İnsanı, insana, insanla anlatma sanatı” demişler ” tiyatro” için… Ne de güzel söylemişler. Çocukluğumdan beri tiyatro aşkıyla büyüdüm. Ailem kombine bilet alır, imkanları dahilinde her hafta sonu bizi mümkün olduğunca çok oyuna götürmeye çalışırdı. Hatta başka oyun diye “Truva Savaşı Olmayacak” oyununa yanlışlıkla yine gitmiştik de, perdeler açılınca dekoru görüp, fark ettiğimde, babam hala bir umut “Yok canım değildir” derken, oyun başlamış ve ayıp olur diye çıkamamıştık, hiç unutamam:)  Bu sene ise 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü‘nü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (Zorlu PSM) “Yoldan Çıkan Oyun“u tekrar izleyerek girdim. Peki bu kez nasıl oldu? Sabredin, az sonra anlatıyorum.

Her bir tiyatro gösterisinde heyecanım tavan yapar benim… Acaba neler olacak? Karakterler kim? İzlerken neler hissedecek, neler düşüneceğim kim bilir? Dram mı, komedi mi? Belki de trajikomik bir şeyler… Keyif alacak mıyım yoksa ara ara oyundan kopup, dışarıdan bakacağım, başka başka hayallere dalacağım anlar da olacak mı? Yoksa yeterince sürükleyici bir hikayesi var mı bakalım? Oyunculuklar nasıl? Oynuyorlar mı, yoksa gerçekten “ol”uyorlar mı? İzlediklerimiz bize bir şeyler katacak mı? Yeni fikirler, yeni bakış açıları, yeni ufuklar açacak mı? Yoksa geldiğimiz gibi mi çıkacağız bu oyundan? Belki çok beğeneceğiz, belki “Eh işte” diyeceğiz. Şunu çok iyi biliyorum ki, kendini tiyatroya adamış,  işini özveriyle yapan insanlar oldukça bu sanat dalı her zaman alkışlanmaya devam edecek.

Dün 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günüydü. Bir hayalden bir dünya yaratanların sesi olan tiyatroların Dünya Tiyatrolar günü 1961 yılından beri kutlanıyor. Bu sayede, sahne sanatlarının insanları birleştirici gücü pekiştirildiği kadar, insanlar arası iletişimi ve barışı artırmak da hedefleniyor. Her sene olduğu gibi Şehir tiyatroları 27 Mart’da tüm oyunlarını ücretsiz olarak sergiliyor.

yoldan-cikan-oyun-zorlu-psm-sarp-apak-oner-erkan

Biz de, bu özel günü yerinde kutlamak üzere, bundan 3 sene önce yine Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (Zorlu PSM) ilk izlediğimizde bayıldığımız bir oyun olan “Yoldan Çıkan Oyun“a, bu 3. sezonunda, bu sefer az önce anlattığım hikayedeki gibi, öyle yanlışlıkla değil, gayet de “bile-isteye”, “güle-oynaya” tekrar gittik. Çünkü oyunu özlediğimizi fark ettik ve ilk kez izlemişcesine heyecanlandık. Hop oturup, hop kalktık. Oyunun enerjisinden, oyunculukların kalitesinden inanın koca salon yerimizde duramadık. Bu komedi oyununu ilk sahnelendiğinde kaleme aldığım izlenimlerime Yoldan Çıkan Oyuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

yoldan-cikan-oyun-zorlu-psm-sarp-apak-oner-erkan

Çıkışta tüm oyuncuları tek tek tebrik etme fırsatı bulduk. Bunlardan biri de eşimin yıllardır herkes tarafından çokca benzetildiği, başarılı genç oyuncularımızdan olan ve bu aralar Star TV ekranlarında Gülse Birsel‘in “Jet Sosyete” dizisiyle izlediğimiz Sevgili Sarp Apak‘dı. Sadece hal ve tavırları değil, güleryüzlü, hoşsohbetli, saygılı ve canayakın olmaları da adeta kardeşlermiş gibi birbirlerine benziyordu gerçekten.

yoldan-cikan-oyun-zorlu-psm-sarp-apak-kaan-yeginsu

Tebrik ettiğimiz oyuncular arasında, sadece komedilerde değil, bu aralar “Çukur” dizisindeki “Selim Koçovalı” karakterindeki performansıyla, gerektiğinde “kötü adam” da olabileceğini ispatlarak, zoru başaran ve hepimize ters köşe yapan, bir başka değerli oyuncu olan Sevgili Öner Erkan da vardı.

oner-erkan-cukur-selim-usengec-sef-zorlu-psm

“Gülmeye ihtiyacım var” diyorsanız, kesinlikle kaçırılmaması gereken, temposu hiç düşmeyen, devamlı kahkalar attıracak bir komedi olan “Yoldan Çıkan OyunZorlu Performans Sanatları Merkezi‘nde sahnelenmeye devam ediyor. Bir sonraki en yakın gösterimleri 13 Nisan ve 27 Nisan 2018‘de olacak. Bilet fiyatları tam 70 TL ve öğrenci 50 TL.

O zaman 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günümüz kutlu olsun !

3 YORUM

  1. Yaa ne güzel olmuş bende sevdiğim zevkle izlediğim sinema olsun tiyatro olsun defalarca giderim… Hiç unutmuyorum bir filme 3 kez gitmiştim ama hala olsa yine giderim her seyrettiğimizde farklı duygulara sahip oluyor insan…Dün akşamki oyunda çok güzelmiş belli oyundan çok mutlu olarak ayrılmışınız çok sevindim….

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz