Bi’tanecik canım arkadaşım Özlem Mekik, arayıp da “seni çok özel bir geceye davet etmek istiyorum” dediğinde açıkçası bu kadarını hayal bile edememiştim. Ne de olsa kendimi kontrol ederim düşüncesiyle, hangi akla hizmetse, Diyetisyen danışmanlığında hayatımda ilk kez yapacağım gerçek manadaki diyetimin ilk gününü nasıl yaptıysam, tam da Özlem’in “Develi Kebap” davetinin olduğu güne denk getirmeyi başarmışım ya. İrademe nasıl güveniyorsam artık! 🙂

arif-develi-usengec-sef-develi-kebap

Efendim Özlem Şef’i duymayanınız kaldıysa anlatayım. Özetle Milliyet “Lezzet” ekinde kendine ait tam sayfası olan, ayrıca Sofra dergisinde devamlı yazılar yazan, sık sık TV programları hazırlayan, firmalara danışmanlıklar veren, hayatımda gördüğüm en çalışkan ve güleryüzlü insanlardan biridir kendisi.

ozlem-mekik-usengec-sef-develi-kebap

Aynı zamanda müziklerini, kalitesini, nezih ortamını ve yemeklerini çok sevdiğim bir eğlence mekanı olan Suadiye’deki Ziyade Fasıl’ın da sahibesidir. Bi’ Mutfak İki Şef’den partneri Ayvaz Şef’le beraber sık sık lezzet buluşmaları organize eder.

ozlem-mekik-develi-kebap

İşte onlardan birinde, hep birlikte Develi Kebap’ın sahipleriyle tam dört kuşaktır süregelen gerçek manada “asırlık lezzet mirası”nın güzelliklerini tatmak üzere Develi Florya’da bir araya geldik.

usengec-sef-ozlem mekik-develi-kebap

Aynen bir düğün organizasyonu kalitesinde, romantik ve çok şık bir ambiyansta hazırlanan etkinlik, 103 yıllık bir maziye sahip Develi Restaurantlarının 4. kuşak temsilcilerinden Nuri Develi’nin ve Özlem Şef’in sıcak ve samimi “hoşgeldiniz” konuşmasıyla başladı ve ardından başlangıçlara geçildi.
develi-kebap-yemek-davet
Önce kaliteli malzeme ve nar ekşisiyle farkını ortaya koyan bir Gavurdağı Salatası, yanında tulum peyniri derken, hop bir de baktım kalp şeklinde balon pideler servis edildi.

Çocuk gibi mutlu oldum, ama şeklini bozmamak için yemeye kıyamadım.:)

develi-kebap-yemek-davet-yuvalama

Kuru patlıcan dolması, Muhammara, Abagannnuş, Köpoğlu, Develi Sarma gibi serpme mezelerde, çiğ köfte ve fındık lahmacunda, Allah var, kendimi tuttum ve sadece birer lokma tadlarına baktım.

develi-kebap-yemek-davet-cig-kofte
Ancak ne zamanki Anteplilerin çorba denmesine içerlediği ve ana yemek olarak kabul ettiği o efsane lezzet, yani “Yuvalama” geldi, “heh! işte ben bunu hakettim” diye, o minik minik tek tek hazırlanmış harika ekşilikteki yemeğin keyfini çıkarmadım desem yalan olur:)

develi-kebap-yemek-humus

Mis gibi bir sıcak pastırmalı Humustan sonra, “Oh ben artık doydum sanki” derken, içinde, hayatımda yediğim tümmm fıstıklı kebapların toplamındakinden(!) daha fazla miktada “tam fıstık” içeren bol malzemeli bir Fıstıklı kebap geldi. “Tadı da yerinde midir acaba?” derken, bir parçasını afiyetle yemiş bulundum:)

develi-kebap-yemek-davet-fistikli-kebap

Instagram’dan ve Facebook’dan sıkı takipçilerim, yeni başladığım diyetimi ve yaklaşık 4-5 kilo kadar vermeyi hedeflediğimi duymuşlardır. Sanmayın ki ilk günden kaytarıp, bozdum. Diyetkolik.com’daki gıda programımı hazırlayan Diyetisyenim, çok abartmadığım müddetçe hiç bir şeyi yasaklamıyor zaten. Canımın çektiği ama listemde olmayan bir şeyi yersem, onu nasıl dengeleyeceğim konusunda hemen kendisine danışabiliyorum. Bu yöntem, sevdiğim ve keyif aldığım şeyi yedim diye suçluluk hissetmeme sebep olmadığı için diyetimi daha keyifli hale getiriyor bence. Son isteyeceğim şey, üzerimde baskı kurulması ve “onu yeme! bunu yeme!” denmesinin yaratacağı stres olurdu herhalde. Öyle bir durumda,inadına yiyesi gelir insanın tabi 🙂 Neyse diyetimden gelişmeleri ve diğer detayları ayrı bir yazımda paylaşacağım zaten, merak etmeyin, aklımda! :)Birbirinden özel Develi lezzetlerinin dur durak bilinmeden ardı ardına sıralandığı ve damaklarda tam anlamıyla bir lezzet şöleni yaşatılan bu gecede, en çok beni etkileyen şey Develi Kebap’ın geçmişten günümüze lezzet hikayesinin sunumunun gerçekleştirdiği slayt gösterisi sonrası Nuri Bey ve babası Arif Develi’nin yaptığı etkileyici ve duygusal konuşmalar oldu.

6 yaşında mesleğe adım atan Arif Develi’nin çalışkanlığı ve titizliği sayesinde “Develi” adı bugün bir efsane olmuş. En yeni neslin temsilcilerinden olmasına rağmen, tüm davetlileriyle tek tek ilgilenen, içten tavırlarıyla çok takdir ettiğim Nuri Develi ise, belli ki Atalar’ından gelen bu büyük markanın değerini, ağabeyi Ali Bey ile gelecek nesillere en güzel şekilde aktaracak donanımda bir genç.Rahatsızlığına rağmen, bizi bizzat ağarlayan, güleryüzlü tatlı insanlar Arif Bey’e ve zarif eşi Sevil Hanım’a alçakgönüllü, doğal ve samimi tavırlarından ötürü ayrıca bayıldım.

develi-kebap-yemek-davet

Arif Amcam bir ara dedi ki: “Benim için en önemli başarı kıstası, mekandan çıkan müşterinin yüzündeki mutlu ifadedir”. Sırf bu yüzden restorana giren ve çıkan herkesi rahatça görebileceği bir noktada kendine ofis yaptıran Arif Amca, “eğer yüzü asık şekilde çıkan bir müşteri görürsem, derhal o masayla ilgilenen arkadaşları tespit eder ve kendilerinden bunun sebeplerini araştırırım” dedi. Aynı babamın hal ve tavırları bunlar:) İşinin başında olan ve müşterisine daha da iyi hizmet verebilmeye kendini adayan böyle insanların olduğunu görmek ne güzel… Arif Amca’nın öğretileriyle yetişmiş ve uzun yıllardır Develi çatısı altında çalışan ustalar ve hizmet ekibi de, marka değerinin korunmasındaki en büyük etkenlerden tabi.

Özlem ve Ayvaz Şef her zamanki gibi eğlenceli bir show’a imza atarak ve bu bahaneyle biraz da Arif Amca’dan bi’ ihtimal de olsa, belki o leziz çiğ köftelerinin çok gizli formülünü alabilirler umuduyla, bir “çiğ köfte yoğurma yarışması” yaptılar:) Sanki Arif Amcam bu sırrı Coca Cola’nın gizli formülü gibi saklarken, bu iş öyle kolaydı! Tabi ki de baharat karışımı hazır geldi:))
develi-kebap-yemek-davet

İyi bir çiğ köfte için, tüm malzeme ve baharatlar yanında eti, elin ayasının bileğe yakın olan kısmıyla ezerek, hızlı hızlı hareketlerle ve yaklaşık 45 dakika yoğurmak gerektiğini öğrenince, iki şef de görevi, işin ehline bıraktılar. Usta işini hakkıyla yaptıktan sonra, şaka maka derken, bir de çiğ köftenin kıvamını kontrol etmek için aynalı tavana atmasınlar mı? 🙂 İşte o sahneyi, görmeyeydim, iyiydi :)))

Saat artık 23:00’e doğru gelirken, önümüzde eve kadar uzun bir yol ve ertesi sabah erken kalkacak olmanın verdiği duyguyla, artık yola koyulmak üzere mekandan ayrılıyorduk ki, Nuri Bey arabaya kadar gelip, “tatlımızdan yemeden hiç bi’yere bırakmam sizi” demesin mi? Hadi gel de kır şimdi… Olmaz ki! 🙂

nuri-develi-kebap-yemek-davet-usengec-sef
Masada bizi yemyeşil gıcır gıcır duran Develi’nin meşhuuur tatlısı “Fıstıklı yaprak sarma” bekler. Yemin ediyorum bir çatal aldım ama saat biraz daha erken olsa, tamamını siler süpürürdüm 🙂 Çünkü tadı şa-ha-neydi.

develi-kebap-yemek-davet-fistikli-sarma

Samatya, Etiler, Eminönü, Kalamış ve Ataşehir şubelerine ilaveten, son olarak Florya’da bu en yeni şubesini açan ve kurulduğu günden bu yana lezzeti ve hizmet kalitesiyle Zagat Survey ve İngiliz The Observer gazetesi dahil, pek çok kez ödüle layık görülen Asırlık Lezzet, Develi markasının arkasındaki bu harika insanlarla tanışınca, artık bu başarısının tesadüfi olmadığına ben de kanaat getirdim:)

Önceki İçerikİspanya ve İtalya’nın Meşhur Tatlı ve Tuzlu Lezzetleri Loco N Matto’da
Sonraki İçerikDB Berdan MBFW İstanbul 2015 Sonbahar-Kış Koleksiyonu Defilesindeydim

3 YORUM

  1. Eşsiz lezzetler gerçekten hepside.Şefler de zaten mükemmel.Sizinde yüreğinize sağlık paylaşıp bu güzelliklerden haberdar ettiğiniz için.Sevgiler

  2. Ne güzel o geceden tüm detayları okuyunca yeniden gitmiş kadar oldum:)
    Develi; lezzetleri kadar, samimi ve ilgili işletmecileri ile de bu başarısının tesadüf olmadığını gösteriyor hakkaten.

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz