Geçen hafta Mekanist’in davetlisi bloggerlar olarak “The Marmara Chocolate”ın düzenlediği çikolata atölyesi ve tadım etkinliğindeydik.

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Taksim Meydanı’nın klasiği; The Marmara Hoteli’nin çikolatalarını daha yakından tanımak için Tuti Restaurant’ının özel yemek bölümünde, otelin Yeme-İçme koordinatörü Nedim Albayrak ve Hollandalı sempatik Baş Şefi Rudolph Van Nunen, konuklar Türk kahvelerini yudumlarken, ağırlıkla Güney Amerika’da gerçekleştirilen kakaonun, o büyük emek isteyen ve her biri el işçiliğine dayanan üretim ve hazırlık aşamalarını ve çikolatanın tarihini, video görüntüleri eşliğinde adım adım anlattı.

Masalarımızı süsleyen yılbaşı konseptli çam ağacı şeklindeki Çikolatalar, ne kadar da iştah açıcı, değil mi ama?
cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Çok fazla teknik bilgiye girmek istemiyorum ama çikolata konusunda öğrendiğim bir kaç önemli ipucu var ki bunları tüm çikolataseverlerin bilmesi gerektiğine inanıyorum. Neler mi?
cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Bir çikolataya çikolata denilebilmesi için içinde en az %40 oranında Kakao içermesi gerekiyormuş. Hele de Bitter çikolata olabilmesi için bu oran, en az %70’ler olmalıymış. Çikolatanın iyi kalitede olduğun bir önemli göstergesi de parlaklığı ve parmaklarınızla tuttuğunuzu varsayarsak, vücut sıcaklığınızla erimesi ve içinde kabarcıklar bulunmuyor olmasıymış. Artık bu birkaç püf noktası sayesinde, çikolata bilinci konusunda bir level atlamış sayılabiliriz herhalde:)

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Çikolata hakkında her şey bir yana, ama söylendiğine göre kendisi en çok bilinen doğal afrodizyak… Tabi ki, doğal ve saf çikolata ile işlenmiş olan çeşitlerinin etkisi bir olmuyormuş. Çünkü doğal çikolata, afrodizyak etkili bir madde olan “anandamid” içeriyormuş ve beyinde “aşk kimyasalı” olarak bilinen “dopamin” salgılanmasını sağlıyormuş. Bu sayede de beynin, keyifle ilgili olan kısmı harekete geçiyormuş. Bir parça doğal çikolatanın yaptıklarına bakar mısınız??? 🙂
cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Bu sohbetten sonra, otelin girişinde hemen solda yer alan “The Marmara Chocolate Shop”a geçtik.

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

cikolata-the-marmara-horel-istanbulcikolata-the-marmara-horel-istanbul

Farklı farklı çikolata çeşitlerinin, en kaliteli şekilde muhafaza edildiği birbirinden şık ve zarif kutu tasarımları içinde sunulduğu mağaza kısmından sonra, esas merak ettiğimiz, işin membaına, yani çikolata üretim yerine ziyaret zamanı geldi işte…

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Üretimhaneye, çalışanlar dışında girilmesi yasak olduğu için, özel izinle ve özel kıyafetler, bone ve galoşlarla alınan bloggerlerın, bir anda nasıl da gözünün döndüğünü hayal ediyorsunuzdur sanırım:)

Burası özel iklimlendirme ile 16 C derecede sabit olarak muhafaza edilmesine rağmen, bildiğiniz cennetten bir köşe 🙂

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Etrafınız sınırsız miktarda çikolata hammaddesi ve çeşit çeşit yüzlerce çikolata ile sarılmış.  Hele de havaya hakim olan aşırı miktardaki Kakao kokusu, baş döndüren cinsten… İnsan daha ne ister?
Derken Çikolata Şefi Sabri Usta biz meraklı ve gözü dönmüş bloggerlara, adım adım çikolata yapım aşamalarını uygulamalı olarak anlatmaya başladı.

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

En çok aklımda kalanı; Benmari usulü benzeri yöntemlerle bu kocaman paketler içindeki en kaliteli Belçika çikolatası olan Callebaut’ların ergiyik hale getirilmesi ve bu iş için özel hazırlanmış mermerler üzerinde spatula ile hızlı hareketle karıştırılarak, içindeki moleküllerin harekete geçirilmesi sonrası, derince bir kaba alıp, oradan huni şekilli yağlı kağıtlara doldurulması ve huninin ucu kesilerek, çikolatanın şekilli kalıplara sıkılarak, sertleştirilmesi işlemi oldu.

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Bu esnada tabi, tadım kısmına da geçildi ve bazılarımız Wasabili çikolatayı duyunca denedi, bazıları İsotluya şans verdi, bazıları da Vişne Likörlüye bayıldı.

“Sen ne yaptın?” derseniz, ben yine en sevdiğimden şaşmadım! Yine gittim ve yüzlerce çeşit arasında Fıstıklı çikolatayı aradım, buldum ve bayıldım. Bir anda fazla şeker yükleyip, kalori almak istemediğimden, kendimi 3 küçük çikolata tadımı ile sınırladığım için günün sonunda mutlu ve gururluydum.

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

cikolata-the-marmara-horel-istanbul
“Beyoğlu Çikolatası” diye de bilinen fındıklı- fıstıklı çikolatalardan- Praline; Truffe’lüsünden-Drajesine; Lokumlusundan-Likörlüsüne; Meyvelisinden-Baharatlısına; Kahvelisinden-Gofretlisine, sınırsız bir yaratıcılığa ve çok steril, özenli ve titiz bir çalışma ortamına gözlerimizle şahit olup, lezzetlerinin kalitesini de bizzat tadarak onayladıktan sonra, kapanışı yapmak üzere tekrar Tuti Restaurant’a geçtik.

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Yeterince çikolataya doyulmamış gibi, bu sefer de Çikolatalardan oluşan çılgın bir tatlı tabağı ikram edilmez mi? :))
cikolata-the-marmara-horel-istanbul
“Şef’in Randevusu” isimli bu tatlının içinden başka bir dünya çıkıyor.  Huni şekilli kapağın içi, frambuaz dolgulu çikolatalı mousse, altında kalan kase şekilli çikolatanın içinde ise “passion fruit” denilen “çarkıfelek” meyvesinden hazırlanmış özel jöle ile sunuluyor. Onun o ekşimtrak tadı ile çikolatanın tatlı tadı birleşince bir tatlı-ekşi dengesi hedeflenmiş.
cikolata-the-marmara-horel-istanbul
Onun yanındaki dikdörtgen şekilli olan; üzerinde 24 ayar yenilebilir altın tozları bulunan Çikolatalı Tartolet ve onun yanındaki de Vişne Likörlü Çikolata… Yapımı aylar süren oldukça meşakkatli bir lezzet…

Valla ben istihap haddimi doldurduğum için kendimi tutmaya kararlıydım, aralarından sadece en sağda gördüğünüz sıvı çikolata dolgulu sıcak mini keke “hayır” diyemedim. Herkesin büyük bir iştahla ve afiyetle, heyecan içerisinde yediği çikolatalı tatlıları gördükçe, bu güzel günden aldığımız keyif daha da arttı.

cikolata-the-marmara-horel-istanbul
Bu harika etkinlik süresince bizi en güzel şekilde ağırlayan The Marmara Hotel yetkilileri Nedim Akbayrak, Altuğ Canbulat, Taner Özkara, Ceyda Kurtiş’e ve engin bilgi ve tecrübelerini bizlerden esirgemeyen Şefler Rudolf Van Nunen ve Sabri Usta’ya ve bugünün organizatörü Mekanist’e çok teşekkür eder, yılbaşı hediye alternatifleri arasında bu eşsiz lezzeti de aklınızın bir köşesinde bulundurmanızı öneririm:)

cikolata-the-marmara-horel-istanbul

Fiyatları hakkında da fikir vermesi açısından bir kaç örnek vermek gerekirse; 200 gr’lık paketler 60 TL’den başlıyor. Metal kutularda 800 gr.’lık karışık pralinler 100 TL civarı ve 350 gr Truffe 85 TL.

2 YORUM

  1. merhaba, tüm çikolatalar süper görünüyor, kendinize nasıl hakim olduğunuzu merak ettim, tam olarak düşünceniz veya kaygınız nedir? şeker hastası mısınız? veya kilo almamak adına mı?

    • Gözüm dönmesin diye kendimi frenledim. Çünkü şeker hastası değilim ama Hipoglisemi denilen bir durumum var yani şeker seviyem, yemek aralarını açtığım zaman çok fazla düşüyor. Sonra bir şey yediğimde ise bir anda yükselip, sonra tekrar düşüşe geçiyor. Halsizlik, uyku hali, konsantrasyon bozukluğu yapabiliyor. Bu yüzden ana ve ara öğünleri atlamadan ve glisemik indeksi düşük ve sağlıklı şeylerle beslenilmesi tavsiye ediliyor. 3 tane çikolata da yesek, 1 kilo da sonuçta maksat tadına bakmak olduğuna göre, gereksizce aşırıya kaçmak istemedim. Ben bile kendime şaştım valla bu nasıl bir oto-kontrolmüş diye:) Çünkü bazen evde Nutella kavanozuna kaşıkla daldığım da oluyor:)

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz