“Park Şamdan”, İstanbul’da “fine-dining restaurant” ve “gece hayatı” denildiğinde, ilk akla gelen, en değerli markalardan biridir. 1981 yılından beri aralıksız hizmet veren mekan; eşimle nişanımızın de gerçekleştiği yer olması dolayısıyla bizim için özel bir anlamı olan, İstanbul Boğazı’nın incilerinden, Hotel Les Ottomans’ın bahçesinde, “Park Şamdan & The Bar” olarak sezona “Merhaba” derken, biz de oradaydık.
park-samdan-emre-ergani-usengec-sef-dilek-yeginsu

Öncelikle az önce bahsettiğim gibi, 2008 yılında Hotel Les Ottomans’da gerçekleşen nişan törenimizden, güzel bir fotoyu da bu vesile ile sizinle paylaşmak isterim.
hotel-les-ottomans-dilek-yeginsu-usengec-sef-nisan

Sahibesi Ahu Aysal’ın tüm zarafetini yansıttığı, boğazın en romantik noktalarından biri olan otelin bahçe kısmı, Park Şamdan & The Bar ile çok iyi şekilde  değerlendirilmiş.
Yemekten önce birer kokteyl alma amacıyla ilk olarak “The Bar” bölümüne geçiyoruz.
park-samdan-and-the-bar-kokteyl-emre-ergani

Kalite ve seçkinliğin, sanat ile birleştiği bu “cosy” mekanda birbirinden özel kokteyller arasından seçim yapmakta güçlük çekiyoruz.

park-samdan-and-the-bar-cilek-bellini

Ben yine en favori meyvelerimden çileğin baskın olduğu bir tercih yaparak, “Çilekli Bellini”yi deneyip, tadını çok beğeniyorum. 🙂

park-samdan-and-the-bar-emre-ergani-usengec-sef

Adeta 35 yıllık bir klasik olan Park Şamdan’ın duayen İşletmecisi Emre Ergani’nin özel davetlisi olarak katıldığımız gecede, Emre Bey’in kendisinden, mekanın kurucusu Ahmet Çapa’dan miras olarak kalan menünün orijinaline senelerdir sadık kaldığını ve ilk defa bu sene “Sharing is Caring” sloganı ile, mevcut menüye yeni eklemeler yaptığını dinliyoruz.Park Şamdan&The Bar’daki ambiyansı hızlıca hissedebileceğiniz videoyu izlemek için tıklayın.

Bu lezzetleri ilk defa deneyen kişiler olmanın verdiği heyecanla, yıllardır Emre Bey ile beraber çalışan ve adeta yarı Güney Amerikalı sayılabilecek Head Şef Kenan Baylan ile menüye eklenen yemekler hakkında sohbet edip, kendisinden çeşitli tüyolar alıyoruz.

park-samdan-and-the-bar-patatas-bravas-mexican
Park Şamdan’ın yenilenen menüsünden ilk tercihimiz, özellikle de şefimizin Güney Amerika referansını duyduktan sonra, “Patatas Bravas” oluyor. İspanya da dahil bir çok yerde deneme şansı bulduğumuz bu yemekle, Kenan Şefimizin yorumu ve sunumuyla adeta yeniden tanışıyor gibiyiz.

park-samdan-and-the-bar-usengec-sef-kenan-baylan

Park Şamdan’ın yeni menüsünün en büyük özelliği, adından da anlaşılacağı üzere, tüm seçeneklerin paylaşımlık porsiyonlar şeklinde olması…
Bir sonraki tercihimiz yine şefimizin özgün yorumu olan enfes bir Sucuk Burrito… Baharatlı sucuğun, Güney Amerika chili biberi ile eşsiz uyumunu yansıtan bu sunum, bizce yeni menüdeki imza yemeği olmayı hak ediyor. 🙂

park-samdan-and-the-bar-sucuk-burrito

Park Şamdan’ın yeni menüsünde tüm bildiğiniz yemeklere ufak dokunuşlar ile değişik yorumlamalar buluyorsunuz. İşte bunlardan yine benim tek kelimeyle bayıldığım bir tanesi daha : “Somon Tartare Sushi”… Hani hiç bitmesin istersiniz ya, işte tam da öyle tadına doyulmaz bir lezzet…

park-samdan-and-the-bar-somon-tartare-sushi

Karides sevdamı bilmeyeniniz yok. Eh! Hal böyle olunca “Kick’n Karides”i de merak ediyorum. Acı-tatlı sos ile çevrilmiş karideslerin, siyah pirinç, edamame ve kuşkonmaz salatası üzerinde servis edildiği bu sunum da insanın boğazından geçerken hissettirdiği o dengeli acısıyla, lezzet yolculuğumuzdaki yerini alıyor.

park-samdan-and-the-bar-kick-n-karides

Eşim son olarak, gençlik yıllarından beri Şamdan’da adeta olmazsa olmazı saydığı Kokoreç’i de “Ustalara Saygı Kuşağı”nda, yemeden kalkmayacağını söylüyor. Kokoreç her zamanki gibi, çok ama çok lezzetli. Üzerindeki 4 adet kızarmış patatesin hikayesinin taa 35 yıl öncesine, Ahmet Çapa zamanına dayandığını bildiğimiz için, yine o yılların naifliğini, güzelliğini yad edip, köklerine bu kadar bağlı olmalarının, hiç eskimeyen, zamansız ve klasik bir marka ortaya çıkarmalarındaki etkisini bir kez daha fark ediyoruz.
park-samdan-and-the-bar-kokorec-les-ottomans

Tatlı olarak da yine klasiklerden “Kestane Krater” ile kapanışı yapıyoruz. Retro sunumuyla eski lezzetlere özlem duyanları mest edecek bu tatlı, 2 kat merengue arasında kestane püresi ile hazırlanmış.

park-samdan-and-the-bar-kestane-krater-tatli

“Park Şamdan & The Bar”, bizce yeni eklenmiş lezzetleri, romantik Boğaz manzarası, kaliteli ambiyansı ve güzel müzikleriyle, dile kolay tam 35 senedir olduğu gibi, bu sene de, İstanbul’un en trend mekanlarından biri olmaya devam edecek.Park Şamdan & The Bar İletişim Bilgileri
Adres: Hotel Les Ottomans, Muallim Naci Cad. No:68 34345 Kuruceşme – Istanbul
Tel: 0542 772 3333

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz