Dünyada yeni bir beslenme trendi aldı başını gidiyor. “Çiğ olarak yenen doğal gıdanın, enerji kaynağı olarak daha sağlıklı olduğu” ilkesiyle, Beyonce, Venus Williams, Demi Moore, Natalie Portman, Umma Thurman gibi ünlü isimlerin de uygulayıp, faydasını gördüklerinin açıklanmasıyla, iyice yaygınlaşan bu yöntemde, çiğ beslenme ve yeşil besin detoksu öne çıkıyor.

Ülkemizde de özellikle Cem Yılmaz’ın ve Gülben Ergen’in bu yöntemle zayıfladıklarının iddia edilmesiyle, daha çok ilgi gören bu sistemi doğru şekliyle öğrenip uygulamak isteyenler için iyi bir haberim var.

Bodrum’da yer alan Sianji Spa and Wellness Hotel’in, Türkiye’de ‘çiğ beslenme programı’ uygulayan ilk ve tek merkez olduğu bilgisini aldım. Her türlü lükse sahip, keyifli bir tatil yaparken, sağlıklı yaşamdan nasibini almak diye buna denir.

sianji-spa-and-wellness-hotel-bodrum
Avrupa’nın en iyi Wellness ve Spa Oteli seçilen ve ismi “Siyah İnci” anlamına gelen Sianji, sağlıklı yaşam programlarıyla Türkiye’den “Healing Hotels of the World” ünvanına hak kazanan ve yurt dışından da tanınan ilk ve tek tesismiş…

Sianji’nin sıvı detoksu; kafein ve sigara gibi bağımlığı olanlar için de çok faydalı olduğu öne sürülen, taze ve özel olarak hazırlanmış sebze ve meyve karışımları ile uygulanan geleneksel bir sıvı orucu… Buna ilaveten, tamamen Sianji’ye özel uygulanan başka detoks programları da var. “Raw Food” da bu özel detoks programlarından birisi ve sadece çiğ besinlerle yapılıyor.

sianji-spa-hotel-bodrum-detox

Çiğ sebze, meyve, filizler, kuruyemişler ve yağlı tohumlardan oluşan bir menüsü var. İsteyenlere çiğ beslenme mutfağının öğretildiği yemek kursları ve sağlıklı yaşam seminerleri de veriyorlar.

sianji-spa-hotel-bodrum-raw-food

Bir diğeri ise; “%80 Alkali, %20 Asidik beslenme diyeti” olan “80/20 Alkali” diyeti..

Hazır gıdalar, işlenmiş etler, beyaz şeker, şekerli ve gazlı içecekler, kızartmalar, konserveler, hazır meyve suları, cipsler, kömürde pişmiş yiyecekler, beyaz undan yapılmış besinler, rafine edilmiş tahıllar, katı yağlar, katkı maddeleri, hormonlu ürünler, alkol, kahve, siyah çay, yapay tatlandırıcılar, vs gibi “asidik” yeme alışkanlığından vazgeçmek ve kilo vermek isteyenler için dengeli beslenmeyi öğreten bir beslenme biçimi olan bu diyette, alkali besinlerin ağırlıklı olduğu bir menü sunuluyor.

Söylediklerine göre, öncelikli olarak, zayıflatma amacı güdülmese de, sağlıklı beslenme sonucu, bir kilo kaybı yaşanıyormuş. Sağlıklı yaşam için nasıl beslenmemiz lazım bunun bir örneğini deneyimletiyorlar aslında…

sianji-spa-hotel-bodrum-alkali-diyeti

Tesisin içinde “Alkali beslenme” üzerine menüsü olan ve “80/20 dengesi”ni baz alan “Eiffel Restaurant” ve Gurme Raw Food yemeklerinin ve Detoks barının bulunduğu “Enbu Raw Food Restaurant” isimli iki farklı sağlık restoranı yer alıyor.

sianji-spa-hotel-bodrum-cig-beslenme

SIANJI Gardens of Babylon Suite Hotel & Well Being Health Center’da sağlık eğitmeni ve çiğ beslenme uzmanı olan “Raw Food” yani “Çiğ Beslenme”yi şöyle anlatıyor:

“Yarattığı detoks etkisiyle vücudu temizleyici özelliği olan bu bitkisel ağırlıklı beslenme biçiminde, yeşillikler, filizler, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve tohumlar dengeli bir biçimde tüketilir. Hormonların düzene girmesi, enerjinin artması, cilt problemlerinin düzelmesi, depresyonu ortadan kaldırması, kanın temizlemesi gibi sayısız yararı var. Raw Food bir kilo verme yöntemi değil, fakat yan etki olarak kilo verdiriyor. Eğer vermeniz gerekiyorsa veriyorsunuz, almanız gerekiyorsa da alıyorsunuz, bu yüzden anoreksiya ve bulimiya hastalarının da aslında bu diyeti yapması gerekiyor. Filizleri mutlaka diyetinize sokmalı ve elzem yağları tüketmelisiniz (keten tohumu, hindistancevizi yağı ve susam gibi) Bunlar bizim için gerekli yağ asitlerini içerir ve vücuttaki kötü yağlardan kurtulmamıza yardımcı olurlar. İçerdikleri klorofil nedeniyle, vücudu en iyi temizleyen besinler olduğu için “Yeşillikler” kesinlikle her öğünde olmalı. Sadece salatanızda değil, içeceklerinizde de kullanın. Örneğin smoothie’ler veya taze sıktığınız yeşil içecekler gibi. Buğday çimini de yetiştirip evde suyunu sıkabilirsiniz. Dünya üzerindeki en etkili detoks içeceğidir.”

sianji-spa-hotel-bodrum-deniz

Toksinlerden arınmaya, yenilenmeye ihtiyacınız varsa, Ortadoğu ve Anadolu kültürlerindeki terapi ve uygulamaları, Uzakdoğu terapileri ile sentezleyerek sundukları uygulamalar ve sağlıklı yaşam programları da size iyi gelebilir.

sianji-spa-hotel-bodrum-masaj

Cilt Bakımı ve Masaj yanında Ozon Terapi, Kolon Hidroterapi, Lenf Drenajı, Elektro Terapi gibi hizmetlerin de verildiği tesiste, ayrıca Pilates, Su Jimnastiği, Hatha Yoga, Scuba Diving, Yin Yoga, Power Yoga, Pranayama Yoga, Yüzme, Kinesis, Masa Tenisi, Basketbol, Brazilian Jiu Jitsu, Kardio Kickbox, Kişisel Savunma, Tenis gibi pek çok spor dalında da dersler veriliyor.

2 YORUM

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz