Bugün “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” ve Pazar Pazar böyle şeyler duymayı hiç istemeseniz de, unutmamalı ki hepimiz birer engelli adayıyız… Evde tekerlekli sandalyeyle veya değneklerle gezinecek ortamı sağlasam da, bu kapıdan dışarı çıktığım anda biliyorum ki, dışarısı merdivenlerle, kaldırımlarla, kısacası engellerle dolu… Engellilere “bön bön” bakıp rahatsız etmek ya da “ah vah” yapıp acımak yerine, esas onun hayatını kolaylaştırmak ve Engelli haklarını korumak için birşeyler yapmalı.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Ampute Futbol Milli takımımızın, Avrupa Şampiyonu olarak bize yaşattığı gururu da hatırlarsak, engellilerin eğitim, çalışma ve sosyalleşme fırsat verilirse, üreten ve kendine yeten bireyler olarak, nasıl zaferlere imza atacağını hayal bile edemezsiniz.

turkiye-ampute-milli-futbol-takimi-sampiyon

Paralimpik Okçuluk Dünya Şampiyonu

İşte onlardan Yiğit Caner Aydın…  Talihsiz bir kaza sonucu, omurilik felci olmasına ve “Yaşamaz” denilmesine rağmen o yılmamış ve kaza öncesi biriktirdiği parayı kullanarak aldığı ok ve yay ile, evinin bodrum katında, bir hedef tahtası almaya bütçesi yetmediği için, gerekirse, yastıklardan hedef tahtası yaparak, bıkmadan usanmadan antreman yapmış. Sonucunda Çin’de düzenlenen Paralimpik Okçuluk Dünya Şampiyonası’nda, tam iki Dünya rekoru kırarak şampiyon olmuş.

Benimle irtibata geçen arkadaşlarından aldığım bilgiye göre, Mayıs 2018’deki Avrupa Şampiyonası ve 2020 Tokyo Olimpiyatlarında, Yiğit Caner kardeşimizin, yine bol ödüllü başarılarla Türkiye’yi temsil edebilmesi ve hepsinden önemlisi daha sağlıklı hareket edebilmesi için özel bir bir sandalyeye ihtiyacı varmış. 10 bin Euro değerindeki bu sandalyenin bedeli, ailesinin de altından kalkabileceği bir rakam olmadığı için, arkadaşları kendi aralarında para  toplamaya çalışmış ama bu tabi ki hiç yeterli olamamış. O zaman şimdi direkt kendisiyle irtibata geçerek, bu milli sporcumuza destek verme zamanı! (Instagram: @yigitcaner)

yigit-caner-aydin-paralimpik-okculuk-dunya-sampiyonu

Dünya Engelliler Serbest Dalış Rekortmeni

Ve bir diğeri Ufuk Koçak, nam-ı diğer Ufuk Engeltanımaz (Instagram: @ufukengeltanimaz)  Kendisi 1999 depreminde 3 gün enkaz altında kalarak, ailesini ve ayaklarını orada bırakmış ama bu travma bile, onun tekrar tekrar Dünya Engellenenler (!) Serbest Dalış rekortmenliği kazanmasına engel olamamış. Engelli diye bir kavramın olmadığını, engelli yollar, engelli ulaşım araçları, engelli mimari yapılar olduğunu, bu engellere takılan insanların “Engelli” değil; “Engellenen” olduğunu insanlara anlatmaya çalışıyor her fırsatta..

ufuk-engeltanimaz-kocak-paralimpik-dalis-sampiyonu
Fotoğraf: Raif Çancı

Türkiye’de tüplü dalış, yelken ve rüzgâr sörfü, su kayağı, kaya tırmanışı, dağcılık-kampçılık ve motorsiklet dahil pek çok spor dalını yapan ve bu konuda eğitim veren tek engelli sporcu olmasına rağmen, “Dağa çıkmak, metrobüse binmekten daha kolay” dediğinde ise maalesef çok da haklı.

Bence bu konu en iyi, empati kurularak çözümlenebilir. İlla başınıza gelmesi gerekmez. Durun ve iki saniyeliğine kendinizin ya da en sevdiğinizin engelli olduğunu düşünün. Allah korusun tabi ama sadece düşüncesiyle bile eminim sizler de engelli kardeşlerimizin, insani şartlarda yaşaması için gereken haklarına kavuşması yolunda benim gibi duyarlı destekçilerden olacaksınız.

Fiziksel engellerine boyun eğmeyerek, “imkansız” denileni başarıp, ay yıldızlı şanlı bayrağımızın, tüm dünyanın gözleri önünde göndere çekilmesini sağlayıp, milli marşımızı yüksek sesle okuma gururunu bizlere yaşattıkları için onlara minnettarım. Unutmayalım ki; Gerçek engel, “bedende” değil, “düşüncelerimizde” Dilerim tüm imkanlarına rağmen, Allah’a şükretmeyi ve gülümsemeyi bile unutan herkese örnek olsunlar.

2 YORUM

  1. Güzel yüreğim benim senin bu duyarlılığın yokmu sana hayranlığım her konuda binkat daha fazla artıyor…Senin gibi herkes bu konularda duyarlı kalınsa güzel ülkemiz daha güzel yaşanır hale gelir…Dediğin gibi hepimiz birer engelli adayıyız kimse benim başıma gelmez demesin hatta hor görülmesin…İnsan yeterki istesin yapamayacağı iş yoktur senin de bahsettiğin gibi bir çok güzel insan zorlukları yenerek bir çok başarıya imzalarını atmışlar…En büyük desteği bizim de onların yanında olduğumuzu göstermeliyiz…

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz