Singer’in Türkiye’deki 110. yılını kutlamak üzere organize edilen gecenin özel davetlisiydim. Yağmurlu ve soğuk bir günde gerçekleştirilecek olmasına ve daha önce bahsettiğim gibi, aslında geçirdiğim talihsiz kaza sonucu ayağımın oldukça rahatsız olmasına rağmen, bu anlamlı geceyi kaçırmak istemedim. Çünkü dikiş makinesi denilince akla ilk gelen bu köklü marka, güzel bir sosyal sorumluluk projesine imza atarken, Türkiye’nin en ünlü 11 Moda tasarımcısını da buna dahil etmişti.

usengec-sef-cemil-ipekci
Cemil İpekçi ile…

Amaç Eğitime Destek

Bu sayede modacıların yeniden yorumladığı Anadolu’nun geleneksel uzun yastıkları, bu özel gecede sergilenecek ve sonrasında açık artırma usulu ile satışlarından elde edilecek gelir, eğitime destek vermek üzere “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği”ne bağışlanacaktı.

İstanbul Kongre Merkezi’ne gelip, davet salonuna adım attığım anda, her daim yüzünde güller açan dünya tatlısı insan İlknur Eşiz’le karşılaşmak, güzel bir gecenin başlayacağının ilk sinyali gibiydi.

usengec-sef-ilknur-esiz-singer

Singer’in Eğitim Koordinatörü olan bu hanım hakkında, daha önce yazdığım yazımı okuyanlar hatırlayacaklardır ki, ben kendisini Singer’in kuracağı bir TV kanalında, artık milyonlarca insana dikiş diktirmeyi öğretirken ve sevdirirken görmeyi çok istiyorum. Bu önerimi Singer’in Genel Müdürü Sinem Kınrak Parlak’a da bizzat ilettim ve yakın gelecekte böyle bir internet televizyonu projesine olumlu baktıklarını öğrendim. İşte bu, dikiş dikme arzusuyla yanıp tutuşanlar için iyi bir haber:)

Henüz ortam iyice kalabalıklaşmadan, ilk iş olarak, sergi alanını gezip, yastıkları tek tek incelemeye karar verdim. Aynı zamanda da yanlarındaki panolardan modacıların, yastıklarını tasarlarken esinlendikleri hikayelerini okuma ve tek tek fotoğraflama fırsatı buldum.

Bir Yastığa Baş Koymak

“Bir Yastığa Baş Koymak” isimli bu projeyle, Türk Moda tarihinin en önemli modacılarından olan ve “haute couture” alanında yüksek dikiş tekniğini yaşatan Zuhal Yorgancıoğlu, Cemil İpekçi, Vural Gökçaylı, Yıldırım Mayruk, Faruk Saraç, Muzaffer Çaha, Hakan Elyaban, Ahmet Eraslan, Dilek Hanif, Sadık Kızılağaç ve Barbaros Şansal’ın tüm yaratıcılıklarını ortaya koydukları yastık tasarımları, aynı zamanda aşka bakış açılarını da yansıtıyordu adeta…

usengec-sef-ilknur-esiz-singer
Yıldırım Mayruk, “kadın vücudu” şeklinde tasarladığı yastıkla, gerçek bir tasarımcının düşünce şeklinin sınır tanımadığını bir kez daha ispatlıyordu adeta…
yildirim-mayruk-uzun-yastik-singer-kadin-vucudu-tasarim

Üniversite yıllarımda Yıldırım Mayruk tasarımlarıyla da defileye çıkmış birisi olarak, yıllar sonra karşılaşmak ve kendisinden, “herhalde o zaman çocuktunuz, çünkü şimdi karşımda bir genç kız görüyorum” sözlerini işitmek gerçekten ilaç gibi geldi. Ayağımdaki ağrı bile bir müddet geçti sanki o an ve ben bu iltifat üzerine kendimi “catwalk” yürürken buldum 🙂

usengec-sef-yildirim-mayruk-uzun-yastik-egitime-destek

Yıldırım Bey gibi, her hal ve tavrından beyefendilik akan bir şahsiyetten sonra, sıra geldi onun yamağı olmaktan büyük gurur duyan, ama aynı zamanda renkli kişiliği, bilgi birikimi ve sivri diliyle modanın haşarı ve eğlenceli çocuğu, kendi deyimiyle Terzi Yamağı Barbaros Şansal’ın yastığına…

barbaros-sansal-uzun-yastik-egitime-destek

Farklı bakış açısını, bu tasarımında da ortaya koymasına şaşırmadım ama bu kadarını da beklemiyordum doğrusu:)

Barbaros Şansal, dikenli tellere takılan kuş tüylerine yer verdiği tasarımını “Etrafımıza örülü dikenli tellerden ve kafeslerden kurtularak, tüm değer sistemlerini aşmanın ilk durağı aşk vadisine girmek ve oradan geçerek tüm vadileri aşabilmekten geçiyor” sözleriyle anlattı.

usengec-sef-barbaros-sansal-uzun-yastik-egitime-destek

s020800İşte şimdi o eşsiz aurasıyla, ışıl ışıl parlayan gözleriyle, candan insan Cemil İpekçi’ye geldi sıra…

Cemil İpekçi ve Lotus Yastığı

Yakın aile dostlarımın sahibi olduğu Kapalıçarşı’da yer alan kumaş dükkanına çocukluğundan beri gidip, kumaşlar arasında kendini kaybettiği ve “benim dükkanım” dediğini keyifle anlattı. Orası aynı zamanda benim de “dükkanım” olduğu için, bir çeşit ortak olmuştuk kendisiyle bu sayede:) Hatta hatırlarsanız, 2002 yılında düzenlenen Dünya Güzellik Yarışması’nda Azra Akın’a birincilik getiren ve jüri tarafından da gecenin kostümü seçilen pazen bir elbise vardı. İşte Cemil İpekçi’nin tasarladığı o elbisenin kumaşı da Kapalıçarşı’daki bu dükkandan alınmıştı. Zamanın parasıyla 50 milyona mal edilen bu kostüm, yarışmadaki milyarlık kostümleri geride bırakarak, hafızalara kazınmıştı.

cemil-ipekci-tasarim-uzun-yastik-egitime-destek

Bu akşam için hazırladığı yastık tasarımında kullandığı “lotus” motifli çalışması için ise Cemil İpekçi, “Kayıp bir uygarlıkta su yüzüne çıkıp insanlık tarihinin önemli bir simgesi halini alan, içsel arınmanın ve saflığın temsili lotus, değişen değerlere rağmen, kendini korumayı başarmıştır. Binlerce yıllık geleneksel, kültürel ve ezoterik anlamların dinginliğinde, yeni sabahlara uyanmanın ve lotusun düşsel zenginliğine günaydın diyebilmenin hazzını tasarımıma taşıdım” dedi.

cemil-ipekci-uzun-yastik-egitime-destek

Muzaffer Çaha ile Yin ve Yang Yastığı

Muzaffer Çaha, Uzakdoğu’nun kadim öğretilerinin kalbini temsil eden ve Konfüçyus’un deyimiyle “birbirine zıt olan, farklılıklarını zaman içinde birbirinde eriten ve bütünleyen evrensel ilke” olan “Yin ve Yang” motifi ile tasarlamıştı yastığını…

muzaffer-caha-uzun-yastik-egitime-destek

Vural Gökçaylı, aşkın ve ölümsüzlüğün adı olarak tanımladığı “lale” motiflerini kullanmıştı.

vural-gokcayli-uzun-yastik-egitime-destek

Madame Z

Türkiye’nin markalaşmış ilk moda tasarımcısı kabul edilen, güzel gözlü güzel insan Zuhal Yorgancıoğlu, nam-ı diğer “Madame Z” ise aşkı; sarmaşık motifleri ile yastığa işlediği, isminin baş harfiyle tasarladığı bir geleneksel yastık ile yorumlamıştı.

zuhal-yorgancioglu-uzun-yastik-egitime-destek

usengec-sef-zuhal-yorgancioglu-uzun-yastik-egitime-destek

Sadık Kızılağaç ise “bir yastığa baş koymak” projesine, gelin ve damat figürlü yastığıyla katılmıştı.

anadolu-yastiklari-uzun-yastik-egitime-destek
Faruk Saraç da galaksi ve yıldızlarla dolu yastığıyla, bir nevi “Kozmoz”u tasarımına taşımıştı.
anadolu-yastiklari-uzun-yastik-egitime-destek
Ahmet Eraslan ise “Yastığımda Gül Diken” temasına yer verdiği yastığını şöyle anlatıyor:

“Aşk ile sulanan gül bahçesinde her batan diken, her can acısı, egolardan kurtulmanın rotasını belirler. Aşk ırmağına salıverince insan kendini, can acısı, acı olmaktan çıkar, can yeniden cananı bulur…
anadolu-yastiklari-uzun-yastik-egitime-destek

anadolu-yastiklari-uzun-yastik-egitime-destek

usengec-sef-barbaros-sansal-uzun-yastik-egitime-destek
Barbaros Şansal ile…

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden Plaket

Eğitime katkı sağlamak amacıyla kurulan ve binlerce öğrenciye burs ve eğitim malzemesi desteği veren, yurtlar ve okullar açan ÇDYY Başkanı, değerli Hukukçu Prof. Dr. Aysel Çelikel, bu özel gecede derneğe destek verenlere teşekkür ederken, katılan tasarımcılara plaket verdi.
aysel-celikel-cagdas-yasam-cydd-yastik-egitime-destek
ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel
usengec-sef-cydd-cagdas-yasami-destekleme-dernegi
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin değerli Yöneticileri ile…

usengec-sef-cemil-ipekci-uzun-yastik-egitime-destek

Böyle bir gecede Sevgili Cemil İpekçi ile Selfie yapmasak olmazdı:)

usengec-sef-yildirim-mayruk-uzun-yastik-egitime-destek
Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal ile…

Davetin devamında Demet Tuncer ve Trio, güzel bir konser verdiler. Açık artırma yapmak yerine Singer markası, tüm yastıkları kendileri satın aldı. Bir sonraki adımda, bu projeyi daha büyük kitlelere tanıtmak için, farklı dönemlerde farklı Alışveriş Merkezlerinde sergiler açacaklarını öğrendim.

Ayrıca modacıların bu işe nasıl başladıklarına dair çocukluk anılarına da yer verilen ve proje ile aynı adı taşıyan “Bir Yastığa Baş Koymak – Bir Yastık Hikayesi” isimli ve Singer’in sponsorluğunu üstlendiği bir kitap da aynı gecede satışa sunuldu ve tüm gelir, yine derneğe bağışlandı.

bir-yastiga-bas-koymak-egitime-destek

Bu proje ile hem Anadolu’ya özgü uzun yastık geleneğine sahip çıkan, hem de çağdaş Türkiye’nin gelecek güvencesi ÇYDD‘ye ve dolayısıyla eğitime destek vererek, önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza atan bu markayı, değerli modacılarımızı ve tüm emeği geçenleri kutluyorum.www.facebook.com/usengecsef
www.twitter.com/usengecsef
www.instagram.com/usengecsef

Önceki İçerikNiyazi Erdoğan’ın MB Fashion Week İstanbul 2014 Defilesi’nden
Sonraki İçerikNiyazi Erdoğan’ın MB Fashion Week İstanbul 2014 Defilesi’nden

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz