Halimi görmelisiniz… Sonbaharın bitişiyle, bir taraftan ”Yine aylardan Kasım!” diye diye, yıllar önce Sonbahar’ın sararmış, solmuş yapraklarıyla; dinleyeni duygudan duyguya sürükleyen, o muazzam şarkı  kulaklarımda yankılanıyor; diğer taraftaysa kazma kürek yaktırmak için kararlı adımlarla gelen soğuk Kış mevsimine, siz değerli okuyucularımı tatlı tatlı hazırlamak için aklıma harika fikirler geliyor. Kasım ayı içinde okuduğum, izlediğim ve dinlediğim şeyleri sizlerle de paylaşayım ki, soğuk havalarda genelde içeride zaman geçirirken, şöyle battaniyenizin altında, çayınızı, kahvenizi, çikolatanızı, kurabiyenizi filan da yanınıza alıp keyifle faydalanabilin istiyorum. O zaman Üşengeç Şef Ekibi olarak, Kasım ayı içinde deneyimleyip, önerdiğimiz favori diziler, favori kitaplar ve favori şarkılar için sizi böyle alalım. Hazırsak başlıyoruz!

Üşengeç Şef’in Sizin için Seçtikleri- Kasım Ayı – Favori 5 Dizi

1- Stranger Things (Netflix)

İlk keşfettiğimizde bir çoğumuzun hayran olduğu, fakat daha ne olup bittiğini anlayamadan sezonu biten dizilerden biri “Stranger Things” (Garip Şeyler). Yaratıcıları ikiz Duffer kardeşler. Dizi konu olarak, kaybolan arkadaşlarını arayan, esrarengiz ama tatlı mı tatlı 3 çocuğun ve onlara yardımcı olan doğaüstü yeteneklere sahip gizemli bir kızın çevresinde geçiyor. Tabii bu sırada uzay yolculuğuna çıkaran müzikleriyle hepimizi de ekrana kitliyor. İzlerken 80’lerin Indiana’sına tanık olurken bir yandan da dönemin atmosferine ve bir çok ikonuna da rastlıyorsunuz. Dizinin yayıncısı ise Netflix. Bu aralar artık, tam da “Hadi ama! Beklemekten yorulduk” dediğimiz anda, büyük bir sürprizle dizinin 2. sezonu yayınlanmaya başladı. Oleyy! Bu diziyi açtığımızda bizim evde kuruyemişler alınıyor ve keyifle ekran başına geçiliyor.

stranger-things-dizi-online-izle-netflix

2- The Punisher (Netflix)

Marvel‘in sevilen kahramanlarının neredeyse hepsini dizi dünyasına taşıyan Netflix’de; Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist‘in (İzlemediyseniz mutlaka izleyin! Özellikle DareDevil’i ) ardından şimdi de Punisher‘la birlikteyiz. O’nu ilk Daredevil’ın ikinci sezonunda tanımıştık ve o zamandan hissetmiştim Jon Bernthal’daki ışığı.  Ve işte kendi dizisi ile aramızda! The Punisher; konu olarak ailesi öldürüldükten sonra adaletini sorguladığı New York’u, suçlulardan temizlemeye çalışan Frank Castle‘ın hikayesini anlatıyor. Çizgi romanlarda eski bir polis olan Castle, Netflix‘in bu dizisinde özel kuvvetlerden eski bir asker olarak karşımıza çıkıyor. 2. sezon sanırım bir yıl sonra… O yüzden çok çabuk bitirmeyin. Sonra bizim gibi şimdiden beklemeye başlarsınız.
Unutmadan, ailesini öldüren suçlulara karşı verdiği tek kişilik savaşta, dizinin baş kahramanı, adeta bir ölüm makinesine dönüştüğü için, görüntülerin haddinden fazla kanlı olduğunu belirteyim. Ben o tarz sahnelerde kafamı çeviriyorum. Ama bu sefer de geriye izleyecek çok az şey kalıyor demeyin, kendiniz karar verin 🙂
the-punisher-marvel-netflix-dizi-izle-tavsiye

3- Mindhunter (Netflix)

Ben onlardan biri olmasam da “Suç, dram ve gerilim dizilerini bir arada çok severim” diyenleri şöyle alalım. Yapımcısı ve yaratıcısı Joe Penhall olsa da, dört bölüm yönetmen koltuğunda taht kuran ve Charlize Theron’la birlikte prodüktörlüğü üstlenen David Fincher ismiyle Mindhunter dizisi, daha da çok ilgi çekmişti. Kadroda da güzel isimler olunca ve yayıncısı da Netflix olunca diziyi heyecanla beklememek  imkansız hale gelmişti.
Dizi 70’lerin Amerika’sında geçiyor ve o dönem seri katillerin Amerika’da en çok görüldüğü zamanlar… Üstüne bir de bu seri katiller, gerçek karakterler olunca, izleyicide beklenti ister istemez yükseliyor. Zaten genel olarak izleyenler tarafından beğenilmiş dizi. Tabii beğenenler kadar beğenmeyenler de var. Beğenmeyen derken “benim tarzım değil” diyenleri kastediyorum. İzleyenler de hak verir diye düşünüyorum, dizi resmen True Detective’in 70’lerde geçen versiyonu gibi. Yani diyaloglar True Detective’in ilk sezonunu hatırlatıyor sanki. Dolayısıyla True Detective ve Lie to Me gibi yapımları sevenler, bunu da seveceklerdir diye düşünüyorum.
mind-hunter-dizi-izle-netflix

4- The Sinner

Bu diziye yer vermesem olmazdı. Henüz yayınlanan tüm bölümlerini izlemeyememiş olsam da The Sinner, izlemenizi tavsiye edebileceğim, son zamanlarda çıkan en popüler dizilerden bir tanesi. Alman yazar Petra Hammesfahr’ın, aynı isimli kitabından, antoloji serisi olarak televizyona uyarlanan dizi, hem dram, hem gerilim ve hem de suç yönüyle izleyicisini kendi içine hapsediyor.
Dizi Jessica Biel’in canlandırdığı genç bir annenin , ailesiyle birlikte gittiği sahilde, ortada hiç bir neden yokken, içine düştüğü öfke ve korku nedeniyle işlediği cinayeti anlatmasıyla başlıyor. Hayatı boyunca hep doğruların peşinden koşan dedektif Harry ile Cora’nın yolları da pek tabii bu cinayetle kesişiyor. Peki ama son derece normal ve mutlu bir yaşamı olan Cora’nın bu cinayeti işleme sebebi neydi? Gerçekten çok merak ediyorum. Romanı henüz okumadım, aranızda okuyanlar varsa aman spoiler vermesin, olur mu? 🙂
the-sinner-jessica-biel-dizi-tavsiye-netflix

5- This Is Us (Netflix)

“Aman Üşengeç Şefim, hep dram, hep suç, nereye kadar?” dediğinizi duyar gibiyim. Ve bu sebeple size son tavsiyem son zamanlarda gerçekten çok sevdiğim bir dizi olan This is us. Öncelikle çok ama çok iyi bir aile dizisi. 3 kardeşin çocuklukları, gençlikleri ve yetişkinliklerinde yaşadıkları şeyler çok iyi yansıtılmış. Oyuncuları inanılmaz samimi ve doğal. Dram, komedi ve aşk, gerçek anlamda tam dozunda verilen dizide, bol bol geçmişe dönüşler ile ailenin yaşadığı tüm olaylar anlatılıyor. Bu arada aklıma geldi. “Geçmişe dönüş”e “Flashback” de denir ya hani, geçen gün bir arkadaşım buna yanlışlıkla “Flash bellek” dedi, dilimize düştü tabi. 🙂
this-is-us-dizi-izle-netfliix

Üşengeç Şef’in Sizin için Seçtikleri- Kasım Ayı – Favori 5 Kitap

1- Dan Brown-Başlangıç

Melekler ve ŞeytanlarDa Vinci ŞifresiCehennemKayıp Sembol gibi kitaplarla dünya çapında en çok sevilen ve okunan, ünlü macera yazarı Dan Brown‘ın yine tüm dünyada, daha çıkmadan büyük ses getiren olay kitabı… Türkçe dahil 11 dile çevrilen kitabın editörleri ve çevirmenleri, haftalarca bilinmeyen bir şehirde, hep bir arada kilit altında tutulmuşlar. Şaka gibi ama gerçek! 🙂  “Dan Brown severler” Simgebilim Profesörü meşhur “Robert Langdon“ı iyi bilirler. Uzun bir süre, kendisini sabırsızlıkla geri dönsün diye beklemiştik ve evet bu kitapta da tüm olaylar yine Robert Langdon’ın etrafında dönüp duruyor. “Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?” sorusuna cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin, tam da keşfini açıklamaya hazırlandığı geceyle yön bulan bu heyecanlı roman için, daha fazla ipucu vermeyip, sizleri  kitabı bir an önce okumaya davet ediyorum.

 

dan-brown-baslangic-ayse-kulin-kordugum-kitap

2- Ayşe Kulin-Kördüğüm

“Başıma gelenlere inanamıyorum’ dedim. ‘İradem dışında hayatım değişiyor. Sıradan bir kızken, gizemli bir roman kahramanına dönüşüyorum.”

Kördüğüm“; esrarengiz bir kaza sonucu bellek kaybı yaşayan, bu nedenle  “Gizem” adıyla anılan genç kadının, Ayşe Kulin’in kaleminden, günümüz Türkiye’sindeki güncel olaylar eşliğinde, kendi gerçeğine ulaşma isteğini yansıtıyor. Psikoloji kliniğinde kalan ve belleğindeki boşlukları zamanla tamamlayarak “kendine doğru” bir yolculuk yapan bu genç kadının hikâyesini, öylesine yalın bir dille anlatıyor ki, okurken insanı içine çekip, bolca düşünmeye itiyor.  Zihninizde kolayca canlanabilecek kadar bol aksiyonlu, sonunda düğümün nasıl çözüleceğini inanılmaz bir şekilde merak ettirdiği için de, bir nefeste okunabilen bir kitap.

3- Turgut Özakman-Romantika

“Aşk bir ihtilaldir. Aşk gelince yeni bir dünya kuruluyor. İçimde varlığından haberli bile olmadığım yeni duygular keşfediyorum.” 

Çok ama çok severek,  milli duygularımız coşarak okuduğumuz Şu Çılgın Türkler’i de kaleme alan, en değerli tarihi roman yazarlarımızdan, rahmetli Turgut Özakman‘dan bir aşk hikayesi Romantika… İnanması zor gelse de bir “aşk hikayesi” ve evet hem de “öyle böyle” bir aşk hikayesi değil! Biz hikayeyi romanımızın baş kahramanı Doğan Hoca’nın kızı Şirin’den dinliyoruz. Doğan Hoca 1960’lı yıllarda, sanat tarihi kürsüsünde aydın bir doçentmiş ve tabi ki o dönemler dini ve politik olayların en sıcak geçtiği zamanlar… İşte Şirin kızımız da, bir tesadüf eseri öğrendiği babasının hikayesini kitapta, resmen bizimle sohbet ediyormuş gibi anlatıyor. Okunacaklar listenizde muhakkak olmalı! Hatta kitap okumaya uzun dönemdir ara verenleriniz olduysa, yeniden kitaplara dönmek için, Romantika’nın biçilmiş kaftan olduğunu ve  romanda geçen sevgiye hayran kalacağınızı iddia ediyorum.  O derece!

turgut-ozakman-romantika-usengec-sef-favori-kitap

4- Caner Yaman- Güzel Kaybettik

“Sen güzel bir düştün. İmkansızdın ve ben yine de, o düşün peşine düştüm.”

İster kapak tasarımıyla ve arka kapak yazısıyla olsun, ister ilginç ismiyle olsun, melakoliyi buram buram hissettiren bir kitap “Güzel Kaybettik“. Daha önce aranızda “Caner Yaman” okuyan var mı bilmiyorum, bu benim okuduğum ilk kitabı. Roman demek doğru mu bilmiyorum ama aşk acısından dem vuran, sosyal mesajı bol bir kitap olmuş. “Okuduğum kitapta cümle altlarını çizmeyi çok severim” diyenler için de güzel bir seçenek. 🙂 Alın fosforlu kalemlerinizi ve  sevdiğiniz cümleleri renklendirin.

uzaklarin-sarkisi-kaan-murat-guzel-kaybettik-kitap

5- Kaan Murat Yanık- Uzakların Şarkısı

Edebiyatımızın son dönem umut vaad eden yazar ve şairlerinden olan Kaan Murat Yanık’ın bu kitabına, kendimi öylesine kaptırmışım ki, karakterlerle birlikte resmen kâh Galata’da, kâh Kars’ta gezdim, dolaştım. Yani o derece içindeydim ki hikayenin, yetmedi İstanbul sokaklarını arşınladım bir bir… Galata’yı hep severdim, şimdi daha bi’ ayrı bakar oldum o heybetli kuleye. Bazı kitaplar vardır, hem bir an önce bitirmek için can atarsınız, hem de hiç bitmesin diye okumanızı yavaşlatır, kıyamazsınız. Bu kitapta da öyle oldu ama bir de baktım ki kitabın sonuna, bir solukta gelivermişim. Mutlaka okuyun derim.

Üşengeç Şef’in Sizin için Seçtikleri- Kasım Ayı -Favori 5 parça

 Bu ay playlistime çok yeni isimler ekledim. Ben çok sevdim, sizin de seveceğinizi düşünüyorum.

1- Charlie Puth – Attention

Henüz tanışmadıysanız, Youtube’a ismini girin ve dinleyin. Olamaz böyle bir ses! Ezberleyene kadar tekrar tekrar dinledim ve hala doyamıyorum. Müziğinin tatlılığı bir yana sözleri de çok manidar 🙂 Şöyle bir kabaca çevirmeye kalkarsam diyor ki: “Sen kalbimi kazanmayı değil, sadece dikkat çekmeyi istiyorsun. Yeni birileriyle tanıştığımı düşünmekten bile nefret ediyorsun. Sadece dikkat çekmeyi ve seni unutmadığıma emin olmayı istiyorsun.”
charlie-puth-attentin-sarki-sozu-lyrics-turkcesi

2- Manuşbaba- Eteği Belinde

Kendisi çok enteresan ve harika bir ses bence. Manuş küçükken anneannesinin ona “Güzel çocuk” anlamında kullandığı bir kelime imiş, “baba” ise konuşmayı sökmeye başladığında dudaklarından dökülen ilk kelime imiş efendim. Kendisini youtube’da dolanırken yakaladım. Tüm şarkıları oldukça güzel ama bu şarkısını ayrı bi’ sevdim.

3- Kalben- Ben her zaman sana aşıktım

Eminim bir çoğunuz Kalben’in son albümü  “Sonsuza Kadar”ı dinlemiştir. Ben de ”Hayat; üç perdelik tatsız bi’ kabare…Biz seninle çocuk kalalım mı habire?” dizelerini, onun o naif sesinden duyunca bu şarkıyı çok sevdim.
kalben-ben-her-zaman-sana-asiktim

4- Zayn – Dusk till Dawn (Feat. Sia)

İnsanın ruhunu dinlendiren, Zayn’ın en beğendiğim ve Sia’nın da nefis bir tat kattığı şarkı… Sözlerdeki “Şafaktan gün batımına kadar yanındayım” vaadleri ne kadar tutulur, bilinmez ama radyolarda da sıkça çalan bu şarkıya muhakkak bir şans verin derim.

5- Mabel Matiz- Ya bu işler ne?

Mabel Matiz ‘Ya Bu İşler Ne?’ adlı single’ıyla aramıza geri dönmüş, gayet de iyi yapmış ve bu sayede ortalıkta pek kimsecikler yokken, harika bir çıkış yakalmış. Şarkı inanılmaz dikkat çekici, klip deseniz o da çok enteresan… Matiz’in uykulu ve kasvetli sesine öyle tezat, öyle kışkırtıcı bir şarkı olmuş ki Kasım ayı favorilerim arasında yerini aldı.

Ve işte böylelikle Kasım ayının da sonuna geldik nihayet. Bu vesileyle umuyorum ki herkes için güzel anılar biriktirdiği, sağlıkla huzurla geçen, harika bir Sonbaharı geride bırakmışızdır. Tabii ki zorlu zamanları da vardır, olmaz mı? Hangimizin hayatında yok ki? Bakınız: Üşengeç Şefinize Nasıl Nazar Değdi? Başımıza ne gelirse gelsin hayat; mevsimlere aldırış bile etmeden, her şeye rağmen yaşamaya değer!

Bu arada bu ay itibariyle her hafta, kendi okuduğum kitaplardan sosyal medya takipçilerime de hediye edeceğim.  Kitaplarımdan siz de kazanmak istiyorsanız, Instagram üzerinden @Usengecsef hesabını takip etmeyi unutmayın. Yeni yıl heyecanını gönlünüzce yaşayacağınız, renkli ve ışıltılı bir Aralık ayı dilerim.

Önceki İçerik2018 Resmi Tatil Günleri – 9 Günlük Tatil Ne Zaman?
Sonraki İçerikBeyaz Fırın – 2 Asırlık Lezzetin Hikayesi

11 YORUM

  1. Yine yeniden on nunara beş yıldız olmuş ellerine sağlık nasılda güzel olmuş diziler kitaplar müzikler zevkine hayranım kitaplardan Ayşe Kulinin kalemine hayranım lise ye giderken onun kitaplarını arkadaşlarla değişimli olarak okurduk bayılırdık…Yeni çıkan müziklerde güzel benim de en çok da son zamanlarda dilime dolanan veee defalarca dinlediğim Manuş baba eteği belinde…Evettt bir ay daha bitti veee Aralık derken yeni yıla az kala her şey gönlümüzce olsun…Sevgilerimle….

  2. yine çok güzel ve keyifli bir yazı olmuş.Stranger Thingsi 6. böülümden sonra bıraktım nedense çok iyi gidiyordu ama.şu lie to me benzeri diziye başlayayım hemen diyorum çok merak ettim doğrusu.Sinnera da başlamıştım ara verdim malum derslerden dolayı hazır burada görmüşken geri döneyim.Dan Brawnı her zaman keyifle okudum bu kitap da okunacaklar listemdeydi.Kalben eşliğinde okurum artık ya bu işler ne diye diye 🙂

  3. Sinner ı ben de okumadım… ama müthiş bir dizi, diğer dizilere de en yakın zamanda başlayacağım ❤ playlistinizin favori 5 şarkısı da en az senin kadar güzel ❤ ellerine sağlık

  4. Yine Harika, dopdolu bir yazı olmuş ellerinize, yüreğinize sağlık. Diziyi, müziği geçtim de tek çabam; ama az ama çok her gün okumak. Elimdekileri bitirince bu güzel listeden de mutlaka yararlanacağım. Bu arada eteği belinde şarkısı bence de çok güzel, Charlie Puth’u da bu yazı sayesinde öğrendim gerçekten dinlemeye değermiş. Güzel günler sizle olsun, sevgiler.

  5. Yazi harika olmus,ellerinize emeginize saglik.Etegi belinde sarki super ,begenip dinlediklerimden.Sevgilerle gunay_ozvar … veee bu yilin sonunda unutmayacagim bir cumle daha
    “Başımıza ne gelirse gelsin hayat; mevsimlere aldırış bile etmeden, her şeye rağmen yaşamaya değer”_ @usengecsef

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz