Güldür Güldür de dahil olmak üzere, pek çok programdan tanıdığınız en önemli isimlerin yetiştiği, komediye gönül vermiş “Tiyatro Kılçık”, “Düğünde Panik” oyununu çıkardıktan 4 sene sonra “Aşk Yok, Heyecan Var” isimli en yeni oyunuyla yine “perde” dedi.

Yeni oyun, yeni macera, yeni heyecanlar demek… Bu oyun, üç kişilik oyuncu ve bir müzisyenden oluşan kadrosuyla, sahne önünden belki 4 kişilik gibi gözüküyor ama Kılçık’ın klasik huyu işte, arkada asistanları, kostümcüsü, dekorcusu derken çok özenilmiş, önü açık bir oyun… Aşk ve ilişkiler üzerine kısa skeçler ve müziklerle renklenen bu dünya tatlısı komedide kimler kimler var, merak etmeyin hepsinden bahsedeceğim:)

seyla-halis-üsengec-sef-tiyatro-kilcik-cenk-tunali

Daha önce “Düğünde Panik” ve “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” oyunlarını da izleyip, anlattığım “Tiyatro Kılçık” ekibinde 15 yıldır yazarlık, oyunculuk ve yönetmenlik yapan, uzun yıllar Haldun Dormen’in asistanlığını yürütmüş, benim sevgili çocukluk arkadaşım Cenk Tunalı’yı rol aldığı pek çok tiyatro, sinema, TV dizileri ve tek kişilik komedi gösterilerinden sonra tanımayanınız azdır herhalde:) Sinema Filmlerinden “Eyvah Eyvah”, “Süpürrr”… TV Dizilerinden “Kahve Bahane”, “Ters Köşe”, “Emret Komutanım”, “Umutsuz Ev Kadınları”… Hangi birini sayayım? 🙂 Bu oyunda da hem rol alıyor, hem de yönetiyor.

seyla-halis-tiyatro-kilcik-cenk-tunali
Ekibin diğer oyuncusu Şeyla Halis ise “Yahşi Cazibe”, “Yılan Hikayesi”, “Cennet Mahallesi”, hatta şu anda TRT’de oynayan “Zengin Kız Fakir Oğlan”a kadar her yerde karşımıza çıkan çılgın kız:)

bekir-cicekdemir-tiyatro-kilcik-cenk-tunali
Bekir Çiçekdemir’i ise “Leyla ile Mecnun” dizisinden “Canım Ailem”e, “Binbir Gece”den, “Pars Narkoterör”e, kadar pek çok diziden ve “Çanakkale 1915″den, “Karaoğlan”a kadar bir çok sinema filminden tanıyoruz.

Oyun öncesi sahnede kısa bir söyleşi yaptığım bu ekipten Şeyla ile Bekir’in iki önemli ortak özellikleri var ki, çok şeker!:)

usengec-sef-tiyatro-kilcik-ask-yok-heyecan-var

Birincisi; Evliler… Evet evet! Birbirleriyle evliler tabi… Veee ikincisi de; dünya tatlısı bir kızları var. Durur muyum? Hemen sordum tabi evli olup, aynı sahneyi paylaşmanın avantaj ve dezavantajlarını.

bekir-cicekdemir-tiyatro-kilcik-seyla-halis

Başta bundan uzun süre uzak durmuşlar ama geçen sene ilk defa beraber oynadıklarında, çok keyif aldıklarını fark etmişler. Bu da onların ikinci ortak projesiymiş.

bekir-cicekdemir-tiyatro-kilcik-cenk-tunali-seyla-halis
Uzun süre anne-babasının oyun provalarını izleyen minik kızları, artık tüm replikleri sular seller gibi ezberlemiş ve “annem doğru oynadı”, “sen kendi oyununla ilgilen!” gibi Yönetmenimiz Cenk’e ufak tefek müdahaleler bile yapmaya başlamış. Bu yeni nesilden korkulur yahu laflara bakar mısınız? Eh! Yakında o da sahne tozu yutmaya karar verirse, çok da şaşırmak gerek, sonuçta doğal yetenek, genlerinde var çocuğun:)

tiyatro-kilcik-cenk-tunali-seyla-halis
Oyunun bir de müzisyeni var demiştim ya… Sedat Üstüntürk isimli bu kadife sesli sanatçı, oyuna inanılmaz keyifli bir musiki tat katıyor. Ses rengi kime benziyor derseniz, Med- Cezir albümünü çıkardığı yıllardaki Levent Yüksel’in sesini hatırlayın… İşte onun hiç bağırmadan, sesini yükseltmeden o perdelere çıktığını hayal edin. Heh! İşte o! Dinle dinle doyamazsınız 🙂

sedat-ustunturk-tiyatro-kilcik-ask-yok-muzik
Tiyatro Kılçık’ın Kadıköy’de kendine ait “Kılçık Mekan” isminde bir cafe ve restoranı var. Üst katında da 60 kişilik mini bir salonları mevcut. Bir çeşit oda tiyatrosu gibi hayal edin. Mesela 14 Şubat’ta orada sahne aldılar. Ona ilaveten, bu bol seyirci çeken oyunlarıyla, herkese ulaşmaya çalıştıkları için, farklı farklı tiyatrolara da misafir oluyorlar.

bekir-cicekdemir-tiyatro-kilcik-cenk-tunali-tiyatro

Ben “Aşk Yok Heyecan Var”ı Kozzy AVM’nin tiyatrosunda izledim ve size şunu söyleyebilirim ki, bu oyun, 2 saat ağzım kulaklarımda gülmekten bana “doğal yüz germe ameliyatı” gibi geldi. Hepsi birbirinden komik oyunculuklar ve aralara serpiştirilmiş harika tınılar. İnsan daha ne ister?:)

O gece Güldür Güldür’ün İbrahim’i, Sevgili Rüştü Onur Atilla ve oyuncu Doğan Akdoğan da gelmişti tabi yakın arkadaşlarını izlemeye ve gülmeye:)

guldur-guldur-ibrahim-usengec-sef-onur-atilla

14 Şubat’ta Kılçık Mekan’ın üst katındaki o bahsettiğim mini salonda sergilenen oyun sonrası, hep beraber alternatif bir Sevgililer Günü kutlaması yapmak ve konservatuar mezunu bu değerli arkadaşları, bir arada hünerlerini sergilerken görmek için, Cafe kısmındaydık. Sedat Üstüntürk yine gitarıyla birbirinden güzel istek parçalarımızı seslendirirken, Şeyla da Zerrin Özer’inkine yakın ses rengiyle “Kıyamaaaam”ı söyleyerek herkesi mest etti.

Her oyun sonrası Sedat’ın müzikleriyle renk katacağı ve ara ara başka müzisyenlerin de böyle canlı müzik performansları ve stand-up showları gerçekleştirdiği bu Cafe’ye “Biz de gitmek isteriz” diyenleriniz için kolay bir tarif vermem gerekirse, Kadıköy’de Boğa’nın Bahriye tarafı değil de, tam karşısında Ramiz Köftenin olduğu, hani t-shirtçülerin bulunduğu sokak var ya… İşte oradan girip, hemen sola dönünce orada Kılçık Mekan:)

kilcik-mekan-haldun-dormen-tiyatro-cenk-tunali

Sevgili Haldun Dormen de o gece aramızdaydı. Zamanında kurulmasına büyük destek verdiği Tiyatro Kılçık’ın oyuncularıyla ne kadar gurur duyduğu her halinden belliydi. Nasıl olmasın ki? Yeni macera, olumlu geri dönüşler, bol bol seyirci ve önü açık harika bir oyun:)

haldun-dormen-usengec-sef-cenk-tunali

Fikir adamları, hikaye bulucular ve eli kalem tutanlardan oluşan 10 kişilik Kılçık Yazı Ekibi tarafından hazırlanan eğlenceli senaryoda neler anlatıldığından da biraz bahsetmem gerekirse;Bu oyunda yakamoz yok, mehtap yok, romantik şiirler, kırmızı güller, kalpli balonlar, kırda el ele koşturmaca, kumsalda sarmaş dolaş güneşi batırmaca, ay ışığı altında serenad yapmaca yok. Aşkın tanımı yok, çağrışımları yok, hatta hiç bilemeyiz ki; belki de “Aşk Yok” sadece “Heyecan Var.”

ask-yok-heyecan-var-komedi-tiyatro
Birbirinden eğlenceli kısa skeçlerle, birbirinden renkli karakterlerle ilişkileri anlatırken, o hikayeleri de dinlemeye doyamadığımız şarkılarla birleştirip, başlıyorlar güldürmeye.

İlk aşktan, ayrılıklara, evlenme teklifinden, boşanmalara, kadın erkek tartışmalarından kahkahaya, kavuşmalardan gözyaşlarına, oradan ver elini, Yeşilçam’a kadar uzanıyorlar. “Evet evet… O fakir, ama gururlu çocuklar biziz!” diyorlar. Sonra, aşkı otobüslere bindiriyor, metrobüse aktarma yapıyorlar. Sizleri de aşkın peşinde, katıla katıla gülmeye bekliyorlar.

AŞK YOK HEYECAN VAR

Yönetmen: Cenk Tunalı
Oyuncular: Cenk Tunalı, Şeyla Halis, Bekir Çiçekdemir, Sedat Üstüntürk
Yazan: Kılçık Yazı EkibiEn Yakın Oyun Tarihleri:
27 Şubat Saat 20:30 Göztepe Halis Kurtça Kültür Merkezi
28 Şubat Saat 20:00 Kadıköy Kılçık Mekan

Mart Ayı Gösteri Tarihleri:
13 Mart Kadıköy Kılçık Mekan
14 Mart Akatlar Kültür Merkezi
20 Mart Kadıköy Kılçık Mekan.
25 Mart Turne – Çorlu
Biletler: Biletix
Tel: 0538 986 73 73

Önceki İçerikDomates Çorbası Tarifi
Sonraki İçerik“Romeo & Juliet’: 420 Yıl Önce Yazılan Ölümsüz Aşkın Müzikle Dansı

1 Yorum

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz