kokunuz asla!” derler ya… İşte parfüm de, bu anlamda, hem erkek hem kadın için, kullanan kişinin karakterini yansıtması açısından, hepimizin aklını başından alan bir unsur. Peki bu kadar değer verdiğimiz, olmazsa olmazımız haline getirdiğimiz parfümlerimizi, ilk günki kalitesini, uzun süre koruması için nasıl saklamalıyız, hiç düşündünüz mü? Sonuçta kaliteli bir parfüm, elde edilmesi oldukça meşakkatli prosesler gerektiren çok değerli doğal yağlardan ve esaslardan oluşan özel bir karışım. Bu özellikleriyle de gayet hassas bir dengeye sahipler. Doğru koşullarda sakladığımız takdirde, orijinal kokusunu ve dokusunu koruyarak çok daha uzun süre kullanmamız mümkün. İçindeki doğal esanslara zarar vermeden, uzun süre kalıcılık ve daha uzun kullanım ömrü için bir “Parfüm nasıl saklanmalıdır?” İşte bu yazımda sizlere hem bu konuyu biraz anlatacağım, hem de hazır Sonbahara ufak ufak girmişken, tam da bu mevsime ve Kış aylarına uygun bir tercih olduğunu düşündüğüm ve bizzat yeni deneyimlediğim Bvlgari Splendida parfüm serisinden, parlak siyah şişesiyle öne çıkan ve oryantal esintili bir koku olan Bvlgari Jasmin Noir‘dan kısaca bahsedeceğim.

Bvlgari Jasmin Noir Bayan Parfümü İncelemesi - Parfüm nasıl saklanmalı
Bvlgari Jasmin Noir Bayan Parfümü İncelemesi

Uzun Ömürlü Olması için Parfüm Nasıl Saklanmalıdır?

 • Direkt güneş ışığından muhakkak uzak olmalı. Aşırı sıcak, parfümün formülünü bozduğu için bu konu çok çok önemli. Bu yüzden mesela dolap veya çekmece içlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Aynı şekilde sıcak ortamlarda tutulmaması, standart oda sıcaklığında saklanması ve aşırı ısı kaynaklarından (Kalorifer vs gibi) korunması önemli. Bu sebeple duş esnasında çok ısınan ve nemlenen yerler olduğundan banyoda saklamak da hiç doğru bir seçim değil. Spot ışıkları altı gibi ışık kaynakları altında ya da pencere kenarında da asla tutulmamalı. Bazıları özellikle Yazın daha ferah bir his yarattığı için buzdolabında saklamayı tercih ediyor, ben şahsen bunu tavsiye etmiyorum çünkü, aşırı soğuk da parfümün kimyasal dengesini bozuyor.
 • Her zaman ağzı kapalı bir şekilde ve kendi orijinal şişesinde saklanması da bir diğer önemli faktör. Aksi takdirde içindeki alkol ve doğal esanslar uçacağı için parfüm bozulur. Hani bazen çantamızda taşımak için başka minik şişelere aktarmayı seviyoruz ya, aslında en güzeli bunun yerine aynı parfümün küçük boylarından da satın almak…
 • Parfümünüzü pek sallamamaya özen gösterin. Çünkü parfümlerin çoğu hassas kimyasal bağlar ve kolayca kırılabilen karmaşık karışımlarla yapılır. Sallama bu formüllerin kombinasyonu kolayca bozacağı için bozulmasına sebebiyet verebilir.

Eğer yukarıda saydığım konulara dikkat ederseniz, iyi kalite bir parfümü, normal saklama koşullarında yaklaşık 4 ila 5 sene kadar, özelliğini koruyarak saklamanız mümkün.

Yasemin Kokusu Sevenlere Kalıcı ve Asil bir İmza Parfüm: Bvlgari Jasmin Noir Parfüm

Yazımın en başında da bahsettiğim gibi, Bvlgari Jasmin Noir Parfüm, özellikle Sonbahar ve Kış ayları için tercih edeceğim etkili ve kalıcı bir koku. Aynı şişe tasarımı gibi parlak, elegan ve gizemli…

Yaseminin beyaz yıldız formundaki çiçeğinin saflığı ve ferahlatıcı kokusunun, badem sütünün cezbedici saten etkisiyle, paçulinin yoğunluğuyla ve saf tonka fasulyesinin odunsu özelliğiyle bir araya getirildiği, sıcak, aromatik, karakterli ve büyüleyici bir parfüm.

Bvlgari Jasmin Noir Bayan Parfümü İncelemesi -Dilek Yeğinsü-Üşengeç şef
Bvlgari Jasmin Noir Bayan Parfümü İncelemesi -Dilek Yeğinsü-Üşengeç şef

Bvlgari Jasmin Noir Kadın Parfümü Üst – Orta ve Alt Notaları

Öncelikle bilmeyenler için Parfümde Üst Nota, Orta Nota, Dip Nota Nedir? Parfüm Nasıl Seçilir? Nasıl Sıkılırsa Daha Kalıcı Olur?

 • Tepe Notalar: Taze ve canlı notalarla yaseminin ilk çiçeksi ipuçlarını veriyor.
 • Kalp Notaları: Saf Arap Yasemini ve Badem sütü
 • Dip Notalar: Patchouli Kalbi, Kaşmeran ve Saf Tonka Fasulyesi

Hafif veya şekerli koku sevenlerden ziyade, biraz daha ağır tabir edilen, “Oryantal esintili” karakteristik parfümler sevenler için çok daha uygun olduğunu düşündüğüm Bvlgari Jasmin Noir için şunu diyebilirim: Parfüm ilk sıkıldığında, tende başlangıçta keskin bir hissiyat yaratsa da, kısa bir süre içinde bu etkisi yumuşuyor ve çok daha hoş bir kokuya evriliyor ve özellikle yağlı bir cilde sahipseniz, kalıcılığı bütün gün sürüyor.

Tasarımcıları tarafından özellikle 25-40 yaş arası hanımlar için tasarlanan bu parfümün, sizin teninize ve zevkinize de uyumunu ve kalıcılığını bizzat deneyimlemek isterseniz, siz de Bvlgari Jasmin Noir Kadın Parfümüne seçkin bayilerden ulaşabilirsiniz.

Bvlgari Jasmin Noir Bayan Parfümü fiyat
Bvlgari Jasmin Noir Bayan Parfümü İncelemesi

Peki sizin parfümlerinizi saklarken özellikle dikkat ettiğiniz ve faydasını gördüğünüz özel yöntemleriniz var mı? Eğer varsa, ben de sizden tavsiyelerinizi yorumlar kısmında bekliyorum.

Sevgilerimle…

HÜRRİYET GAZETESİ Bodrum Milas – Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı

0
Hürriyet Gazetesi Bodrum Milas Eki, Mete Tamer Onur'un Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı 

Hürriyet Gazetesi Bodrum Milas Ekinde “Göç Edenler Anlatıyor” bölümünde Mete Tamer Onur’un röportaj konuğu Dilek Yeğinsü ve eşi Kaan Yeğinsü oldu. Hafta sonu Bodrum’da neler yapılır? Bir de bizden dinleyin!

Hürriyet Gazetesi Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı

hurriyet usengec sef dilek yeginsu roportaji
Hürriyet Gazetesi Bodrum Milas Eki, Mete Tamer Onur’un Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı

San Sebastian Cheesecake Tarifi

0

Youtube kanalımdaki Üşengeç Şef Videoları’nın 143. bölümünde San Sebastian Cheesecake Tarifini anlatıyorum. Evde sizin de kolayca yapabileceğiniz, bütün aşamalarını her zaman olduğu gibi, tüm püf noktalarıyla, adım adım göstererek anlattığım San Sebastian Cheesecake tarifim hakkında merak ettiğiniz her şeye, bu videoda cevap bulacaksınız.

Malzeme listesini aşağıda da veriyorum. Burada da altını çizdiğim gibi, tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeyi unutmayın, olur mu? Bir de aynen benim videoda yaptığım gibi, her bir yumurtayı tek tek ekleyin ve karıştırın. En iyi San Sebastian lezzeti için, mümkünse pişip, soğuduktan sonra, 1 gece buzdolabında bekletip, ertesi gün tadını çıkarın.

San Sebastian Cheesecake Tarifi için gerekli malzemeler
San Sebastian Cheesecake Tarifi için gerekli malzemeler

San Sebastian Cheesecake tarifi için gerekli malzemeler (12 porsiyonluk)

 1. 1 paket Labne 450 ml (Oda sıcaklığında)
 2. 1 paket Pınar beyaz 200 ml (Oda sıcaklığında) 
 3. 1 su bardağı toz şeker3 yumurta (Oda sıcaklığında)
 4. 1 paket Hazır Krema 200 ml (Oda sıcaklığında) 
 5. 1 paket Vanilya
 6. 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 7. 1 silme çay kaşığı limon kabuğu
Üşengeç Şef Youtube kanalındaki San Sebastian Cheesecake Tarifi Videosu

Bu ve benzeri tariflerimin devamının gelmesini isterseniz, siz de hemen şimdi Youtube kanalıma abone olmayı, videoyu beğendiyseniz, “Beğen” tuşuna basmayı ve yorum bırakmayı unutmayın. Hem bakın, ben üşenmedim, siz de üşenmeyin olur mu?

Keyifli izlemeler! Şimdiden ellerinize sağlık!

Suda Koşu / Aquarunning ve Kilo Vermeye Faydası

0
DCIM100GOPROGOPR0941.JPG

Çocukluğu her Yaz deniz kenarında geçmiş ve sudaki en sevdiği aktivite, denizde ya da havuzda koşmak olan biri olarak, bir Suda Koşu / Aquarunning antrenörü olan Benhür Öncel, benimle instagram üzerinden irtibata geçerek, tanışmak ve Bodrum’da birlikte de antrenman yapmak istediğini belirttiğinde, “İşte tam da benim gibi birisi!” diye düşündüm. İlk olarak yanında getirdiği Suda Koşu / Aquarunning aksesuarlarını giydim. 50 dakika sürecek olan ilk birebir dersimiz suda ısınma hareketleri ile başladı ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadım desem yeridir. Benhür Öncel ile antrenmanımızdan keyifli dakikalara yer veren ve instagramda paylaştığım Suda Koşu / Aquarunning videomuza şuradan ulaşabilirsiniz. Haydi gelin şimdi, göstermiş olduğum performanstan dolayı, beni daha da motive eden Sevgili Benhür Hoca’yı yakından tanıyalım. Suda koşunun karada koşuya göre avantajlarını, kilo vermeye ve sıkılaşmaya katkılarını, mevcut sakatlıklardan kurtulma konusunda faydalarını tek tek sorup, kendisinden dinleyelim.

usengec sef bodrum
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’daki suda koşu antrenmanımızdan…

Merhaba Benhür Öncel! Öncelikle seni tanıyabilir miyiz?

1986 Bodrum doğumluyum. Üniversiteyi Aydın Adnan Menderes Üniversitesin’de İşletme Fakültesi’nde okudum. Küçük yaşlardan beri profosyonel lisanslı atlet olarak, yurt içinde, orta ve uzun mesafe yarı maraton yarışmalarında yarışmaktayım. Atletizm Federasyonu’nun yapmış olduğu yarışmalarda ödüllerim bulunuyor. Sporculuğumun yanında kurumsal hayatta 10 yılı aşkın, aktif özel sektör çalışma tecrübem bulunuyor. Koşuya olan tutkum sebebiyle kurumsal hayatın çalışma temposu içinde koşuyu hiçbir zaman bırakmadım. Koşu performansımı çalışma hayatımla bir süre ilerlettikten sonra çalışma hayatımı bitirip, tutkumun peşinden koşarak, hem Suda Koşu / Aquarunning ve hem de Wellness ve ikinci kademe atletizm antrenörü olarak hayatıma devam ediyorum. Medikal Egzersiz Uzmanı sertifikam da bulunuyor.

Benhur Oncel’s Aquarunning ‘in doğuş öyküsünü paylaşabilir misiniz ?

Atlet olduğunuz zaman belli bir mesafede antrenman yapmanız gerekir. Bu aslında kemiklere ve eklemlere de doğal olarak yük bindirir. Bende de yoğun yarış dönemlerinden birinde, ağır bir idman esnasında kaval kemiğimde bir stres kırığı oluştu. Bunun sonucunda Amerikalı antrenörümün tavsiyesi üzerine “Suda Koşu” / Aquarunning antrenmanlarına başladım. Stres kırığı sonucu oluşan sakatlığımı baskı ve zorlama olmaksızın bu aktivite ile geçirebileceğimi söyledi. Suda Koşu / Aquarunning ile iyileşme sürecini hızlandırarak ve en az performans kaybı ile kaldığım yerden antrenmanlarıma devam etmemi sağladı. Benim için müthiş bir deneyim oldu. Çünkü rehabilitasyon sürecinde bir sporcu için en önemli korku; sağlıklıyken edindiği spor performansında oluşabilecek aşağı gidiş ve tabii ki alacağı kilolardır. Bu aktiviteyi yaparak hem iyileştim ve hem de spor gücümden hiç bir şey kaybetmedim.

Bilahare; edindiğim bu tecrübe beni bu konuda daha fazla öğrenmeye teşvik etti. İngiltere’de aldığım STA (Swimming Teachers Association) onaylı lisans eğitimleri ve yaptığım çalışmalar sonucu Suda Koşu (Aquarunning) eğitmeni oldum. Sertifika hocamdan aldığım bu eğitimi, kendi koşu tecrübeme uyarlayarak, tamamen kendime özgü ve tarafımdan planlanan Suda Koşu / Aquarunning teknik ve taktik sistemi yarattım. Bu sisteme göre de antrenmanlarımı oluşturuyorum. Bunu da yaklaşık 4 yıldır, ders verdiğim öğrencilerime aktarıyorum. BENHUR ONCEL’S Aquarunning patentli markam ile, bu işi ülkemizde ilk ve tek yapan kişi olmanın gururunu yaşıyorum. Türkiye’de bu aktiviteyi tanıtmaya ve herkesi, suyun gücünden faydalanmaya davet ederek, insanların hayatlarını değiştirmeye devam ediyorum.

Suda Koşu / Aquarunning Antrenmanı ile kilo verme, zayıflama
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’da bir suda koşu antrenmanı

Suda Koşu / Aquarunning Çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Suda Koşu / Aquarunning; bir bel kemeri yardımıyla suda ayaklarınız yere değmeden ve eklemlere yük bindirmeden, maksimum kalori harcayarak ve eğlenerek, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir aktivitedir. Yüzme bilmeye gerek yoktur. Suyun kaldırma kuvveti ve direncinden yararlanılan bu aktivite; zorlanmaksızın ama suya karşı bir dirençle yapılır. Suda Koşu / Aquarunning; sakatlık esnasında dahi antrenmanlara devam etmenizi sağladığı gibi, normal antrenmanlara ilave, farklı faydalı bir idman programı olarak da uygulanır. Sahip olunan fitness seviyesini 3-6 hafta boyunca %80 seviyesine kadar korur. Suda Koşu / Aquarunning; tıpkı karada yürüme, koşma, esneme haraketlerini taklit eder, ancak karada koşmaya kıyasla vücut için hiç bir darbe yaratmaz.

Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum'daki suda koşu antrenmanım
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’daki suda koşu antrenmanımızdan…

Aquarunning’i suda yapılan diğer aktivitelerden ayıran farkı nedir?

Suda Koşu / Aquarunning’in en önemli farkı: bir bel kemeri yardımıyla suda asılı kalınarak ve ayaklar tabana değmeksizin yapılmasıdır. Oysaki suda yapılan diğer fitness hareketlerinde, yüzme hariç ayakların yere değmesi zorunludur. Bu da eklemlere binen yük miktarını %50 ye kadar artırmaktadır. Suda Koşu / Aquarunning‘ de; su ancak boyun bölgesine kadar geldiği için, yük miktarı %10’a kadar düşer. Bu da nerdeyse kişinin, karaya kıyasla kendini hiç zorlamadan antrenman yapması demektir.

Karada koşu ilkelerini ben, suya uyarlayarak kişiye özel programlar yapılmasını sağlıyorum. Kişinin benimle çalışmaya başlamadan önce tüm sağlık yapısını (belge alarak), risk analizini, ihtiyacını, ve yaş durumunu ölçümleyerek, kişiye özel bir çalışma programı hazırlıyorum. Nabız ve kişinin dayanıklılığını dikkate alıyorum. Kişinin gelişimini bu veriler ile günlük takip edip performansının devamlılığını sağlıyorum. Aldığım sonuçlar; aşırı kilolu, ortapedi amaliyatları sonrası harekete ihtiyacı olan ve doktorun tavsiyesi sonucu hareket etmesi gereken, sakat sporcular ile, genel sağlığını korumak isteyen kişilerin bu
aktiviteden fazlasıyla memnun kaldığını gösteriyor.

Suda Koşu (Aquarunning) Yararları Nelerdir?

Koşu hayatının gereklerinden biri; koşunun eklemler üzerindeki darbe etkisini azaltan, çapraz idmanlara ağırlık verilmesidir. Suda yapılan aktiviteler bu açıdan çok önemli, tamamlayıcı idmanlardan sayılır. Öncelikle, karada koştuğumuz zaman ağırlığımızın 7-8 katı kadar, dizlere, eklemlere, belimize ve topuklarımıza baskı ile karşılaşırız. Oysa derin su içinde koştuğumuz zaman, böyle bir darbe etkisinden söz edemeyiz. Bu durum sakatlık riskini minimuma indirir. Dahası dayanıklılık ve kuvvet çalışması yapmamıza olanak sağlar. Hareket ettikçe dirençle karşılaşırız ve çok yönlü bir ağırlık çalışması yapmış oluruz.

Suda koşunun faydaları sadece bununla da sınırlı değil. Su içinde hareket etmek kaslarımıza masaj etkisi uygular. Bu masaj etkisi, kan dolaşımımızı arttırır, bedenimizi sakinleştirir ve yorgunluğumuzu azaltır. Fitness seviyemiz bu sayede yükselmiş olur. Su içinde yapılan bu aktivite ile metabolik kirlilikler yok olur, kalp fonksiyonları iyileşir. Fazla kilodan şikayetçi kişilerin kilolarını hızlı bir şekilde vermelerini sağlar. Suyun direnç etkisi havadan 12 kat daha fazla olduğundan, harcanan kalori miktarı karada yürümeye oranla çok daha fazla olur.

Suda Koşu / Aquarunning ile etkili kilo vermek mümkün müdür?

Karada yürüme 1 dakikada 8,5 kalori yaktırırken, suda yürüme 1 dakikada 11,5 kalori yakma ile başlıyor. Kişinin metabolizmasına bağlı olarak 60 dakikada 600-800 kalori arası yaktırır diyebiliriz. Bu sayede aquarunning ile etkili kilo vermek mümkün. Karada ağrılarından ve sakatlık durumundan dolayı fiziksel hareket kısıtlılığı olan kişiler için de, mucize bir spor sayılır. Suyun kaldırma etkisi ile hareket özgürlüklerini geri kazanıyorlar ve iyileşme sürecini hızlandırıyorlar.

Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ve antrenman esnasında kullanılan aksesuarlar

Suda koşuyu kimlere önerebilirsin?

Suda koşuyu farklı bir aktivite olarak yapmak isteyen herkes yapabilir. Özellikle de;

 1. Kireçlenme, yorgunluk sendromu, kronik ağrısı olan kişiler
 2. Ortopedi ameliyatı, diz protezi uygulaması, diz sakatlıkları geçiren kişiler
 3. Sakatlanmış sporcular
 4. Kas gelişimine ve kuvvetlenmesine ihtiyaç duyan kişiler
 5. Spor yapmak isteyen, fakat karada spor yapamayan kişiler
 6. Fazla kilodan şikayetçi kişiler
 7. Gelişim çağındaki çocuklar

Bodrum’da Suda Koşu / Aquarunning dersleri veriyorsun. Bu spora ilgi nasıl ?

Bu spora başladığımda, ülkemizde kimseler tarafından bilinmiyordu. Etkilerinin kimse farkında değildi, oysa yurt dışında 50 yıldır bilinen, tanınan, uygulanan bir aktivite. Ben de bu sporu, 5 yıl önce sağlık nedenleriyle uygulayarak, önce ülkemize ve sonrasında Bodrum’a getirdim. Deniz ve havuz imkanları daha fazla olduğu için çalışmalarımı ağırlıklı olarak Bodrum’da yapıyorum. İnsanların bu spora ilgisi ve merakı yoğun bir şekilde günden güne artıyor.

İlk zamanlarda Bodrum Belediyesi sosyal tesislerinde ders vermeye başladım. Çevremde bu sporun faydalarını bilen diyetisyen, ortopedist, fizyoterapistlerin desteğiyle daha fazla insanlara ulaştım. Sonrasında Salmakis Otel Spa &Resort ‘de özel dersler vermeye başladım. Diğer wellness otellerinde de verdiğim dersler ile hızlı bir şekilde tanındım. Her Yaz İstanbul’dan gelen, bu sporu seven üyelerimle kendi özel havuzunda ya da denizde grup veya birebir ders vererek aquarunning sporunu insanların sevdiği, tercih ettiği, talep edilen bir aktivite haline getirmeyi başardım. En büyük reklamım, kişilerin bu sporun faydasını görüp çevresine tavsiye etmesi ile oldu.

usengec sef bodrum suda kosu
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’daki suda koşu antrenmanımızda kullanılan aksesuarlardan bazıları…

Ders esnasında tedarik ettiğin aksesuarlar neler? Bunlar olmazsa olmaz mı ?

Yapmış olduğumuz aktivite; derin su antrenmanıdır, yani ayaklarımızın yere değmediği su seviyesinde antrenman yapıyoruz. Bunun amacı vücuda binen kilo miktarını %90 kadar düşürmek. Yani normalde 100 kilo olan birisi, derin suda koşarken 10 kilo ağırlığında oluyor, bu da kişinin sakatlık riskini ortadan kaldırıyor. Suda koşarken dikey pozisyonda durmanız gerekiyor. Bu sebeple dik bir duruş için bir su kemeri kullanılması şart.

Omurga sağlığınızı korumak ve doğru bir duruş elde etmek için, bu malzeme olmadan derin suda koşmanız mümkün değil. Aksi halde suda batarsınız. Bu spor ile ilgili çok fazla çeşitli ekipman olduğunu söyleyebiliirim. Benim tercih ettiğim ekipmanlar ise köpük dumbell, köpük ayak bileği ağırlıkları ve el bileklerine takılan ağırlıklar. Bu ekipmanlar sayesinde suyun direncini artırıp, antenmanın zorluk seviyesini belirleyebiliyorsunuz. Bir diğer olmazsa olmaz malzeme ise ,suya dayanklı ayakkabı edinmek. Ayakkabı giyildiğinde su içinde vücut dengesi sağlanıyor, ayak tabanınızın aşınmasını engelliyor ve daha
fazla kalori harcamanıza yardımcı oluyor.

Yeni başlayanlara kolay uyum sağlamaları için tavsiyelerin nelerdir?

Suda Koşu / Aquarunning sporunu her yaştan herkes, kolaylıkla yapabilir. Normalde her sporun, eğer usulune uygun yapılmazsa, kendine özgü dezavantajlı yanları olabilir ve sakatlanma yaratabilir. Örneğin; koşmayı kuralına uygun yapmayan kişide stres kırığı, dizlerinde problemler, ağrı, topuk dikeni gibi sorunlar olabilir. Ancak beline kemerini takan bir kişi, su içinde karada koşma, yürüme hareketini sakatlanma riski olmaksızın, son derece rahat bir şekilde yapabilir. Bu sporu hedefine uygun yapmak isteyen, sakatlık sonrası iyileşme sürecinde teknik olarak çalışmak isteyen, sporcu ise branşına özgü özel bir planlama ile detaylı ve teknik çalışmak isteyenler için Suda Koşu / Aquarunning ‘i bilen, koşma kültüründen gelen bir eğitmen ile çalışmaları uygun olacaktır.

Suda Koşu antrenmanı esnasında başından geçen komik olaylar var mı?

Su ve su içi aktiveler eğlencelidir. Stres atmak için ideal bir ortam sunuyor. Komik bir olay yaşamadım, fakat derslerin çok gülerek ve eğlenerek geçtiğini söyleyebilirim.

benhur oncel aquarunning suda kosu
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’da bir suda koşu grup antrenmanı

Okuyucularımız Suda Koşu Aquarunning için özel ders almak isterse sana nasıl ulaşabilir?

Instagram hesabım aquarunning_tr ‘den ve (0543) 620 62 18 nolu irtibat telefonumdan benimle iletişime geçebilirler. Hakkımda daha çok bilgi almak, bana erişmek isteyen ve koşu ile ilgili diğer yazılarımı okumak isteyenlere web adresim www.benhuroncel.com ‘e göz atmalarını öneririm.

Son olarak, Üşengeç Şef web sitesi okurlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Karada spor yapmanın bilinen zorluklarından dolayı, kişileri su içinde hareket etmeye davet ediyorum. Su içinde hareket etmenin çok yönlü bir çalışma olduğunu farketmelerini istiyorum. Tüm katılımcıların suyun iyileştirici gücünün mucizevi etkilerini hissetmelerini ve kendilerindeki değişimi görmelerini amaçlıyorum. Sizinle de bu spor sayesinde tanıştığım için çok mutluyum. Suda Koşu aktivitesini seven, yeteneği ve deneyimi olan sizin gibi birisiyle bu antrenmanı yapmak, benim için çok keyifli oldu. Antrenmanda göstermiş olduğunuz performanstan dolayı, sizi tebrik ettiğimi okuyucularınıza da söylemek istiyorum. Bu sporla ilgili röportajımızla, okuyucularınıza ufak da olsa bir farkındalık ve motivasyon katabildiysem, ne mutlu bana… Herkese aktif ve hareket dolu günler diliyorum. “Yapabilir miyim?” diyerek, ertelemeyin! Suda Koşu / Aquarunning ile siz de hayatınızı değiştirin!

Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? İçindeki Hava Kabarcığı Nasıl Giderilir?

0
Epoksi Reçine nasıl yapılır? Çakra temaalı mum altlığı

Son dönemde, özellikle epoksi reçine ile yapılan özgün tasarımlara büyük ilgi ve heyecan duyduğumu fark etmemle, kendimi Youtube‘da devamlı bu konuda yerli-yabancı videoları izlerken buldum. İşlemin ne kadar “Basit” olduğunu kendince anlatan bu videolar sayesinde, hemen havaya girip, “Tamam işte ya, kaptım ben bu işi. Şimdi neler neler yaparım” diye hayaller kurmaya başlamış ve hatta başlangıç için gerekli tüm malzemeleri online sipariş etme aşamasına gelmiştim ki, bir gün Bodrum‘da ortak sevdiğimiz dostlarımız sayesinde Elif Abacıoğlu ile tanıştım. Epoksi reçine tasarımları yaptığını ve hatta özel dersler de verdiğini duyunca bunun, o zamana kadar teoride dinlediğim bilgileri, pratikle de harmanlamak için süper bir fikir olduğuna karar vererek, özel dersle bizzat deneyimledim. Ve benim gibi epoksi reçineye ilgi duyanlarınız için, işte bu yazımda tutkularının peşine düşerek, Bodrum’da hobisini işine dönüştüren Epoksi Reçine Tasarımcısı Elif Abacıoğlu Röportajı ile karşınızdayım.

epoksi recine bardak altligi nazar boncugu 1
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Bardak Altlığı – Culaccino Art

Epoksi Reçine ile Neler Tasarlayabilirsiniz?

Epoksi reçine ile bardak altıkları, kahve sunum tepsileri, mumluklar, ahşap masalar, küpeler, kolyeler, anahtarlıklar, duvar süsleri, sehpalar, mobilyalar, tablolar gibi, öylesine güzel şeyler yapabilirsiniz ki… İster şeffaf, ister renkli. İster ahşapla, ister metallei ister uygun objelerle ve doğal malzemelerle bir araya getirerek, ucu bucağı olmayan fikirler üretebilirsiniz. Hayal etmek tamamen size kalmış. Ben de bu yüzden bir an önce “Malzemeleri sipariş edeyim de, ilk derse öyle geleyim madem” diye planlıyordum ki, Elif bana öncesinde kursta temin edilen malzemelerle süreçleri bizzat gördükten sonra bu aşamaya geçmemi tavsiye etti. İyi ki de öyle olmuş. Sebebini az sonra anlatacağım.

Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Ders Ortamımız Nasıldı? Epoksi Reçinede Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Workshop için Elif’le atölyeye girip, ilk olarak maskelerimizi, önlüklerimizi ve eldivenlerimizi takarak tüm tedbirlerimizi aldık. Bu işlem için kesinlikle iyi havalandırılan ama rüzgardan veya tozlu hava sirkülasyonundan uzak, temiz ve uygun bir alanı, özel olarak tahsis etmek ve yerlere, masalara, kullanacağınız sandalyelerin üzerine, plastik örtüler sererek, çalışma esnasında etrafa dökülecek yapış yapış haldeki epoksi reçinelerden hepsini korumak gerekiyor. Çünkü özene bezene yaptığını eserin içine en ufak bir toz, kıl tüy, sinek gibi şeyin, havada uçuşarak düşmesi durumunda, o da araya kaynayıp yapışacağı için, hemen o anda müdahale etmezseniz, oradan çıkartmanız adeta imkansız hale geliyor. Bu yüzden de gözünüzü dört açarak ve her bir açıdan her şey yolunda mı diye sık sık bakarak, çok temiz ve dikkatli çalışmanız gerekiyor.

Siz bunca özeni gösterdiniz diyelim. Sağ salim tasarladığınız şeyi, tamemen kuruması için bir kaç günlüğüne, olduğu yerde bıraktığınızda da üzerine bu tür şeyler, havada uçuşarak gelip konma riskini hala taşıyor. Dolayısıyla ortamın saç, tüy, toz toprak ve rüzgardan uzak olması bu yönden önemli.

epoksi recine kesme sunum tahtasi
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Kesme / Sunum Tahtası – Culaccino Art

Epoksi Reçine Nedir?

Kısaca epoksi reçine, sonuçta sert ve plastik benzeri bir malzemeye dönüşebilmesi için (A ve B denilen) iki kompenantın karıştırılmasıyla başlayan, kimyasal reaksiyon sonucu oluşan ürünlere deniliyor. Genellikle A kompenantı şeffaf olan epoksi reçinenin kendisi ve B kompenantı da sertleştirici ajanlara deniliyor. Kullanım yerlerine göre bu iki kompenantı, farklı oranlarda, üşenmeden uzun uzun karıştırarak, homojen bir karışım elde etmeniz gerekiyor. Bu tarz ev aksesuarı tasarımlarında genellikle bu oran 2:1 yani 2 ölçek A ile 1 ölçek B oluyor. Ama kullandığınız malzemenin üzerinde belirtilen kendine özgü kullanım özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Bu oranların gramı gramına doğru olarak kullanılması ve bunun için de hassas teraziden faydalanılması da çok önemli.

Tasarımınız şeffaf olmasın derseniz ve herhangi bir renk verecekseniz, karışımı şeffafken gerekli miktarlarla farklı kaplara ayırıp, uygun boyalarla tekrar tekrar istediğiniz renklerle karıştırmanız gerekiyor. Yapış yapış halde olduğu için, pek hata kabul etmeyen ve karıştırma esnasında bol bol sabır gerektiren bir uygulamadan bahsediyoruz anlayacağınız.

Epoksi Reçinede Hava Kabarcığı Nasıl Giderilir?

Ne kadar iyi karıştırırsanız karıştırın, uygun silikon kalıplara veya hazırladığınız diğer platformlara dökerken, istediğiniz kadar sakin ve tecrübeli olun, illa ki içinde bir takım hava kabarcıkları oluşuyor. Bunun giderilmesi için de, mum çakmağı gibi ucu uzun olan çakmakları yüzeyde gezdirerek sıcaklık vererek bir işlem uyguluyorlar. Bunu yaparken de elinizi yakmamaya özen göstermeniz ve dikkatli olmanız, aynı zamanda ısınma esnada çıkan zararlı gazları da, asla solumamanız gerekiyor.

epoksi recine mermer kahve sunum tepsi
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Mermer Görünümlü Kahve Tepsisi – Culaccino Art

Epoksi Reçinede Renk Geçişleri Nasıl Yapılıyor?

Bizim tasarladığımız bu dalgalı deniz efektinde olduğu gibi, renk geçişleri güzel ve degredeli olsun istediğinizde ise, saç kurutma makinesini andıran, ama bu iş için özel olarak üretilen sıcak üfleyen bir cihaz kullanıyorlar. Aynı şekilde açığa çıkan gazların solunmaması, maske kullanılması ve havadar bir yerde çalışılması bu esnada da önem arzediyor.

Elif Abacıoğlu ile Epoksi Reçine Dersinde Neler Tasarladık?

Elif ile epoksi reçine dersimizde çıkış noktamızın Bodrum‘daki evimiz için hayalini kurduğum mavinin en güzel tonlarının geçişlerinden oluşan, deniz temalı ve üzerinde yogadaki çakra sembolleri bulunan mumluk ve bardak altlığı tasarlamak oldu. Ayrıca Elif’in tavsiyesiyle mermer görünümlü bir tepsi ortaya çıkardık. Sonuçta zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız ve yaratıcılığımızın sınırlarını zorladığımız çok keyifli bir 2 saat geçirdik ve şunu anladım ki, hiç de öyle videolarla göründüğü ve çok basitmiş gibi anlatıldığı kadar kolay bir işlem değilmiş.

epoksi recine mermer kahve sunum tepsi 2
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Sunum Tepsisi- Mum Altlığı – Culaccino Art

Hem düzen takıntılı birisi olarak, evde böylesine yapışkan malzemeli bir hobi için uygun şartlarda özel bir alan da oluşturamayacağımı anladığım için ve hem de uzun uzun sabırla sık sık karıştırma gerektiren süreçlerle dolu olduğunu bizzat uygulamalı deneyimledikten sonra, tezcanlı bir insan olarak karar verdim ki, ben en iyisi bu işi bilenine bırakayım. Ve işte karşınızda onlardan birisi: Epoksi Reçine Tasarımlarıyla Culaccino Art markasının kurucusu Elif Abacıoğlu

epoksi recine elif abacioglu
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Tablo Yapımı – Elif Abacıoğlu – Culaccino Art – Bodrum

Elif Abacıoğlu Röportajı

Merhaba Elifcim, öncelikle seni tanımak isteriz, bize kısaca kendinden bahseder misin?

Merhaba! Ben Elif Abacıoğlu. 25 yaşındayım. El yapımı tasarım ev dekorasyonları ürünleri yaptığım “Culaccino Art” markasının sahibiyim. Öğrenciyken 3 yıl boyunca gönüllü olarak kent sosyolojisi üzerine çalışmalar yaptım. Geçen sene Avrupa Birliği’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları programında özel bir lisede Cinsiyet Eşitliği dersi vermek üzere Portekiz’e gittim. Portekiz’den döndüğümden beri Bodrum’da yaşıyorum.

Epoksi Reçine ile tasarımlarlar yapmaya ne zaman karar verdin? Neden bu kariyeri seçtin?

Bu kariyeri seçme nedenlerimden biri Bodrum oldu aslında. Buraya yerleşmeye karar verdikten sonra alanıma dair bir şey yapmak istemediğimi ve bugüne kadar yaptığım çalışmaların, beni yeterince tatmin ettiğini fark edince, hobimi işe çevirmeye karar verdim.

Hobini işine dönüştürmenin avantajları neler?

En büyük avantajı; sürekli keyif alabilmek ve üretebilmek… Tabii ki işe dönüştüğü an, bir sürü stresle başa çıkmak gerekiyor. Öğretmenlik yaparken, sabah 8 – akşam 5 çalışırdım. Portekiz’de olmama rağmen, çok az kendime, etrafı keşfetmeye vakit ayırabiliyordum. Çünkü toplamda ders verdiğim 21 sınıfım ve 550 öğrencim vardı. Şimdi ise günün istediğim saatinde çalışabiliyorum, ve kendime, keşfetmeye, hayal etmeye, tasarlamaya fırsatlar yaratabiliyorum.

Epoksi reçine ile dekorasyon anlamında neler yapılabilir?

Epoksinin en sevdiğim yanı, hayal ettiğim her şeyi tasarlayabiliyor oluşum. Epey zahmetli bir süreç ama, sabırla çalıştıkça sonuç, her zaman çok güzel oluyor. Farklı materyallerle epoksiyi birleştirerek aklınıza gelebilecek her şeyi yapabiliyorsunuz. Şu an Culaccino.Art sayfamızda daha çok sofra dekorasyon ürünleri satışta. Tabii ki atölyeye geçişimizle birlikte ürün çeşitliliğini artırıyor ve ölçekleri büyütüyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız zeytin, ceviz ve çam ağaçlarından kesme tahtaları, saat, ayna, lambader gibi daha büyük ölçekli ev dekorasyona geçmeye başladık. Onun dışında duvar panoları ve tuvaller yapıyoruz.

Bodrum’da epoksi reçine dersleri vermeye başladın. Epoksiye ilgi nasıl?

Evet, aslında epoksiye olan ilgi epey fazla. Pandemiden dolayı kısıtlı sayıda öğrenci kabul ettiğimiz için Bodrum’da haftalık workshoplar veriyorum. Grup ve birebir ders olarak katılımcıların isteklerine göre de eğitimleri programlıyorum.

Epoksi reçine ile çalışırken en zorlandığın şeyler nedir desem?

Aslında keyif aldığım hiç bir süreçte zorlanmıyorum ama illa bir şey söylemek gerekirse zımparalama kısmı beni en çok zorlayan aşama. Çok yoğunluk olduğu zaman, üretim yap, tasarla, sosyal medyayı yönet, zımparala, cilala, paketle, kargola derken bazen dağılabiliyorum. Sakin kalabilmek en önemli şey. Sakin oldukça tüm süreç çok keyifli geçiyor.

culaccino art epoksi recine
Culaccino Art Epoksi Reçine Tasarım siparişleri, kargolanmaya hazır.

Çalışırken başından geçen komik anılar var mı? Paylaşır mısın?

Doğruyu söylemek gerekirse ben normalde biraz sakarımdır, o yüzden beni çalışırken görmek, oldukça komik anlara şahit olmak demek…  Belki de bu yüzden yalnız çalışmayı seviyorum sanırım. Epoksi reçine, çalışma esnasında tehlikeli bir madde olduğu için, sakarlıklar bazen çok riskli durumlara sebep olabileceği için dikkatli olmak gerekiyor. Sanırım doğrudan anlatabileceğim komik bir durum değil de “Nasıl oldu da, bu zamana kadar başına bir şey gelmedi?” denilecek anılar yaşadım, gözüme epoksi sıçraması gibi şeyler…

Aman gelmesin! Allah Korusun! 🙂

Peki, okuyucularımız tasarımlarını satın almak isterse sana nasıl ulaşılabilir?

Instagram’da Culaccino.Art hesabım üzerinden bana her zaman ulaşabilirler. Hatta arzu ederlerse aklındakileri beraber de tasarlayabiliriz. Mevcut tasarımlarımı Shopier sitesi üzerinden güvenli bir şekilde satın alabilirler. Eğer beraber tasarladığımız bir şey olursa da, kişiye özel sipariş oluşturup, kendisine özel link atıyorum.

epoksi recine mermer kahve sunum tepsi 1
Epoksi Reçine Sunum Tepsisi – Culaccino Art

Son olarak Üşengeç Şef okurlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Okurlara söylemek istediğim şey; kadın girişimcilere desteğin çok önemli olduğu… Satın aldıkları bir ürünle kadınların güçlenmesine, büyümesine katkı sağlayacakları… Ben de yaptığım her üründe, kadın girişimcilerle çalışıyorum, matbaacımızdan, camcıya, malzemecime kadar, her alanda özellikle sadece kadınları tercih ediyorum çünkü birbirimize destek oldukça biz kadınlar daha güçlüyüz.

Bu keyifli röportaj için çok teşekkürler Elifcim🙂

Çok yönlü içerikleriyle, beğeniyle okunan Usengecsef.com ‘da bana da yer verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Herkese sevgilerimle!

Fatma Dizisi – Netflix’in Yerli Aksiyon Drama Dizisi

0
netflix fatma dizisi konusu

Konusuna bakıp da “Temizlikçi bir kadının hayatıyla ilgili” olduğunu görünce, çoğunluğun, Netflix’de daha önce yayınlanan “Bir Başkadır” ile özdeşleştirdiği Fatma dizisi; kimsenin şüphelenmediği, adeta görünmez saydığı için, dikkat çekmemesi sayesinde yakalanamayan bir tetikçiye dönüşen sıradan bir temizlikçiyi anlatan hikayesiyle izleyenleri ters köşeye yatırıyor. Başrol olan Fatma karakterine can veren yetenekli oyuncu Burcu Biricik ise üstün performansına şapka çıkardığım, son dönemlerdeki en yetenekli bulduğum hemcinslerimden biri olarak Fatma dizisindeki performansıyla göz kamaştırıyor.

Netflix Fatma Dizisi - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Burcu Biricik

Netflix’deki Fatma Dizisinin Konusu Ne?

27 Nisan’da yayınlanmaya başlanan ve izleyici kitlesi +16 olarak belirlenen Netflix’in Fatma dizisinin tanıtımında konusu kısaca şöyle özetleniyor: “Temizlik işlerine giden Fatma, kayıp eşi Zafer’i ararken, beklenmedik bir kaosun içine çekilir. Fatma kimsenin şüphelenmediği görünmez bir “Temizlikçi” olduğunu fark eder.”

Netflix’in 1. sezonu ortalama 45-50 dakika süren, 6 bölümden oluşan sürükleyici aksiyon – drama kategorisindeki 2021 Türk yapımı Fatma dizisi; kadına şiddet, çocuk tacizi, sınıf ayrımı, otizm gibi özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ve ailelerinin yaşadığı sosyal sıkıntılar gibi pek çok konuda da farkındalık yaratarak, toplumun kanayan yaralarına parmak basıyor. Bir kadın, bir anne, bir eş, bir kardeş olarak Fatma’nın var olma hikayesini onunla birlikte hikayeye kapılarak izliyoruz.

Netflix Fatma Dizisi - Oyuncular Uğur Yücel - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Uğur Yücel – Burcu Biricik

Fatma Dizisi Netflix Fragmanı

Fatma Dizisi fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Fatma Dizisinin Oyuncuları ve Karakterleri

 • Burcu Biricik: Fatma Yılmaz
 • Uğur Yücel: Yazar
 • Mehmet Yılmaz Ak: Bayram
 • Hazal Türesan: Emine/Mine
 • Olgun Toker: Sidar
 • Gülçin Kültür Şahin: Kadriye
 • Deniz Hamzaoğlu: İsmail
 • Çağdaş Onur Öztürk: Yusuf

Fatma Dizisinin Senaryosu Başarılı mı?

Senaryosunu Özgür Önürme’nin kaleme aldığı, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği ve başrolünde Burcu Biricik ve oyuncu kadrosunda Mehmet Yılmaz Ak ve Uğur Yücel gibi isimlerin yer aldığı, Netflix’in Fatma Dizisi, izleyicilerden en çok senaryosunda önemli mantık hataları olması yönünde eleştiriler aldı. İzlemeyenleriniz için “Spoiler” vermek istemediğim için, bu konulara detaylı olarak girmeyeceğim tabii ki. Ama şunu söylemeliyim ki, bu dizi beni öylesine içine çekti ki, eksik veya hata aramakla uğraşmaya hiç gerek bile duymadım.

Netflix Fatma Dizisi - Uğur Yücel
Netflix Fatma Dizisi – Uğur Yücel

Dizide oyunculuk performansını eleştireceğim tek isim, çok ilginç bir şekilde, yılların usta oyuncusu Uğur Yücel oldu. Onun olduğu sahnelerde kendisi maalesef inandırıcılıktan oldukça uzak, adeta isteksizce ve inanmadan oynatılmış gibiydi, ama Allahtan dizinin genelinde, yani en azından 1. sezonunda, fazlaca bir rolü yoktu. Evine kapanıp, “Fatma” adında bir roman kaleme almaya çalışan ve bunun için de evine düzenli temizliğe gelen Fatma’dan doneler almaya çalışan bir yazarı canlandıran bu karakter, aslında bi’ nevi, bu dizinin yaratıcısının, kendi dizisi içinde hayat bulmuş hali gibi de düşünülebilir. Ama bilmediği bir şey var ki, Fatma aslında, kendi hikayesini kendi yazan bir kadın. Bakalım Fatma dizisinin 2. sezonunda, dizideki bu yazar, romanının finaline ne gibi müdahalelerde bulunacak, beraber göreceğiz.

Netflix Fatma Dizisi - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Burcu Biricik

Burcu Biricik Fatma Dizisinin Başrolünde Nasıl?

Burcu Biricik, Fatma rolü için “Bu rol, üzerime yapışan güzel kadın algısını kırmak için iyi bir fırsattı.” açıklaması yapmış. Çok da haklı! Normalde dünya güzeli bir kız olmasına rağmen, Burcu Biricik dizide Fatma karakteriyle öylesine bütünleşmiş ki, ekran karşısında insan, onun çaresizlik içinde yapayalnız bırakılmış “Temizlikçi Fatma” (Her iki anlamda da “Temizlikçi”) olduğundan bir an bile şüphe etmeden, nefesini tutarak bir solukta izliyor her bölümü… İyi bir oyuncunun, senaryosunda türlü mantık hataları olan böylesinebir diziyi, nasıl alıp tepelere çıkartabileceğinin ispatı olmuş bu dizi bence.

Burcu Biricik dizileri
Burcu Biricik

Daha önce 2019 yapımı Çiçero filminde severek izlediğimiz, TV8’deki Kırmızı Oda dizisinde hayali 3 ermiş dede gören Boncuk karakteriyle izleyenlerin yüreğini ağzına getiren ve şu anda Kanal D ekranlarında yayınlanan Camdaki Kız dizisinde de annesinden psikolojik şiddet gören Nalan rolünün hakkından gelen Burcu Biricik; bence, geleceği çok parlak bir oyuncu olarak, ileride de daha pek çok başarıya imza atacağının sinyallerini veriyor.

Özetle; Eğer önyargılarınızdan ötürü, sadece “Türk dizisi” diye şans vermemeyi düşünüyorsanız bile, bence Fatma dizisini izlemeyi bir kere daha düşünün derim.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Neler Yenir?

0

Esnaf lokantası ve sıcak yemek deyince bizim için akan sular durur. Çocukluğumuzdan beri gelen, annelerimizden anneannelerimizden gördüğümüz, evlerde yapılan o lezzetleri bulabildiğimiz yerler bizim için haklı olarak ekstra değer taşır. Bodrum’a 2020 yılı Eylül ayında yerleşir yerleşmez ilk olarak da sıcak ev yemeği mekanı aramaya başlamışken, bir ahbabımızın tavsiyesi ile yolumuz Kısmet Lokantası Bodrum‘a düştü. Konacık mevkiinde, Zai Bodrum‘a yakın bir lokasyondaki mekan, dışarıdan görünen belirgin bir tabelası da olmadığı için, adeta bilmeyenler tarafından hiç farkedilmesin diye yeşillikler arasında gizlenmiş. Sanırım yıllar içerisinde, yöresel Ege lezzetleriyle, Bodrum’un en popüler günlük sulu yemek lokantası olarak kendi müdavimlerini zaten oluşturduğu için bu konuda bu kadar rahatlar. Unutmadan… Pazarları hariç, her gün açık olan mekan, sadece öğlen ve öğleden sonra hizmet veriyor, yani akşamları kapalı.

kismet lokantasi bodrum sulu yemek
Kısmet Lokantası Bodrum – Ev Yemekleri

Kısmet Lokantası Bodrum’da Ambiyans Nasıl?

