Netflix‘de daha fragmanını ilk gördüğüm anda, beni çok etkilemişti ve bir an önce gelmesi için sabırsızlanıyordum ki, “Bir Başkadırdizisi yayınlanır yayınlanmaz, hemen ekran karşısına kuruldum. Ve işte daha ilk geceden, 2 bölümü bir solukta bitmişti bile. Toplamda şimdilik sadece 8 bölüm olduğunu görünce, insan bir yandan, “Hepsini bir lokmada silip süpürme! Biraz ara ver de hemen bitmesin!” diyor ama bir yandan da hikayenin gidişatına kendini kaptırıp, durup bırakmaya da gönlü hiç el vermiyor. Mantık ve kalp arasında kalıp, nihayetinde tabi ki paşa gönlümün yolundan gittim ve hepsini bitirdim ve rahatladım. Berkun Oya‘nın senaryosunu yazıp, yönettiği “Bir Başkadır” dizisinde “Meryem” karakterini canlandıran Öykü Karayel, rol yapmamış, rolü adeta üzerine giymiş, onunla bütünleşmiş. Bir tane bile falsosu yoktu. Performansına bayıldım ve inanın şapka çıkardım. Sadece o mu? Daha ne cevherler var bu dizide…

Bir Başkadır Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

Biliyorum! Etrafınızda herkes “Bir Başkadır” dizisinden bahsediyor ve siz de çok merak ediyorsunuz. “Allah aşkına, Nedir yani? Kuzey-Güney dizisinden Öykü Karayel‘i biliyoruz, gayet de vasattı. Şimdi ne kadar iyi bir oyunculuk sergilemiş olabilir ki? Kesin abartıyorlar” diye düşünebilirsiniz ama hayır! Siz gelin, benim sözüme güvenin! diyorum başka da bir şey demiyorum 🙂

Sadece o mu? Yasin rolünde bir Fatih Artman var ki, Allahım iyi ki var! Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi ve Gülse Birsel’in komedi filmi Aile Arasında‘da da onu çok sevmiştim zaten. Şimdilerde ekranlarda olan Menajerimi Ara dizisindeki rolüyle de yine çok tatlı, naif ve sempatik.

bir baskadir fatih artman
Bir Başkadır Dizisi – Yasin karakterinde Farih Artman

Eşi Ruhiye rolündeki Funda Eryiğit, gerçekten adına da gönderme yaparcasına adeta ruh gibi gezinen bir kadını, öylesine iyi canlandırıyor ki, empati duyuyorsunuz, içiniz cız ediyor, “Allahım! Bu kadının nesi var?” diye. Kendisini en son yıllar önce “Canım Ailem” dizisinde izlemiştim, arada farklı tiyatro ödüllerinde aday gösterilse de, bazılarında ödüller kazansa da, açıkcası konuşmaların az olduğu ve genelde mimiklerini konuşturduğu hiç de kolay olmayan rolüyle, bu kadarını beklemiyordum doğrusu.

bir baskadir ruhiye
Bir Başkadır Dizisi – Ruhiye karakterinde Funda Eryiğit

Bir Başkadır’da Defne Kayalar‘ın Meryem’in psikoloğu Peri rolünde, abartılı önyargılarından kurtulma ve kurtulmama arasında kalan soğuk ve itici halleri insanı sinir etmeye yeterken, her projesinde ezber bozan başarılı oyuncu Erkan Öner‘in, Rezan rolüyle, sadece bir kaç dakikalık sahnesiyle de olsa filme kattığı oyunculuk, gerçekten insanın aklını başından alan cinsten. Hiç birisi rol yapmamış… Adeta “Olmuş!”

bir baskadir konusu
Bir Başkadır Dizisi – Psikolog Peri karakterinde Defne Kayalar
 • Meryem: Öykü Karayel
 • Yasin: Fatih Artman
 • Ruhiye: Funda Eryiğit
 • Peri: Defne Kayalar
 • Gülbin: Tülin Özen
 • Sinan: Alican Yücesoy
 • Ali Sadi Hoca: Settar Tanrıöğen
 • Hayrünnisa: Bige Önal
 • Gülan: Derya Karadaş
 • Rezan: Ömer Erkan
 • Hilmi: Gökhan Yıkılkan
 • Melisa: Nesrin Cavadzade

“Bir Başkadır” Dizisi Nerelerde Çekildi?

Çekimleri İstanbul’un farklı semtlerinde gerçekleştirilen dizinin baş rolündeki Meryem’in ailesiyle beraber yaşadığı köy olarak, Beykoz’daki Tokatköy ve Sinan karakterinin yaşadığı residence olarak da, Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu yerine yapılan gökdelen kullanılmış.

bir baskadir dizi
Bir Başkadır Dizisi – Ruhiye, Meryem ve Yasin

Bir Başkadır Dizisi Konusu (Korkmayın! Spoiler İçermez:)

Dizide hayatları birbirinden tamamen farklı, hayalleri farklı, korkuları farklı olan, farklı sosyo-ekonomik ve kültürel alt yapılardan gelen karakterlerin dünyasına balıklama dalıp gidiyorsunuz. O kadar hayatın içindenler ki… İlla ki “Ben bunu bir yerlerden tanıyorum” diye içinden geçiriyor insan. Seyahatlerim ve babamın mesleği gereği pek çok kez Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar gitmiş, hatta çocukluğunda bir dönemi orada geçirmiş biri olarak, ben bu yakınlığı doyasıya hissettim.

Dizi, zamanlı zamansız bayılmalarının sebebi bulunamayan Meryem’in, doktor tavsiye üzerine, Peri isminde bir psikoloğa gitmesiyle başlıyor. İstanbul’un o renkli ve kaotik dünyasında, karakterlerin şaşırtıcı tesadüflerle yolları bir şekilde kesişiyor. Aslında ilk bakışta birbirlerine her ne kadar tamamen zıtmış gibi görünseler de, yolların kesiştiği noktada, onlar da bir bakacaklar ki, Aa! Sınırlar ortadan kalmış ve aslında hepsi karmaşık geçmişleriyle hesaplaşırken, bir yandan da birbirinin hayatına bir yerlerden illa ki bir dokunmuş.

Bir Başkadır Dizisi - Meryem karakterinde Öykü Karayel çok başarılı
Bir Başkadır Dizisi – Meryem karakterinde Öykü Karayel

Nostaljinin dibine vuran final sekanslarıyla da, jeneriğin girdiği ve casting’in aktığı bölümleriyle de, kullanılan fontlarına kadar, ülkemizde şimdiye kadar yapılan benzerlerinden farkını ortaya koyan, biraz da Tarantino filmlerinin havasını yansıtan, durgun durağan gibi görünse de, insanı alıp başka diyarlara götüren bir dizi “Bir Başkadır“. Sonuç olarak benim için, yerine daha iyisi gelene kadar, Netflix için yapılmış en güzel Türk dizisi ünvanını verdiğim bir başyapıt diyebilirim.

İzleyenler, üşenmez de, bana aşağıda yorum olarak dizi hakkındaki kendi izlenimlerini yazarsa çok sevinirim. 🙂 Şimdilik hoşça kalın ve aman “Sanatsız” kalmayın!

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz