Konu “burger” gibi bir fast food klasiği olunca, özellikle BigMac ve ince dilimli patatesi sayesinde, aklıma ilk gelen markalardan biri olan McDonald’s’la tanışma hikayemiz taaa çocukluğuma; 1980’lerin ortasında Türkiye’de ilk açıldığı döneme denk gelir. Bir anda en popüler buluşma noktası haline gelen bu ilk dükkanının önünden, Taksim Meydanı’na kadar uzanan kuyrukta, büyük bir heyecan içinde sıramı bekledikten sonra kavuştuğum ilk Cheeseburger’imin hayali, hala gözümün önündedir.

mc-donalds-turk-usulu-hamburger-max-burger-patates

Hatta o dönem evdeki imkanlarla kızartmaya çalıştığımız için, çokça yağını çekmiş haline alıştığımız patates kızartmalarıyla, uzaktan yakından alakası olmayan, o hiç yağ çekmemiş, sapsarı incecik patatesin ve buz gibi çilekli Milkshake’in tadı da hala damağımdadır desem yalan olmaz. İlk alışveriş merkezleri teker teker hizmete girdiğinde açılan yeni McDonald’s restoranları da, her zaman bir buluşma noktası olma misyonunu korumayı başardı. Hele Nişantaşı’ndaki dükkan, göz alıcı mor kadife dekorasyonu ile bence dünyadaki en şık McDonalds’lardan biriydi herhalde. Orada doğumgünü kutlamak her çocuğun olduğu kadar, annelerin de hayaliydi doğal olarak:)

Biliyorsunuz son dönemde gördüğüm tedaviler yüzünden aldığımı kiloları vermek için, bu yılın başında iyi bir diyet yaparak 6 haftada 6 kilo vermiştim. Bence formda olmanın en güzel tarafı, sonrasında, kontrollü bir şekilde yaptığınız müddetçe, gönül rahatlığıyla canınızın istediği her şeyden yiyebiliyor olmanız. Sabahtan akşama kadar maruz kaldığım yöresel yemek ziyafetine rağmen, en son katıldığımız Gaziantep gezisinden de, hiç kilo almadan dönmeyi başarmam, bence bunun en güzel kanıtı… Formda olmak kadar, hayattan keyif almanın da önemine inanan birisi olarak, abartıya kaçılmadığı müddetçe, insanın canı 40 yılda bir, sevdiği bir şey çektiğinde, ona o an kavuşabilmesi, bence büyük bir motivasyon ve mutluluk kaynağı. Evimize sıcak sıcak gelen bir BigMac menüyle, çocuk gibi neşelenmemi başka neye bağlayabilirim ki zaten? 🙂

mc-donalds-turk-usulu-hamburger-max-burger-patates

Eh! Bu durumda, geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan bu denli gönül bağına sahip olduğum bu marka, tamamen Türk pazarına yönelik olarak, “Think global, act local” (Global düşün, yerel davran) prensibinin en güzel örneklerinden birini gösterip de, “yeni, Türk usulü hamburger” olarak lanse edilen MaxBurger Menüyü, Türkiye çapındaki tüm McDonald’s restoranlarında aynı anda satışa çıkarınca, benim de hemen gidip tatmam, şart oldu.

mc-donalds-turk-usulu-hamburger-max-burger-patates

İlk izlenimlerimden biraz bahsetmem gerekirse, özetle; MaxBurger bence kesinlikle “Olmuş!” 🙂 Top top görünümüyle, ilk bakışta biraz bizim çiçek ekmeği andıran, üzeri susam ve çörekotlu yumuşacık bir ekmeği var. Çift kat Çedar peyniri ve çift kat etle; daha ilk ısırıkta tadına varılan, o çok sevdiğim baharatlı domates ve soğanlı yoğurt soslarının enfes birleşimiyle, bu keyifli deneyimi, doyurucu bir lezzet şölenine dönüştürmeyi başaran MaxBurger, benden tam not aldı. Yanında standart olarak gelen kalın kesimli steak patates, lezzet olarak aynı ince dilimli patates tadında. Ama siz de, benim gibi, “İnce dilimli çıtır çıtır patatesimi hiç bir şeye değişmem”, diyenlerdenseniz, sipariş esnasında bu tercihinizi belirtmeniz yeterli.

mc-donalds-turk-usulu-hamburger-max-burger-patates

Yeni ürünle tanışırken, bu vesileyle McDonald’s’da sunulan ürünlerin %98’inin, Türkiye’de üretim yapan tedarikçilerden temin edildiğini öğrendiğime, ayrıca memnun oldum. İlk gününden itibaren et tedarikçisinin Pınar Et olduğunu biliyordum. Hamburger etlerinin hepsi yüzde 100 dana etiymiş ve içinde hiçbir katkı maddesi veya ekstra yağ ilavesi yokmuş. Süt ve peynir ürünlerini Danone’den, patateslerini de yüzde 100 yerli hammadde ve yerli üretim patateslerle, Bolpat, Doğa Tohumculuk ve Konya Şeker’den sağlıyorlarmış.

Başta ben olmak üzere genelde herkesin aklına “en güzel patates kızartması” denildiğinde ilk olarak McDonald’s’ınki gelir ya hani? O zaman bu lezzetli yazıyı tam da bizim gibilere, yani “Üşengeç Şef”lere yakışır bir tüyo ile bitirelim mi? Eğer siz de benim gibi patatesli yumurta sevenlerdenseniz, McDonald’s’tan büyük boy patates kızartması sipariş edin ve tavada üzerine 2 yumurta kırıp, evi kızartma kokusu altında bırakmadan, dakikalar içinde mis gibi patatesli yumurtanızın keyfini çıkarın. Şimdiden afiyet olsun 🙂
?code=2c754240fc7a4a57ba1f2427fe9d4564

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz