Ana Sayfa Blog

Fatma Dizisi – Netflix’in Yerli Aksiyon Drama Dizisi

0
netflix fatma dizisi konusu

Konusuna bakıp da “Temizlikçi bir kadının hayatıyla ilgili” olduğunu görünce, çoğunluğun, Netflix’de daha önce yayınlanan “Bir Başkadır” ile özdeşleştirdiği Fatma dizisi; kimsenin şüphelenmediği, adeta görünmez saydığı için, dikkat çekmemesi sayesinde yakalanamayan bir tetikçiye dönüşen sıradan bir temizlikçiyi anlatan hikayesiyle izleyenleri ters köşeye yatırıyor. Başrol olan Fatma karakterine can veren yetenekli oyuncu Burcu Biricik ise üstün performansına şapka çıkardığım, son dönemlerdeki en yetenekli bulduğum hemcinslerimden biri olarak Fatma dizisindeki performansıyla göz kamaştırıyor.

Netflix Fatma Dizisi - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Burcu Biricik

Netflix’deki Fatma Dizisinin Konusu Ne?

27 Nisan’da yayınlanmaya başlanan ve izleyici kitlesi +16 olarak belirlenen Netflix’in Fatma dizisinin tanıtımında konusu kısaca şöyle özetleniyor: “Temizlik işlerine giden Fatma, kayıp eşi Zafer’i ararken, beklenmedik bir kaosun içine çekilir. Fatma kimsenin şüphelenmediği görünmez bir “Temizlikçi” olduğunu fark eder.”

Netflix’in 1. sezonu ortalama 45-50 dakika süren, 6 bölümden oluşan sürükleyici aksiyon – drama kategorisindeki 2021 Türk yapımı Fatma dizisi; kadına şiddet, çocuk tacizi, sınıf ayrımı, otizm gibi özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ve ailelerinin yaşadığı sosyal sıkıntılar gibi pek çok konuda da farkındalık yaratarak, toplumun kanayan yaralarına parmak basıyor. Bir kadın, bir anne, bir eş, bir kardeş olarak Fatma’nın var olma hikayesini onunla birlikte hikayeye kapılarak izliyoruz.

Netflix Fatma Dizisi - Oyuncular Uğur Yücel - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Uğur Yücel – Burcu Biricik

Fatma Dizisi Netflix Fragmanı

Fatma Dizisi fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Fatma Dizisinin Oyuncuları ve Karakterleri

 • Burcu Biricik: Fatma Yılmaz
 • Uğur Yücel: Yazar
 • Mehmet Yılmaz Ak: Bayram
 • Hazal Türesan: Emine/Mine
 • Olgun Toker: Sidar
 • Gülçin Kültür Şahin: Kadriye
 • Deniz Hamzaoğlu: İsmail
 • Çağdaş Onur Öztürk: Yusuf

Fatma Dizisinin Senaryosu Başarılı mı?

Senaryosunu Özgür Önürme’nin kaleme aldığı, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği ve başrolünde Burcu Biricik ve oyuncu kadrosunda Mehmet Yılmaz Ak ve Uğur Yücel gibi isimlerin yer aldığı, Netflix’in Fatma Dizisi, izleyicilerden en çok senaryosunda önemli mantık hataları olması yönünde eleştiriler aldı. İzlemeyenleriniz için “Spoiler” vermek istemediğim için, bu konulara detaylı olarak girmeyeceğim tabii ki. Ama şunu söylemeliyim ki, bu dizi beni öylesine içine çekti ki, eksik veya hata aramakla uğraşmaya hiç gerek bile duymadım.

Netflix Fatma Dizisi - Uğur Yücel
Netflix Fatma Dizisi – Uğur Yücel

Dizide oyunculuk performansını eleştireceğim tek isim, çok ilginç bir şekilde, yılların usta oyuncusu Uğur Yücel oldu. Onun olduğu sahnelerde kendisi maalesef inandırıcılıktan oldukça uzak, adeta isteksizce ve inanmadan oynatılmış gibiydi, ama Allahtan dizinin genelinde, yani en azından 1. sezonunda, fazlaca bir rolü yoktu. Evine kapanıp, “Fatma” adında bir roman kaleme almaya çalışan ve bunun için de evine düzenli temizliğe gelen Fatma’dan doneler almaya çalışan bir yazarı canlandıran bu karakter, aslında bi’ nevi, bu dizinin yaratıcısının, kendi dizisi içinde hayat bulmuş hali gibi de düşünülebilir. Ama bilmediği bir şey var ki, Fatma aslında, kendi hikayesini kendi yazan bir kadın. Bakalım Fatma dizisinin 2. sezonunda, dizideki bu yazar, romanının finaline ne gibi müdahalelerde bulunacak, beraber göreceğiz.

Netflix Fatma Dizisi - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Burcu Biricik

Burcu Biricik Fatma Dizisinin Başrolünde Nasıl?

Burcu Biricik, Fatma rolü için “Bu rol, üzerime yapışan güzel kadın algısını kırmak için iyi bir fırsattı.” açıklaması yapmış. Çok da haklı! Normalde dünya güzeli bir kız olmasına rağmen, Burcu Biricik dizide Fatma karakteriyle öylesine bütünleşmiş ki, ekran karşısında insan, onun çaresizlik içinde yapayalnız bırakılmış “Temizlikçi Fatma” (Her iki anlamda da “Temizlikçi”) olduğundan bir an bile şüphe etmeden, nefesini tutarak bir solukta izliyor her bölümü… İyi bir oyuncunun, senaryosunda türlü mantık hataları olan böylesinebir diziyi, nasıl alıp tepelere çıkartabileceğinin ispatı olmuş bu dizi bence.

Burcu Biricik dizileri
Burcu Biricik

Daha önce 2019 yapımı Çiçero filminde severek izlediğimiz, TV8’deki Kırmızı Oda dizisinde hayali 3 ermiş dede gören Boncuk karakteriyle izleyenlerin yüreğini ağzına getiren ve şu anda Kanal D ekranlarında yayınlanan Camdaki Kız dizisinde de annesinden psikolojik şiddet gören Nalan rolünün hakkından gelen Burcu Biricik; bence, geleceği çok parlak bir oyuncu olarak, ileride de daha pek çok başarıya imza atacağının sinyallerini veriyor.

Özetle; Eğer önyargılarınızdan ötürü, sadece “Türk dizisi” diye şans vermemeyi düşünüyorsanız bile, bence Fatma dizisini izlemeyi bir kere daha düşünün derim.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Neler Yenir?

0

Esnaf lokantası ve sıcak yemek deyince bizim için akan sular durur. Çocukluğumuzdan beri gelen, annelerimizden anneannelerimizden gördüğümüz, evlerde yapılan o lezzetleri bulabildiğimiz yerler bizim için haklı olarak ekstra değer taşır. Bodrum’a 2020 yılı Eylül ayında yerleşir yerleşmez ilk olarak da sıcak ev yemeği mekanı aramaya başlamışken, bir ahbabımızın tavsiyesi ile yolumuz Kısmet Lokantası Bodrum‘a düştü. Konacık mevkiinde, Zai Bodrum‘a yakın bir lokasyondaki mekan, dışarıdan görünen belirgin bir tabelası da olmadığı için, adeta bilmeyenler tarafından hiç farkedilmesin diye yeşillikler arasında gizlenmiş. Sanırım yıllar içerisinde, yöresel Ege lezzetleriyle, Bodrum’un en popüler günlük sulu yemek lokantası olarak kendi müdavimlerini zaten oluşturduğu için bu konuda bu kadar rahatlar. Unutmadan… Pazarları hariç, her gün açık olan mekan, sadece öğlen ve öğleden sonra hizmet veriyor, yani akşamları kapalı.

kismet lokantasi bodrum sulu yemek
Kısmet Lokantası Bodrum – Ev Yemekleri

Kısmet Lokantası Bodrum’da Ambiyans Nasıl?

Kısmet Lokantası Bodrum‘da her gün, o güne ve mevsime özel çıkan sıcak yemekleri camekanlı büfeden görüp siparişinizi verip, masanıza geçiyorsunuz. Mekan salaş ama kendisinden beklentimiz de bir fine-dining ya da michelin yıldızlı restoran ambiyansı değil zaten. Öğlen 12:00 itibariyle hizmet vermeye başlıyor ve özellikle öğlen saatlerinde aşırı kalabalık oluyor. Öyle ki zaten saat 15.00’de itibaren geriye pek zeytinyağlı ve sulu yemek çeşidi kalmıyor.

kismet lokantasi bodrum cacik
Kısmet Lokantası Bodrum – Cacık
kismet lokantasi bodrum biber dolmasi
Kısmet Lokantası Bodrum – Biber Dolması
kismet lokantasi bodrum 1
Kısmet Lokantası Bodrum

Masaya oturup da etrafa göz gezdirdiğimizde fark ediyoruz ki bir çok masa pide siparişi vermiş. Lahmacun söyleyenler de dikkatimizi çekiyor ve “Demek ki mekanın fırın lezzetleri de iyi” diyerek bir sonraki ziyaret için aklımıza not alıyoruz.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Neler Yenilir?

Kısmet Lokantası Bodrum - bamya yemeği
Kısmet Lokantası Bodrum – Bamya

Bodrum’a özgü otlar, zeytinyağlılar, ana yemekler, tatlılar derken, ilk sefer için tercihlerimiz; kıymalı biber dolması, sulu köfte, bamya ve zeytinayağlı yaprak sarma oluyor. Yanına da birer tane cacık almayı ihmal etmiyoruz tabii. Bu tarz esnaf lokantalarında cacık olmazsa olmaz. Tercih ettiğimiz her şey çok lezzetli çıkıyor. Özellikle de sıcak servis edilen zeytinyağlı yaprak sarma gerçekten de hepimizin gönlünde taht kuruyor. Öyle ki, başka günler de sırf o yaprak sarmanın lezzeti aşkına bir kaç kez daha geliyoruz ama her geldiğimizde henüz daha hala öğle saatleri bile olsa, “Yaprak sarma bugünlük bitti” yanıtını alıyor ve “Tüh! Yine nasip değilmiş” diyoruz.

Kısmet Lokantası Bodrum - sulu yemekler- sulu köfte
Kısmet Lokantası Bodrum – Sulu Köfte

Tatlıların bulunduğu buzdolabından, ilk deneme için tercih ettiğimiz aşure ve üzeri bol cevizli kabak tatlısı da bir esnaf lokantası ayarında yeterince lezzetli çıkıyor.

Kısmet Lokantası Bodrum - cevizli kavak tatlısı
Kısmet Lokantası Bodrum – Kabak Tatlısı

Kısmet Lokantası Bodrum’da Fiyatlar Nasıl?

İlk izlenimlerimize göre, Kısmet Lokantası Bodrum’da fiyatlar, normal bir esnaf lokantasına göre biraz yüksek olmakla beraber, bu durumun, Yaz-Kış açık olan mekanın, özellikle Bodrum’da yerel halk arasında çok popüler olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Sonuçta yılların köklü mekanı olarak, lezzet ve yemek kalitesi konusunda rüşdünü ispatlamış bir mekan burası. Hatta zaman içinde Kısmet Lokantası Bodrum’dan ayrılarak,Bodrum’da başka esnaf lokantaları açmaya heves edenler de olmuş, onları da zaman içinde denedik ama hiç birisi menü zenginliği ve lezzet anlamında Kısmet’i yakalayamadığı gibi, fiyat anlamında Kısmet’den de pahalı olmasıyla, “esnaf lokantası”nın o adı üzerinde etraftaki esnafa hizmet eden, uygun fiyatlı olması gereken konseptinden aslında tamamen uzaklaşmışlar. Bu tarz örneklerden bir tanesi; Bitez’deki Sade Bir Ege Mutfağı.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Lahmacun Deneyimi

Buraya kadar Kısmet hakkında memnun kaldığım deneyimimi anlattım. Ve şimdi yazının bu kısmını, Kısmet Lokantası’na üç kişi olarak, lahmacun yemek üzere gittiğimiz başka bir ziyaret sonrasında kaleme alıyorum.

Bir lahmacunun ebadı; şekli yuvarlak da olsa, oval de olsa, aşağı yukarı bellidir, değil mi ama? Kısmet Lokantası Bodrum’da ise lahmacunlar devasa boyutta ve tabağa sığmıyor. Her biri neredeyse bildiğimiz lahmacunun 3 katı boyutunda. Üstelik hamuru da tam buğday unuyla yapılmış. İyi de ben, kırk yılda bir heves edip yiyeceğim bir lahmacunu, acaba tam buğday unlu istiyor muyum değil mi ama? Böyle olduğunu lahmacunlar önümüzde geldiğinde, koyu görünen renginden dolayı sebebini sorduğumuzda öğreniyoruz, yani önceden bu konuda herhangi bir bilgi verme gereğini dahi hissetmiyorlar. Oysa her iki konuda da, yani; lahmacunun ebadının aşırı büyüklüğü ve tam buğday unuyla yapıldığı konusunda garsonların kesinlikle müşterileri önceden uyarması lazım.

Kısmet Lokantası Bodrum - tam buğday unlu lahmacun
Kısmet Lokantası Bodrum – Tam Buğday Unlu Devasa Lahmacun

Bizimle aynı anda mekanda bulunan yaşlı ve minyon bir teyze de, önüne gelen devasa lahmacunu görünce bizim gibi hayal kırıklığına uğrayıp, “Evladım bu nasıl bir lahmacun böyle? Ben bunu bir başıma nasıl yiyeyim?” dedi. Aynı şoku yaşayan ve benzer tepki gösterenlere belli ki artık alışmışlar ve “Kalanı paket yaparız” deyip geçiştiriyorlar. Sadece bir lahmacuna esnaf lokantasında 20 TL vermek istiyor muydu acaba o teyzecik? Bunu da sorgulamak lazım. Bizler de zaten ancak yarısını yiyip bıraktık. Bu arada sorduğumuzda, etinin %100 dana olduğunu söylemelerine rağmen, dana-kuzu karıştırılmış gibi, kesinlikle bir koku vardı. 3 tanesine 60 TL verdiğimiz ve çoğunu yemeden bıraktığımız lahmacunlar, bizim için gerçekten tam bir hayal kırıklığı oldu. Neyse ki ziyan olmadı ve dedikleri gibi paket yaptırarak, Bodrum’un sokak hayvanlarıyla paylaştık.

Kısmet Lokantası Bodrum İletişim Bilgileri

Adres: Konacık, Çırkan Mh, Çelebi Kaptan Sk. No: 3/A, 48400 Bodrum

Tel: (0252) 319 00 96

Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Keyifli Bir Podcast Yayınının Konuğuydum

0

Kültür-sanat ve eğlence sektöründe, her sezon yüzlerce sanatçıyı ağırlayan, Türkiye’nin en iyi sahne performansları merkezlerinden Zorlu PSM’nin Kurumsal iletişim müdürü olarak, bundan yıllar önce tanıştığımızdan beri, başta müzik olmak üzere, sanata olan ilgisi kadar, kişisel gelişim ve pozitif düşünme konusunda da, söyledikleriyle uyguladıklarının uyumu açısından örnek aldığım ve birbirimize iyi geldiğimizi her fırsatta dile getirdiğimiz arkadaşlarımın başlarında gelir Sevgili Ayşegül Kumova. Geçtiğimiz Ekim ayında Ayşegül; “Bi’ hayat var; Onu da iyi yaşa!” mottosuyla, özellikle kültür ve seyahat denilince entellektüel birikimiyle ve yapımcı kimliğiyle sektörde sevilen isimlerden olan Sevgili Şenay Akkurt ile bir podcast serisi için yola koyulduğunda, bu hoşsohbet ikilinin, hayatı daha iyi yaşamak için merak edilen konuları masaya yatırdıkları keyifli sohbetlerine konuk olmayı seve seve kabul ettim. İşte “Seyahat etme kültürünü” konuştuğumuz o sohbeti, geçtiğimiz Perşembe günü, Şenay’ların Etiler’deki prodüksiyon şirketi Patika Yapım stüdyosunda çektik ve ne şanslısınız ki bugün itibariyle bu çok eğlenceli yayınımız her yerde izleyebilmeniz ve dinleyebilmeniz için yayında. 🙂

dilek yeginsu sohbet konuk 2
“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Şenay Akkurt ve Ayşegül Kumova’nın Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Sohbetinde Stüdyo Konukları Dilek Yeğinsü / Üşengeç Şef oldu.

Ayşegül Kumova ve Şenay Akkurt “Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Neler Anlatıyor?

Bu iki meraklı şehir insanı, merak ettiklerini masaya yatırıp irdelemeyi, bazı sorular sorup, cevaplar aramayı seviyor. Burada amaç, her hafta belirledikleri bir konu üzerine sohbet ederken, bir yandan da sizlerin çay sohbetlerine, kahve molalarına eşlik etmek. Dinleyicilerin de katılmak isteyeceği tatta bir sohbet serisi tasarlayan ikili, bir prodüksiyon stüdyosunda olmanın avantajıyla aynı zamanda görüntü kaydı da aldırarak, Şenay Akkurt’un YouTube sayfasına yüklüyorlar. Şimdiye kadar yer verdikleri Kaliteli zaman nedir? Gıda israfı nasıl önlenebilir? 2020’den neler öğrendik? Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar neler? Nostaljiyi neden severiz? Batıl inançlar nereden gelir? Neden dizi izliyoruz? Neden güleriz? Gülmek bulaşıcı mı? gibi pek çok konuda önceki yayınlarını da Spotify‘da “Bi Hayat Var”

“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisi Hangi Gün ve Nerelerde Yayınlanıyor?

Her hafta, Pazar sabahları yeni bir konuyla dinleyici ve izleyicilerin karşısına çıkıyorlar. Yeni yayonlarını kaçırmamak için Pazar günleri için kendinize telefonunuzda küçük bir hatırlatma ayarlayabilirsiniz.

Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Üzerine Neler Konuşuldu?

Şenay ve Ayşegül’ün bu hafta “Seyahat etme kültürü”nü ele alarak, seyahat gurmelerinin hayatlarının mutfağına daldığı ve bu konuda deneyimlerimi paylaşmam için, beni de yayınlarına konuk ederek, özlediğimiz seyahatler üzerine konuştuk. Bu hayatı gerçekten seyahat yazarları ve programcıları mı yaşıyor? Neden herkes gezgin ve gurmelere özeniyor? Aslında her şey dışarıdan görüldüğü gibi mi? Seyahat etme kültürü nasıl gelişti? Herkesin etkileyici (influencer) olduğu günümüz sosyal medyasında, “Yukarı kaydır” trendlerine ne kadar güvenmeli, kimlerin tavsiyelerine inanmalıyız? Seyahat etmek bize ne kazandırır? Valiz yapmanın püf noktaları nelerdir? gibi pek çok konudan dem vurup, anılarımızı paylaştık.

gezi seyahat yeme içme blogger influencer nasıl olunur
“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Şenay Akkurt ve Ayşegül Kumova’nın Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Sohbetinde Stüdyo Konukları Dilek Yeğinsü / Üşengeç Şef oldu.

Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Olan Bu Yayını Nerede İzleyebilir? Nerelerden Dinleyebiliriz?

Zamanın adeta su gibi geçmesiyle, tadı damağımızıda kalan, kısa ve tatlı bir sohbet gerçekleştirdiğimiz yayınımızı aşağıda listelediğim şu platformlardan ve direkt üzerine tıklayarak siz de hemen şimdi izleyebilir veya dinleyebilirsiniz.

“Neden Seyahat Etmeyi Seviyoruz” Çekimimizin Youtube videosunu izlemek için:

“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Şenay Akkurt ve Ayşegül Kumova’nın
Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Sohbetinde Stüdyo Konukları Dilek Yeğinsü / Üşengeç Şef oldu.

“Neden Seyahat Etmeyi Seviyoruz” Podcast’imizi Spotify’da dinlemek için:

Tupperware Mutfak Gereçleri Alışverişim – Neler Aldım?

0

Bir “Salata aşığı” olarak, evde salata kurutucusu olmadan yapamıyorum! Hani şu yıkadığınmız salataları, manuel olarak içinde döndürerek, fazla sularından arındıran ve bu sayede saklarken çok daha uzun süre taze kalmasını sağlayan aletlerden bahsediyorum. Bugüne kadar başka başka markalardan en az 3-4 tane aldım aldım denedim ve hiç birisinden memnun kalmadım. Derken internette salata kurutucusu üzerine hanımların tavsiyelerini incelerken, Tupperware Salata Kurutucu çıktı karşıma ve ürünleri kaliteli diye yıllardır duymama rağmen, nedense hiç bir ürününü kullanmadığım bu markaya bir şans vererek, salata kurtucusunu sipariş ettim. Ve işte o gün bu gündür mutfaktaki en büyük yardımcılarımdan biri oldu. Bodrum’dan İstanbul’daki eve 1 aylığına gelirken bile yanımda taşıdım ki, aşkımızı varın siz düşünün artık! Çünkü hazır buradayken sağlıklı beslenip, fazla kilolardan kurtulmak istiyorum. O yüzden hiç üşenmeden kolayca salatalar yapabilmeliyim. Memnuniyetim sonrası işimi kolaylaştıracak diğer ihtiyaçlarımı da sipariş verdim ve sizler için Tupperware mutfak gereçleri alışverişim sonrası, kargomun teslim edildiği gün, Üşengeç Şef Youtube kanalıma eğlenceli ve samimi bir kutu açma videosu çektim.

Üşengeç Şef Youtube Kanalı – Tupperware Alışverişi – Kutu Açma Videosu

Tupperware Salata Kurutucu’ya Niye Bayıldım?

Çünkü şimdiye kadar kullandıklarımı döndürmesi o kadar zordu ki, manavdan – pazardan, salatalık malzeme alışverişi yaptığım gün, adeta bir işkenceye dönüyordu benim için. “O zaman, sen de hepsini hemen aynı gün yıkama, Biraz farklı günlere yay mesela” diyebilirsiniz ama bilmem sizin oralarda da böyle mi fakat, benim karşılaştığım yerlerde, roka, marul, maydanoz, dereotu, nane, pazı, tere gibi yeşillikler, satılana kadar taze kalsın veya canlı görünsün diye, pazarda markette genelde üzerlerine sık sık su serpiyorla. Dolayısıyla eğer hemen aldığım gün yıkayıp, süzüp, sonra da fazla sularını iyice gidermezsem, ertesi gün itibariyle hemen bozulmaya başlıyorlar. Oysa ben hepsini tek tek yıkayıp, ayrı ayrı ağzı kapalı, hava almayan şekilde, yanlarına fazla nemini alması için kağıt havlu da koyarak paketleyip buzdolabına kaldırdığımda, en az 3-4 gün tüm bu salatalık malzemeler ilk günki tazeliği ve diriliğiyle, tertemiz ve mis gibi kullanıma hazır halde beni bekliyor oluyor. Bu sayede canım istediği anda, en bol malzemeli salatayı bile hazırlamam yaklaşık 2 dakikamı alıyor. Tupperware salata kurutucu hem aşırı kolay dönüyor, hem de fazla suyu inanılmaz iyi süzüyor. Bazen 1-2 demet rokayı döndürüp, neredeyse 1 çay bardağı fazla su süzüyorum. Anlayacağınız inanılmaz etkili!

Tupperware salata kurutucu tavsiye
Tupperware Salata Kurutucu

İlk Siparişten Memnun Kalınca 2. Tupperware Siparişimde Neler Satın Aldım?

Eskiden Almanya’da yaşayan çocukluk arkadaşım, bütün evini Tupperware ile doldurduğu için ben nedense bu markayı hep Alman malı ve sadece saklama kabı üretip satıyor zannederdim. Ürünü beğenince, web sitelerine girip biraz inceledim ve gördüm ki, meğer dünyanın pek çok yerine yayılmış Orlando merkezli bir Amerikan markasıymış. Üstelik ürün gamı çok daha genişmiş. Ayrıca kalite ve teknolojisine çok güvendikleri için 10 yıl garantiliymiş. Dünyada 70 yıldır, ülkemizde de son 25 yıldır hanımlar, Tupperware üyeliğiyle tarif günleri düzenleyerek, katalogdaki ürünleri yüz yüze tanıtıp, danışman, grup lideri veya distribütörü olarak, bu sayede aile bütçesine katkıda bulunuyorlarmış.

Tupperware kataloğundan seçtiğim Tupperware dilim dilim doğrayıcı
Tupperware Dilim Dilim Doğrayıcı Mandolin

Ben de bu özelliklerine güvenerek, 2. siparişimde Ultra Pro Fırın pişirme kabı, elektriksiz soğan doğrayıcı, mandolin de denilen farklı şekillerde dilim dilim dilimleyici, süzgeç, kevgir, çırpıcı vs. gibi küçük mutfak gereçleri ve tabii ki, sıradan saklama kaplarından farkını, geç de olsa görmek için bir de 3’lü saklama kabı siparişi verdim. Bunlar nedir? Ne işe yarar? Neyi hangi hedeflerle ve ne hayallerle aldım? İşte bu soruların cevaplarını ve tüm detayları, büyük bir keyifle tek tek açarken çektiğim ve Üşengeç Şef Youtube kanalımda an itibariyle yayında olan Tupperware Alışverişi – Kutu Açma Videomda bulabileceksiniz.

Bundan sonra bu ürünleri yemek yaparken, nasıl kullandığımı sizlere de anlatacağım. Hatta online Ocak ayı kataloğundan mutfakta işimi kolaylaştırıp, bana zaman kazandıracağına inandığım yeni başka ürünler de beğendim. Mesela bir elektriksiz sebze spirali var ki, sebzelere spagetti gibi şekil veriyor. Tanıtım videosunu izledim ve heyecanlandım 🙂

Unutmadan… Gün içinde yaptığım tarifleri ve yeni cicilerimi nasıl kullandığımı da anlık olarak görmek istiyorsanız, beni instagramdaki “Üşengeç Şef” hesabımdan da takip edebilir, eğlenceli ve motive edici hikayelerimi oradan da izleyebilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın!

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyorum

0
Üşengeç Şef Dilek Yeğinsü, takipçilerine Bulgari parfüm hediye ediyor.

Müjdemi isterim! Dünyanın en prestijli tasarım markalarından olan, İtalyan mücevher, aksesuar ve parfüm markası Bvlgari‘den, yine bir şanslı takipçime, yılbaşı hediye olarak, parlak bordo rengi kadar, elegan ve feminen etkisiyle, benim de çok severek kullandığım ürünü Bvlgari Splendida koleksiyonunun parlayan yıldızı Magnolia Sensuel Parfümünü hediye ediyorum. Bu değerli Bvlgari parfüme sahip olmak istiyorsanız, Instagram‘da Üşengeç Şef hesabını ve @Bulgariparfums hesabını hemen takibe alıp, ilgili postumun altında, “İşte katılmak için yapmanız gerekenler” şeklinde belirtilen basit maddeleri kolayca yerine getirerek, 30 Aralık günü yapacağım çekilişle, benden Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm hediyesi kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfümün Tasarımcısı Kim?

Sümbülteber çiçeği ve Yasemin çiçeklerinden oluşan Bulgari Splendida koleksiyonunda, bu kez Bvlgari’nin dünyaca meşhur Parfüm uzmanı (Master Parfumer) Jacques Cavallier; en kısa ömürlü ve yoğun aromalı çiçeklerden biri olan manolyanın doğal güzelliğiyle, değerli taşların ihtişamını bir araya getirdiği bu çok özel parfümde. sonsuza kadar sürdürecek baştan çıkarıcı bir kokuyu ölümsüzleştirmiş ve diyor ki “Manolya öyle bir notadır ki, gökyüzüne uzanır gibi yükselen büyük yaprakları ile muhteşem bir çiçektir. Eşsiz kokusu ile sizi her seferinde içinize çektiğiniz, o ilk ana götürür.”

Kalıcı Parfüm Nasıl Anlaşılır? Parfümde Notalar neyi ifade eder?

Kalıcılığı ve içindeki notalar ise, benim için bir parfüm seçerken en önem verdiğim unsurların başında gelir.  Parfüm kokusunu uzmanlar, bir piramit olarak tanımlarlar. Bir parfümü ilk sıktığınızdan hemen sonraki ilk 15 dakikalık süreçte aldığınız koku “Üst nota” olarak kabul edilir. Ardından gelen 1-2 saat içinde hissettiğiniz koku ise “Orta nota” yani parfümün kalbi şeklinde ifade edilir. “Dip nota” veya Alt nota şeklinde kulak aşinası olduğumuz terim ise, pek koklanmaz ve aslında bir parfümü parfüm yapan değeri bu notada saklıdır. Öyle bir hissiyat ve doğallık hissettirir ki, aslında parfümün kalıcılığını işte bu nota sağlar.

Üşengeç Şef Dilek Yeğinsü, Yeniyıl hediyesi olarak takipçilerine Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyor.
Takipçilerime Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyorum.

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfümün Özellikleri

Efsaneye göre manolya ağacının altında uzun süre dinlenen veya uyuyan kişi, bu baştan çıkarıcı kokunun büyüsüne kapılırmış. İşte bu çiçekten alınan ilham, Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel’in kadınsı şişesinin parlak bordo rengiyle bütünlenmiş. İtalyan rönesansını simgeleyen geometrik, karakteristik şişesi ile Magnolia Sensuel’in; Italyan bahçelerinin geometrik tasarımından esinlenen gövdesi, kadınsılığı temsil eden kıvrımlar ile yumuşatılmış.

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Notaları

Üst Notalar:

 • Mandalina ve Neroli Özü
 • Özellikleri: Işıklı – Taze – Lezzetli

Orta Notalar:

 • Çin Manolyası – Portakal Çiçeği ve Yasemin
 • Özellikleri: Çiçeksi – Işıl Işıl – Cömert

Alt Notalar:

 • Paçuli Kalbi– Tahiti Vanilla Özü
 • Özellikleri: Hassas – Odunsu – Gizemli – Kremalı

Parfüm nasıl sıkılmalı ve daha kalıcı hale gelmesi için ne yapılmalı?” konusuyla alakalı merak ettiğiniz soruların cevaplarını Parfüm Nasıl Seçilir? başlıklı yazımdan da bulabilirsiniz.

bvlgari splendida magnolia hediye cekilis
Takipçilerime Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyorum.

Unutmayın! Eğer siz de benim gibi, birbirinden güzel kokuları kadar, kalitesi ve kalıcılığıyla da Bvlgari parfümlerini beğeniyorsanız, Instagram‘da Üşengeç Şef hesabını hemen takibe alıp, ilgili Bvlgari parfüm postuma hemen göz atarak, 30 Aralık günü yapacağım yılbaşı çekilişiyle benden Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm hediyesi kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Şimdiden herkese sağlık, huzur ve mutluluk dolu, harika bir 2021 yılı diliyorum.

Bakterileri %99.99 Öldüren Karcher SC 2 Buharlı Temizlik Makinesini Denedim

0

Bodrum’daki evimize yeni taşındığımızdan beri, her ne kadar düzenli olarak bildiğimiz klasik yöntemlerle köşe bucak temizlenmiş olsa da, sonuç; “Hijyen” anlamında tam içime sinmiyordu. Özellikle banyo ve mutfak… Şöyle ulaşılması zor yerlere bile girilerek tüm bakterileri yok edecek kadar derinlemesine bir temizlikti hayalim. Yoğun kimyasallara karşı hassas ve allerjik bünyelerimiz olduğundan ve evimizde patili oğluşumuz, sevgili kedimiz Baileys de olduğu için, yaptığım araştırmalar sonucu, içinde sadece musluk suyu kullanılan Buharlı temizlik makineleri geldi aklıma ve başladım araştırmaya. Sonuçta da çok güvendiğim Alman teknolojisine sahip Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesini, kendi sitesinden sipariş verdim.

Araştırdığımda ulaştığım verilerde herhangi bir deterjan ya da kimyasal kullanmadan ve durulama gerektirmeden, sadece musluk suyu kullanılan Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi ile evin her yerinde derinlemesine temizlik ve hijyen sözü veriliyordu. Üstelik bunu sözüne çok güvendiğim, dünya çapında temizlik teknolojileri üzerine tanınan en köklü Alman markası söylüyordu. Altında yazan yorumları da okudum, müşteri memnuniyeti anlamında gayet başarılıydı. Eh! Ben de bu durumda geniş bir aksesuar kitine sahip olan ürünü tüm fonksiyonlarıyla tanımak için, gelir gelmez hiç üşenmedim ve oturup, kullanım kılavuzunu inceleyip, öğrendiklerimi hemen o anda adım adım uygulamaya başladım.

karcher sc 2 buharli temizlik 1
Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi başlıkları, mikrofiber bezleri ve uzatma boruları gibi aksesuarlar

Eğer sizin de allerjiye yatkın aile bireyleriniz varsa, emekleyen bebekleriniz varsa, yerde oynamayı da seven çocuklarınız varsa veya evcil hayvanlarınız varsa, buharlı temizlik makineleri süper bir çözüm. En basitinden bir örnekle anlatmam gerekirse… Düşünsenize bir ev kiraladınız ve kullanmadan önce evde bulunan ankastre fırının içinin, yeterince hijyen olduğundan emin olmalısınız. Deterjan kullansanız, iyice durulayamayacağınız için illa ki deterjan kalıntısı kalır. Burada aynısı bana oldu işte. Önceki kullanımlardan içinde oluşan yağ kalıntılarını da sökecek ve bu esnada da kalıntı bırakmadan temizleyeceği için yeni cicimi (Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi) bir an önce kullanmak için sabırsızlanıyordum.

Cihazı Nasıl Çalıştırıyoruz? İçine gerçekten sadece Musluk Suyu mu Konuluyor?

Henüz prize takmadan, içine normal oda sıcaklığında, 1 litreye yakın musluk suyu doldurdum ve prize taktım. yaklaşık 5-6 dakika içinde cihazın içinde kaynayan su, yaklaşık 100 C derece sıcaklık püskürtme gücü olan su buharına dönüştü bile. Bunu aletin üzerindeki kırmızı olan led ışığının yeşile dönmesinden kolayca anlıyorsunuz.

İlk olarak balkonda, daha önce pek çok kimyasal kullanarak lekelerini gidermeye çalıştığım ama hiç fayda etmeyen yer karolarından işe başladım. Öncesi ve sonrası arasındaki fark göz kamaştırıcıydı. Bu motivasyonla, banyoya geçtim ve derz araları, duvar fayansları, musluk başlıkları, duşakabinler… Bu esnada da tabi yine üşenmedim ve adım adım her aşamayı sizler için de video olarak kaydettim. Youtube’da Üşengeç Şef kanalında yayına aldığım ürün inceleme ve deneyim videomu izlediğinizde, emin olun aklınızdaki pek çok soruya cevap bulacak, nerede hangi başlığı kullandığımı ve uygulama yaptığım ve henüz yapmadığım yerler arasındaki farklılıkları siz de bizzat görebileceksiniz.

Üşengeç Şef Youtube Kanalındaki Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi inceleme ve deneyim videosu

Karcher SC 2 ile Hangi Sert Yüzeyler Temizlenebiliyor?

Derken mutfağa geçtim, tezgahı, fırını, ocağı, evdeki tüm kapı kollarını… Aklıma neresi gelirse artık. Oh mis gibi oldu her yer. İşte şimdi içime sindi dedim kendi kendime. Çünkü buharlı temizlik makineleri evin neredeyse her yerindeki sert zeminlerde kullanılabiliyor. Mesela Taş veya seramik yer karoları, Fayans duvarlar, Derz araları, Kapı kolları, Duşakabinler, Ocak üstü, Fırın içi, ️Lavabolar, Panjurlar, Radyatörler, ️Musluklar gibi tüm sert yüzeyler…

Beyaz ve Sarı renkli Karcher SC 2 Arasında Ne Fark var?

Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesinin hem sarı, hem de beyaz rengi mevcut. Kullanım alanına göre başlık, aksesuar ve fiber bezler de cihazla birlikte geliyor. İki cihaz arasındaki tek fark, beyaz olanında ekstradan 3 aksesuar daha bulunması.

Buharlı temizlik Cihazında “Çocuk Kilidi” olması Çok Önemli

Cihazın en iyi özelliklerinden biri de, tüm başlıkların ucuna takıldığı buhar tabancasında “Çocuk Kilidi“nin olması. Zaten 100 C dereceye yakın bir sıcaklıkta su buharı püskürterek çalıştığını düşününce, mutlaka evdeki bebek, çocuk ve evcil hayvanlardan güvenli bir mesafede kullanmanız gerektiğini söylememe sanırım gerek yok. Ama yine de meraklı küçükler için çocuk kilidi şart.

Cihazın 3 Modu var: Çocuk Kilidi- Orta Basınç ve Yüksek Basınçlı Püskürtme

Sadece uygun başlıkları veya uzatma borularını birbirine kolayca bir klik sesiyle takarak, temizleyeceğiniz yere göre, ister orta dozda, ister yüksek dozda su buharı püskürtmeniz yeterli. İlgili Youtube videomda ayrıca cihazla ilgili önemli tüyolar da verdim, hatta kullanım sonrasında aksesuar kitini nasıl derli toplu şekilde kaldıracağınıza kadar anlattım. 🙂

Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi el fırçası ne işe yarıyor? Nerelerde kullanılıyor?
Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi el fırçası aksesuarı

Dışardan gelen kargo poşetleri, ayakkabılar, kıyafetleri dezenfekte ediyor

Ayrıca cihazdan özellikle pandemi döneminde, hepimizin çok özen gösterdiği şekilde, dezenfeksiyon amaçlı olarak da faydalanıldığını okudum. Oyuncaklar, dışarıdan gelinen kıyafetler, dışarıdan gelinen ayakkabılar ve dışarıdan gelen kargo poşetlerindeki bakterilerden kurtulmak için de kullanılabiliyor. Yeni evin dekorasyonu için devamlı online sipariş veriyorum. Her gün ard arda gelen kargo paketlerini, 2 gün balkonda bekletmekten de bu sayede kurtulmuş oldum.

Karcher SC 2 buharlı temizlik makinesinin sert yüzeylerdeki bakterilerin %99,99’unu yok ettiği bilimsel testlerle kanıtlanmış

Unutmadan… Karcher’in bu ürünü, dünya çapında bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikalandırıldığı gibi, Ege Üniversitesi’nde yapılan bilimsel testlerde de, buharlı temizlik makinesi ile sert yüzeylerdeki bakterilerin %99,99’unun yok edildiği kanıtlanmış.

Yüksek bütçeli Deterjan ve Kimyasal masraflarına son

Evi köşe bucak temizleyebilmek adına sık sık satın aldığımız onlarca deterjan, çamaşır suyu vs. kimyasallara yıllar boyunca yapılan masrafları ve evdeki yüzeylerde bıraktığı kalıntılar sayesinde kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığına olumsuz etkilerini düşününce, uzun yıllar boyu kullanacağım ve sadece musluk suyu ile çalışan böyle bir cihaza sadece bir seferlik verdiğim fiyata, gerçekten helal olsun dedim. Eğer siz de bu çok fonksiyonlu Karcher SC 2 buharlı temizlik makinesine kolayca sahip olmak isterseniz, hemen buraya tıklamayı unutmayın.

Netflix’in “Bir Başkadır” Dizisi Müthiş Oyunculuklarıyla Efsane

2

Netflix‘de daha fragmanını ilk gördüğüm anda, beni çok etkilemişti ve bir an önce gelmesi için sabırsızlanıyordum ki, “Bir Başkadırdizisi yayınlanır yayınlanmaz, hemen ekran karşısına kuruldum. Ve işte daha ilk geceden, 2 bölümü bir solukta bitmişti bile. Toplamda şimdilik sadece 8 bölüm olduğunu görünce, insan bir yandan, “Hepsini bir lokmada silip süpürme! Biraz ara ver de hemen bitmesin!” diyor ama bir yandan da hikayenin gidişatına kendini kaptırıp, durup bırakmaya da gönlü hiç el vermiyor. Mantık ve kalp arasında kalıp, nihayetinde tabi ki paşa gönlümün yolundan gittim ve hepsini bitirdim ve rahatladım. Berkun Oya‘nın senaryosunu yazıp, yönettiği “Bir Başkadır” dizisinde “Meryem” karakterini canlandıran Öykü Karayel, rol yapmamış, rolü adeta üzerine giymiş, onunla bütünleşmiş. Bir tane bile falsosu yoktu. Performansına bayıldım ve inanın şapka çıkardım. Sadece o mu? Daha ne cevherler var bu dizide…

Bir Başkadır Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

Biliyorum! Etrafınızda herkes “Bir Başkadır” dizisinden bahsediyor ve siz de çok merak ediyorsunuz. “Allah aşkına, Nedir yani? Kuzey-Güney dizisinden Öykü Karayel‘i biliyoruz, gayet de vasattı. Şimdi ne kadar iyi bir oyunculuk sergilemiş olabilir ki? Kesin abartıyorlar” diye düşünebilirsiniz ama hayır! Siz gelin, benim sözüme güvenin! diyorum başka da bir şey demiyorum 🙂

Sadece o mu? Yasin rolünde bir Fatih Artman var ki, Allahım iyi ki var! Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi ve Gülse Birsel’in komedi filmi Aile Arasında‘da da onu çok sevmiştim zaten. Şimdilerde ekranlarda olan Menajerimi Ara dizisindeki rolüyle de yine çok tatlı, naif ve sempatik.

bir baskadir fatih artman
Bir Başkadır Dizisi – Yasin karakterinde Farih Artman

Eşi Ruhiye rolündeki Funda Eryiğit, gerçekten adına da gönderme yaparcasına adeta ruh gibi gezinen bir kadını, öylesine iyi canlandırıyor ki, empati duyuyorsunuz, içiniz cız ediyor, “Allahım! Bu kadının nesi var?” diye. Kendisini en son yıllar önce “Canım Ailem” dizisinde izlemiştim, arada farklı tiyatro ödüllerinde aday gösterilse de, bazılarında ödüller kazansa da, açıkcası konuşmaların az olduğu ve genelde mimiklerini konuşturduğu hiç de kolay olmayan rolüyle, bu kadarını beklemiyordum doğrusu.

bir baskadir ruhiye
Bir Başkadır Dizisi – Ruhiye karakterinde Funda Eryiğit

Bir Başkadır’da Defne Kayalar‘ın Meryem’in psikoloğu Peri rolünde, abartılı önyargılarından kurtulma ve kurtulmama arasında kalan soğuk ve itici halleri insanı sinir etmeye yeterken, her projesinde ezber bozan başarılı oyuncu Erkan Öner‘in, Rezan rolüyle, sadece bir kaç dakikalık sahnesiyle de olsa filme kattığı oyunculuk, gerçekten insanın aklını başından alan cinsten. Hiç birisi rol yapmamış… Adeta “Olmuş!”

bir baskadir konusu
Bir Başkadır Dizisi – Psikolog Peri karakterinde Defne Kayalar
 • Meryem: Öykü Karayel
 • Yasin: Fatih Artman
 • Ruhiye: Funda Eryiğit
 • Peri: Defne Kayalar
 • Gülbin: Tülin Özen
 • Sinan: Alican Yücesoy
 • Ali Sadi Hoca: Settar Tanrıöğen
 • Hayrünnisa: Bige Önal
 • Gülan: Derya Karadaş
 • Rezan: Ömer Erkan
 • Hilmi: Gökhan Yıkılkan
 • Melisa: Nesrin Cavadzade

“Bir Başkadır” Dizisi Nerelerde Çekildi?

Çekimleri İstanbul’un farklı semtlerinde gerçekleştirilen dizinin baş rolündeki Meryem’in ailesiyle beraber yaşadığı köy olarak, Beykoz’daki Tokatköy ve Sinan karakterinin yaşadığı residence olarak da, Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu yerine yapılan gökdelen kullanılmış.

bir baskadir dizi
Bir Başkadır Dizisi – Ruhiye, Meryem ve Yasin

Bir Başkadır Dizisi Konusu (Korkmayın! Spoiler İçermez:)

Dizide hayatları birbirinden tamamen farklı, hayalleri farklı, korkuları farklı olan, farklı sosyo-ekonomik ve kültürel alt yapılardan gelen karakterlerin dünyasına balıklama dalıp gidiyorsunuz. O kadar hayatın içindenler ki… İlla ki “Ben bunu bir yerlerden tanıyorum” diye içinden geçiriyor insan. Seyahatlerim ve babamın mesleği gereği pek çok kez Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar gitmiş, hatta çocukluğunda bir dönemi orada geçirmiş biri olarak, ben bu yakınlığı doyasıya hissettim.

Dizi, zamanlı zamansız bayılmalarının sebebi bulunamayan Meryem’in, doktor tavsiye üzerine, Peri isminde bir psikoloğa gitmesiyle başlıyor. İstanbul’un o renkli ve kaotik dünyasında, karakterlerin şaşırtıcı tesadüflerle yolları bir şekilde kesişiyor. Aslında ilk bakışta birbirlerine her ne kadar tamamen zıtmış gibi görünseler de, yolların kesiştiği noktada, onlar da bir bakacaklar ki, Aa! Sınırlar ortadan kalmış ve aslında hepsi karmaşık geçmişleriyle hesaplaşırken, bir yandan da birbirinin hayatına bir yerlerden illa ki bir dokunmuş.

Bir Başkadır Dizisi - Meryem karakterinde Öykü Karayel çok başarılı
Bir Başkadır Dizisi – Meryem karakterinde Öykü Karayel

Nostaljinin dibine vuran final sekanslarıyla da, jeneriğin girdiği ve casting’in aktığı bölümleriyle de, kullanılan fontlarına kadar, ülkemizde şimdiye kadar yapılan benzerlerinden farkını ortaya koyan, biraz da Tarantino filmlerinin havasını yansıtan, durgun durağan gibi görünse de, insanı alıp başka diyarlara götüren bir dizi “Bir Başkadır“. Sonuç olarak benim için, yerine daha iyisi gelene kadar, Netflix için yapılmış en güzel Türk dizisi ünvanını verdiğim bir başyapıt diyebilirim.

İzleyenler, üşenmez de, bana aşağıda yorum olarak dizi hakkındaki kendi izlenimlerini yazarsa çok sevinirim. 🙂 Şimdilik hoşça kalın ve aman “Sanatsız” kalmayın!

Memedof Yalıkavak Bodrum’da Neler Yenir?

0

Yalıkavak’ta Marina’yı geçtikten sonra adeta şampiyonlar liginin tüm favorilerinin yer aldığı adeta “Ölüm grubu” tadında, üst düzey restoranların yan yana toplandığı Çökertme bölgesindeki Memedof Restaurant, senelerdir eşten dosttan duyduğumuz ancak nedense bir türlü yolumuzun kesişmediği bir mekan oldu bizim için. Neredeyse sağındaki solundaki tüm mekanlara gidip onu hep daha sonraya bırakmıştık. Ama “Assolistler en son sahne alırlar” sözüne atıfta bulunurcasına, Memedof deniz mahsülleri ağırlıklı nefis lezzetleri ile bize o akşam adeta şov yaptı desem yeridir.

Memedof Restaurant’da Nefis Gün Batımını Kaçırmayın!

Baştan söyleyeyim; “Çökertme”, Bodrum yarımadasında ve özellikle Yalıkavak’ta gün batımını en güzel izleyebileceğiniz yerlerden biri. Özellikle de “Rüzgarsız” bir günü yakalarsanız, tadına gerçekten doyulmaz. Denize sıfır, açık bir koyda yer alan mekandaki bu görsel şöleni kaçırmamak adına, mekana geliş saatinizi ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim.

Memedof’a Gelir Gelmez Yerinize Geçmeden Önce Meze Dolabına İlla ki Bir Göz Atın

Biz de mekana adım atar atmaz, hemen meze dolabını ziyaret edip, neler var neler yok öğrendikten ve mezelerimizi seçtikten sonra, işte o rüya gibi gün batımı manzarasına karşı, mekanın en güzel masalarından birinde yerimizi aldık. Ortam geniş ve ferah. Size denizin üstüne doğru uzamış olan iskele tarzındaki bölümlerin üzerindeki yer alan masaları özellikle tavsiye ederim.

memedof bodrum meze dolabi
Memedof Bodrum Yalıkavak – Meze Dolabı
memedof bodrum
Memedof Bodrum Yalıkavak
memedof bodrum iskele
Memedof Bodrum Yalıkavak

Memedof’da Beğendiğimiz Lezzetler

Misafirimiz olan dostlarımızla birlikte, tüm seçtiğimiz deniz börülcesi, levrek marin, balık pastırması, kabak çiçeği dolması, patlıcan ezme gibi mezeler, masadaki 5 kişiden de istisnasız geçer not aldı. Özellikle bir balık mekanına not verme kriteri olarak kullandığım levrek marin konusunda da çok başarılılar.Somon fümeyi de mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

memedof bodrum levrek marin
Memedof Bodrum Yalıkavak – Levrek Marin
memedof bodrum meze
Memedof Bodrum Yalıkavak – Mezeler
memedof domates salatasi
Memedof Bodrum Yalıkavak – Domates salatası

Bodrum’da bu yaz olmazsa olmazımız haline gelen, bostan domatesi ve kırmızı soğanla yapılan salataya burada da doyamadık, o muhteşem sosuna bol bol ekmek bandık 🙂

memedof bodrum kalamar tava
Memedof Bodrum Yalıkavak – Kalamar Tava

Ara sıcaklarda gelen kalamalar tava, yağ çekmemiş çıtır çıtır kıvamıyla, o kadar sevildi ki 2. porsiyonun sipariş edilmesi kaçınılmaz oldu. Ahtapot ızgara ve Barbun tavayı özleyen arkadaşımız da tercihinden gayet memnun kaldı. Beğendili karides de sunumu iyi olmakla birlikte, masadaki diğer yemekler arasında, damaklarda mucize bir fark yaratmadığını belirtmeliyim.

memedof bodrum begendili karides
Memedof Bodrum Yalıkavak – Beğendili Karides
Memedof Bodrum Yalıkavak - Barbun tava
Memedof Bodrum Yalıkavak – Barbun tava
Memedof Bodrum Yalıkavak - Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
Memedof Bodrum Yalıkavak – Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
memedof meyve bodrum
Memedof Bodrum Yalıkavak – Meyve Tabağı

Kapanışı meyve tabağı ve ince bir dilim kaymaklı ekmek kadayıfı ile yaptık. Sonuçta lezzet açısından masadaki herkesin çok memnun kaldığı keyifli akşamlardan birini yaşadığımız için, fiyatları yüksek olmakla birlikte, lezzet ve hizmet kalitesi ile fiyat performansı anlamında orantılı bulduğumuz Bodrum Yalıkavak’daki Memedof Restaurant’ı tavsiye edebilirim.

Memedof Yalıkavak İletişim Bilgileri

Adres: Yalıkavak Gerişaltı mevkii, Çökertme Cad. No:42, Bodrum/Muğla

Tel: (0252) 385 46 46

Bodrum Kumquat Ocakbaşı – İçli Köfte ve Fıstıklı Beyti Kebap Efsane

0

Özellikle son senelerde Masterchef’in başını çektiği yerli ve yabancı TV yapımlarında da gördüğümüz gibi, gastronomi denilince, çoğu zaman mutfaklar, reçeteler, teknikler, cihazlar, ürünler ön plana çıkar. Ama bir an gelir, el lezzeti diye bir şey ortaya çıkar ve o an diğer her şey teferruat olur. İşte Bodrum Kumquat restoranın şefi, Antepli Eyüp Şef de bize böyle, el lezzetinin baskın olduğu bir gece yaşattı. Siz de ister masanıza geçin, ister ocak başına ve Bodrum Kumquat’da Antep’den gelen ürünlerle hazırlanmış nefis bir kebap ziyafetine hazır olun!

kumquat bodrum dilek yeginsu usengec sef
Bodrum Kumquat – Üşengeç Şef

Bodrum Kumquat’da Kızarmış İçli Köfteyi Muhakkak Denemelisiniz

Antep’e gitmişliğimiz, veya Antep restoranlarında defalarca yemişliğimiz vardır. Sırf Antep de değil; Adana, Urfa, Mardin… Daha doğrusu kebabın geldiği ve temsil edildiği her türlü coğrafyada yerinde denemiş biri olarak, kendi adıma ilan ediyorum ki, Eyüp ustanın elinden çıkmış (kızarmış) içli köfte kadar iyisini, daha önce yemedim. Çiğ köftesi de gayet başarılı. (Porsiyonu 40 TL) Bize öyle bir lezzet deneyimi yaşattı ki, o an masadaki mezeleri de, dolunay ile taçlanmış müthiş Bodrum akşamı manzarasını da, açıkcası başka hiç bir şeyi gözümüz görmedi ve hatta ikinci kez içli köfte sipariş verdik.

kumquat bodrum içli kofte
Bodrum Kumquat – İçli Köfte
kumquat bodrum manzara 2
Bodrum Kumquat – Yazlık mekanının manzarası
kumquat bodrum cig kofte
Bodrum Kumquat – Çiğ köfte

Bodrum Kumquat’da Fıstıklı Beyti Kebaba Yer Ayırmayı Unutmayın!

İçli ve çiğ köfte şöleni yanında, gavurdağı salatası ile (fiyatı 45 TL) aslında gayet de doyduğumuzu farketmiştik ancak kebapların siparişi çoktan verilmişti bile. Aslında iyi ki de verilmiş, zira Antep denince akla ilk gelen fıstığı, şef öyle başarılı kullanıyordu ki, o fıstıkla 2 çeşit olarak (beyti ve klasik) hazırladığı kebapları bu damaklar o akşam tatmamış olsaymış, gerçekten büyük bir kayıp olurdu. (Fıstıklı Kebap porsiyonu 95 TL)

Yine Antep yöresine ait ezme kebabı, sektörün öncülerinin karşısına İstanbul kebapçılarından birinde çıksa, herhalde adına methiyeler düzecekleri bir sosyal medya efsanesi olurdu ama o gece bizim için Fıstıklı Beyti Kebabı’nın yanında ancak mansiyon ödülü alabildi 🙂

kumquat bodrum ezme kebabi
Kumquat Bodrum -Ezme Kebabı

Son olarak gelen Fıstıklı Burma Kadayıf, geleneksel burma kadayıftan farklı olduğu için, şefle de paylaştığımız üzere, biraz daha az şerbetli ve biraz daha iri fıstıklı olup, yanında da Antep kaymağı ile servis edilirse çok daha iyi olacağı kanaatine vardık.

kumquat bodrum burma kadayif
Bodrum Kumquat– Fıstıklı Burma Kadayıf

Sonuç olarak bizim üstü açık, yazlık yerinde ziyaret ettiğimiz Kumquat Restoran’ı, Kış sezonu boyunca, Bodrum merkezde, Marina’daki kışlık yerinde ziyaret etmeden ve bu lezzetleri denemeden Bodrum’dan dönmeyin derim. Tüm ürünleri tek tek Antep’ten getirten Eyüp ustanın ellerinden çıkan tadına doyulmaz lezzetler gibi, Bodrum’da popülerizme yenik düşmemiş, herkes tarafından bilinmeyen, gizli kalmış lezzet noktaları için instagramda hem bizi, hem de @bodrum.best hesabını takipte kalmayı unutmayın!

Bodrum Kumquat İletişim Bilgileri

Adres: Eskiçeşme Mah. Neyzen Teyfik Cad. Cizdar Sk. No: 6A, 48400 Bodrum/Muğla

Tel: (0252) 316 66 33

Zai Bodrum – Bodrum’da Kitap Kahve ve Doğanın Buluşma Noktası

0
Bodrum kahve mekanları
Zai Bodrum'un bahçesinde keyifli bir günden

Hiçliğin ortasında bir değer  yaratmak ve o değerle, Bodrum’a kültürel anlamda örnek teşkil edecek bir yol çizmek… Popülarizmin ve birbirini taklit eden mekanların adeta cirit attığı bir ortamda bu kaygıların hiçbirini taşımadan, belki de sadece “Sanat için sanat” yapmak adına bundan 3 yıl önce açılmış bir mekan Zai Bodrum. Ve o mekan, zamanla “Halk için sanat” kavramına evrilmiş, belki de halkı evriltmiş. İşte böyle sofistike, ama bir o kadar basit bir yer Zai Bodrum.

İsmi antik kültürde “Zeytin” anlamına gelen Zai Bodrum Konacık’da “Nasıl yani? Burası mı?” diyeceğiniz bir lokasyonda ve kapısından içeri girdiğinizde, size sonsuz huzur hissini aşılayan bir mekan. İlk senelerinde daha küçük ve sadece kütüphane ve 3. dalga kahve dükkanı bölümünden oluşurken, gelen taleple daha da büyümüş ve yemek servisini de Gastro bölümüne ilave etmiş.

Zai Bodrum – Kütüphane ve Bahçe Bölümleri

Mekanın iç bölümünde yer alan ve yerden tavana kadar kitapların yer aldığı Kütüphane bölümünde sessizlik en önemli kurallardan. Unutmadan Zai Bodrum’a 15 yaş altı kabul edilmiyormuş. Burada kategorize edilmiş kitaplar arasında ilgi alanınıza göre tercihinizi yapıp, yine bu iç kısımda kalmak koşuluyla, dilediğiniz gibi okuyabiliyorsunuz. Kısaca ödünç alınan kitapların, bahçe kısmına çıkartılmasına izin verilmiyor. Ama buradan satın alacağınız veya yanınızda getirdiğiniz kendi kitabınızla bahçe kısmında da kitap okumanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

zai bodrum kutuphane
Zai Bodrum – Kütüphane

Aynı Zai isminin anlamındaki gibi, yüzlerce yıllık devasa zeytin ağaçları altında, etrafınızdaki birbirinden değerli sanat eserleri arasında, sadece akan suyun şifalı sesleri ve yemyeşil doğa ile baş başa, keyif kahvenizi yudumlayabilir ya da arkadaşlarınızla ortamın sessizliğini ve huzurunu bozmadan sohbetler edebilirsiniz.

İşte buraya kadar övgüler dizdiğimiz mekana, şimdi biraz da yergi zamanı…

Zai Bodrum’un Menüsü ve Servis Kalitesi

Gastro bölümü açıldıktan sonra, yabancı dostlarımızla keyifli bir akşam yemeği yemek üzere burada buluştuğumuzda oldukça heyecanlıydık. İçeriğine göz attığımızda hemen fark ettik ki, maalesef en hafifinden “kötü” bir menüsü var. Aşırı sınırlı olan menüsündeki seçenekler, özensizce belirlenmiş sanki. Ama fiyatlar konusunda fazlasıyla özenilmiş. Zira hepsi ateş pahası. Servis elamanları ve işletmesi de, mekanın Tripadvisor yorumlarından da açıkca göreceğiniz üzere, oldukça asık suratlı ve işinde isteksiz.

Porcini, kestane ve şitake mantarlı (3 mantarlı) pizza siparişi verdiğimizde gelen ve fiyatı 85 TL olan, tabak boyutundaki pizza, kenarlarında kömürleşmiş baloncuklarla geldiğinde, “Sanki biraz yanmış gibi, değil mi? diye sorduğumuzda, ekşi maya hamurundan öyle olduğu söylendi ki bu kabul edilecek bir bahane değildi. Ekşi mayalı hamurla, normalden daha “Sağlıklı” olma iddiasındaki bir yemek, son tahlilde, pişirilme aşamasında fırında yeterince çevrilmediği için, kenarları yanarak kömürleşmiş, “kanserojen” olma ihtimali yüksek bir gıdaya dönüşmüştü sonuçta….

zai bodrum pizza 2
Zai Bodrum – Üç Mantarlı Pizza 85 TL

Menüdeki neredeyse “fine-dining” seviyesinde rakamlar ödemek durumunda olduğunuz yemekler, maalesef konfordan uzak, toplama masalar ve sandalyeler arasında, oldukça karanlık bir ambiyansta, genel bir düzensizlik ve özensizlik içinde ve gayet lezzet yoksunu olarak sunuluyor sizlere. Ve gece boyunca sipariş edilen onca şeyden akıllarda kalan tek geçer lezzet; sadece porsiyonu 60TL’ye satılan ve detaylarını yakın plan çektiğimiz, bu ufacık humus oluyor. (Köz patlıcan 75 TL, kokteyller 75 TL, tatlı 32 TL)

zai bodrum humus
Zai Bodrum – Humus 60 TL
zai bodrum sarkuteri
Zai Bodrum – Şarküteri tahtası 85 TL

Yağlı kağıt üzerinde servis edilen peynir tabağının, nasıl sunum yoksunu olduğu sizin de dikkatinizi eminim çekmiştir.

Zai Bodrum - peynir tabağı- menü
Zai Bodrum – Peynir tahtası 55 TL

Zai Bodrum’un Gastronomik Rönesans İhtiyacı

Sonuç olarak huzur ve sanatın merkezi Zai Bodrum, gastronomik anlamda acil bir rönesans geçirmek zorunda. Umarız mekan hakkındaki yorumların büyük çoğunluğunda dile getirilen bu sıkıntılı konuları ilgililer ciddiye alırlar ve bu güzel ve özel mekan, hak ettiği menüye ve servis kalitesine en kısa zamanda ulaşmış şekliyle tekrar Bodrum’a kazandırılır. Bizler de bu sayede sadece gündüzleri değil, akşam yemeği buluşmalarımızda da, seve seve yeniden gideriz.

Zai Bodrum iletişim Bilgileri

Adres: Çırkan Mahallesi, Halide Edip Adıvar Cd. No:7, 48400 Konacık Bodrum/Muğla

Tel: (0252) 319 18 88

Bodrum Müdavim – Geleneksel Ege Mutfağı

0

Bodrum’un merkezinde, Bodrum Çarşısı içindeki Barlar Sokağı’ndan şirin ve dar bir girişle, sahile ve Bodrum Kalesi manzarasına açılan renkli bir dünya Bodrum Müdavim… Konum olarak en bilinen özelliği ise; yaşamını denizlere ve doğanın korunmasına adamış, bu konuda kitaplar yazmış, dünyanın çevresini yelkenli teknesiyle dolaşmış ilk Türk denizci olan rahmetli Sadun Boro’nun da evi olması. Onun özel odası da korunarak ve anısı yaşatılarak ortaya çıkarılmış, bu sayede Bodrum’un en keyifli mekanlarından biri haline getirilmiş, adeta bir müze restaurant Bodrum Müdavim.

Bodrum Müdavim’in Romantik Ambiyansı

Aynı ismindeki gibi bol bol müdavimi olan bir mekan burası. Dolayısıyla sadece yazın gidilen turistik yerlerden değil, Yaz-Kış Bodrum’da yaşayan insanların da sıklıkla gittiği sevilen bir mekan. Görseniz, her katının ayrı bir keyfi var. İster sahilinde, hemen denizin kıyısında oturun, ayağınız kumlara değsin, ister terasında canlı kanun performansına çıplak sesle eşlik eden sanatçıdan birbirinden nefis Türk Sanat Musikisi eserleri dinleyerek o nefes kesici Bodrum Kalesi manzarasına dalıp gidin. Bir kaç gün sonra evlilik yıldönümümüz var ve benim kanun sesine ve TSM’ne olan sevdamı bilen eşim, bu sene burada kutlamayı teklif etti. Düşündüm de, bundan daha romantik bir ambiyans olabilir mi?

Bodrum Müdavim'den Bodrum kalesi manzarası
Bodrum Müdavim – Bodrum Kalesi Manzarası
mudavim bodrum meze dolabi
Bodrum Müdavim Meze Dolabı

Bodrum Müdavim’de En Çok Neleri Sevdim?

Bodrum Müdavim’in günlük hazırlanan mezeleri taze ve çok çeşitli. Enginar ve yeşil elmalı yoğurtlu mezesi en beğendiklerimiz arasında öne çıktı. Vişneli yaprak sarması da güzeldi ama yaprağı şansımıza birazcık kalındı bu seferlik. Ayrıca kendilerine has, özel standında görebileceğiniz ara sıcaklar da bulunuyor. Bizim klasik ara sıcaklardan tercih ettiğimiz kalamar tava gerçekten çok başarılıydı.

mudavim bodrum meze
Bodrum Müdavim Mezeler
mudavim bodrum ne yenir
Bodrum Müdavim İç Dekorasyon

Tatlı olarak kesinlikle Bodrum Müdavim’in Tahinli Cheesecake’i Denenmeli

Mekanın geceye damgasını vuran bir diğer lezzeti ise meşhur tahinli cheesecake’i oldu. Hafif bir tatlı olması ve o kadar yemeğin üzerine mideyi hiç yormuyor olması da ayrıca hoşumuza gitti. Instagram paylaşımlarımızda takipçilerimizden de büyük ilgi gördü.

mudavim bodrum tahinli cheesecake
Bodrum Müdavim – Meşhur Tahinli Cheesecake

Kazık Yemeden Yemek Yiyebilmek

Bodrum Müdavim ile ilgili vurgulamak istediğim son konu ise, son dönemde benzer mekanların uyguladığı “Müşteriyi kiraya ortak etme” mantalitesi ile hesaba ilave ettikleri “kuver, hizmet bedeli, çay, meyva” gibi maddeleri burada görmüyor olmanız. Kısacası fiyat performans oranıyla, “Kazık yemeden yemek yiyebilmek” gerçekten keyifliydi. Sırf bunun için bile tekrar gitmeyi hakediyor Bodrum Müdavim. Önceden rezervasyon yaptırmayı aman unutmayın.

Bodrum Müdavim manzarası
Bodrum Müdavim – Deniz Manzaralı Müdavim Köşesi
 • Bodrum Müdavim İletişim Bilgileri
 • Adres: Bodrum Çarşı, Cumhuriyet Cd. No:46/1, 48400 Bodrum/Muğla
 • Tel: (0252) 316 84 88

Kalifat Dizisi – En İyi Netflix Dizi Önerileri

0

8.2 Imdb puanı ile, 2020 yılı İskandinav yapımı, sürükleyici bir Netflix dizisi olan Kalifat’da, terör örgütü üyesi kocasıyla, İsveç’den Rakka’ya taşınan ve İsveç’e bombalı saldırı planlandığını öğrenen Pervin’in, hayatını riske atarak, İsveç Güvenlik Teşkilatı ajanı ile gizlice irtibata geçmesi sonucu ailesi ve özgürlüğü arasında kaldığı ikilem anlatılıyor.

Kalifat Pervin karakteri Türk oyuncu Gizem Erdoğan
Kalifat (Caliphate) – En iyi Netflix dizileri

Kalifat dizisinin başrolündeki Pervin karakterini Türk oyuncu Gizem Erdoğan başarıyla canlandırıyor. Eş zamanlı sürdürülen bir başka hikayede ise Stockholm’deki evlerinden kaçıp, aynı örgüte katılmak için Rakka’ya gitmek isteyen, beyni yıkanmış ergen kızların, anne ve babalarıyla olan çatışmaları konu ediliyor.

kalifat dizi 2 1

Kısmen Türkiye’de geçen ve Türkçe konuşulan sahnelerin de yer aldığı dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. Aksiyon seviyorsanız, işte size bir çırpıda bitirilen ve yeni sezonu dört gözle beklenen nefes kesici bir dizi daha.

En Çok Okunanlar

Chef Mezze – Nefis Meze, Müzik ve Boğaz Manzarası

0
Bugün size İstanbul'da en iyi mekanlardan biri olan Chef Mezze ile ilgili izlenimlerimlerinden bahsetmek istiyorum. Yıllar önce ilk gittiğim anda, o enfes Boğaz manzarası...

Titanic Deluxe Belek