Tatlı-sert halleriyle çok sevilen babacan insan, Sevgili Şef Mehmet Yalçınkaya, her ne kadar MasterChef Türkiye ile pek çoğunuzun hayatınıza girmiş olsa da, eşim ve ben onu yıllardan beri tanır ve çok severiz. Kalbimizdeki yeri gerçekten çok ayrıdır. Böylesine değerli bir şefin ülkemizden çıkmış olmasına gurur duyuyoruz. Mehmet Şefim ile birlikte Acunn.com kanalındaki “Şefler Mutfakta” programı için mutfağa girdik ve çok eğlenceli, pek keyifli bir sohbet eşliğinde, kendisine, benim instagram hikayelerim esnasında eşime yaptığımda çok beğendiğini belirttiği Mantar Sote yemeğini hazırlamaya çalıştım naçizane.

“Şefler Mutfakta” Programında Şef Mehmet Yalçınkaya için Mantar Sote Hazırladım

Malzeme olarak Kültür mantarı, istiridye mantarı, soğan, domates, kırmızı biber, çarliston biber, soya filizi, sarımsak, zeytinyağı ve üzerine kaşar peyniri kullandığım Mantar Sote nasıl oldu? Cevabı videoda.

Şef Mehmet Yalçınkaya ile Üşengeç Şef Dilek Yeğinsü – Acunn.com “Şefler Mutfakta” programını izlemek için tıklayınız.

dilek yeginsu usengec sef mehmet yalcinkaya 1
Acun.com Youtube kanalı Şef Mehmet Yalçınkaya ile
“Şefler Mutfakta” Program konuğu Dilek Yeğinsü / Üşengeç Şef
sef mehmet yalcinkaya dilek yeginsu usengec sef 3
sef mehmet yalcinkaya dilek yeginsu usengec sefŞef Mehmet Yalçınkaya ile Üşengeç Şef Dilek Yeğinsü – Acunn.com “Şefler Mutfakta” programı- Mantar Sote tarifi

Masterchef Jurisi Şef Mehmet Yalçınkaya Kimdir?

(Acunn.com’dan Alıntıdır)

Şef Mehmet Yalçınkaya, 1988’de orta öğrenimini bitirerek mesleki kariyerine başladı. 2004 yılında İstanbul Yemek Akademisinde insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı. 2005 yılında Amerika’ nın ünlü gurme dergisi “CULINARY” deTrend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı. 2007 yılında aynı derginin internet sitesinde spesiyalleri ve biyografisi yayınlandı. Mehmet Yalçınkaya, Almanya’nın Erfurt şehrinde, dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldu. Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı. Halen uluslar arası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir.

Farklı tatların buluşması olan “Fusion Mutfak” akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye’ de ilk uygulayan cheflerden biri olan Şef Mehmet Yalçınkaya, 2007 yılında Türkiye’de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştirdi. 2008 yılında, EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yaptı.

2009 yılında özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla( Al Mırgab) dünya turuna cıktı. Şef Mehmet Yalçınkaya, burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya, Fransa da çalışmalarda bulundu. 2010 yılında Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde gastronomi workshopları gerçekleştirirken, aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonun gala yemeklerini hazırladı.

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi oldu. Yalçınkaya hakkında 2013 yılında Al monitör yazarı Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkısh Cusine adlı makale yayınlandı.

Önceki İçerikMidye7 – Nefis Tencere Midyenin Bodrum’daki Adresi
Sonraki İçerikHouse Beautiful Dergisi – Dilek Yeğinsü Chef Mezze

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz