Ah, ne ikonik zamanlardı 90’lar! Şarkıları, dansları, eşsiz benzersiz modası… Hele de o döneme damgasını vuran birbirinden güzel aşk filmleri… İşte onlardan biri de;  “Ghost” (Hayalet) ismiyle Patrick Shwayze‘nin “Sam” ve Demi Moore‘un “Molly” rolleriyle bütünleştiği; hatta o meşhur seramikten çömlek yapma sahnesiyle akıllara kazınan unutulmaz film. Whoopie Goldberg‘ün dünya tatlısı “Oda Mae” karakterine can verdiği eşsiz komedi performansıyla, ilk Oscar heykelciğini kazandığı bu hikayeyi, eminim ki hepimiz büyülenerek izlemişizdir.  İşte o efsane filmin müzikal versiyonu “Ghost The Musical” (Hayalet Müzikali) geçtiğimiz günlerde Zorlu Performans Sanatları Merkezi‘nde (Zorlu PSM) sahnelendi ve izleme fırsatı bulduğum için “İyi ki” dediğim bir deneyim oldu.

ghost-the-musical-hayalet-muzikali-usengec-sef-zorlu-psm

Patrick Swayze ve Demi Moore

Daha önce televizyonda TRT1’de yayınlanan ve Amerikan iç savaşını konu alan, “Kuzey ve Güney” dizisinden tanıdığım Patrick Swayze”yi, 1987’de vizyona giren ve muhteşem danslarıyla herkesi kendisine hayran bırakan “Dirty Dancing“le çok sevmiştim zaten. Henüz bir çocukken, yazlıktaki arkadaşlarımla videosunu durdura durdura “Now I’ve had the time of my life” diye başlayan şarkıda nefeslerimizi tutup, onları tekrar tekrar izleye izleye, dans adımlarına çalıştığımızı hatırlarım. 1990 yılının, yapımcısına en çok kazandıran filmi olan Ghost ile Patrick Swayze kadar, Demi Moore‘un da o sade ve çıtı pıtı hallerine hayran kalmıştım tek kelimeyle…

Ghost’un efsane şarkısı “Unchained Melody”

Hiç unutmam, sinema salonundan, filmin o kalpleri eriten şarkısı “Unchained Melody“nin yumuşacık ve naif melodisini mırıldanarak çıktığımda, “Ay inşallah Blue Jean Dergisinde bu ay bu şarkının sözlerini verirler de hemen alır, ezberlerim” diye geçirmiştim içimden. O zamanlar Google nerdeee! O dönem okulda Fransızca eğitim aldığım için, kocaman İngilizce sözlüğü karıştırarak, şarkının anlamını çözmeye çalışırdım büyük bir heyecanla…

ghost-the-musical-hayalet-muzikali-usengec-sef-zorlu-psm

Ghost Müzikali Zorlu PSM’de

Baştan şunu söyleyeyim: 19 Ekim ile 28 Ekim tarihleri arasında, toplamda 13 performans  ile Zorlu PSM’nin dev salonunda oynanan Ghost Müzikali, o kadar sevildi, o kadar ilgi gördü ki, bunca gösteri sayısı bile kimseciklere yetmedi. Kulaktan kulağa yayılarak, çığ gibi büyüyen bu muazzam beğeni karşısında, sürenin uzatılması için büyük talep geldiğine bizzat şahit oldum ama sanırım ekibin turne programı çok önceden belli olduğu için bu seferlik mümkün olamadı.

ghost-the-musical-hayalet-muzikali-zorlu-psm

3 Tony ödülü adaylığı bulunan bu gösteri, belki yakın gelecekte, yeniden sahnelenir diye umutluyum açıkcası. Bir düşünüyorum da, Zorlu PSM de olmasa, koskoca İstanbul’da böyle bir yapımı misafir edebilecek, başka bir dev sahne de yok, bakar mısınız? İstanbul böyleyse, diğer şehirlerimiz ne yapsın?

ghost-the-musical-hayalet-muzikali-zorlu-psm

Filmi daha önce izleyenler konuya zaten hakimdir ama izlemeyenleri de düşünerek, “spoiler” verip, sürprizi bozmak istemem. (Çünkü diyorum ya, bu müzikal bence ilk fırsatta yine İstanbul’a gelecek, çünkü gelmeli!)

ghost-the-musical-hayalet-muzikali-zorlu-psm

Kendi deneyimimden yola çıkarak şunu rahatça belirtebilirim ki; Sam ve Molly karakterleri aracılığıyla “sınır tanımayan ölümsüz bir aşkı” anlatan, zamanın kült filmi “Ghost”; oyuncularının kusursuz performansı, güzelce kotarılmış kurgusu ve özel efektleri aracılığıyla, tutkusunu izleyenlere iyice hissettiren Zorlu PSM’deki bu müzikal versiyonuyla, beni sanki filmden daha da fazla büyüledi desem yalan olmaz.

ghost-the-musical-hayalet-muzikali-zorlu-psm

Romantik melodiler kadar, müzikal versiyonuna özel bestelenen capcanlı müziklerin ve dansların da hikayenin büyüsüne eşlik ettiği sahne kurgusuyla, tüm izleyiciler bu unutulmaz performansı yine ayakta alkışladık.

ghost-the-musical-hayalet-muzikali-zorlu-psm

Kısaca Ghost Müzikali mükemmeldi ve umarım imkan olur da yine gelirlerse, duyurulduğu anda hemen bilet almaya kesinlikle değer.

Bu arada unutmadan… Zorlu PSM’de 16-17 Kasım’da da Mix Festival başlıyormuş. Baba Zula, Aurora, Polo & Pan gibi müzisyen ve müzik gruplarını seven ve ilgilenenlere onu da bu vesileyle duyurmuş olayım.

zorlu-psm-mix-festival-baba-zula-aurora

3 YORUM

  1. Bıkmadan defalarca seyredebilirim doğrusu ne güzel bir filmdi hele o güzel müziği yokmu insanı her defasında büyüleyip o duyguyu benliğimize işlerdi…

  2. O yazlık arkadaşlarından biri de benim seni delirttiğimi düşünürken esasında bu yazından ne kadar çok mutlu olduğunu anladım dirty dancing grease bunlar senin adına da söylemek istiyorum bizim için harika filmlerdi hatta seyredip seyredip hareketlerini yapmaya çalışırdık işin özeti beraber olduğumuz hergün çok güzeldi

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz