Tarihler 30 Ocak’ı göstermesine rağmen, Yaz’dan kalma, güzel bir Antalya sabahından daha hepinize merhaba! 🙂

Bugün burada 3. gün olduğuna göre, uyanınca yapılan detoks ritüellerimizi artık biliyorsunuz, tekrarlamayacağım:)

lifeco-saf-kitchen-usengec-sef-detoks-raw-vegan-zayiflama

Yarım saat sonra, aşağıya kahvaltıya bekleniyoruz. Bugünden yürüyüşle, yogayla, hamamla, mümkün olduğunca fayda sağlayalım diyoruz. Masaların üzerinde hazırda bekleyen hobi gereçlerinden, ister boyama yap, ister satranç oyna, yeter ki gönlünce sakin ve harika bir gün geçir burada.

Şimdi artık odamıza gönderilen Cayenne limonata, kelp yosunu ve ısırgan otu içeren sarı renkli sıvıdan içebiliriz. Tadı öylesine ekşi ki, bence artık yöntemi biliyorsunuz. Öyle yudum yudum değil, hiç tadını almadan, bir nefeste içmek en iyisi:)

Kahvaltı öncesinde her sabahki gibi hemşiremize uğrayıp, tansiyon ve parmak ucundan kan şekeri ölçümlerimizi yaptırıyoruz.

lifeco-saf-kitchen-usengec-sef-detoks-raw-vegan-zayiflama

Bugün itibariyle LifeCo’da 1200 kalorilik Raw-Vegan şekilde düşük kalorili beslenme programına geçmiş bulunuyoruz. Saf Kitchen şeflerinin, bizim için kim bilir ne sürprizleri var bakalım 🙂

Sabah kahvaltımız yeşil elmalı, muzlu ve granolalı badem sütü… 2 güncük de ayrı kalsak özlemişim, böyle tanıdık bir kahvaltı iyi geldi 🙂 Bu arada badem sütü yapmak için, bademi 12 saat sıcak suda bekletip, sonra 2 katı miktarda suyla blenderda çekip, bir tülbent yardımıyla süzmek yeterliymiş. Merak edenler için LifeCo Saf Kitchen’ın Mustafa Şef’inden öğrendim.

İşte Badem Sütü tarifini de içeren, bir çok sağlıklı tarif size…

detoks-lifeco-usengec-sef-badem-sutu-tarifi

Detoks madem ki, ruh, beden ve zihin temizliği demek, o zaman hamamsız olur mu? Tabi ki olmaz! 🙂  O zaman hadi hep beraber söyler miyiz?
“Bağa girdim bağ budanmış

Bağa bülbül dadanmış

On beş yasında da Nazife de Hanım

Kimlere aldanmış”  :)))

Bu şarkıyı hamamda söylerken, Adile Naşit dansları yaparak, tek bacak önde, göbecikler atmayı da ihmal etmiyoruz değil mi? Bir şey yapıyorsak, hakkını tam manasıyla vermek lazım:)

lifeco-saf-kitchen-usengec-sef-detoks-raw-vegan-zayiflama

Hafif bir yürüyüş ve yüzme kadar, her gün 15 dakika trambolinde zıplamanın ve “Turbosonic” denilen egzersiz aletini kullanmanın da detoks haftası için en faydalı egzersizlerden olduğunu söylediler. Farklı yoğunlukta ses titreşimi vererek, kişilerde kemik, kas, damar ve hücre yapısını geliştiren bu aleti dizlerinizi hafif kırarak kullanırsanız, kilo vermeye yardımcı olup, kasları güçlendiriyor ve kan dolaşımını hızlandırıyormuş.Saf Kitchen şefiyle yaptığım ilk periscope röportajını buradan izleyebilirsiniz.

“Sushi mi? LifeCo’da mı? İyi de “Raw-Vegan mutfağı” değil miydi Saf Kitchen’ın felsefesi?”  Eveeeet! Aynen öyle! İçinde hayvansal hiç bir şey olmadığı gibi, sushi’nin olmazsa olmazı dediğimiz pirinç de yok. Onun yerine havuç var, renkli biber var, avokado var, salatalık var. Hem de tadının California Roll’den hiç de aşağı kalır yanı yok 🙂

lifeco-saf-kitchen-usengec-sef-detoks-raw-vegan-sushi

İşte bu bize büyük motivasyon oldu:) İtiraf etmeliyim ki, bu düşük kalorili programa geçip, Saf Kitchen’in mutfağından çıkan bu yaratıcı yemekleri yiyebildiğimiz ilk andan beri, burayı daha fazla sevmeye başladım:)

Durun bir de eşime soralım, o da halinden memnun mu? Evet ilk 2 gün kahve içmesine izin verilmediği için, kafein bağımlılığından ötürü, baş ağrısı çektiğinden çok keyifli değildi onun için. Ama en sonunda, kısıtlı sayıda da olsa kahve içerek programa öyle devam etme gibi kişisel bir karar aldı ve artık o da daha mutlu. Bence bu tarz kafein bağımlıları için, baş ağrısı yaşayıp hemen pes etmemeleri için iyi bir çözüm sunmaları, programın daha sevilerek takibi için gerekli. Ne bileyim doğal bir kafein hapı mı olur artık, en iyisini onlar bulacaklardır eminim:)

Çünkü detoks programı boyunca, hayvansal gıdalar kadar, çay, kahve, sigara, puro, alkol gibi şeylerden de uzak durmak gerekiyor. Bunlar asidik etkide olduğu için, maksimum arınmanın hedeflendiği bu süreçte en istenmeyen şeylerin başında geliyorlar.

lifeco-saf-kitchen-usengec-sef-detoks-raw-vegan-yoga

Sıra geldi Yoga’ya… Sanskritçe “bütünleşme” anlamına gelen yoganın; ruh, beden ve zihnin bütünleşmesi olarak düşünülebileceği gibi, bir bakıma da kendi ruhani benliğimizin, tüm evrenle bütünleşmesi olarak da kabul edilebileceği söylenir. Peki bu bütünleşme için derse girip de, acaba neden içten içe kikirdiyorum ben hep? Söyleyeyim efendim. Bu fonda çalan Hintçe müzikler ve incecik sesli solistin cırtlak nağmeleri beni Bollywood’da bir film setinde gibi hissettiriyor da ondan! Hele de yapamadığım zor hareketlerde, en çok da kendi halime gülüyorum. Aranızda yoga yapanlar varsa “valla bravo”! diyorum Herkes ellerini yerdeki mata değdirecek kadar esneyip, uzanırken, benim henüz ayak bileğime dahi ulaşamamam, ancak 2 şekilde açıklanabilir: 1) Bacaklarım çok uzun 2) Bel fıtığı ameliyatlı olduğum için aşırı “kalas”ım, yoga benim neyime! 🙂 En iyisi buralarda boşuna tutmayın beni ve gidip mis gibi havuzuma gireyim.

Yazımın başında günün tarihi için ne demiştim hatırlıyor musunuz? 30 Ocak! Yer Antalya olunca, mevsimin ne önemi var? Hava günlük güneşlik! Almışım yanıma Saf Kitchen’ın detoks sıvılarını, mis gibi havada, dışardaki havuzdayım. İnanabiliyor musunuz? 🙂

lifeco-saf-kitchen-usengec-sef-detoks-raw-vegan-zayiflama

Isıtılmış havuzdan canlı yaptığım periscope yayınını izlemek isterseniz ve eğer aşağıda açılmazsa  buraya da tıklayabilirsiniz.

Akşama yine ziyafet var! Vegan yemekleriyle Burger kavramına yeni bir yorum getiren Saf Kitchen’ın Mustafa Şefi bu sefer de bize leziz bir Köri Burger hazırlamış.

lifeco-saf-kitchen-usengec-sef-detoks-raw-vegan-zayiflama

Hafif körili bir kırmızı mercimek köftesi gibi tadı olan bu leziz yemeğin içindekilerden detaylar ve raw vegan mutfağı hakkında tüm aklıma gelenleri Mustafa Şef’e sorduğum röportajıma ise eğer aşağıda açılmazsa, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

———————————

Değerli Okuyucularımdan Minik bir Rica:

Eğer yorum yazmak ya da soru sormak isterseniz, öncelikle şuraya tıklayarak, bloguma üye olmayı unutmayın ki, yazılarınız “Adsız” çıkmasın ve ben de sizi tanıyabileyim, olur mu? 🙂

Önceki İçerikLifeCo Detoks Günlüğüm… 2.Gün
Sonraki İçerikSeda Diker’in Yeni Kitabını Kız Kıza Pijama Partisiyle Kutladık

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz