Instagramdan @UsengecSef hesabımı takip edenlerinizin de bildiği gibi, geçtiğimiz hafta sonu Dr. Hüseyin Tırman’ın “enerji estetiği” ile “ameliyatsız gençleştirme ve güzelleştirme” yöntemlerini dinlemek ve uygulamalarına bizzat tanık olmak üzere Ataşehir’deki kliniğindeydik. O günkü post’umda da yazdığım gibi herkes muzdarip olduğu konularda doktordan bilgi almak isterken, benim de, teknolojide gelinen son noktada, yüzümdeki güneşten kaynaklı cilt lekelerine bir şey yapılabiliyor mu diye sormak vardı aklımda. Çünkü bu işlemlerde en etkili kullanılan “Picosil” denilen son teknoloji bir aleti Türkiye’ye ilk getiren doktor, Hüseyin Bey’miş.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Nihayetinde “Picosil”le tanıştım. O gün doktorla neler konuşuldu, güzellik uğruna ne uygulamalar izlendi? Hepsini detaylarıyla aşağıda anlatıyorum:)

dr-huseyin-tirman-picosil-leke-tedavisi

Güneşe çıktığı an, hemen Cilt lekelenmeleri olanları bilir misiniz?

Heh! işte o güneşte cildi lekelenenlerden biri de ben’im! Bir de ergenlikten kalma akne ve sivilce izleri diye bir gerçek var biliyorsunuz. Yani cilt lekelerinin çok yaygın bir sorun olduğu gerçek.

dr-huseyin-tirman-akne-tedavisi

Neyse efendim, Hüseyin Bey bize klinikte yapılan işlemleri anlatırken, yapılacak işlem eğer cilt kalitesi ve yenilenme süresi ile ilgili bir şeyse bu evrimin gerçekleşme süresinin yaklaşık 2 ay olduğunu belirtti. “Özellikle buraya kadar gelen bir insan bir çok şeyi araştırmış, etrafına sormuş, denemiş ve artık bir an önce istediğini almak için geliyor. O yüzden bu 1 ay, 2 ay gibi kavramlar ona baştan doğru anlatılmazsa, çok üzülebilir. Çünkü o ilk işlemden çıkarken bile, binanın girişindeki güvenliğin onu tanımadan, başka bir kimlik verip göndermesini bekliyor belki de” diyor. O yüzden baştan bu süreci de gerçekçi davranarak iyi anlatıyorlarmış ki bu konu önemli.

Hani bazılarımızın üst diş etleri, güldüğü zaman daha çok görünür. Dişetini kestirmek zorunda kalırlar bazen, oldukça zor bir durumdur. İşte meğer onu da artık dudakların biraz üzerinden yaptıkları botoksla, gülerken dudakların fazla yukarı çekilmesini önleyerek, çok basit bir işlemle çözebiliyorlarmış. Sadece 2 minicik botoks iğnesiyle bir saniyelik bir işlem diyorlar.

dr-huseyin-tirman-gulus-tasarimi

Sonrasında “ameliyatsız cildi küçültebilen” Thermilift (Thermatight) denilen ve tek uygulamada cilt ve vücut sarkmalarına kesin çözüm getiren mekanizmalardan bahsetti. Hatta örnek olarak “üzerinizdeki kıyafetleri, yüksek sıcaklıkta yıkadığınızda makinadan nasıl küçülerek çıkıyorsa, enerjiyi doğru yere, doğru şekilde ve doğru miktarda verebilirsek, bu enerjiyle ciltteki gevşeme ve sarkmaları artık ameliyat etmeden de toparlayabiliriz” dedi. Gevşemiş göz kapakları gibi, göz altı torbaları gibi, gıdı bölgesi, yanaklar, boyun, bel, göbek bölgesi gibi yerlerde özellikle kullanıldığını anlattı. Hatta bu makinayı kendi üzerinde de 5 sene önce kullanmış ve ekranlarda dönen resimlerde gördüğümüze göre, eskiden oldukça belirgin olan gıdısından bu yöntemle kurtulmuş. “Ameliyatsız olduğu için hasta buradan günlük hayatına tekrar dönerek çıkıyor, sadece 6 aylık bir bekleme süreci var” diyor.

Diz üzeri kırışıklıklar, ayak bileği etrafındaki kalınlık gibi pek çok problemde hiç ameliyatsız bir şekilde, lokal anestezi ile, FDA onaylı bu alet sayesinde minik bir delikten incecik kanüllerle içeri girip, termal kameralarla ısı enerjisi vererek hem oradaki yağları eritiyor hem de sıkılaşmanızı sağlıyorlarmış. Ödem oluşmaması için önlem olarak bir süre korse kullanmanızı önererek, sizi gönderiyorlarmış. Yüzüne yaptıranları da gördüm, yüz korsesi takmıştı onlar da… Henüz işlemden yeni çıkmalarına rağmen, hallerinden mutlu görünüyorlardı. “Yukarıdan verdiğimiz yüksek enerjilerle hiç göz kapağı ameliyatı gerektirmeden hastaların göz kapaklarını 1 seansta toplarlayabiliyoruz, küçük kabuklar oluyor, bu kabuklar 10 gün içinde düşüyor ve bu sayede de hiç kesme işlemi olmadan düzeltilmiş oluyor” dedi.

Yapılan herşeyi sonsuza kadar kullanmak ister insan tabi ama nerdee? Ben de bu yapılanların ne kadar süre kalıcı olduğunu sordum ve Doktor Bey dedi ki; “gevşeme hızı tamamen size bağlı. Çok iyi uyur, çok iyi beslenir, sağlıklı ve sigarasız bir hayat yaşar ve sporla desteklerseniz, bunların geri dönme süresi farklı; ama tam tersini yaparsanız, bu süreler de ona göre farklılık gösterir. “Bakarsan bağ, bakmazsan dağ” diye boşuna söylememiş atalarımız:)

Ben başta da anlattığım gibi, özellikle mümkünse güneş lekelerimi gidermek istediğimi söylediğim için, bu tarz lekeler için biçilmiş kaftan olan “Picosil” uygulaması 1 seans aptırdım. Lazer enerjisini saniyenin trilyonda biri kadar hızlı ve kısa atımlarla cilde ileterek, oluşan fototermal etkiyle pigment ve etrafını çevreleyen dokuya ısı ileterek uygulama yapan ve bu esnada çevre dokuya zarar vermeden pigmenti vücuttan kolayca elimine edilecek şekilde parçalayan bir aletmiş bu.

dr*huseyin-tirman-gidi-inceltme-yuz-germe

Merak edenler için kısaca özetlemem gerekirse, önce yüze bir krem sürülerek, yarım saat kadar lokal anestezi etkisi bekleniyor, hissediyorsunuz zaten, cilt hafiften uyuşuyor. Sonra aynı anda soğuk hava üflenerek, Picosil aletiyle hızlı hızlı lazer atışları yapılıyor. Bu soğuk sayesinde bir acı veya yanma hissedilmediği gibi, işlem toplam sadece 5 dakika sürüyor. Sivilce izli bölgelere ve elastikiyet kaybına çok iyi geliyorken, cildin kendi yapısına zarar vermeden işlemi bitiriyormuş. Bakalım etkilerini görürsem devam edeceğim.

Sonra bol bol nemlendirici sürmeniz ve güneş ışınlarından korumanız dışında yapmanız gereken başka bir şey yokmuş. Uygulama sonunda oluşan hafif kızarıklık, hemen geçiyor. “2 hafta sonra çok memnun olacağınız bir hale gelecek ve 2 seans sonra, çok başarılı bir sonuç alacaksınız” dedi Doktor bey. Anladığım kadarıyla çok az onlardan da bahsetmem gerekirse,

Altın Frekans: Radyofrekansla orada bir ısı oluşturulmaya dayanan bir işlemmiş.. Bu ısı kolajen sentezini uyarıyor, boyundaki gevşeme ve sarkmalar için çok etkili deniliyor. Aynı zamanda 3 boyutlu çalışan bir makina, yani cildin en tepesine ve en aşağıya kadar çok yerde çalıştığı için cildi de yeniliyor. Gözenek sorunlarına çok iyi geliyormuş. Aynı zamanda bu da sivilce izlerinde kullanılıyormuş. Major gevşeme yoksa genelde 2 seans yeterliymiş. Beylerin cildi için termal kameralarla çalışan tek seanslık bir alet kullanılıyormuş. Yüz ovalini çok daha belirginleştirmeye yarıyormuş. Ucunda iğne olmasına rağmen, herhangi bir yaralanma kanama ve kabuk oluşumu olmadığı gibi, kızarıklıklar da 2 saat sonra geçiyormuş.

dr-huseyin-tirman-altin-frekans-ameliyatsiz-genclesme

Mezolift: Bu işlem özellikle nemsiz ve yağlı ciltlerde faydalıymış. Nemini yerine koyup, yağlanmayı kontrol altına alarak, yağ sentezini ve sivilceyi azaltıyormuş. O zaman yağı fazla ve nemi az cildiniz varsa uygun çözüm Mezolift diyorlar. Kurutucu kremler kullandıkça cilt daha da kuruduğu için, kurutucu ilaçlar yağı kuruturken cildi de kuruttuğu için, bu durumda cilt kurudukça, tepki olarak daha çok yağlanıyor ve bu böyle bir kısırdöngüye giriyor deniliyor. Oysa nemi yerine koyunca, cilt de yağlanmayı azaltıyor. Öncesinde lokal anestezi kremi uygulandığı için enjeksiyon esnasında bir acı hissedilmiyormuş. Yaptıran arkadaşa ne hissettiğini sorduk, çok minik, adeta “sinek ısırığı gibi” dedi. İşlem 1 hafta içinde etkisini göstermeye başlıyormuş.

dr-huseyin-tirman-picosil

Görüyorsunuz ya, teknolojideki en yeni gelişmelerle artık, “Çirkin kadın yok, bakımsız kadın var” diyebiliriz en nihayetinde, yalan mı?:) Hatta duyduğuma göre sırf kadınlar da değil, kliniğe kendini daha bakımlı hissetmek isteyen beylerden de gelenler çokmuş. Olacak tabi, iyi görünmek herkesin hakkı!:)

2 YORUM

  1. Merhabalar picosil ile ilgili araştırma yaparken burdaki yazınızı buldum ve bir çırpıda okudum. Güneş lekelerinden bende çok mağdurum. Hemen inst. Hesabınıza da baktım ama öncesi/sonrası fotoğraf göremedim. Bu uygulama sonrası memnun kaldınız mı? Tavsiye edermisiniz? Keşke sonraki durumunuzu da edit yapsaydınız yazının altına. şimdiden ilginize teşekkürler.

    • Sibel Hanım Merhaba
      Maalesef bende pek işe yaramadı. O yüzden artık güneşten sakınıyorum yüzümü. yenileri oluşmasın diye yaz kış 50 koruma faktörleri kullanıyorum.
      Sevgilerimle

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz