Çıldırıciiiym a dostlar! Kaçta yatarsam yatayım, yok! Uyuyamıyorum. Dön o yana, dön bu yana… Sıcak ve nem insanı bitiriyor. Yastık üzerinde henüz ısınmamış bir nokta aramaktan sabaha kadar helak oluyorum. Klimayı otomatikte açsam baştan iyi de, sonra buz gibi oluyor, bu sefer de az önce sıpıttığım çarşafı, şimdi mumla arayan ben! Nem moduna alıyorum ay sanki dondurucunun içine girmiş gibi… Kalkıp çorap giydiğim oldu diyeceğim, şaka zannedeceksiniz. Kitap okurken tam pelte kıvamına geldim sanıyorum, ışığı kapattığım anda gözler yine fal taşı… Biraz gazete okuyayım bari telefondan, Aman Allahım hep şok şok şok haberleri, içimi daraltıyor. Dur ekşisözlük’e bakayım derken, girilen entryler öğle eğlenceli ki bu sefer de gülmekten uyuyamıyorum. Anlayacağınız son dönemde geceleri gelmek, gündüzleri de gitmek bilmeyen uyku ile yollarımızı bayağı ayırdık ama, bu böyle gitmez. Artık aramızı düzeltme zamanı geldi. İşte bu yazım, başta kendim olmak üzere Uykusuzluk Problemi Çekenlere Tavsiyeler niteliğinde…

Ertesi günü yorgun, sinirli, başı ağrıyan, gözleri boş bakan, hayattan bezmiş ve konstantre olmakta zorlanan halde geçirmek istemiyorsanız, bazı basit önlemlerle, kaliteli ve deliksiz bir uyku için yapmamız gerekenler mesela neler?

Kaliteli ve Deliksiz Uyku İçin:

1.Karanlık ve Sessizlik

Sanırım duymuşsunuzdur, “Melatonin” denilen ve insana mutluluk veren bir hormon var ve beyinde yalnızca geceleri ve karanlıkta salgılanan bir hormon bu… Hücresel hasarın onarımında da çok büyük rolü olduğu, ayrıca bağışıklık sistemini destekleyici etkileri olduğu iddia edilen bu hormon, karanlık ortamda uzun ve düzenli uyku sayesinde kansere karşı bağışıklığı artırıyormuş. İşte bu yüzden gece lambası bile olmadan, karanlık bir odada uyunması gerekiyor. Sizi bilmem ama odada tiktakları duyulan saat sesi gibi, kafayı takacağım bir ses varsa da ben hayatta uyuyamama mesela. Sessiz, serin ve karanlık bir yatak odası, iyi bir uyku için çok önemli anlayacağınız.

2.Düzenli Uyku saatleri

Herkesin biyoritmi farklı tabi. Kendi hayatınızın şartlarına göre her gün aynı saatte yatmanız ve kalkmanız, bu sayede de kendi düzeninizi oluşturmanız yararınıza olacaktır. Buna kendinize alıştırmaya ne dersiniz? (Çalışıyorsanız, en azından hafta içi için bari bunu yapın derim:)

3.Oda Sıcaklığı Nasıl Olsun?

Valla bu konuda uzmanlar 20-22 C derece diye genelleme yapsalar da, bazılarımız soğuk sever, bazılarımız ılık bazıları daha da sıcakta kendini rahat hisseder. O yüzden bu konu biraz göreceli bence. Ama en iyisi insan, sıcaklık ve nem sebebiyle uykusunun bölünmeyeceği kendine uygun bir sıcaklık ayarlarsa, işte bu en güzeli. Anlayacağınız ben yine klima kumandası elimde, sabaha kadar o sihirli dereceyi ve modu arayıp duracağım gibi biraz daha. Bu arada siz siz olun, aman diyeyim, klimanızı doğrudan yatağa vurmayan ve çok gürültü yapmayan bir şekilde ayarlayın. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise odanın nemi… Bunun yüzde 40-50 civarında olması size iyi hissettirecektir.

uyuyamamak-neden-olur-uykusuzluk-tavsiye

1
2
3
Önceki İçerik2017’de Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?
Sonraki İçerik4 Adımda Elbise Dolabı Ayıklama ve Düzenleme Tüyoları

4 YORUM

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz