yumurta beyazi ile dogal cilt bakimiHem sabah kahvaltılarında, hem de yapacağınız kek, pasta veya böreklerde, hatta bazen yüzünüze doğal bir maskeli karışım hazırlamak istediğinizde bile  yumurtayı sık sık, beyazı ve sarısı ayrı olarak kullanmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz.

yumurta-sarisi-aki-nasil-ayrilir

“Kahvaltıda neden sarısı ile beyazını ayırayım ki” diye soranlarınız olacaktır. Benim de en sevdiğim kısmı olan ve özellikle güneşin batarkenki renginde pişirilirse- ki bazıları buna “kayısı” der- Yumurtanın sarısına bayılırım.

yumurta-sarisi-aki-nasil-ayrilir

Ama protein deposu olmasına rağmen, maalesef söylenen o ki, sarı kısmı yüksek kolesterol içerdiği için, beyaz kısmı kadar fazla yenmesi önerilmiyor.
yumurta-sarisi-aki-nasil-ayrilir
O yüzden body building gibi sporla ilgilenenler dahil, diyet yapan, dengeli beslenen pek çok kişi, kahvaltılarında yumurtanın beyazını daha çok tercih edebiliyor. Ne mi yapıyor yani? Örneğin bir seferde 4 yumurta beyazı yiyorsa, yanına sadece 1-2 yumurta sarısı kullanıyor. ne deseniz haklısınız vallahi. Yine her zamanki gibi, lezzetli kısımların fazlası zararlı:)

yumurta-sarisi-aki-nasil-ayrilir
Sarı ve beyaz kısımlarını birbirinde ayırmak için çeşitli yöntemler olmakla birlikte, bunların çoğu biraz el mahareti gerektiriyor.

Bazıları yumurtayı elinin içine kırıp, bir avucundan öbürüne hoop hoop diye geçirirken, beyaz kısmını parmakları arasından bir kaba akıtarak ve bu esnada sarı kısmını delmeden elinde tutarak ayırıyor. Bence pek sempatik bir yöntem değil:)

yumurta-sarisi-aki-nasil-ayrilir
Biraz daha profesyoneller, yumurtayı tam ortasından 2’ye kırdıktan sonra, bir o yarım kabuğa, bir bu yarım kabuğa, yumurtanın içini aktara aktara, o esnada beyazını aynı şekilde aşağıdaki bir kaba akıtarak yapıyor bu işlemi…

yumurta-sarisi-aki-nasil-ayrilir
“Ben çok daha kolay bir yöntem biliyorum, hem de çocuk oyuncağı” diyen varsa, buyursun anlatsın, memnuniyetle öğrenmek isterim:)

Bütün bunları tercih etmeyenler ve Yumurta Sarılarının Beyazından nasıl ayrıldığını bilmeyenler için, benim bildiğim ve kendi uyguladığım en basit yöntemi hemen anlatıyorum.

yumurta-sarisi-aki-nasil-ayrilir

Öncelikle aynen resimdeki gibi yumurtanın en tepe noktasından minik yani yaklaşık 1 ya da 1,5 cm çapında gibi bir delik açıyorum.

Bunun için, ucunu çok hafifçe bir yere vurup, sonra elinizle düzgün bir delik açmaya çalışmanız yeterli.

Sonra bu yumurtayı ters çevirdiğinizde, içinden sadece piştiğinde Beyaz’a dönecek olan, “Yumurta Akı” denilen şeffaf kısmının aktığını göreceksiniz..

Kontrollü şekilde hafifçe sallayarak,iyice tüm Beyaz’ın aktığından emin olduğunuz zaman, bu açtığınız bölümü biraz daha büyüterek, içinde kalan Sarı kısmını ayırmış oluyoruz. İşte Hepsi bu:)

Önceki İçerikİçinde Pastırma Olmadan Pastırma Kokan Meşhuuur Sebzeli Bodrum Döneri
Sonraki İçerikRomantik Bir Bodrum Ambiyansı:)

5 YORUM

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz