Bodrum aşkımızı artık yedi cihan biliyor. Ve nihayet dünya güzeli Bodrum‘un da kendine yakışır ilk festivali yapılırken, tabi ki ben ve eşim de orada olup destek verenlerden olmalıydık. Bu sene birincisi 24-25 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen Bodrum Acı Ot Festivali, ilk olmasına rağmen, beklentimizin çok daha üstünde, harika bir organizasyonla, üstelik sadece yemekle değil, kültürel eğlence ve aktivitelerle de dolu olarak hayata geçirildi. Bodrum denilince Çökertme kebabını, dönerini, mantısını filan bilirdim de… Şimdi onun bambaşka bir özelliğini daha öğrenmiş oldum. Bodrum ve çevresinin lezzetli ve şifalı yöresel otları ve bitkileriyle tanışma ve doğal yöresel ürünlerle, yine yöre halkı tarafından yapılmış yemekleri, bu vesileyle reçeteleri kaybolmadan yeni nesillerle aktarmayı hedefleyen Bodrum Acı Ot Festivali‘nde neler oldu? Haydi gelin ve bir de benden dinleyin!

bodrum-aci-ot-festivali-usengec-sef

Bizim yıllardır The Marmara Bodrum otelin Executive Şefi olarak çok sevdiğimiz, aynı zamanda Bodrum Aşçılar ve Servis Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi de olan, sevgili Zekeriya YıldırımBodrum Acı Ot Festivaline konuşmacı olarak katılmamızın istendiğini belirttiğinde “Memnuniyetle!” dedik. Bodrum’un tam orta noktasında olması ve ulaşım ve park konusunda sıkıntı yaşanmaması için Ortakent‘te yapılacak olan festival için, biz de yine Ortakent’teki plajıyla da meşhur bir otel olan Kefi Beach & Hotel‘e davetliydik.

bodrum-aci-ot-festivali-kefi-beach-hotel

Otele vardığımızda, hemen taze taze otların da yer aldığı keyifli bir kahvaltıda, bu organizasyona imza atan iki isimle, yani; tesisin de sahibi olan Acı Ot Festivali Organizasyon Komitesinden Ahmet Aras ve Serkan Ceylan ile buluştuk ve festival için yoğun çabalarla yapılan detaylı hazırlıkları tek tek dinledik.

Derken, dört gözle beklenen büyük gün geldi çattı. Cumartesi sabahında yağmur ve fırtınayla başlayan gün, gözümüzü hiç korkutmadı. Biz olumlu düşüncelerimizle her şeyin yolunda gideceğine öylesine inanmıştık ki… Zekeriya Şefim “Her şey harika olacak, hiç merak etmeyin” deyip duruyordu. Zaten bu mevsimdeki yağmur ve fırtınalar, bu acı otların gelişmesi için gerekli hava şartları olduğu için, aslında o güne ayrı bir anlam kattı desek yeridir. Her türlü hava koşulunda, katılımcı ve ziyaretçilerin konforu için, “B Planı” dediğimiz alternatifler de hazırlanmıştı zaten. Ama Allah’a şükür, hiç gerek bile kalmadı. Çünkü, gerçekten de aynen  hayal ettiğimiz gibi, festivalin başlama saatine doğru, az önceki hava yerini güneşli ve sakin bir gökyüzüne bıraktı.

bodrum aci ot festivali 7

bodrum-aci-ot-festivali-zekeriya-sef-usengec-sef

Ortakent meydana geldiğimizde çocuklar gibi şendik. Ortakent köy içinde yer alan iki ana meydan ve ana cadde trafiğe kapatılmıştı. Tümü yerli üreticilerden oluşan katılımcılar, topladıkları Acı Ot, Baldıran, Deli Kenker, Turpotu, Tilkişen, Ada Marulu gibi pek çok doğal ot kadar, aynı zamanda onlarla hazırladıkları Deli Kenker Dolması, Külür, Çetimek Pidesi, Havanda İncir, Çetimek, Mart Mantarı Kavurması, Sakızdırık Köftesi, İlabada Dolması gibi yemekleri ziyaretçilerle buluşturmanın sevincini yaşıyordu.

bodrum-aci-ot-festivali-otlu-kuzu-yemeği

Yerli üreticilerin ürettikleri sütten, çökelek peynirine, zeytinyağından sabuna kadar çeşit çeşit doğal ürün de tezgahlarda sergilendiği gibi, ayrıca el işi ve kültürel değeri olan yöresel kıyafet ve hediyelikler de vardı. İlk kez yakından görme imkanı bulduğum, yöresel kıyafetlerini giymiş kadın ve erkekler, festivale ayrı bir renk ve canlılık katıyordu.

bodrum aci ot festivali ceyrek efe

bodrum-aci-ot-festivali-otlu-borek

Bodrum Acı Ot Festivali, çoğunu bizim de önceden, şahsen tanıdığımız ve sevdiğimiz Zekeriya Şef, Fırat Altay Şef, Mehmet Butcher Şef , Muhsin Şef gibi, mesleğine gönül vermiş Master şeflerin katıldığı yemek şovları ile daha da keyifli hale getirilmişti. Sevgili arkadaşım Özlem Mekik Şef yine yaratıcılığını konuşturmuş ve yörenin çocuklarından oluşan, minik şeflerle eğlenceli bir workshop hazırlamıştı.

bodrum-aci-ot-festivali

Meydana kurulan açık mutfaklar sayesinde, Çeyrek Efe Yöresel Mutfak, Tadında Anadolu, Berk Balık, Panorama Passanda, Ramada Bodrum, Hilton Bodrum gibi otel ve restoranların şefleri de yemek şovlarıyla, kendlerini ilgiyle izleyen ziyaretçilere, yöresel ve modern mutfak sentezlerini birebir gösterme ve tattırma fırsatı buldular.

bodrum-aci-ot-festivali-belediye-baskanı-mehmet-kocadon

Giritli İdilika” ismiyle tanıyacağınız ve inanılmaz hoş sohbetiyle birbirimizi çok sevdiğimiz Gazeteci Yazar İdil Çimrin de, Ege otlarıyla ilgili çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Buzuki Hakan ile Bodrum’un iki yakasından müzikler eşliğinde herkes gönlünce eğlendi. Bodrumlu Reha Ergene ile Bodrum havalarında danslar edildi. Müskebi köyü içine, tarihi evleri, sarnıç ve değirmenleri yerinde görmek üzere, kültür yürüyüşü düzenlendi. Hatta Bodrum bahçelerinde kullanılan tarihi tarım aletleri ve makineleri bile sergilendi.

bodrum-aci-ot-festivali-kinoa-salatasi-usengec-sef

Pazar günü öğlen saatlerinde, organizasyonun dünya tatlısı sunucusu Sinem Hanım tarafından, ben ve eşimin (Üşengeç Şef ve Deklancheur) ziyaretçilerle yapacağı söyleşi için anonslar geçilmeye başlandı. Normalde Ortakent Goca Kahve‘de yapacağımız söyleşi, yoğun talep üzerine, Ortakent Meydanına alınmıştı ve onu duyuruyorlardı. Bu arada Sinemcim uzun zamandır takipçimmiş ve yıllardır tanışıyor gibi yakın hissettik birbirimizi. Bana harika bir sürpriz yaparak el emeği göz nuru bu yıldızı, ileride bir gün yerleşeceğim Bodrum’daki evimi süslemesi için hediye etti. O kadar duygulandım ki…

bodrum aci ot festivali sinem yildiz

Değerli takipçilerimden festivale gelenlerle de yüzyüze tanışma ve kaynaşma şansı bulduğumuz etkinliğimizde, Bodrum’a olan aşkımızı bir kere daha dile getirdik ve onun bu tarz organizasyonlarla, en kaliteli ve doğru şekilde tanıtılması için her zaman, bir turizm elçisi olarak, destek vereceğimizi de vurguladık.

usengec-sef-deklancheur-soylesi-bodrum-aci-ot-festivali

Az önce de bahsettiğim gibi, festivali organize edenlerin hassasiyeti sayesinde, tüm kurgu, tamamen “yerel ve yöresel” olacak şekilde düzenlendiği için, Bodrum’un yöresel kültürünü, yöresel yemeklerini, ot kültürünü, zeytin ve türevlerini, yerel halkın ürettiği her şeyi burada bulabilmek mümkündü.

bodrum-aci-ot-festivali-kenker-dolması-tarif

Standlar öyle yalandan “incik boncuklarla” değil, gerçekten festivalin ismine yakışır, yerel otlarla ve onlarla yapılmış yöresel lezzetlerle dolup taşıyordu. Bol bereketli bir festival oldu anlayacağınız. İsteyen istediği otu ya da onlarla yapılan yemekleri deneyebildi, arzu ettiğini satın alabildi, hatta nasıl yapıldığını bizzat şeflerden canlı canlı izleyerek tüyolarıyla öğrenme fırsatı da buldu.

bodrum-aci-ot-festivali

Biliyordum ki, her şeyden öte, bu festival, Bodrumlular için, özellikle belli bir yaş grubu için çok fazla anlam ve önem taşıyordu. Çünkü bu otlar, onların çocukluğunda, sofraların ana yemeğiydi, şimdi ise sofralarımıza meze olarak geliyor. Aynı zamanda Ege bölgesinin, Bodrum yarımadası’nın, Bodrum coğrafyasının bir kültürü bu otlar… Şimdi kendilerinden sonraki nesillere bu otları tanıtmak, bu otların güzelliklerini; doğa ile iç içe yaşamanın, doğada insanların ne kadar sağlıklı beslendiğinin göstergesi olduğunu anlatmak istiyorlardı. İşte bunu başarmış oldular.

bodrum-aci-ot-festivali-tilkisen-levrek-tarif

bodrum-aci-ot-festivali

Sonuç olarak, Bodrum için çok önemli bir işin üstesinden başarıyla gelindi ve Bodrum Acı Ot Festivali, yerel değerlerin yaşatılması ve alternatif turizm açısından çok önemli bir ilk oldu. Ulusal olduğu kadar, uluslararası anlamda da Bodrum’un ve ülkemizin tanıtımına katkısı olacağı kesin!

bodrum-aci-ot-festivali

bodrum-aci-ot-festivali-serkan-ceylan-ahmet-aras-mehmet-kocadon

Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Bodrum Aşçılar Derneği ve Oyder (Ortakent Yardımlaşma Derneği), Bodrum’da yemek ve yemek kültürü ile ilgili, sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere; Bodrum’un ve Bodrum’daki doğanın yaşaması için gönüllü olarak katkıda bulunan herkesin işbirliğiyle ilk kez gerçekleşen “Bodrum Acı Ot Festivali“, bundan böyle her yıl Mart ayı sonlarında düzenlenecek. Başta organizatörler Ahmet Aras ve Serkan Ceylan olmak üzere emeği geçen herkesi ve tüm Bodrumluları, bu ilk Bodrum Acı Ot Festivali’ne olan katkı ve yoğun ilgilerinden dolayı tebrik ederim.

Önceki İçerik27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü Zorlu PSM’de Kutladık
Sonraki İçerikÇilekli Bisküvili Puding / Çilekli Magnolia Tatlısı Tarifi

8 YORUM

  1. Dilek Hanım,
    Bodrum denilince aklımıza ilk siz geliyorsunuz, öyle özdeşleştirdik yıllar içinde. Bu ilk festivali de sayenizde öğrendik. Sağolun 🙂

  2. Bodrum Acı Ot Festivali’nde sizi ve eşinizi dinleyenlerden biri de bendim. Çok sempatiksiniz, herkesle tek tek ilgilenip, fotoğraf çektirdiniz. Sizin gibi egosuz insanlar öyle az ki.

  3. Ayyy beklenen yazı gelmiş yaa hemde alasıyla ne güzel bir festival olmuş helekiii sizlerle de olunca değme keyfine… Orda sizlerle birlikte olmak isterdim o heyecanı o sevinci yaşamak isterdim yine her zamanki gibi truzim elçiliğini başarı ile gerçekleştirmişsiniz……..

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz