Vizyona girdiği ilk akşamdan, biricik eşimi kırmayarak, hemen bilet alıp, Bruce Willis’in meşhur sinema serisi Zor Ölüm’ün (Die Hard) “Ölmek için Güzel Bir Gün” (A Good Day To Die Hard) isimli filmine gittik.

zor olum olmek icin guzel bir gun

die hardJohn Moore’un yönettiği, Bruce Willis’in ve oğlu rolündeki Jai Courtney’nin başrollerini paylaştığı bu 2013 ABD Yapımı Aksiyon, Gerilim, Macera türündeki 97 dakikalık film, herhalde eski Zor Ölüm’lerin hatırına IMDB’de 10 üzerinden yine de 6,0 puan almayı becermiş. Ama bırakılan yorumlara bakılırsa çoğunluk bizimle aynı fikirde ki; Maalesef Olmamış! 🙁

Patlama ve çarpışmaların bu derece fütursuzca gerçekleştiği, mermilerin bol keseden havalarda uçuştuğu çatışma sahneleriyle, aksiyonun sonu gelmeyen film, aynı zamanda haddinden fazla saçmalıklarla dolu…

Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse:

John McClane’i artık tanıyorsunuz zaten… 20 küsür senedir NY emniyetinde ünlü bir polis… Rus bir mafya lideri hapisten kaçınca, bizim McClane de, rotayı Rusya’ya çeviyor.

O anda oğlunun da orada olduğunu bir şekilde öğrenince “Tatil amaçlıymış” gibi giderek, zamanında çok çalıştığı için yeterince ilgilenip, zaman geçiremediği, dolayısıyla sevgisinden şüphe edip, artık ona “Baba” bile demeyen oğlunu buluyor. Aynı esnada yetenekli bir ajan olarak Rus mafyasını köşeye sıkıştırmak üzere olan oğlunun gizli operasyonunu da biraz alt üst ediyor tabi.

Baba-oğul, yıllar sonra bir arada, biraz birbirleriyle çatışarak, ederek, tam o eski Türk filmleri tadında klişeler eşliğinde, kaçak mafya liderine karşı çılgınca bir savaşa girişiyorlar…

Giderseniz siz de fark edeceksiniz ki, Bruce Willis nedense filmin çoğunluğunu, eskiden arada sırada yaptığı için hepimize sempatik gelen, ama artık çok sık tekrarlandığı için irrite edici hale getirdiği ve memleketimizin çeşitli yörelerinde “kemçük” tabir edilen şu dudak hareketiyle geçiriyor :))

bruce willis

Gitmek isteyenler kesinlikle sıkılmayacaklardır diye düşünüyorum ama konusu iyi değil, yani beklentiyi düşük tutunca daha çok memnun kalınacağı kesin:) İyi seyirler!

Önceki İçerikFransızca Şarkıyla Dans Eden Çatlak Kedicikler:)
Sonraki İçerikFarklı Din ve Kültürlerde Nar Sembolünün Anlamları

3 YORUM

  1. Muhteşem bir yazı olmuş ama özellikle son yorumunuzun altına imza atmak istiyorum. Bruce Willis kemçük ağızı artık kabak tadı verdi.
    Kendisine bir sonraki bölümde "Finally died" diliyorum:)

  2. Bu adama Blue Moonda dedektif olduğu zamandan beri sempati duyarım. Die Hard serisi de normalde çokiyidir ama aynen dediğiniz gibi film saçmalıklarla dolu. izleyiciyi enayi yerine koyar gibi bir hali var yani. Hele o Çernobilde havuza düştüler ya! Bitirdi beni:)

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz