Ana Sayfa Blog

HÜRRİYET GAZETESİ Bodrum Milas – Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı

0
Hürriyet Gazetesi Bodrum Milas Eki, Mete Tamer Onur'un Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı 

Hürriyet Gazetesi Bodrum Milas Ekinde “Göç Edenler Anlatıyor” bölümünde Mete Tamer Onur’un röportaj konuğu Dilek Yeğinsü ve eşi Kaan Yeğinsü oldu. Hafta sonu Bodrum’da neler yapılır? Bir de bizden dinleyin!

Hürriyet Gazetesi Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı

hurriyet usengec sef dilek yeginsu roportaji
Hürriyet Gazetesi Bodrum Milas Eki, Mete Tamer Onur’un Kaan ve Dilek Yeğinsü röportajı

San Sebastian Cheesecake Tarifi

0

Youtube kanalımdaki Üşengeç Şef Videoları’nın 143. bölümünde San Sebastian Cheesecake Tarifini anlatıyorum. Evde sizin de kolayca yapabileceğiniz, bütün aşamalarını her zaman olduğu gibi, tüm püf noktalarıyla, adım adım göstererek anlattığım San Sebastian Cheesecake tarifim hakkında merak ettiğiniz her şeye, bu videoda cevap bulacaksınız.

Malzeme listesini aşağıda da veriyorum. Burada da altını çizdiğim gibi, tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeyi unutmayın, olur mu? Bir de aynen benim videoda yaptığım gibi, her bir yumurtayı tek tek ekleyin ve karıştırın. En iyi San Sebastian lezzeti için, mümkünse pişip, soğuduktan sonra, 1 gece buzdolabında bekletip, ertesi gün tadını çıkarın.

San Sebastian Cheesecake Tarifi için gerekli malzemeler
San Sebastian Cheesecake Tarifi için gerekli malzemeler

San Sebastian Cheesecake tarifi için gerekli malzemeler (12 porsiyonluk)

 1. 1 paket Labne 450 ml (Oda sıcaklığında)
 2. 1 paket Pınar beyaz 200 ml (Oda sıcaklığında) 
 3. 1 su bardağı toz şeker3 yumurta (Oda sıcaklığında)
 4. 1 paket Hazır Krema 200 ml (Oda sıcaklığında) 
 5. 1 paket Vanilya
 6. 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 7. 1 silme çay kaşığı limon kabuğu
Üşengeç Şef Youtube kanalındaki San Sebastian Cheesecake Tarifi Videosu

Bu ve benzeri tariflerimin devamının gelmesini isterseniz, siz de hemen şimdi Youtube kanalıma abone olmayı, videoyu beğendiyseniz, “Beğen” tuşuna basmayı ve yorum bırakmayı unutmayın. Hem bakın, ben üşenmedim, siz de üşenmeyin olur mu?

Keyifli izlemeler! Şimdiden ellerinize sağlık!

Suda Koşu / Aquarunning ve Kilo Vermeye Faydası

0
DCIM100GOPROGOPR0941.JPG

Çocukluğu her Yaz deniz kenarında geçmiş ve sudaki en sevdiği aktivite, denizde ya da havuzda koşmak olan biri olarak, bir Suda Koşu / Aquarunning antrenörü olan Benhür Öncel, benimle instagram üzerinden irtibata geçerek, tanışmak ve Bodrum’da birlikte de antrenman yapmak istediğini belirttiğinde, “İşte tam da benim gibi birisi!” diye düşündüm. İlk olarak yanında getirdiği Suda Koşu / Aquarunning aksesuarlarını giydim. 50 dakika sürecek olan ilk birebir dersimiz suda ısınma hareketleri ile başladı ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadım desem yeridir. Benhür Öncel ile antrenmanımızdan keyifli dakikalara yer veren ve instagramda paylaştığım Suda Koşu / Aquarunning videomuza şuradan ulaşabilirsiniz. Haydi gelin şimdi, göstermiş olduğum performanstan dolayı, beni daha da motive eden Sevgili Benhür Hoca’yı yakından tanıyalım. Suda koşunun karada koşuya göre avantajlarını, kilo vermeye ve sıkılaşmaya katkılarını, mevcut sakatlıklardan kurtulma konusunda faydalarını tek tek sorup, kendisinden dinleyelim.

usengec sef bodrum
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’daki suda koşu antrenmanımızdan…

Merhaba Benhür Öncel! Öncelikle seni tanıyabilir miyiz?

1986 Bodrum doğumluyum. Üniversiteyi Aydın Adnan Menderes Üniversitesin’de İşletme Fakültesi’nde okudum. Küçük yaşlardan beri profosyonel lisanslı atlet olarak, yurt içinde, orta ve uzun mesafe yarı maraton yarışmalarında yarışmaktayım. Atletizm Federasyonu’nun yapmış olduğu yarışmalarda ödüllerim bulunuyor. Sporculuğumun yanında kurumsal hayatta 10 yılı aşkın, aktif özel sektör çalışma tecrübem bulunuyor. Koşuya olan tutkum sebebiyle kurumsal hayatın çalışma temposu içinde koşuyu hiçbir zaman bırakmadım. Koşu performansımı çalışma hayatımla bir süre ilerlettikten sonra çalışma hayatımı bitirip, tutkumun peşinden koşarak, hem Suda Koşu / Aquarunning ve hem de Wellness ve ikinci kademe atletizm antrenörü olarak hayatıma devam ediyorum. Medikal Egzersiz Uzmanı sertifikam da bulunuyor.

Benhur Oncel’s Aquarunning ‘in doğuş öyküsünü paylaşabilir misiniz ?

Atlet olduğunuz zaman belli bir mesafede antrenman yapmanız gerekir. Bu aslında kemiklere ve eklemlere de doğal olarak yük bindirir. Bende de yoğun yarış dönemlerinden birinde, ağır bir idman esnasında kaval kemiğimde bir stres kırığı oluştu. Bunun sonucunda Amerikalı antrenörümün tavsiyesi üzerine “Suda Koşu” / Aquarunning antrenmanlarına başladım. Stres kırığı sonucu oluşan sakatlığımı baskı ve zorlama olmaksızın bu aktivite ile geçirebileceğimi söyledi. Suda Koşu / Aquarunning ile iyileşme sürecini hızlandırarak ve en az performans kaybı ile kaldığım yerden antrenmanlarıma devam etmemi sağladı. Benim için müthiş bir deneyim oldu. Çünkü rehabilitasyon sürecinde bir sporcu için en önemli korku; sağlıklıyken edindiği spor performansında oluşabilecek aşağı gidiş ve tabii ki alacağı kilolardır. Bu aktiviteyi yaparak hem iyileştim ve hem de spor gücümden hiç bir şey kaybetmedim.

Bilahare; edindiğim bu tecrübe beni bu konuda daha fazla öğrenmeye teşvik etti. İngiltere’de aldığım STA (Swimming Teachers Association) onaylı lisans eğitimleri ve yaptığım çalışmalar sonucu Suda Koşu (Aquarunning) eğitmeni oldum. Sertifika hocamdan aldığım bu eğitimi, kendi koşu tecrübeme uyarlayarak, tamamen kendime özgü ve tarafımdan planlanan Suda Koşu / Aquarunning teknik ve taktik sistemi yarattım. Bu sisteme göre de antrenmanlarımı oluşturuyorum. Bunu da yaklaşık 4 yıldır, ders verdiğim öğrencilerime aktarıyorum. BENHUR ONCEL’S Aquarunning patentli markam ile, bu işi ülkemizde ilk ve tek yapan kişi olmanın gururunu yaşıyorum. Türkiye’de bu aktiviteyi tanıtmaya ve herkesi, suyun gücünden faydalanmaya davet ederek, insanların hayatlarını değiştirmeye devam ediyorum.

Suda Koşu / Aquarunning Antrenmanı ile kilo verme, zayıflama
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’da bir suda koşu antrenmanı

Suda Koşu / Aquarunning Çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Suda Koşu / Aquarunning; bir bel kemeri yardımıyla suda ayaklarınız yere değmeden ve eklemlere yük bindirmeden, maksimum kalori harcayarak ve eğlenerek, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir aktivitedir. Yüzme bilmeye gerek yoktur. Suyun kaldırma kuvveti ve direncinden yararlanılan bu aktivite; zorlanmaksızın ama suya karşı bir dirençle yapılır. Suda Koşu / Aquarunning; sakatlık esnasında dahi antrenmanlara devam etmenizi sağladığı gibi, normal antrenmanlara ilave, farklı faydalı bir idman programı olarak da uygulanır. Sahip olunan fitness seviyesini 3-6 hafta boyunca %80 seviyesine kadar korur. Suda Koşu / Aquarunning; tıpkı karada yürüme, koşma, esneme haraketlerini taklit eder, ancak karada koşmaya kıyasla vücut için hiç bir darbe yaratmaz.

Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum'daki suda koşu antrenmanım
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’daki suda koşu antrenmanımızdan…

Aquarunning’i suda yapılan diğer aktivitelerden ayıran farkı nedir?

Suda Koşu / Aquarunning’in en önemli farkı: bir bel kemeri yardımıyla suda asılı kalınarak ve ayaklar tabana değmeksizin yapılmasıdır. Oysaki suda yapılan diğer fitness hareketlerinde, yüzme hariç ayakların yere değmesi zorunludur. Bu da eklemlere binen yük miktarını %50 ye kadar artırmaktadır. Suda Koşu / Aquarunning‘ de; su ancak boyun bölgesine kadar geldiği için, yük miktarı %10’a kadar düşer. Bu da nerdeyse kişinin, karaya kıyasla kendini hiç zorlamadan antrenman yapması demektir.

Karada koşu ilkelerini ben, suya uyarlayarak kişiye özel programlar yapılmasını sağlıyorum. Kişinin benimle çalışmaya başlamadan önce tüm sağlık yapısını (belge alarak), risk analizini, ihtiyacını, ve yaş durumunu ölçümleyerek, kişiye özel bir çalışma programı hazırlıyorum. Nabız ve kişinin dayanıklılığını dikkate alıyorum. Kişinin gelişimini bu veriler ile günlük takip edip performansının devamlılığını sağlıyorum. Aldığım sonuçlar; aşırı kilolu, ortapedi amaliyatları sonrası harekete ihtiyacı olan ve doktorun tavsiyesi sonucu hareket etmesi gereken, sakat sporcular ile, genel sağlığını korumak isteyen kişilerin bu
aktiviteden fazlasıyla memnun kaldığını gösteriyor.

Suda Koşu (Aquarunning) Yararları Nelerdir?

Koşu hayatının gereklerinden biri; koşunun eklemler üzerindeki darbe etkisini azaltan, çapraz idmanlara ağırlık verilmesidir. Suda yapılan aktiviteler bu açıdan çok önemli, tamamlayıcı idmanlardan sayılır. Öncelikle, karada koştuğumuz zaman ağırlığımızın 7-8 katı kadar, dizlere, eklemlere, belimize ve topuklarımıza baskı ile karşılaşırız. Oysa derin su içinde koştuğumuz zaman, böyle bir darbe etkisinden söz edemeyiz. Bu durum sakatlık riskini minimuma indirir. Dahası dayanıklılık ve kuvvet çalışması yapmamıza olanak sağlar. Hareket ettikçe dirençle karşılaşırız ve çok yönlü bir ağırlık çalışması yapmış oluruz.

Suda koşunun faydaları sadece bununla da sınırlı değil. Su içinde hareket etmek kaslarımıza masaj etkisi uygular. Bu masaj etkisi, kan dolaşımımızı arttırır, bedenimizi sakinleştirir ve yorgunluğumuzu azaltır. Fitness seviyemiz bu sayede yükselmiş olur. Su içinde yapılan bu aktivite ile metabolik kirlilikler yok olur, kalp fonksiyonları iyileşir. Fazla kilodan şikayetçi kişilerin kilolarını hızlı bir şekilde vermelerini sağlar. Suyun direnç etkisi havadan 12 kat daha fazla olduğundan, harcanan kalori miktarı karada yürümeye oranla çok daha fazla olur.

Suda Koşu / Aquarunning ile etkili kilo vermek mümkün müdür?

Karada yürüme 1 dakikada 8,5 kalori yaktırırken, suda yürüme 1 dakikada 11,5 kalori yakma ile başlıyor. Kişinin metabolizmasına bağlı olarak 60 dakikada 600-800 kalori arası yaktırır diyebiliriz. Bu sayede aquarunning ile etkili kilo vermek mümkün. Karada ağrılarından ve sakatlık durumundan dolayı fiziksel hareket kısıtlılığı olan kişiler için de, mucize bir spor sayılır. Suyun kaldırma etkisi ile hareket özgürlüklerini geri kazanıyorlar ve iyileşme sürecini hızlandırıyorlar.

Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ve antrenman esnasında kullanılan aksesuarlar

Suda koşuyu kimlere önerebilirsin?

Suda koşuyu farklı bir aktivite olarak yapmak isteyen herkes yapabilir. Özellikle de;

 1. Kireçlenme, yorgunluk sendromu, kronik ağrısı olan kişiler
 2. Ortopedi ameliyatı, diz protezi uygulaması, diz sakatlıkları geçiren kişiler
 3. Sakatlanmış sporcular
 4. Kas gelişimine ve kuvvetlenmesine ihtiyaç duyan kişiler
 5. Spor yapmak isteyen, fakat karada spor yapamayan kişiler
 6. Fazla kilodan şikayetçi kişiler
 7. Gelişim çağındaki çocuklar

Bodrum’da Suda Koşu / Aquarunning dersleri veriyorsun. Bu spora ilgi nasıl ?

Bu spora başladığımda, ülkemizde kimseler tarafından bilinmiyordu. Etkilerinin kimse farkında değildi, oysa yurt dışında 50 yıldır bilinen, tanınan, uygulanan bir aktivite. Ben de bu sporu, 5 yıl önce sağlık nedenleriyle uygulayarak, önce ülkemize ve sonrasında Bodrum’a getirdim. Deniz ve havuz imkanları daha fazla olduğu için çalışmalarımı ağırlıklı olarak Bodrum’da yapıyorum. İnsanların bu spora ilgisi ve merakı yoğun bir şekilde günden güne artıyor.

İlk zamanlarda Bodrum Belediyesi sosyal tesislerinde ders vermeye başladım. Çevremde bu sporun faydalarını bilen diyetisyen, ortopedist, fizyoterapistlerin desteğiyle daha fazla insanlara ulaştım. Sonrasında Salmakis Otel Spa &Resort ‘de özel dersler vermeye başladım. Diğer wellness otellerinde de verdiğim dersler ile hızlı bir şekilde tanındım. Her Yaz İstanbul’dan gelen, bu sporu seven üyelerimle kendi özel havuzunda ya da denizde grup veya birebir ders vererek aquarunning sporunu insanların sevdiği, tercih ettiği, talep edilen bir aktivite haline getirmeyi başardım. En büyük reklamım, kişilerin bu sporun faydasını görüp çevresine tavsiye etmesi ile oldu.

usengec sef bodrum suda kosu
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’daki suda koşu antrenmanımızda kullanılan aksesuarlardan bazıları…

Ders esnasında tedarik ettiğin aksesuarlar neler? Bunlar olmazsa olmaz mı ?

Yapmış olduğumuz aktivite; derin su antrenmanıdır, yani ayaklarımızın yere değmediği su seviyesinde antrenman yapıyoruz. Bunun amacı vücuda binen kilo miktarını %90 kadar düşürmek. Yani normalde 100 kilo olan birisi, derin suda koşarken 10 kilo ağırlığında oluyor, bu da kişinin sakatlık riskini ortadan kaldırıyor. Suda koşarken dikey pozisyonda durmanız gerekiyor. Bu sebeple dik bir duruş için bir su kemeri kullanılması şart.

Omurga sağlığınızı korumak ve doğru bir duruş elde etmek için, bu malzeme olmadan derin suda koşmanız mümkün değil. Aksi halde suda batarsınız. Bu spor ile ilgili çok fazla çeşitli ekipman olduğunu söyleyebiliirim. Benim tercih ettiğim ekipmanlar ise köpük dumbell, köpük ayak bileği ağırlıkları ve el bileklerine takılan ağırlıklar. Bu ekipmanlar sayesinde suyun direncini artırıp, antenmanın zorluk seviyesini belirleyebiliyorsunuz. Bir diğer olmazsa olmaz malzeme ise ,suya dayanklı ayakkabı edinmek. Ayakkabı giyildiğinde su içinde vücut dengesi sağlanıyor, ayak tabanınızın aşınmasını engelliyor ve daha
fazla kalori harcamanıza yardımcı oluyor.

Yeni başlayanlara kolay uyum sağlamaları için tavsiyelerin nelerdir?

Suda Koşu / Aquarunning sporunu her yaştan herkes, kolaylıkla yapabilir. Normalde her sporun, eğer usulune uygun yapılmazsa, kendine özgü dezavantajlı yanları olabilir ve sakatlanma yaratabilir. Örneğin; koşmayı kuralına uygun yapmayan kişide stres kırığı, dizlerinde problemler, ağrı, topuk dikeni gibi sorunlar olabilir. Ancak beline kemerini takan bir kişi, su içinde karada koşma, yürüme hareketini sakatlanma riski olmaksızın, son derece rahat bir şekilde yapabilir. Bu sporu hedefine uygun yapmak isteyen, sakatlık sonrası iyileşme sürecinde teknik olarak çalışmak isteyen, sporcu ise branşına özgü özel bir planlama ile detaylı ve teknik çalışmak isteyenler için Suda Koşu / Aquarunning ‘i bilen, koşma kültüründen gelen bir eğitmen ile çalışmaları uygun olacaktır.

Suda Koşu antrenmanı esnasında başından geçen komik olaylar var mı?

Su ve su içi aktiveler eğlencelidir. Stres atmak için ideal bir ortam sunuyor. Komik bir olay yaşamadım, fakat derslerin çok gülerek ve eğlenerek geçtiğini söyleyebilirim.

benhur oncel aquarunning suda kosu
Suda Koşu / Aquarunning Antrenörü Benhür Öncel ile Bodrum’da bir suda koşu grup antrenmanı

Okuyucularımız Suda Koşu Aquarunning için özel ders almak isterse sana nasıl ulaşabilir?

Instagram hesabım aquarunning_tr ‘den ve (0543) 620 62 18 nolu irtibat telefonumdan benimle iletişime geçebilirler. Hakkımda daha çok bilgi almak, bana erişmek isteyen ve koşu ile ilgili diğer yazılarımı okumak isteyenlere web adresim www.benhuroncel.com ‘e göz atmalarını öneririm.

Son olarak, Üşengeç Şef web sitesi okurlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Karada spor yapmanın bilinen zorluklarından dolayı, kişileri su içinde hareket etmeye davet ediyorum. Su içinde hareket etmenin çok yönlü bir çalışma olduğunu farketmelerini istiyorum. Tüm katılımcıların suyun iyileştirici gücünün mucizevi etkilerini hissetmelerini ve kendilerindeki değişimi görmelerini amaçlıyorum. Sizinle de bu spor sayesinde tanıştığım için çok mutluyum. Suda Koşu aktivitesini seven, yeteneği ve deneyimi olan sizin gibi birisiyle bu antrenmanı yapmak, benim için çok keyifli oldu. Antrenmanda göstermiş olduğunuz performanstan dolayı, sizi tebrik ettiğimi okuyucularınıza da söylemek istiyorum. Bu sporla ilgili röportajımızla, okuyucularınıza ufak da olsa bir farkındalık ve motivasyon katabildiysem, ne mutlu bana… Herkese aktif ve hareket dolu günler diliyorum. “Yapabilir miyim?” diyerek, ertelemeyin! Suda Koşu / Aquarunning ile siz de hayatınızı değiştirin!

Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? İçindeki Hava Kabarcığı Nasıl Giderilir?

0
Epoksi Reçine nasıl yapılır? Çakra temaalı mum altlığı

Son dönemde, özellikle epoksi reçine ile yapılan özgün tasarımlara büyük ilgi ve heyecan duyduğumu fark etmemle, kendimi Youtube‘da devamlı bu konuda yerli-yabancı videoları izlerken buldum. İşlemin ne kadar “Basit” olduğunu kendince anlatan bu videolar sayesinde, hemen havaya girip, “Tamam işte ya, kaptım ben bu işi. Şimdi neler neler yaparım” diye hayaller kurmaya başlamış ve hatta başlangıç için gerekli tüm malzemeleri online sipariş etme aşamasına gelmiştim ki, bir gün Bodrum‘da ortak sevdiğimiz dostlarımız sayesinde Elif Abacıoğlu ile tanıştım. Epoksi reçine tasarımları yaptığını ve hatta özel dersler de verdiğini duyunca bunun, o zamana kadar teoride dinlediğim bilgileri, pratikle de harmanlamak için süper bir fikir olduğuna karar vererek, özel dersle bizzat deneyimledim. Ve benim gibi epoksi reçineye ilgi duyanlarınız için, işte bu yazımda tutkularının peşine düşerek, Bodrum’da hobisini işine dönüştüren Epoksi Reçine Tasarımcısı Elif Abacıoğlu Röportajı ile karşınızdayım.

epoksi recine bardak altligi nazar boncugu 1
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Bardak Altlığı – Culaccino Art

Epoksi Reçine ile Neler Tasarlayabilirsiniz?

Epoksi reçine ile bardak altıkları, kahve sunum tepsileri, mumluklar, ahşap masalar, küpeler, kolyeler, anahtarlıklar, duvar süsleri, sehpalar, mobilyalar, tablolar gibi, öylesine güzel şeyler yapabilirsiniz ki… İster şeffaf, ister renkli. İster ahşapla, ister metallei ister uygun objelerle ve doğal malzemelerle bir araya getirerek, ucu bucağı olmayan fikirler üretebilirsiniz. Hayal etmek tamamen size kalmış. Ben de bu yüzden bir an önce “Malzemeleri sipariş edeyim de, ilk derse öyle geleyim madem” diye planlıyordum ki, Elif bana öncesinde kursta temin edilen malzemelerle süreçleri bizzat gördükten sonra bu aşamaya geçmemi tavsiye etti. İyi ki de öyle olmuş. Sebebini az sonra anlatacağım.

Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Ders Ortamımız Nasıldı? Epoksi Reçinede Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Workshop için Elif’le atölyeye girip, ilk olarak maskelerimizi, önlüklerimizi ve eldivenlerimizi takarak tüm tedbirlerimizi aldık. Bu işlem için kesinlikle iyi havalandırılan ama rüzgardan veya tozlu hava sirkülasyonundan uzak, temiz ve uygun bir alanı, özel olarak tahsis etmek ve yerlere, masalara, kullanacağınız sandalyelerin üzerine, plastik örtüler sererek, çalışma esnasında etrafa dökülecek yapış yapış haldeki epoksi reçinelerden hepsini korumak gerekiyor. Çünkü özene bezene yaptığını eserin içine en ufak bir toz, kıl tüy, sinek gibi şeyin, havada uçuşarak düşmesi durumunda, o da araya kaynayıp yapışacağı için, hemen o anda müdahale etmezseniz, oradan çıkartmanız adeta imkansız hale geliyor. Bu yüzden de gözünüzü dört açarak ve her bir açıdan her şey yolunda mı diye sık sık bakarak, çok temiz ve dikkatli çalışmanız gerekiyor.

Siz bunca özeni gösterdiniz diyelim. Sağ salim tasarladığınız şeyi, tamemen kuruması için bir kaç günlüğüne, olduğu yerde bıraktığınızda da üzerine bu tür şeyler, havada uçuşarak gelip konma riskini hala taşıyor. Dolayısıyla ortamın saç, tüy, toz toprak ve rüzgardan uzak olması bu yönden önemli.

epoksi recine kesme sunum tahtasi
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Kesme / Sunum Tahtası – Culaccino Art

Epoksi Reçine Nedir?

Kısaca epoksi reçine, sonuçta sert ve plastik benzeri bir malzemeye dönüşebilmesi için (A ve B denilen) iki kompenantın karıştırılmasıyla başlayan, kimyasal reaksiyon sonucu oluşan ürünlere deniliyor. Genellikle A kompenantı şeffaf olan epoksi reçinenin kendisi ve B kompenantı da sertleştirici ajanlara deniliyor. Kullanım yerlerine göre bu iki kompenantı, farklı oranlarda, üşenmeden uzun uzun karıştırarak, homojen bir karışım elde etmeniz gerekiyor. Bu tarz ev aksesuarı tasarımlarında genellikle bu oran 2:1 yani 2 ölçek A ile 1 ölçek B oluyor. Ama kullandığınız malzemenin üzerinde belirtilen kendine özgü kullanım özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Bu oranların gramı gramına doğru olarak kullanılması ve bunun için de hassas teraziden faydalanılması da çok önemli.

Tasarımınız şeffaf olmasın derseniz ve herhangi bir renk verecekseniz, karışımı şeffafken gerekli miktarlarla farklı kaplara ayırıp, uygun boyalarla tekrar tekrar istediğiniz renklerle karıştırmanız gerekiyor. Yapış yapış halde olduğu için, pek hata kabul etmeyen ve karıştırma esnasında bol bol sabır gerektiren bir uygulamadan bahsediyoruz anlayacağınız.

Epoksi Reçinede Hava Kabarcığı Nasıl Giderilir?

Ne kadar iyi karıştırırsanız karıştırın, uygun silikon kalıplara veya hazırladığınız diğer platformlara dökerken, istediğiniz kadar sakin ve tecrübeli olun, illa ki içinde bir takım hava kabarcıkları oluşuyor. Bunun giderilmesi için de, mum çakmağı gibi ucu uzun olan çakmakları yüzeyde gezdirerek sıcaklık vererek bir işlem uyguluyorlar. Bunu yaparken de elinizi yakmamaya özen göstermeniz ve dikkatli olmanız, aynı zamanda ısınma esnada çıkan zararlı gazları da, asla solumamanız gerekiyor.

epoksi recine mermer kahve sunum tepsi
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Mermer Görünümlü Kahve Tepsisi – Culaccino Art

Epoksi Reçinede Renk Geçişleri Nasıl Yapılıyor?

Bizim tasarladığımız bu dalgalı deniz efektinde olduğu gibi, renk geçişleri güzel ve degredeli olsun istediğinizde ise, saç kurutma makinesini andıran, ama bu iş için özel olarak üretilen sıcak üfleyen bir cihaz kullanıyorlar. Aynı şekilde açığa çıkan gazların solunmaması, maske kullanılması ve havadar bir yerde çalışılması bu esnada da önem arzediyor.

Elif Abacıoğlu ile Epoksi Reçine Dersinde Neler Tasarladık?

Elif ile epoksi reçine dersimizde çıkış noktamızın Bodrum‘daki evimiz için hayalini kurduğum mavinin en güzel tonlarının geçişlerinden oluşan, deniz temalı ve üzerinde yogadaki çakra sembolleri bulunan mumluk ve bardak altlığı tasarlamak oldu. Ayrıca Elif’in tavsiyesiyle mermer görünümlü bir tepsi ortaya çıkardık. Sonuçta zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız ve yaratıcılığımızın sınırlarını zorladığımız çok keyifli bir 2 saat geçirdik ve şunu anladım ki, hiç de öyle videolarla göründüğü ve çok basitmiş gibi anlatıldığı kadar kolay bir işlem değilmiş.

epoksi recine mermer kahve sunum tepsi 2
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Sunum Tepsisi- Mum Altlığı – Culaccino Art

Hem düzen takıntılı birisi olarak, evde böylesine yapışkan malzemeli bir hobi için uygun şartlarda özel bir alan da oluşturamayacağımı anladığım için ve hem de uzun uzun sabırla sık sık karıştırma gerektiren süreçlerle dolu olduğunu bizzat uygulamalı deneyimledikten sonra, tezcanlı bir insan olarak karar verdim ki, ben en iyisi bu işi bilenine bırakayım. Ve işte karşınızda onlardan birisi: Epoksi Reçine Tasarımlarıyla Culaccino Art markasının kurucusu Elif Abacıoğlu

epoksi recine elif abacioglu
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır? Epoksi Reçine Tablo Yapımı – Elif Abacıoğlu – Culaccino Art – Bodrum

Elif Abacıoğlu Röportajı

Merhaba Elifcim, öncelikle seni tanımak isteriz, bize kısaca kendinden bahseder misin?

Merhaba! Ben Elif Abacıoğlu. 25 yaşındayım. El yapımı tasarım ev dekorasyonları ürünleri yaptığım “Culaccino Art” markasının sahibiyim. Öğrenciyken 3 yıl boyunca gönüllü olarak kent sosyolojisi üzerine çalışmalar yaptım. Geçen sene Avrupa Birliği’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları programında özel bir lisede Cinsiyet Eşitliği dersi vermek üzere Portekiz’e gittim. Portekiz’den döndüğümden beri Bodrum’da yaşıyorum.

Epoksi Reçine ile tasarımlarlar yapmaya ne zaman karar verdin? Neden bu kariyeri seçtin?

Bu kariyeri seçme nedenlerimden biri Bodrum oldu aslında. Buraya yerleşmeye karar verdikten sonra alanıma dair bir şey yapmak istemediğimi ve bugüne kadar yaptığım çalışmaların, beni yeterince tatmin ettiğini fark edince, hobimi işe çevirmeye karar verdim.

Hobini işine dönüştürmenin avantajları neler?

En büyük avantajı; sürekli keyif alabilmek ve üretebilmek… Tabii ki işe dönüştüğü an, bir sürü stresle başa çıkmak gerekiyor. Öğretmenlik yaparken, sabah 8 – akşam 5 çalışırdım. Portekiz’de olmama rağmen, çok az kendime, etrafı keşfetmeye vakit ayırabiliyordum. Çünkü toplamda ders verdiğim 21 sınıfım ve 550 öğrencim vardı. Şimdi ise günün istediğim saatinde çalışabiliyorum, ve kendime, keşfetmeye, hayal etmeye, tasarlamaya fırsatlar yaratabiliyorum.

Epoksi reçine ile dekorasyon anlamında neler yapılabilir?

Epoksinin en sevdiğim yanı, hayal ettiğim her şeyi tasarlayabiliyor oluşum. Epey zahmetli bir süreç ama, sabırla çalıştıkça sonuç, her zaman çok güzel oluyor. Farklı materyallerle epoksiyi birleştirerek aklınıza gelebilecek her şeyi yapabiliyorsunuz. Şu an Culaccino.Art sayfamızda daha çok sofra dekorasyon ürünleri satışta. Tabii ki atölyeye geçişimizle birlikte ürün çeşitliliğini artırıyor ve ölçekleri büyütüyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız zeytin, ceviz ve çam ağaçlarından kesme tahtaları, saat, ayna, lambader gibi daha büyük ölçekli ev dekorasyona geçmeye başladık. Onun dışında duvar panoları ve tuvaller yapıyoruz.

Bodrum’da epoksi reçine dersleri vermeye başladın. Epoksiye ilgi nasıl?

Evet, aslında epoksiye olan ilgi epey fazla. Pandemiden dolayı kısıtlı sayıda öğrenci kabul ettiğimiz için Bodrum’da haftalık workshoplar veriyorum. Grup ve birebir ders olarak katılımcıların isteklerine göre de eğitimleri programlıyorum.

Epoksi reçine ile çalışırken en zorlandığın şeyler nedir desem?

Aslında keyif aldığım hiç bir süreçte zorlanmıyorum ama illa bir şey söylemek gerekirse zımparalama kısmı beni en çok zorlayan aşama. Çok yoğunluk olduğu zaman, üretim yap, tasarla, sosyal medyayı yönet, zımparala, cilala, paketle, kargola derken bazen dağılabiliyorum. Sakin kalabilmek en önemli şey. Sakin oldukça tüm süreç çok keyifli geçiyor.

culaccino art epoksi recine
Culaccino Art Epoksi Reçine Tasarım siparişleri, kargolanmaya hazır.

Çalışırken başından geçen komik anılar var mı? Paylaşır mısın?

Doğruyu söylemek gerekirse ben normalde biraz sakarımdır, o yüzden beni çalışırken görmek, oldukça komik anlara şahit olmak demek…  Belki de bu yüzden yalnız çalışmayı seviyorum sanırım. Epoksi reçine, çalışma esnasında tehlikeli bir madde olduğu için, sakarlıklar bazen çok riskli durumlara sebep olabileceği için dikkatli olmak gerekiyor. Sanırım doğrudan anlatabileceğim komik bir durum değil de “Nasıl oldu da, bu zamana kadar başına bir şey gelmedi?” denilecek anılar yaşadım, gözüme epoksi sıçraması gibi şeyler…

Aman gelmesin! Allah Korusun! 🙂

Peki, okuyucularımız tasarımlarını satın almak isterse sana nasıl ulaşılabilir?

Instagram’da Culaccino.Art hesabım üzerinden bana her zaman ulaşabilirler. Hatta arzu ederlerse aklındakileri beraber de tasarlayabiliriz. Mevcut tasarımlarımı Shopier sitesi üzerinden güvenli bir şekilde satın alabilirler. Eğer beraber tasarladığımız bir şey olursa da, kişiye özel sipariş oluşturup, kendisine özel link atıyorum.

epoksi recine mermer kahve sunum tepsi 1
Epoksi Reçine Sunum Tepsisi – Culaccino Art

Son olarak Üşengeç Şef okurlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Okurlara söylemek istediğim şey; kadın girişimcilere desteğin çok önemli olduğu… Satın aldıkları bir ürünle kadınların güçlenmesine, büyümesine katkı sağlayacakları… Ben de yaptığım her üründe, kadın girişimcilerle çalışıyorum, matbaacımızdan, camcıya, malzemecime kadar, her alanda özellikle sadece kadınları tercih ediyorum çünkü birbirimize destek oldukça biz kadınlar daha güçlüyüz.

Bu keyifli röportaj için çok teşekkürler Elifcim🙂

Çok yönlü içerikleriyle, beğeniyle okunan Usengecsef.com ‘da bana da yer verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Herkese sevgilerimle!

Fatma Dizisi – Netflix’in Yerli Aksiyon Drama Dizisi

0
netflix fatma dizisi konusu

Konusuna bakıp da “Temizlikçi bir kadının hayatıyla ilgili” olduğunu görünce, çoğunluğun, Netflix’de daha önce yayınlanan “Bir Başkadır” ile özdeşleştirdiği Fatma dizisi; kimsenin şüphelenmediği, adeta görünmez saydığı için, dikkat çekmemesi sayesinde yakalanamayan bir tetikçiye dönüşen sıradan bir temizlikçiyi anlatan hikayesiyle izleyenleri ters köşeye yatırıyor. Başrol olan Fatma karakterine can veren yetenekli oyuncu Burcu Biricik ise üstün performansına şapka çıkardığım, son dönemlerdeki en yetenekli bulduğum hemcinslerimden biri olarak Fatma dizisindeki performansıyla göz kamaştırıyor.

Netflix Fatma Dizisi - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Burcu Biricik

Netflix’deki Fatma Dizisinin Konusu Ne?

27 Nisan’da yayınlanmaya başlanan ve izleyici kitlesi +16 olarak belirlenen Netflix’in Fatma dizisinin tanıtımında konusu kısaca şöyle özetleniyor: “Temizlik işlerine giden Fatma, kayıp eşi Zafer’i ararken, beklenmedik bir kaosun içine çekilir. Fatma kimsenin şüphelenmediği görünmez bir “Temizlikçi” olduğunu fark eder.”

Netflix’in 1. sezonu ortalama 45-50 dakika süren, 6 bölümden oluşan sürükleyici aksiyon – drama kategorisindeki 2021 Türk yapımı Fatma dizisi; kadına şiddet, çocuk tacizi, sınıf ayrımı, otizm gibi özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ve ailelerinin yaşadığı sosyal sıkıntılar gibi pek çok konuda da farkındalık yaratarak, toplumun kanayan yaralarına parmak basıyor. Bir kadın, bir anne, bir eş, bir kardeş olarak Fatma’nın var olma hikayesini onunla birlikte hikayeye kapılarak izliyoruz.

Netflix Fatma Dizisi - Oyuncular Uğur Yücel - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Uğur Yücel – Burcu Biricik

Fatma Dizisi Netflix Fragmanı

Fatma Dizisi fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Fatma Dizisinin Oyuncuları ve Karakterleri

 • Burcu Biricik: Fatma Yılmaz
 • Uğur Yücel: Yazar
 • Mehmet Yılmaz Ak: Bayram
 • Hazal Türesan: Emine/Mine
 • Olgun Toker: Sidar
 • Gülçin Kültür Şahin: Kadriye
 • Deniz Hamzaoğlu: İsmail
 • Çağdaş Onur Öztürk: Yusuf

Fatma Dizisinin Senaryosu Başarılı mı?

Senaryosunu Özgür Önürme’nin kaleme aldığı, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği ve başrolünde Burcu Biricik ve oyuncu kadrosunda Mehmet Yılmaz Ak ve Uğur Yücel gibi isimlerin yer aldığı, Netflix’in Fatma Dizisi, izleyicilerden en çok senaryosunda önemli mantık hataları olması yönünde eleştiriler aldı. İzlemeyenleriniz için “Spoiler” vermek istemediğim için, bu konulara detaylı olarak girmeyeceğim tabii ki. Ama şunu söylemeliyim ki, bu dizi beni öylesine içine çekti ki, eksik veya hata aramakla uğraşmaya hiç gerek bile duymadım.

Netflix Fatma Dizisi - Uğur Yücel
Netflix Fatma Dizisi – Uğur Yücel

Dizide oyunculuk performansını eleştireceğim tek isim, çok ilginç bir şekilde, yılların usta oyuncusu Uğur Yücel oldu. Onun olduğu sahnelerde kendisi maalesef inandırıcılıktan oldukça uzak, adeta isteksizce ve inanmadan oynatılmış gibiydi, ama Allahtan dizinin genelinde, yani en azından 1. sezonunda, fazlaca bir rolü yoktu. Evine kapanıp, “Fatma” adında bir roman kaleme almaya çalışan ve bunun için de evine düzenli temizliğe gelen Fatma’dan doneler almaya çalışan bir yazarı canlandıran bu karakter, aslında bi’ nevi, bu dizinin yaratıcısının, kendi dizisi içinde hayat bulmuş hali gibi de düşünülebilir. Ama bilmediği bir şey var ki, Fatma aslında, kendi hikayesini kendi yazan bir kadın. Bakalım Fatma dizisinin 2. sezonunda, dizideki bu yazar, romanının finaline ne gibi müdahalelerde bulunacak, beraber göreceğiz.

Netflix Fatma Dizisi - Burcu Biricik
Netflix Fatma Dizisi – Burcu Biricik

Burcu Biricik Fatma Dizisinin Başrolünde Nasıl?

Burcu Biricik, Fatma rolü için “Bu rol, üzerime yapışan güzel kadın algısını kırmak için iyi bir fırsattı.” açıklaması yapmış. Çok da haklı! Normalde dünya güzeli bir kız olmasına rağmen, Burcu Biricik dizide Fatma karakteriyle öylesine bütünleşmiş ki, ekran karşısında insan, onun çaresizlik içinde yapayalnız bırakılmış “Temizlikçi Fatma” (Her iki anlamda da “Temizlikçi”) olduğundan bir an bile şüphe etmeden, nefesini tutarak bir solukta izliyor her bölümü… İyi bir oyuncunun, senaryosunda türlü mantık hataları olan böylesinebir diziyi, nasıl alıp tepelere çıkartabileceğinin ispatı olmuş bu dizi bence.

Burcu Biricik dizileri
Burcu Biricik

Daha önce 2019 yapımı Çiçero filminde severek izlediğimiz, TV8’deki Kırmızı Oda dizisinde hayali 3 ermiş dede gören Boncuk karakteriyle izleyenlerin yüreğini ağzına getiren ve şu anda Kanal D ekranlarında yayınlanan Camdaki Kız dizisinde de annesinden psikolojik şiddet gören Nalan rolünün hakkından gelen Burcu Biricik; bence, geleceği çok parlak bir oyuncu olarak, ileride de daha pek çok başarıya imza atacağının sinyallerini veriyor.

Özetle; Eğer önyargılarınızdan ötürü, sadece “Türk dizisi” diye şans vermemeyi düşünüyorsanız bile, bence Fatma dizisini izlemeyi bir kere daha düşünün derim.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Neler Yenir?

0

Esnaf lokantası ve sıcak yemek deyince bizim için akan sular durur. Çocukluğumuzdan beri gelen, annelerimizden anneannelerimizden gördüğümüz, evlerde yapılan o lezzetleri bulabildiğimiz yerler bizim için haklı olarak ekstra değer taşır. Bodrum’a 2020 yılı Eylül ayında yerleşir yerleşmez ilk olarak da sıcak ev yemeği mekanı aramaya başlamışken, bir ahbabımızın tavsiyesi ile yolumuz Kısmet Lokantası Bodrum‘a düştü. Konacık mevkiinde, Zai Bodrum‘a yakın bir lokasyondaki mekan, dışarıdan görünen belirgin bir tabelası da olmadığı için, adeta bilmeyenler tarafından hiç farkedilmesin diye yeşillikler arasında gizlenmiş. Sanırım yıllar içerisinde, yöresel Ege lezzetleriyle, Bodrum’un en popüler günlük sulu yemek lokantası olarak kendi müdavimlerini zaten oluşturduğu için bu konuda bu kadar rahatlar. Unutmadan… Pazarları hariç, her gün açık olan mekan, sadece öğlen ve öğleden sonra hizmet veriyor, yani akşamları kapalı.

kismet lokantasi bodrum sulu yemek
Kısmet Lokantası Bodrum – Ev Yemekleri

Kısmet Lokantası Bodrum’da Ambiyans Nasıl?

Kısmet Lokantası Bodrum‘da her gün, o güne ve mevsime özel çıkan sıcak yemekleri camekanlı büfeden görüp siparişinizi verip, masanıza geçiyorsunuz. Mekan salaş ama kendisinden beklentimiz de bir fine-dining ya da michelin yıldızlı restoran ambiyansı değil zaten. Öğlen 12:00 itibariyle hizmet vermeye başlıyor ve özellikle öğlen saatlerinde aşırı kalabalık oluyor. Öyle ki zaten saat 15.00’de itibaren geriye pek zeytinyağlı ve sulu yemek çeşidi kalmıyor.

kismet lokantasi bodrum cacik
Kısmet Lokantası Bodrum – Cacık
kismet lokantasi bodrum biber dolmasi
Kısmet Lokantası Bodrum – Biber Dolması
kismet lokantasi bodrum 1
Kısmet Lokantası Bodrum

Masaya oturup da etrafa göz gezdirdiğimizde fark ediyoruz ki bir çok masa pide siparişi vermiş. Lahmacun söyleyenler de dikkatimizi çekiyor ve “Demek ki mekanın fırın lezzetleri de iyi” diyerek bir sonraki ziyaret için aklımıza not alıyoruz.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Neler Yenilir?

Kısmet Lokantası Bodrum - bamya yemeği
Kısmet Lokantası Bodrum – Bamya

Bodrum’a özgü otlar, zeytinyağlılar, ana yemekler, tatlılar derken, ilk sefer için tercihlerimiz; kıymalı biber dolması, sulu köfte, bamya ve zeytinayağlı yaprak sarma oluyor. Yanına da birer tane cacık almayı ihmal etmiyoruz tabii. Bu tarz esnaf lokantalarında cacık olmazsa olmaz. Tercih ettiğimiz her şey çok lezzetli çıkıyor. Özellikle de sıcak servis edilen zeytinyağlı yaprak sarma gerçekten de hepimizin gönlünde taht kuruyor. Öyle ki, başka günler de sırf o yaprak sarmanın lezzeti aşkına bir kaç kez daha geliyoruz ama her geldiğimizde henüz daha hala öğle saatleri bile olsa, “Yaprak sarma bugünlük bitti” yanıtını alıyor ve “Tüh! Yine nasip değilmiş” diyoruz.

Kısmet Lokantası Bodrum - sulu yemekler- sulu köfte
Kısmet Lokantası Bodrum – Sulu Köfte

Tatlıların bulunduğu buzdolabından, ilk deneme için tercih ettiğimiz aşure ve üzeri bol cevizli kabak tatlısı da bir esnaf lokantası ayarında yeterince lezzetli çıkıyor.

Kısmet Lokantası Bodrum - cevizli kavak tatlısı
Kısmet Lokantası Bodrum – Kabak Tatlısı

Kısmet Lokantası Bodrum’da Fiyatlar Nasıl?

İlk izlenimlerimize göre, Kısmet Lokantası Bodrum’da fiyatlar, normal bir esnaf lokantasına göre biraz yüksek olmakla beraber, bu durumun, Yaz-Kış açık olan mekanın, özellikle Bodrum’da yerel halk arasında çok popüler olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Sonuçta yılların köklü mekanı olarak, lezzet ve yemek kalitesi konusunda rüşdünü ispatlamış bir mekan burası. Hatta zaman içinde Kısmet Lokantası Bodrum’dan ayrılarak,Bodrum’da başka esnaf lokantaları açmaya heves edenler de olmuş, onları da zaman içinde denedik ama hiç birisi menü zenginliği ve lezzet anlamında Kısmet’i yakalayamadığı gibi, fiyat anlamında Kısmet’den de pahalı olmasıyla, “esnaf lokantası”nın o adı üzerinde etraftaki esnafa hizmet eden, uygun fiyatlı olması gereken konseptinden aslında tamamen uzaklaşmışlar. Bu tarz örneklerden bir tanesi; Bitez’deki Sade Bir Ege Mutfağı.

Kısmet Lokantası Bodrum’da Lahmacun Deneyimi

Buraya kadar Kısmet hakkında memnun kaldığım deneyimimi anlattım. Ve şimdi yazının bu kısmını, Kısmet Lokantası’na üç kişi olarak, lahmacun yemek üzere gittiğimiz başka bir ziyaret sonrasında kaleme alıyorum.

Bir lahmacunun ebadı; şekli yuvarlak da olsa, oval de olsa, aşağı yukarı bellidir, değil mi ama? Kısmet Lokantası Bodrum’da ise lahmacunlar devasa boyutta ve tabağa sığmıyor. Her biri neredeyse bildiğimiz lahmacunun 3 katı boyutunda. Üstelik hamuru da tam buğday unuyla yapılmış. İyi de ben, kırk yılda bir heves edip yiyeceğim bir lahmacunu, acaba tam buğday unlu istiyor muyum değil mi ama? Böyle olduğunu lahmacunlar önümüzde geldiğinde, koyu görünen renginden dolayı sebebini sorduğumuzda öğreniyoruz, yani önceden bu konuda herhangi bir bilgi verme gereğini dahi hissetmiyorlar. Oysa her iki konuda da, yani; lahmacunun ebadının aşırı büyüklüğü ve tam buğday unuyla yapıldığı konusunda garsonların kesinlikle müşterileri önceden uyarması lazım.

Kısmet Lokantası Bodrum - tam buğday unlu lahmacun
Kısmet Lokantası Bodrum – Tam Buğday Unlu Devasa Lahmacun

Bizimle aynı anda mekanda bulunan yaşlı ve minyon bir teyze de, önüne gelen devasa lahmacunu görünce bizim gibi hayal kırıklığına uğrayıp, “Evladım bu nasıl bir lahmacun böyle? Ben bunu bir başıma nasıl yiyeyim?” dedi. Aynı şoku yaşayan ve benzer tepki gösterenlere belli ki artık alışmışlar ve “Kalanı paket yaparız” deyip geçiştiriyorlar. Sadece bir lahmacuna esnaf lokantasında 20 TL vermek istiyor muydu acaba o teyzecik? Bunu da sorgulamak lazım. Bizler de zaten ancak yarısını yiyip bıraktık. Bu arada sorduğumuzda, etinin %100 dana olduğunu söylemelerine rağmen, dana-kuzu karıştırılmış gibi, kesinlikle bir koku vardı. 3 tanesine 60 TL verdiğimiz ve çoğunu yemeden bıraktığımız lahmacunlar, bizim için gerçekten tam bir hayal kırıklığı oldu. Neyse ki ziyan olmadı ve dedikleri gibi paket yaptırarak, Bodrum’un sokak hayvanlarıyla paylaştık.

Kısmet Lokantası Bodrum İletişim Bilgileri

Adres: Konacık, Çırkan Mh, Çelebi Kaptan Sk. No: 3/A, 48400 Bodrum

Tel: (0252) 319 00 96

Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Yayın Konuğuydum

0

Kültür-sanat ve eğlence sektöründe, her sezon yüzlerce sanatçıyı ağırlayan, Türkiye’nin en iyi sahne performansları merkezlerinden Zorlu PSM’nin Kurumsal iletişim müdürü olarak, bundan yıllar önce tanıştığımızdan beri, başta müzik olmak üzere, sanata olan ilgisi kadar, kişisel gelişim ve pozitif düşünme konusunda da, söyledikleriyle uyguladıklarının uyumu açısından örnek aldığım ve birbirimize iyi geldiğimizi her fırsatta dile getirdiğimiz arkadaşlarımın başlarında gelir Sevgili Ayşegül Kumova. Geçtiğimiz Ekim ayında Ayşegül; “Bi’ hayat var; Onu da iyi yaşa!” mottosuyla, özellikle kültür ve seyahat denilince entellektüel birikimiyle ve yapımcı kimliğiyle sektörde sevilen isimlerden olan Sevgili Şenay Akkurt ile bir podcast serisi için yola koyulduğunda, bu hoşsohbet ikilinin, hayatı daha iyi yaşamak için merak edilen konuları masaya yatırdıkları keyifli sohbetlerine konuk olmayı seve seve kabul ettim. İşte “Seyahat etme kültürünü” konuştuğumuz o sohbeti, geçtiğimiz Perşembe günü, Şenay’ların Etiler’deki prodüksiyon şirketi Patika Yapım stüdyosunda çektik ve ne şanslısınız ki bugün itibariyle bu çok eğlenceli yayınımız her yerde izleyebilmeniz ve dinleyebilmeniz için yayında. 🙂

dilek yeginsu sohbet konuk 2
“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Şenay Akkurt ve Ayşegül Kumova’nın Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Sohbetinde Stüdyo Konukları Dilek Yeğinsü / Üşengeç Şef oldu.

Ayşegül Kumova ve Şenay Akkurt “Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Neler Anlatıyor?

Bu iki meraklı şehir insanı, merak ettiklerini masaya yatırıp irdelemeyi, bazı sorular sorup, cevaplar aramayı seviyor. Burada amaç, her hafta belirledikleri bir konu üzerine sohbet ederken, bir yandan da sizlerin çay sohbetlerine, kahve molalarına eşlik etmek. Dinleyicilerin de katılmak isteyeceği tatta bir sohbet serisi tasarlayan ikili, bir prodüksiyon stüdyosunda olmanın avantajıyla aynı zamanda görüntü kaydı da aldırarak, Şenay Akkurt’un YouTube sayfasına yüklüyorlar. Şimdiye kadar yer verdikleri Kaliteli zaman nedir? Gıda israfı nasıl önlenebilir? 2020’den neler öğrendik? Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar neler? Nostaljiyi neden severiz? Batıl inançlar nereden gelir? Neden dizi izliyoruz? Neden güleriz? Gülmek bulaşıcı mı? gibi pek çok konuda önceki yayınlarını da Spotify‘da “Bi Hayat Var”

“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisi Hangi Gün ve Nerelerde Yayınlanıyor?

Her hafta, Pazar sabahları yeni bir konuyla dinleyici ve izleyicilerin karşısına çıkıyorlar. Yeni yayonlarını kaçırmamak için Pazar günleri için kendinize telefonunuzda küçük bir hatırlatma ayarlayabilirsiniz.

Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Üzerine Neler Konuşuldu?

Şenay ve Ayşegül’ün bu hafta “Seyahat etme kültürü”nü ele alarak, seyahat gurmelerinin hayatlarının mutfağına daldığı ve bu konuda deneyimlerimi paylaşmam için, beni de yayınlarına konuk ederek, özlediğimiz seyahatler üzerine konuştuk. Bu hayatı gerçekten seyahat yazarları ve programcıları mı yaşıyor? Neden herkes gezgin ve gurmelere özeniyor? Aslında her şey dışarıdan görüldüğü gibi mi? Seyahat etme kültürü nasıl gelişti? Herkesin etkileyici (influencer) olduğu günümüz sosyal medyasında, “Yukarı kaydır” trendlerine ne kadar güvenmeli, kimlerin tavsiyelerine inanmalıyız? Seyahat etmek bize ne kazandırır? Valiz yapmanın püf noktaları nelerdir? gibi pek çok konudan dem vurup, anılarımızı paylaştık.

gezi seyahat yeme içme blogger influencer nasıl olunur
“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Şenay Akkurt ve Ayşegül Kumova’nın Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Sohbetinde Stüdyo Konukları Dilek Yeğinsü / Üşengeç Şef oldu.

Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Olan Bu Yayını Nerede İzleyebilir? Nerelerden Dinleyebiliriz?

Zamanın adeta su gibi geçmesiyle, tadı damağımızıda kalan, kısa ve tatlı bir sohbet gerçekleştirdiğimiz yayınımızı aşağıda listelediğim şu platformlardan ve direkt üzerine tıklayarak siz de hemen şimdi izleyebilir veya dinleyebilirsiniz.

“Neden Seyahat Etmeyi Seviyoruz” Çekimimizin Youtube videosunu izlemek için:

“Bi’ Hayat Var; Onu da İyi yaşa!” Podcast Serisinde Şenay Akkurt ve Ayşegül Kumova’nın
Seyahat ve Yeme-İçme Üzerine Sohbetinde Stüdyo Konukları Dilek Yeğinsü / Üşengeç Şef oldu.

“Neden Seyahat Etmeyi Seviyoruz” Podcast’imizi Spotify’da dinlemek için:

Tupperware Mutfak Gereçleri Alışverişim – Neler Aldım?

0

Bir “Salata aşığı” olarak, evde salata kurutucusu olmadan yapamıyorum! Hani şu yıkadığınmız salataları, manuel olarak içinde döndürerek, fazla sularından arındıran ve bu sayede saklarken çok daha uzun süre taze kalmasını sağlayan aletlerden bahsediyorum. Bugüne kadar başka başka markalardan en az 3-4 tane aldım aldım denedim ve hiç birisinden memnun kalmadım. Derken internette salata kurutucusu üzerine hanımların tavsiyelerini incelerken, Tupperware Salata Kurutucu çıktı karşıma ve ürünleri kaliteli diye yıllardır duymama rağmen, nedense hiç bir ürününü kullanmadığım bu markaya bir şans vererek, salata kurtucusunu sipariş ettim. Ve işte o gün bu gündür mutfaktaki en büyük yardımcılarımdan biri oldu. Bodrum’dan İstanbul’daki eve 1 aylığına gelirken bile yanımda taşıdım ki, aşkımızı varın siz düşünün artık! Çünkü hazır buradayken sağlıklı beslenip, fazla kilolardan kurtulmak istiyorum. O yüzden hiç üşenmeden kolayca salatalar yapabilmeliyim. Memnuniyetim sonrası işimi kolaylaştıracak diğer ihtiyaçlarımı da sipariş verdim ve sizler için Tupperware mutfak gereçleri alışverişim sonrası, kargomun teslim edildiği gün, Üşengeç Şef Youtube kanalıma eğlenceli ve samimi bir kutu açma videosu çektim.

Üşengeç Şef Youtube Kanalı – Tupperware Alışverişi – Kutu Açma Videosu

Tupperware Salata Kurutucu’ya Niye Bayıldım?

Çünkü şimdiye kadar kullandıklarımı döndürmesi o kadar zordu ki, manavdan – pazardan, salatalık malzeme alışverişi yaptığım gün, adeta bir işkenceye dönüyordu benim için. “O zaman, sen de hepsini hemen aynı gün yıkama, Biraz farklı günlere yay mesela” diyebilirsiniz ama bilmem sizin oralarda da böyle mi fakat, benim karşılaştığım yerlerde, roka, marul, maydanoz, dereotu, nane, pazı, tere gibi yeşillikler, satılana kadar taze kalsın veya canlı görünsün diye, pazarda markette genelde üzerlerine sık sık su serpiyorla. Dolayısıyla eğer hemen aldığım gün yıkayıp, süzüp, sonra da fazla sularını iyice gidermezsem, ertesi gün itibariyle hemen bozulmaya başlıyorlar. Oysa ben hepsini tek tek yıkayıp, ayrı ayrı ağzı kapalı, hava almayan şekilde, yanlarına fazla nemini alması için kağıt havlu da koyarak paketleyip buzdolabına kaldırdığımda, en az 3-4 gün tüm bu salatalık malzemeler ilk günki tazeliği ve diriliğiyle, tertemiz ve mis gibi kullanıma hazır halde beni bekliyor oluyor. Bu sayede canım istediği anda, en bol malzemeli salatayı bile hazırlamam yaklaşık 2 dakikamı alıyor. Tupperware salata kurutucu hem aşırı kolay dönüyor, hem de fazla suyu inanılmaz iyi süzüyor. Bazen 1-2 demet rokayı döndürüp, neredeyse 1 çay bardağı fazla su süzüyorum. Anlayacağınız inanılmaz etkili!

Tupperware salata kurutucu tavsiye
Tupperware Salata Kurutucu

İlk Siparişten Memnun Kalınca 2. Tupperware Siparişimde Neler Satın Aldım?

Eskiden Almanya’da yaşayan çocukluk arkadaşım, bütün evini Tupperware ile doldurduğu için ben nedense bu markayı hep Alman malı ve sadece saklama kabı üretip satıyor zannederdim. Ürünü beğenince, web sitelerine girip biraz inceledim ve gördüm ki, meğer dünyanın pek çok yerine yayılmış Orlando merkezli bir Amerikan markasıymış. Üstelik ürün gamı çok daha genişmiş. Ayrıca kalite ve teknolojisine çok güvendikleri için 10 yıl garantiliymiş. Dünyada 70 yıldır, ülkemizde de son 25 yıldır hanımlar, Tupperware üyeliğiyle tarif günleri düzenleyerek, katalogdaki ürünleri yüz yüze tanıtıp, danışman, grup lideri veya distribütörü olarak, bu sayede aile bütçesine katkıda bulunuyorlarmış.

Tupperware kataloğundan seçtiğim Tupperware dilim dilim doğrayıcı
Tupperware Dilim Dilim Doğrayıcı Mandolin

Ben de bu özelliklerine güvenerek, 2. siparişimde Ultra Pro Fırın pişirme kabı, elektriksiz soğan doğrayıcı, mandolin de denilen farklı şekillerde dilim dilim dilimleyici, süzgeç, kevgir, çırpıcı vs. gibi küçük mutfak gereçleri ve tabii ki, sıradan saklama kaplarından farkını, geç de olsa görmek için bir de 3’lü saklama kabı siparişi verdim. Bunlar nedir? Ne işe yarar? Neyi hangi hedeflerle ve ne hayallerle aldım? İşte bu soruların cevaplarını ve tüm detayları, büyük bir keyifle tek tek açarken çektiğim ve Üşengeç Şef Youtube kanalımda an itibariyle yayında olan Tupperware Alışverişi – Kutu Açma Videomda bulabileceksiniz.

Bundan sonra bu ürünleri yemek yaparken, nasıl kullandığımı sizlere de anlatacağım. Hatta online Ocak ayı kataloğundan mutfakta işimi kolaylaştırıp, bana zaman kazandıracağına inandığım yeni başka ürünler de beğendim. Mesela bir elektriksiz sebze spirali var ki, sebzelere spagetti gibi şekil veriyor. Tanıtım videosunu izledim ve heyecanlandım 🙂

Unutmadan… Gün içinde yaptığım tarifleri ve yeni cicilerimi nasıl kullandığımı da anlık olarak görmek istiyorsanız, beni instagramdaki “Üşengeç Şef” hesabımdan da takip edebilir, eğlenceli ve motive edici hikayelerimi oradan da izleyebilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın!

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyorum

0
Üşengeç Şef Dilek Yeğinsü, takipçilerine Bulgari parfüm hediye ediyor.

Müjdemi isterim! Dünyanın en prestijli tasarım markalarından olan, İtalyan mücevher, aksesuar ve parfüm markası Bvlgari‘den, yine bir şanslı takipçime, yılbaşı hediye olarak, parlak bordo rengi kadar, elegan ve feminen etkisiyle, benim de çok severek kullandığım ürünü Bvlgari Splendida koleksiyonunun parlayan yıldızı Magnolia Sensuel Parfümünü hediye ediyorum. Bu değerli Bvlgari parfüme sahip olmak istiyorsanız, Instagram‘da Üşengeç Şef hesabını ve @Bulgariparfums hesabını hemen takibe alıp, ilgili postumun altında, “İşte katılmak için yapmanız gerekenler” şeklinde belirtilen basit maddeleri kolayca yerine getirerek, 30 Aralık günü yapacağım çekilişle, benden Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm hediyesi kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfümün Tasarımcısı Kim?

Sümbülteber çiçeği ve Yasemin çiçeklerinden oluşan Bulgari Splendida koleksiyonunda, bu kez Bvlgari’nin dünyaca meşhur Parfüm uzmanı (Master Parfumer) Jacques Cavallier; en kısa ömürlü ve yoğun aromalı çiçeklerden biri olan manolyanın doğal güzelliğiyle, değerli taşların ihtişamını bir araya getirdiği bu çok özel parfümde. sonsuza kadar sürdürecek baştan çıkarıcı bir kokuyu ölümsüzleştirmiş ve diyor ki “Manolya öyle bir notadır ki, gökyüzüne uzanır gibi yükselen büyük yaprakları ile muhteşem bir çiçektir. Eşsiz kokusu ile sizi her seferinde içinize çektiğiniz, o ilk ana götürür.”

Kalıcı Parfüm Nasıl Anlaşılır? Parfümde Notalar neyi ifade eder?

Kalıcılığı ve içindeki notalar ise, benim için bir parfüm seçerken en önem verdiğim unsurların başında gelir.  Parfüm kokusunu uzmanlar, bir piramit olarak tanımlarlar. Bir parfümü ilk sıktığınızdan hemen sonraki ilk 15 dakikalık süreçte aldığınız koku “Üst nota” olarak kabul edilir. Ardından gelen 1-2 saat içinde hissettiğiniz koku ise “Orta nota” yani parfümün kalbi şeklinde ifade edilir. “Dip nota” veya Alt nota şeklinde kulak aşinası olduğumuz terim ise, pek koklanmaz ve aslında bir parfümü parfüm yapan değeri bu notada saklıdır. Öyle bir hissiyat ve doğallık hissettirir ki, aslında parfümün kalıcılığını işte bu nota sağlar.

Üşengeç Şef Dilek Yeğinsü, Yeniyıl hediyesi olarak takipçilerine Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyor.
Takipçilerime Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyorum.

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfümün Özellikleri

Efsaneye göre manolya ağacının altında uzun süre dinlenen veya uyuyan kişi, bu baştan çıkarıcı kokunun büyüsüne kapılırmış. İşte bu çiçekten alınan ilham, Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel’in kadınsı şişesinin parlak bordo rengiyle bütünlenmiş. İtalyan rönesansını simgeleyen geometrik, karakteristik şişesi ile Magnolia Sensuel’in; Italyan bahçelerinin geometrik tasarımından esinlenen gövdesi, kadınsılığı temsil eden kıvrımlar ile yumuşatılmış.

Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Notaları

Üst Notalar:

 • Mandalina ve Neroli Özü
 • Özellikleri: Işıklı – Taze – Lezzetli

Orta Notalar:

 • Çin Manolyası – Portakal Çiçeği ve Yasemin
 • Özellikleri: Çiçeksi – Işıl Işıl – Cömert

Alt Notalar:

 • Paçuli Kalbi– Tahiti Vanilla Özü
 • Özellikleri: Hassas – Odunsu – Gizemli – Kremalı

Parfüm nasıl sıkılmalı ve daha kalıcı hale gelmesi için ne yapılmalı?” konusuyla alakalı merak ettiğiniz soruların cevaplarını Parfüm Nasıl Seçilir? başlıklı yazımdan da bulabilirsiniz.

bvlgari splendida magnolia hediye cekilis
Takipçilerime Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm Hediye Ediyorum.

Unutmayın! Eğer siz de benim gibi, birbirinden güzel kokuları kadar, kalitesi ve kalıcılığıyla da Bvlgari parfümlerini beğeniyorsanız, Instagram‘da Üşengeç Şef hesabını hemen takibe alıp, ilgili Bvlgari parfüm postuma hemen göz atarak, 30 Aralık günü yapacağım yılbaşı çekilişiyle benden Bvlgari Splendida Magnolia Sensuel Parfüm hediyesi kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Şimdiden herkese sağlık, huzur ve mutluluk dolu, harika bir 2021 yılı diliyorum.

Bakterileri Öldüren Karcher SC 2 Buharlı Temizlik Makinesini Denedim

0

Bodrum’daki evimize yeni taşındığımızdan beri, her ne kadar düzenli olarak bildiğimiz klasik yöntemlerle köşe bucak temizlenmiş olsa da, sonuç; “Hijyen” anlamında tam içime sinmiyordu. Özellikle banyo ve mutfak… Şöyle ulaşılması zor yerlere bile girilerek tüm bakterileri yok edecek kadar derinlemesine bir temizlikti hayalim. Yoğun kimyasallara karşı hassas ve allerjik bünyelerimiz olduğundan ve evimizde patili oğluşumuz, sevgili kedimiz Baileys de olduğu için, yaptığım araştırmalar sonucu, içinde sadece musluk suyu kullanılan Buharlı temizlik makineleri geldi aklıma ve başladım araştırmaya. Sonuçta da çok güvendiğim Alman teknolojisine sahip Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesini, kendi sitesinden sipariş verdim.

Araştırdığımda ulaştığım verilerde herhangi bir deterjan ya da kimyasal kullanmadan ve durulama gerektirmeden, sadece musluk suyu kullanılan Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi ile evin her yerinde derinlemesine temizlik ve hijyen sözü veriliyordu. Üstelik bunu sözüne çok güvendiğim, dünya çapında temizlik teknolojileri üzerine tanınan en köklü Alman markası söylüyordu. Altında yazan yorumları da okudum, müşteri memnuniyeti anlamında gayet başarılıydı. Eh! Ben de bu durumda geniş bir aksesuar kitine sahip olan ürünü tüm fonksiyonlarıyla tanımak için, gelir gelmez hiç üşenmedim ve oturup, kullanım kılavuzunu inceleyip, öğrendiklerimi hemen o anda adım adım uygulamaya başladım.

karcher sc 2 buharli temizlik 1
Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi başlıkları, mikrofiber bezleri ve uzatma boruları gibi aksesuarlar

Eğer sizin de allerjiye yatkın aile bireyleriniz varsa, emekleyen bebekleriniz varsa, yerde oynamayı da seven çocuklarınız varsa veya evcil hayvanlarınız varsa, buharlı temizlik makineleri süper bir çözüm. En basitinden bir örnekle anlatmam gerekirse… Düşünsenize bir ev kiraladınız ve kullanmadan önce evde bulunan ankastre fırının içinin, yeterince hijyen olduğundan emin olmalısınız. Deterjan kullansanız, iyice durulayamayacağınız için illa ki deterjan kalıntısı kalır. Burada aynısı bana oldu işte. Önceki kullanımlardan içinde oluşan yağ kalıntılarını da sökecek ve bu esnada da kalıntı bırakmadan temizleyeceği için yeni cicimi (Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi) bir an önce kullanmak için sabırsızlanıyordum.

Karcher SC2 Buharlı Temizlik Makinesi Nasıl Çalışıyor? İçine gerçekten sadece Musluk Suyu mu Konuluyor?

Henüz prize takmadan, içine normal oda sıcaklığında, 1 litreye yakın musluk suyu doldurdum ve prize taktım. yaklaşık 5-6 dakika içinde cihazın içinde kaynayan su, yaklaşık 100 C derece sıcaklık püskürtme gücü olan su buharına dönüştü bile. Bunu aletin üzerindeki kırmızı olan led ışığının yeşile dönmesinden kolayca anlıyorsunuz.

İlk olarak balkonda, daha önce pek çok kimyasal kullanarak lekelerini gidermeye çalıştığım ama hiç fayda etmeyen yer karolarından işe başladım. Öncesi ve sonrası arasındaki fark göz kamaştırıcıydı. Bu motivasyonla, banyoya geçtim ve derz araları, duvar fayansları, musluk başlıkları, duşakabinler… Bu esnada da tabi yine üşenmedim ve adım adım her aşamayı sizler için de video olarak kaydettim. Youtube’da Üşengeç Şef kanalında yayına aldığım ürün inceleme ve deneyim videomu izlediğinizde, emin olun aklınızdaki pek çok soruya cevap bulacak, nerede hangi başlığı kullandığımı ve uygulama yaptığım ve henüz yapmadığım yerler arasındaki farklılıkları siz de bizzat görebileceksiniz.

Üşengeç Şef Youtube Kanalındaki Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi inceleme ve deneyim videosu

Karcher SC 2 Buharlı Temizlik Makinesi ile Hangi Sert Yüzeyler Temizlenebiliyor?

Derken mutfağa geçtim, tezgahı, fırını, ocağı, evdeki tüm kapı kollarını… Aklıma neresi gelirse artık. Oh mis gibi oldu her yer. İşte şimdi içime sindi dedim kendi kendime. Çünkü buharlı temizlik makineleri evin neredeyse her yerindeki sert zeminlerde kullanılabiliyor. Mesela Taş veya seramik yer karoları, Fayans duvarlar, Derz araları, Kapı kolları, Duşakabinler, Ocak üstü, Fırın içi, ️Lavabolar, Panjurlar, Radyatörler, ️Musluklar gibi tüm sert yüzeyler…

Beyaz ve Sarı renkli Karcher SC 2 Arasında Ne Fark var?

Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesinin hem sarı, hem de beyaz rengi mevcut. Kullanım alanına göre başlık, aksesuar ve fiber bezler de cihazla birlikte geliyor. İki cihaz arasındaki tek fark, beyaz olanında ekstradan 3 aksesuar daha bulunması.

Karcher SC2 Buharlı temizlik Cihazında “Çocuk Kilidi” olması Çok Önemli

Cihazın en iyi özelliklerinden biri de, tüm başlıkların ucuna takıldığı buhar tabancasında “Çocuk Kilidi“nin olması. Zaten 100 C dereceye yakın bir sıcaklıkta su buharı püskürterek çalıştığını düşününce, mutlaka evdeki bebek, çocuk ve evcil hayvanlardan güvenli bir mesafede kullanmanız gerektiğini söylememe sanırım gerek yok. Ama yine de meraklı küçükler için çocuk kilidi şart.

Cihazın 3 Modu var: Çocuk Kilidi- Orta Basınç ve Yüksek Basınçlı Püskürtme

Sadece uygun başlıkları veya uzatma borularını birbirine kolayca bir klik sesiyle takarak, temizleyeceğiniz yere göre, ister orta dozda, ister yüksek dozda su buharı püskürtmeniz yeterli. İlgili Youtube videomda ayrıca cihazla ilgili önemli tüyolar da verdim, hatta kullanım sonrasında aksesuar kitini nasıl derli toplu şekilde kaldıracağınıza kadar anlattım. 🙂

Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi el fırçası ne işe yarıyor? Nerelerde kullanılıyor?
Karcher SC 2 Buharlı temizlik makinesi el fırçası aksesuarı

Dışardan gelen kargo poşetleri, ayakkabılar, kıyafetleri de dezenfekte ediyor

Ayrıca cihazdan özellikle pandemi döneminde, hepimizin çok özen gösterdiği şekilde, dezenfeksiyon amaçlı olarak da faydalanıldığını okudum. Oyuncaklar, dışarıdan gelinen kıyafetler, dışarıdan gelinen ayakkabılar ve dışarıdan gelen kargo poşetlerindeki bakterilerden kurtulmak için de kullanılabiliyor. Yeni evin dekorasyonu için devamlı online sipariş veriyorum. Her gün ard arda gelen kargo paketlerini, 2 gün balkonda bekletmekten de bu sayede kurtulmuş oldum.

Karcher SC 2 buharlı temizlik makinesinin sert yüzeylerdeki bakterilerin %99,99’unu yok ettiği bilimsel testlerle kanıtlanmış

Unutmadan… Karcher’in bu ürünü, dünya çapında bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikalandırıldığı gibi, Ege Üniversitesi’nde yapılan bilimsel testlerde de, buharlı temizlik makinesi ile sert yüzeylerdeki bakterilerin %99,99’unun yok edildiği kanıtlanmış.

Yüksek bütçeli Deterjan ve Kimyasal masraflarına son

Evi köşe bucak temizleyebilmek adına sık sık satın aldığımız onlarca deterjan, çamaşır suyu vs. kimyasallara yıllar boyunca yapılan masrafları ve evdeki yüzeylerde bıraktığı kalıntılar sayesinde kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığına olumsuz etkilerini düşününce, uzun yıllar boyu kullanacağım ve sadece musluk suyu ile çalışan böyle bir cihaza sadece bir seferlik verilen ücret, fiyat/performans açısından gayet uygun geldi.

Netflix’in “Bir Başkadır” Dizisi Müthiş Oyunculuklarıyla Efsane

4

Netflix‘de daha fragmanını ilk gördüğüm anda, beni çok etkilemişti ve bir an önce gelmesi için sabırsızlanıyordum ki, “Bir Başkadırdizisi yayınlanır yayınlanmaz, hemen ekran karşısına kuruldum. Ve işte daha ilk geceden, 2 bölümü bir solukta bitmişti bile. Toplamda şimdilik sadece 8 bölüm olduğunu görünce, insan bir yandan, “Hepsini bir lokmada silip süpürme! Biraz ara ver de hemen bitmesin!” diyor ama bir yandan da hikayenin gidişatına kendini kaptırıp, durup bırakmaya da gönlü hiç el vermiyor. Mantık ve kalp arasında kalıp, nihayetinde tabi ki paşa gönlümün yolundan gittim ve hepsini bitirdim ve rahatladım. Berkun Oya‘nın senaryosunu yazıp, yönettiği “Bir Başkadır” dizisinde “Meryem” karakterini canlandıran Öykü Karayel, rol yapmamış, rolü adeta üzerine giymiş, onunla bütünleşmiş. Bir tane bile falsosu yoktu. Performansına bayıldım ve inanın şapka çıkardım. Sadece o mu? Daha ne cevherler var bu dizide…

Bir Başkadır Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

Biliyorum! Etrafınızda herkes “Bir Başkadır” dizisinden bahsediyor ve siz de çok merak ediyorsunuz. “Allah aşkına, Nedir yani? Kuzey-Güney dizisinden Öykü Karayel‘i biliyoruz, gayet de vasattı. Şimdi ne kadar iyi bir oyunculuk sergilemiş olabilir ki? Kesin abartıyorlar” diye düşünebilirsiniz ama hayır! Siz gelin, benim sözüme güvenin! diyorum başka da bir şey demiyorum 🙂

Sadece o mu? Yasin rolünde bir Fatih Artman var ki, Allahım iyi ki var! Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi ve Gülse Birsel’in komedi filmi Aile Arasında‘da da onu çok sevmiştim zaten. Şimdilerde ekranlarda olan Menajerimi Ara dizisindeki rolüyle de yine çok tatlı, naif ve sempatik.

bir baskadir fatih artman
Bir Başkadır Dizisi – Yasin karakterinde Farih Artman

Eşi Ruhiye rolündeki Funda Eryiğit, gerçekten adına da gönderme yaparcasına adeta ruh gibi gezinen bir kadını, öylesine iyi canlandırıyor ki, empati duyuyorsunuz, içiniz cız ediyor, “Allahım! Bu kadının nesi var?” diye. Kendisini en son yıllar önce “Canım Ailem” dizisinde izlemiştim, arada farklı tiyatro ödüllerinde aday gösterilse de, bazılarında ödüller kazansa da, açıkcası konuşmaların az olduğu ve genelde mimiklerini konuşturduğu hiç de kolay olmayan rolüyle, bu kadarını beklemiyordum doğrusu.

bir baskadir ruhiye
Bir Başkadır Dizisi – Ruhiye karakterinde Funda Eryiğit

Bir Başkadır’da Defne Kayalar‘ın Meryem’in psikoloğu Peri rolünde, abartılı önyargılarından kurtulma ve kurtulmama arasında kalan soğuk ve itici halleri insanı sinir etmeye yeterken, her projesinde ezber bozan başarılı oyuncu Erkan Öner‘in, Rezan rolüyle, sadece bir kaç dakikalık sahnesiyle de olsa filme kattığı oyunculuk, gerçekten insanın aklını başından alan cinsten. Hiç birisi rol yapmamış… Adeta “Olmuş!”

bir baskadir konusu
Bir Başkadır Dizisi – Psikolog Peri karakterinde Defne Kayalar
 • Meryem: Öykü Karayel
 • Yasin: Fatih Artman
 • Ruhiye: Funda Eryiğit
 • Peri: Defne Kayalar
 • Gülbin: Tülin Özen
 • Sinan: Alican Yücesoy
 • Ali Sadi Hoca: Settar Tanrıöğen
 • Hayrünnisa: Bige Önal
 • Gülan: Derya Karadaş
 • Rezan: Ömer Erkan
 • Hilmi: Gökhan Yıkılkan
 • Melisa: Nesrin Cavadzade

“Bir Başkadır” Dizisi Nerelerde Çekildi?

Çekimleri İstanbul’un farklı semtlerinde gerçekleştirilen dizinin baş rolündeki Meryem’in ailesiyle beraber yaşadığı köy olarak, Beykoz’daki Tokatköy ve Sinan karakterinin yaşadığı residence olarak da, Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu yerine yapılan gökdelen kullanılmış.

bir baskadir dizi
Bir Başkadır Dizisi – Ruhiye, Meryem ve Yasin

Bir Başkadır Dizisi Konusu (Korkmayın! Spoiler İçermez:)

Dizide hayatları birbirinden tamamen farklı, hayalleri farklı, korkuları farklı olan, farklı sosyo-ekonomik ve kültürel alt yapılardan gelen karakterlerin dünyasına balıklama dalıp gidiyorsunuz. O kadar hayatın içindenler ki… İlla ki “Ben bunu bir yerlerden tanıyorum” diye içinden geçiriyor insan. Seyahatlerim ve babamın mesleği gereği pek çok kez Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar gitmiş, hatta çocukluğunda bir dönemi orada geçirmiş biri olarak, ben bu yakınlığı doyasıya hissettim.

Dizi, zamanlı zamansız bayılmalarının sebebi bulunamayan Meryem’in, doktor tavsiye üzerine, Peri isminde bir psikoloğa gitmesiyle başlıyor. İstanbul’un o renkli ve kaotik dünyasında, karakterlerin şaşırtıcı tesadüflerle yolları bir şekilde kesişiyor. Aslında ilk bakışta birbirlerine her ne kadar tamamen zıtmış gibi görünseler de, yolların kesiştiği noktada, onlar da bir bakacaklar ki, Aa! Sınırlar ortadan kalmış ve aslında hepsi karmaşık geçmişleriyle hesaplaşırken, bir yandan da birbirinin hayatına bir yerlerden illa ki bir dokunmuş.

Bir Başkadır Dizisi - Meryem karakterinde Öykü Karayel çok başarılı
Bir Başkadır Dizisi – Meryem karakterinde Öykü Karayel

Nostaljinin dibine vuran final sekanslarıyla da, jeneriğin girdiği ve casting’in aktığı bölümleriyle de, kullanılan fontlarına kadar, ülkemizde şimdiye kadar yapılan benzerlerinden farkını ortaya koyan, biraz da Tarantino filmlerinin havasını yansıtan, durgun durağan gibi görünse de, insanı alıp başka diyarlara götüren bir dizi “Bir Başkadır“. Sonuç olarak benim için, yerine daha iyisi gelene kadar, Netflix için yapılmış en güzel Türk dizisi ünvanını verdiğim bir başyapıt diyebilirim.

İzleyenler, üşenmez de, bana aşağıda yorum olarak dizi hakkındaki kendi izlenimlerini yazarsa çok sevinirim. 🙂 Şimdilik hoşça kalın ve aman “Sanatsız” kalmayın!

Memedof Restaurant Yalıkavak Bodrum’da Neler Yenir?

0

Yalıkavak’ta Marina’yı geçtikten sonra adeta şampiyonlar liginin tüm favorilerinin yer aldığı adeta “Ölüm grubu” tadında, üst düzey restoranların yan yana toplandığı Bodrum’un Çökertme Caddesi üzerindeki Memedof Restaurant Yalıkavak, senelerdir eşten dosttan duyduğumuz ancak nedense bir türlü yolumuzun kesişmediği bir mekan oldu bizim için. Neredeyse sağındaki solundaki tüm mekanlara gidip onu hep daha sonraya bırakmıştık. Ama “Assolistler en son sahne alırlar” sözüne atıfta bulunurcasına, Memedof deniz mahsülleri ağırlıklı nefis lezzetleri ile bize o akşam adeta şov yaptı desem yeridir.

Memedof Restaurant’da Nefis Gün Batımını Kaçırmayın!

Baştan söyleyeyim; Yalıkavak’daki “Çökertme Caddesi”, Bodrum yarımadasında ve özellikle Yalıkavak’ta gün batımını en güzel izleyebileceğiniz yerlerden biri. Özellikle de “Rüzgarsız” bir günü yakalarsanız, tadına gerçekten doyulmaz. Denize sıfır, açık bir koyda yer alan mekandaki bu görsel şöleni kaçırmamak adına, mekana geliş saatinizi ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim.

Memedof’a Gelir Gelmez Yerinize Geçmeden Önce Meze Dolabına İlla ki Bir Göz Atın

Biz de mekana adım atar atmaz, hemen meze dolabını ziyaret edip, neler var neler yok öğrendikten ve mezelerimizi seçtikten sonra, işte o rüya gibi gün batımı manzarasına karşı, mekanın en güzel masalarından birinde yerimizi aldık. Ortam geniş ve ferah. Size denizin üstüne doğru uzamış olan iskele tarzındaki bölümlerin üzerindeki yer alan masaları özellikle tavsiye ederim.

memedof bodrum meze dolabi
Memedof Bodrum Yalıkavak – Meze Dolabı
memedof bodrum
Memedof Bodrum Yalıkavak
memedof bodrum iskele
Memedof Bodrum Yalıkavak

Memedof’da Beğendiğimiz Lezzetler

Misafirimiz olan dostlarımızla birlikte, tüm seçtiğimiz deniz börülcesi, levrek marin, balık pastırması, kabak çiçeği dolması, patlıcan ezme gibi mezeler, masadaki 5 kişiden de istisnasız geçer not aldı. Özellikle bir balık mekanına not verme kriteri olarak kullandığım levrek marin konusunda da çok başarılılar.Somon fümeyi de mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

memedof bodrum levrek marin
Memedof Bodrum Yalıkavak – Levrek Marin
memedof bodrum meze
Memedof Bodrum Yalıkavak – Mezeler
memedof domates salatasi
Memedof Bodrum Yalıkavak – Domates salatası

Bodrum’da bu yaz olmazsa olmazımız haline gelen, bostan domatesi ve kırmızı soğanla yapılan salataya burada da doyamadık, o muhteşem sosuna bol bol ekmek bandık 🙂

memedof bodrum kalamar tava
Memedof Bodrum Yalıkavak – Kalamar Tava

Ara sıcaklarda gelen kalamalar tava, yağ çekmemiş çıtır çıtır kıvamıyla, o kadar sevildi ki 2. porsiyonun sipariş edilmesi kaçınılmaz oldu. Ahtapot ızgara ve Barbun tavayı özleyen arkadaşımız da tercihinden gayet memnun kaldı. Beğendili karides de sunumu iyi olmakla birlikte, masadaki diğer yemekler arasında, damaklarda mucize bir fark yaratmadığını belirtmeliyim.

memedof bodrum begendili karides
Memedof Bodrum Yalıkavak – Beğendili Karides
Memedof Bodrum Yalıkavak - Barbun tava
Memedof Bodrum Yalıkavak – Barbun tava
Memedof Bodrum Yalıkavak - Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
Memedof Bodrum Yalıkavak – Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
memedof meyve bodrum
Memedof Bodrum Yalıkavak – Meyve Tabağı

Kapanışı meyve tabağı ve ince bir dilim kaymaklı ekmek kadayıfı ile yaptık. Sonuçta lezzet açısından masadaki herkesin çok memnun kaldığı keyifli akşamlardan birini yaşadığımız için, fiyatları yüksek olmakla birlikte, lezzet ve hizmet kalitesi ile fiyat performansı anlamında orantılı bulduğumuz Bodrum Yalıkavak’daki Memedof Restaurant’ı tavsiye edebilirim.

Memedof Yalıkavak İletişim Bilgileri

Adres: Yalıkavak Gerişaltı mevkii, Çökertme Cad. No:42, Bodrum/Muğla

Tel: (0252) 385 46 46

En Çok Okunanlar

Chef Mezze – Nefis Meze, Müzik ve Boğaz Manzarası

0
Bugün size İstanbul'da en iyi mekanlardan biri olan Chef Mezze ile ilgili izlenimlerimlerinden bahsetmek istiyorum. Yıllar önce ilk gittiğim anda, o enfes Boğaz manzarası...

Titanic Deluxe Belek