Kısmet Lokantası Bodrum‘da her gün, o güne ve mevsime özel çıkan sıcak yemekleri camekanlı büfeden görüp siparişinizi verip, masanıza geçiyorsunuz. Mekan salaş ama kendisinden beklentimiz de bir fine-dining ya da michelin yıldızlı restoran ambiyansı değil zaten. Öğlen 12:00 itibariyle hizmet vermeye başlıyor ve özellikle öğlen saatlerinde aşırı kalabalık oluyor. Öyle ki zaten saat 15.00’de itibaren geriye pek zeytinyağlı ve sulu yemek çeşidi kalmıyor.

kismet lokantasi bodrum cacik
Kısmet Lokantası Bodrum – Cacık
kismet lokantasi bodrum biber dolmasi
Kısmet Lokantası Bodrum – Biber Dolması
kismet lokantasi bodrum 1
Kısmet Lokantası Bodrum

Masaya oturup da etrafa göz gezdirdiğimizde fark ediyoruz ki bir çok masa pide siparişi vermiş. Lahmacun söyleyenler de dikkatimizi çekiyor ve “Demek ki mekanın fırın lezzetleri de iyi” diyerek bir sonraki ziyaret için aklımıza not alıyoruz.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Neler Yenilir?

Kısmet Lokantası Bodrum - bamya yemeği
Kısmet Lokantası Bodrum – Bamya

Bodrum’a özgü otlar, zeytinyağlılar, ana yemekler, tatlılar derken, ilk sefer için tercihlerimiz; kıymalı biber dolması, sulu köfte, bamya ve zeytinayağlı yaprak sarma oluyor. Yanına da birer tane cacık almayı ihmal etmiyoruz tabii. Bu tarz esnaf lokantalarında cacık olmazsa olmaz. Tercih ettiğimiz her şey çok lezzetli çıkıyor. Özellikle de sıcak servis edilen zeytinyağlı yaprak sarma gerçekten de hepimizin gönlünde taht kuruyor. Öyle ki, başka günler de sırf o yaprak sarmanın lezzeti aşkına bir kaç kez daha geliyoruz ama her geldiğimizde henüz daha hala öğle saatleri bile olsa, “Yaprak sarma bugünlük bitti” yanıtını alıyor ve “Tüh! Yine nasip değilmiş” diyoruz.

Kısmet Lokantası Bodrum - sulu yemekler- sulu köfte
Kısmet Lokantası Bodrum – Sulu Köfte

Tatlıların bulunduğu buzdolabından, ilk deneme için tercih ettiğimiz aşure ve üzeri bol cevizli kabak tatlısı da bir esnaf lokantası ayarında yeterince lezzetli çıkıyor.

Kısmet Lokantası Bodrum - cevizli kavak tatlısı
Kısmet Lokantası Bodrum – Kabak Tatlısı

Kısmet Lokantası Bodrum’da Fiyatlar Nasıl?

İlk izlenimlerimize göre, Kısmet Lokantası Bodrum’da fiyatlar, normal bir esnaf lokantasına göre biraz yüksek olmakla beraber, bu durumun, Yaz-Kış açık olan mekanın, özellikle Bodrum’da yerel halk arasında çok popüler olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Sonuçta yılların köklü mekanı olarak, lezzet ve yemek kalitesi konusunda rüşdünü ispatlamış bir mekan burası. Hatta zaman içinde Kısmet Lokantası Bodrum’dan ayrılarak,Bodrum’da başka esnaf lokantaları açmaya heves edenler de olmuş, onları da zaman içinde denedik ama hiç birisi menü zenginliği ve lezzet anlamında Kısmet’i yakalayamadığı gibi, fiyat anlamında Kısmet’den de pahalı olmasıyla, “esnaf lokantası”nın o adı üzerinde etraftaki esnafa hizmet eden, uygun fiyatlı olması gereken konseptinden aslında tamamen uzaklaşmışlar. Bu tarz örneklerden bir tanesi; Bitez’deki Sade Bir Ege Mutfağı.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Lahmacun Deneyimi

Buraya kadar Kısmet hakkında memnun kaldığım deneyimimi anlattım. Ve şimdi yazının bu kısmını, Kısmet Lokantası’na üç kişi olarak, lahmacun yemek üzere gittiğimiz başka bir ziyaret sonrasında kaleme alıyorum.

Bir lahmacunun ebadı; şekli yuvarlak da olsa, oval de olsa, aşağı yukarı bellidir, değil mi ama? Kısmet Lokantası Bodrum’da ise lahmacunlar devasa boyutta ve tabağa sığmıyor. Her biri neredeyse bildiğimiz lahmacunun 3 katı boyutunda. Üstelik hamuru da tam buğday unuyla yapılmış. İyi de ben, kırk yılda bir heves edip yiyeceğim bir lahmacunu, acaba tam buğday unlu istiyor muyum değil mi ama? Böyle olduğunu lahmacunlar önümüzde geldiğinde, koyu görünen renginden dolayı sebebini sorduğumuzda öğreniyoruz, yani önceden bu konuda herhangi bir bilgi verme gereğini dahi hissetmiyorlar. Oysa her iki konuda da, yani; lahmacunun ebadının aşırı büyüklüğü ve tam buğday unuyla yapıldığı konusunda garsonların kesinlikle müşterileri önceden uyarması lazım.

Kısmet Lokantası Bodrum - tam buğday unlu lahmacun
Kısmet Lokantası Bodrum – Tam Buğday Unlu Devasa Lahmacun

Bizimle aynı anda mekanda bulunan yaşlı ve minyon bir teyze de, önüne gelen devasa lahmacunu görünce bizim gibi hayal kırıklığına uğrayıp, “Evladım bu nasıl bir lahmacun böyle? Ben bunu bir başıma nasıl yiyeyim?” dedi. Aynı şoku yaşayan ve benzer tepki gösterenlere belli ki artık alışmışlar ve “Kalanı paket yaparız” deyip geçiştiriyorlar. Sadece bir lahmacuna esnaf lokantasında 20 TL vermek istiyor muydu acaba o teyzecik? Bunu da sorgulamak lazım. Bizler de zaten ancak yarısını yiyip bıraktık. Bu arada sorduğumuzda, etinin %100 dana olduğunu söylemelerine rağmen, dana-kuzu karıştırılmış gibi, kesinlikle bir koku vardı. 3 tanesine 60 TL verdiğimiz ve çoğunu yemeden bıraktığımız lahmacunlar, bizim için gerçekten tam bir hayal kırıklığı oldu. Neyse ki ziyan olmadı ve dedikleri gibi paket yaptırarak, Bodrum’un sokak hayvanlarıyla paylaştık.

Kısmet Lokantası Bodrum İletişim Bilgileri

Adres: Konacık, Çırkan Mh, Çelebi Kaptan Sk. No: 3/A, 48400 Bodrum

Tel: (0252) 319 00 96

En Çok Okunanlar

Chef Mezze – Nefis Meze, Müzik ve Boğaz Manzarası

0
Bugün size İstanbul'da en iyi mekanlardan biri olan Chef Mezze ile ilgili izlenimlerimlerinden bahsetmek istiyorum. Yıllar önce ilk gittiğim anda, o enfes Boğaz manzarası...

Titanic Deluxe Belek