İşte bugün sizinle, farklı metodlar deneye deneye, nihayetinde en doğrusunu bulduğum ve acilen lazım olduğu anda, istediğim miktarda dondurulmuş kıymayı en hızlı ve sağlıklı şekilde çözmek için en iyi yöntem olduğuna inandığım, o çok gizli formülümü paylaşacağım. Ama başka kimseciklere söylemek yok. Aramızda! 🙂

Farz edin ki kıymayı kasaptan veya marketten aldınız ve eve geldiniz. Belki 500 gram belki 1 kg, her ne kadarsa artık… Diyelim ki hemen o anda kullanmayacaksınız ve ara ara yemeklerinize katarak ufak ufak miktarlarla, uzun sürede tüketmek niyetindesiniz. Eee derin dondurucuya nasıl kaldıracaksınız o zaman? Hadi bakalım cevap verin! I-ıh! İşte öyle değil… Aaaa hayır canım, ne alaka? Heh tabi tabi öyle yapın da, sonra çözülmek nedir bilmesin. Efendim efendiim? Sabahtan dışarı çıkarıp, akşamında kullanmak mı? Eyvaaah eyvah! :))
kiyma nasil saklanir

“Eeeh! O değil, bu değil… Biliyorsan lütfen anlat da, biz de aydınlanalım” dediğinizi duyar gibiyim kuzucuklarım:) Tamam o zaman, ricanızı kırmayıp, kendi denemelerimden yola çıkarak, bildiğim, duyduğum, işe yarayan ve yaramayan tüm yöntemleri, nedenleriyle anlatıyorum madem:)

Kıyma Dondururken ve Çözerken Yaptığımız Yanlışlar Nelermiş ki? 🙂

Yanlış 1: Kalın Kalıplar halinde saklamak

Ben eskiden kıymayı (diyelim ki 500 gr kıymayı) eve getirdiğimde ilk iş, göz kararı 100’er gramlık kadar 5 ayrı baton kalıba ayırır ve tek tek poşetleyip, derin dondurucuya kaldırırdım. Ama iş dönüşü akşama bir yemek hazırlarken, acilen içine katmak gerektiğinde, o kalıp haldeki miniminnacıcık kıyma bile, bekle bekle çözülmek nedir bilmezdi. Ocağı açıp, tencereye atsan, çevir çevir, hala tek parça… Demek ki bunu böyle yapmamak lazımmış. Bunu öğrendim, bu biiiiir!

Yanlış 2: Eti Naylon Poşet İçinde Sıcak Suda Bekletmek

Poşetle kaldırılan kıymaları ya da etleri, hızlı çözünsün diye poşetiyle birlikte sıcak suya daldıranlar olduğunu biliyorum. Aman diyim! Bu işlem de bakterilere zemin hazırlarmış, yapmasak iyi olur. Bu da ikiiii!

Yanlış 3: Mikrodalga ile çözündürmek

Tam anlamıyla yanlış demek, biraz hakkını yemek olur, son dakika eti çözdürmek gerekli olduğunda tabi ki de yapılabilir. Hatta benim de Mikrodalga ile ara sıra mecbur kalıp tavuk çözündürmüşlüğüm olmuştur zamanında. Ama gramajına kadar girip, ne kadar hassas ayar bile yapsam, tavukları sert bir şekilde hafiften pişirmeye de başladığı için yemeğin yumuşaklığını etkiledi diye pek sevmedim, bu da üüüç. Zaten herkesin evinde Mikrodalga olmadığına ve çok da masum bir alet olmadığı söylendiğine göre, bunu da geçiyorum:)

mikrodalga

Yanlış 4: Oda Sıcaklığında Çözündürmek

Bir kaç saat önce dolaptan çıkarsak da, oda sıcaklığında kendi kendine eritsek derseniz, böyle yapınca da sıcaklığın da etkisiyle içinde bakteri üremesini çok hızlanıyormuş mazalllah. Etti mi size dööört?

Yanlış 5: Buzdolabına Alarak Çözündürmek

Sabahtan veya bir gece öncesinden, sonra lazım olacağını hatırlayıp, -18C derecelik derin dondurucudan, +4 C derecelik buzdolabına aldınız diyelim… ki ben bunu, “altına uygun bir ekstra kap kullanarak, eriyen suların dolaba bulaşmasına engel olduğunuz müddetçe” iyi bir yöntem diye biliyordum, ama böyle bile olsa, bakteri üretimini durdursa da, çözülme işlemi nedeniyle suyunu dışa saldığınından, “besin değerinde kayıplara” sebep olduğu için uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyormuş. Aaaa ama, deliriciyimmm! Bu da mı gol değil Hakim bey? 🙂 İşte oldu beeeş!

“Beş kardeş de geliyor ama, aaa bu ne yahu! Ne yapsak yanlışmış meğer!:(” diye moralinizi bozmayın diyeceğim, ama durun hele sık yapılan hatalar daha bitmedi ki 🙂 Hem doğrusunu hep beraber öğrenelim ki, bazen sebebini bir türlü bulamadığımız gıda zehirlenmelerinin de önüne geçelim, değil mi ama?

Yoksa sağdan soldan duyuyorum da, gün geçmiyor ki birinin motoru (!) bozulmasın, “Ay bilmemkim de alttan-üsten gidiyormuş zavallı”, “yazık! fena feci cır cır olmuş” haberleri gelmesin:) Konunun önemini hatırlatması açısından açık konuşmakta fayda olduğuna kanaat getirdim bir an için. Ben bile durumu böylesine “adeta yaşatır gibi” dramatize edebildiğim için, kendi kendime şaştım kaldım:)))Günlük koşuşturmamız esnasında bilinçli davranıp, biraz özen gösterek, dondururken uygulayacağımız pratik yöntemler, daha sonra, hem çok daha kolayca çözdürmemize, hem de gıda zehirlenmelerini önlememize yardımcı olacaktır eminim.

kiyma-kolay-cozulmesi-icin-nasil-dondurulmali
Hiç yaptığınız olmadı mı sizin de? Kıymanın tamamını dondurucudan çıkarıp, eritip, bir kısmını kullanıp, kalanını o an lazım olmadığı için, yine dondurucuya koyarsınız hani ne fena sonuçlar yaratabileceğini hiç bilmeden? Mesala “bu kadar köfte bu akşamlık bize yeter” diye? Oysa lojistikte “soğuk zincirini kırmak” denilen bu işlem, öylesine yanlış ki, al sana göz göre bir cırcır sebebi! :))

Neymiş o zaman? İki lokma yemek uğruna zehirlenip, yatak döşek halsiz kalıp, arada da tuvalete depar atmak, hatta iğnelik, serumluk hale gelmek istemiyorsak, bundan böyle “buzu çözünen bir ürünü, asla ve asla tekrar dondurmuyormuşuz”.

Marketten dondurucu reyonundan aldığınız ürünler için de bu konu geçerli… Eğer hemen kullanmayacaksanız, eve gelir gelmez hiç dışarda bekletmeden, hemen dondurucuya yerleştirin. Tavuk, balık, kıyma, kırmızı et gibi farklı farklı etleri, çeşitlerine göre birbirinden ayrı olarak paketleyip saklamaya özen gösterin.

etler-kolay-cozulmesi-icin-nasil-dondurulmali

Çiğ etlerle ellerinizi değdirerek bir işlem yapacağınız zaman, mümkünse tek seferlik eldivenlerden takın.
cig-et-eldiven-kullanin

Yok eğer buna fırsat olmadıysa da ellerinizi ve kullandığınız kesme tahtası, kaşıklık, süzgeç, bıçak gibi malzemeleri, etle, tavukla işiniz bitince, hiç bekletmeden hemen iyice yıkayın ve eğer bulaştıysa mutfak tezgahını da iyice temizleyin ki bakteri üreyemesin.

cig-et-degmis-malzemeleri-yikayin

cig-et-degmis-malzemeleri-yikayin
Bazen kullanılan tavuk ya da et oldukça taze olmasına rağmen, zehirlenme vakaları duyarsınız hani? O neden olabiliyormuş biliyor musunuz? Hazırlanın! Şok olacaksınız!

Diyelim ki tavuk eti kestiğiniz bir kesme tahtası ve bıçak var kullandığınız… İyice yıkamadan, belki sadece yalancıktan şöyle bi’ sudan geçirerek, bir müddet sonra da aynı kesme tahtasında, aynı bıçakla Salata hazırlıklarına başlıyorsunuz…

Orada oluşan ve gözle göremediğiniz zararlı bakteriler, sizin ruhunuz bile duymadan, sinsice domateslerinize, marulunuza filan bulaşıyormuş. Sonra da salatada bakterilerin fink attığı o kısım, sofrada kimin çatalına denk gelirse artık, o zavallıcık biraz sonra başlıyormuş barsak kramplarıyla kıvranmaya ve şekilden şekle girmeye…

Eee bu durumda bilmeden, siz de kimi suçluyorsunuz tabi? Aklınıza ilk gelen şaibeli ürünü… Yani bu konuda “adı çıkmış 9’a, inmez 8″e olan “tavuk” oluyor bu gayr-i ihtiyari:)) Hiç aklına gelir mi insanın mis gibi yıkanmış, hatta belki kesilmeden önce sirkeli sularda bile bekletilmiş bir salatanın böyle bir şeyi yapabileceği? 🙂

O yüzden tekrarlıyorum, çiğ et, kıyma, tavuk, balık için kullandığınız şeyleri, işiniz biter bitmez hemen iyice yıkamak önemli.

cig-et-degmis-kesme-tahtasini-yikayin

cig-et-degmis-tezgahi-temizleyin
O zaman saklarken benim de uyguladığım Kolay Yöntemin Detayları Gelsin mi Artık? Haydi Başlıyorum o zaman!

Kıyma Nasıl Dondurulursa, Gerekince Daha Çabuk ve Sağlıklı Çözülür?

Kıymayı ilk alıp eve geldiğinizde, eğer hemen parça parça ayırıp, peketlemeye eğer o anda zamanınız yoksa, hiç dışarda bırakmadan, hemen buzdolabına koymaya özen gösterin.

İlk fırsat bulduğunuzda (mümkünse aynı gün içinde) sonra ne yapmak için kullanacağınızı ön görerek (mesela, yemeğe ilave etme, köfte yapma, burger köftesi hazırlama vs gibi) o miktarlara uygun şekilde göz kararı olarak belli miktarlara ayırın.

kiyma-kolay-cozulmesi-icin-nasil-dondurulmali

Köfte Kıyması Saklama

Ben kıyma alır almaz, köfte için kullanacağım kadarını, hemen malzelerini ekleyerek hazırlayıp, bu şekilde ayrı bir plastik kutuda en altına ve aralarına yağlı kağıt sererek saklıyorum. Bu sayede kaba ve birbirlerine yapışmamış oluyorlar ve ihtiyacım olduğunda, istediğim kadar miktarını, çözülmesini beklemeden hemen kullanabiliyorum.

Merak edenler için, “Köfte harcı nasıl hazırlanır” onu da adım adım resimli en kolay anlaşılır tarifiyle burada anlattım.

kofte saklama

Yemeklere İlave Edilecek Kıymanın Saklanması

Yemeklere tad vermesi için daha sonra kullanacağım kısmını ise yaklaşık 100’er gramlık miktarlara ayırıp, her birini tek tek bozdolabı poşetlerine alıyorum.

kiyma-kolay-cozulmesi-icin-nasil-dondurulmali
Sonra bir kullanımlık bu kıyma, poşetin içindeyken, düz bir tezgah üzerine koyup, poşetin üzerinden elimle bastırarak, o kıymayı mümkün olduğunca incecik hale getiriyorum ve poşetin ağzını düğümlüyorum. Bu bir normal buzdolabı poşeti de olur, kendinden kilitlenen poşet de… Yeter ki hava kalmayacak ve sonradan hava almayacak şekilde sıkıca kapatılabilsin.

kiyma-kolay-cozulmesi-icin-nasil-dondurulmali

Hem bu sayede, olur da daha sonra, değişik bir yemek için kullanmam gerekir ve bu minik miktar bana az veya fazla gelirse, ince olduğu için kolayca kırarak ya da keserek azaltabilir ya da istediğim miktarı diğer poşetten ekleyip, artırabilirim. Harika değil mi ama? 🙂

kiyma-kolay-cozulmesi-icin-nasil-dondurulmali
Derin dondurucudaki diğer malzemelerden tamamen ayrı olarak muhafaza etmek için, sonrasında tek tek tüm poşetleri, bir kapalı kabın veya poşetin içine toplu olarak koyup, ağzını iyice kapatıyorum. Aynı mantıkla bir başka yöntem olarak, kıymaları, aralarına yağlı kağıt koyarak yine ince katmanlar halinde birlikte de paketleyebilirsiniz tabi:)

Böyle ince halde dondurunca, lazım olduğunda o an derin dondurucudan çıkarıp, ocağa bir tencere veya tavaya biraz yağ koyup kızdırdığınızda ve donmuş kıymayı erimesini hiç beklemeden eklediğinizde, en sağlıklı şekliyle, kısık ateşte bile hemen çözülüp, kolayca ve zahmetsizce pişmeye başlıyor.
kiyma-kolay-cozulmesi-icin-nasil-dondurulmali

Yoksa Canınız Bu Aralar Leziz Bir Hamburger mi Çekiyor?

Eğer hayalini kurduğum o enfes Hamburgeri ilk fırsatta evde kendim hazırlamaya karar verdiysem, ihtiyaç anında pratik olması için köftesini kıymayı aldığım gün hemen hazırlayıp, yassı yuvarlak şekil verip, aralarına yine yağlı kağıtlar koyarak bir kapalı poşetle dondurucuya kaldırıyorum.

Üşenmeyip, baştan yapılan bu işlemler, sonrasında büyük kolaylık ve zaman tasarrufu sağlıyor:) Herkese tavsiye ederim:)

Bu ve bunun gibi önerilerimi ve adım adım resimli tariflerimi seviyorsanız, Hürriyet Bumerang Ödüllerinde “En Çalışkan Blog” adayı olan, üşenmek nedir bilmeyen Üşengeç Şef’inize siz de destek olabilirsiniz. Ön elemeyi SMS oylaması ile yaptıkları için, tüm oylarınız benim için çok kıymetli:) Oy vermek için Üşengeç Şef’e OY VER  ‘e tıklayınız.

Bir saniyeliğine size zahmet vereceğim belki, ama şu ödülü de bu sene alalım artık yahu:)

usengecsef.com
www.facebook.com/usengecsef
www.twitter.com/usengecsef
www.instagram.com/usengecsef

Önceki İçerikTrileçe Tatlısı Tarifi
Sonraki İçerikKayısı Yumurta Tarifi

17 YORUM

 1. Bir küçük not, kesme tahtalarını zaman zaman sirke ile silmekte büyük yarar olduğu söyleniyor bakterileri öldürmesi açısından.
  Hatta mümkünse sebze ve et ürünleri için farklı tahtalar kullanılması öneriliyor.
  Yada aynı tahtanın bir yüzünü et, diğer yüzünü sebzelere ayırmak da mümkün olabilir.

  • Teşekkürler Ebrashcam,

   Çok uğraştırdı, günlerce yazdım ve resim çekip edit ettim ama bu derece beğenildiğini ve ilgi gördüğünü, insanlara faydası olduğunu görünce, hepsine değdi:) Muck <3

 2. Emeğinize sağlık, sitenizden çok yararlandım. Benim birkaç önerim olacak. Mesela "tek kişilik yemek tarifleri". Bu konuda Türkçe bir kaynak yok denilebilir. Oysa İngilizce var:
  http://studentrecipes.com/recipes/cooking-for-one/
  http://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/meals-one
  Bunların sorunu malzemelerin ülkemize biraz yabancı olması. Bir de tek kişi için haftalık alışveriş listesi ve bununla yapılacak haftalık yemek menüsü fikri geldi aklıma. Bunun birkaç versiyonu olabilir. İki kişi için ayrı bir liste olabilir. Ben sebze meyve gibi şeyleri genelde fazla almış oluyorum sonra israf oluyor.
  Bir mutfakta olması gereken malzemeler. Çabuk bozulan yiyecekler ve ortalama bozulma süreleri. Diyelim maydanoz arttı, ne yapabilirim, nerede kullanabilirim gibi…Tam olarak çöpe dönüşmeden değerlendirme yolları…

  • Sevgi Hanımcım, Üşengeç Şef'in tarzı böyle:) Detaycı ve eğlenceli.
   Amacı sizin gibi hamarat hanımları, daha da hamarat yapmak değil, yemek yapma işini hiç bilmeyen, sevmeyen, özellikle yeni evli, bekar, öğrenci,kariyer odaklı vs gibi hanım ve beylere, sıfırdan bir şeyler anlatarak, kendilerini idare edebilir hale getirmek. Böyle olunca tüm detayları anlatmam gerekiyor doğal olarak. Çünkü ilk yemek pişirme tecrübesini benim adım adım tariflerimle bakarakyapanlardan, harika yemekler ortaya çıkardıklarında aldığım "Allah razı olsun" mesajlarının değeri hiç bir şeyle ölçülemez. Bu yüzden ben de uzun saatlerimi, günlerimi bu kadar yoğun programıma rağmeni onlara faydalı bir yazı hazırlayabilmek için harcamaya hiç gocunmuyor ve takdir edildikçe daha büyük keyifle yazıyorum.
   Sevgilerimle,
   Üşengeç Şef

  • Kullanacağınız zaman 1 gece önceden dondurucudan çıkarıp buzdolabı kısmına alabilirsiniz. Ertesi güne kadar çözülür, yeni yoğrulmuş kıymadan yapılmış gibi olur. Ben donmuş köfteleri hiç çözülmeden de kızartıyorum teflon tavada çok az yağ ile… Kapağını kapatıyorum ve istediğim kıvamda pişiriyorum.

 3. Et yemeği hiç yapmamış birisi olarak bu konuda en ufak ayrıntı bile benim için çok değerli. Çok teşekkürler. Kızım için gönül rahatlığıyla dondurup çözebileceğim artık.

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz