Çocuğunuz Ders Çalışmak İstemiyorsa Ne Yapmalı?

  • Düşünün ki, size de bir şey diretilse, yapmak içinizden gelmezdi inadına! Bunu da hesaba katarak, çocuğa devamlı “Ödevini yap!” deyip durmayın. “Yarın sınavda bunu mu soracaklar evladım?” tarzı ironik sorular, bir kulaktan girip, ötekinden çıkıyor bilesiniz. Bu şekilde inatlaşmak yerine, gününün nasıl geçtiğini dinleyip, belirli bir süre birlikte kaliteli zaman geçirdikten sonra, “Haydi bakalım, şimdi herkes işinin başına!” diyebilirsiniz.Sabah mı daha iyi öğreniyor, akşam mı? Çocuğunuzun bu özelliklerini inceleyin.
  • Okuyarak mı, dinleyerek mi, yoksa seyrederek mi daha iyi anlıyor? Görsel hafızası mı, işitsel hafızası mı yoksa dokunsal hafızası mı daha etkili, bunu tespit etmeye ve hangisi daha baskınsa o yöntemden faydalanmaya çalışın.

cocuga-ders-calistirma-teknikleri

  • Ödevlerin hepsini bir anda yapmasını beklemektense, arada mola verilen, nefes alınan kısa bölümler halinde yapmasını sağlayın. En zor ödevin sonlara bırakılmaması, iyice yorulup, konsantrasyon güçlüğü yaşayacağı için, hevesinin kırılmaması açısından önemli.
  • Çocuğunuz belirlenen hedefe ulaştığında, illa ki maddi olması gerekmeyen bir ödül sistemi getirmeyi de deneyebilirsiniz mesela. Öyle uzun uzun TV seyretme veya saatlerce bilgisayar oynama izni gibi tekliflerle geldiğinde, sizden ricam anne ve baba olarak, ortak bir tavır belirlemeniz ve bunu mümkünse esnetmeyip, tavrınızı korumanız yönünde olacaktır. Onun yerine ilgi duyduğu bir enstrümanı öğrenmesi için müzik kursuna yazdırmak, gitmeyi çok istediği bir animasyon filmi veya oyun parkına götürmek veya almayı çok istediği bir dergiyi veya oyuncağı hediye etmek harika bir deneyim sunacağı için daha cazip bir ödül olabilir.
  • Ödev yaparken hiç yardım etmemezlik de olmaz tabi. Zaten bu durum, çocukta güvensizlik yaratır, hayatta zorluklarla karşılaştığında, tek başına kalacağını hissettirir ve yalnızlık korkusu getirir. “Yapabildiklerini yap, içinden çıkamadığın bir konu olduğunda ben buradayım” mesajı çok daha yapıcı değil mi sizce de?
  • Ara öğün olarak yanında hazır topkek, çikolata veya paketli hazır gıdalar yerine; süt ve süt ürünleri, ceviz, fındık, meyve ve kuru meyve gibi faydalı yiyecek ve içecekler bulunması, dengeli ve liften zengin beslenme kadar, çocuğun kan şekerini aynı seviyelerde tutmaya da yardımcı olacağı için, dersine daha kolay konsantre olmasını da sağlayacaktır.
  • Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslama yapmaktan vazgeçin derim. Sizi de işinizde veya evinizde benzer konumdaki başka kişilerle kıyaslasalar neler hissederdiniz? Sadece bunu düşünüp empati kurmanız yeterli.
  • Ama herşeye rağmen, hiç ödev yapmak istemiyor ve devamlı sizi yanında istiyorsa, ya da en ufak bir ödevi bile saatlerce sürüyorsa; bundan farklı olarak, aslında uğraşıp, didinip çalıştığı halde, yine de başarılı olamıyorsa, konsantrasyon bozukluğu varsa, işte o zaman bu durumların altında yatan sebepleri bulmak ve geç kalmadan çözüme kavuşturmak için bir uzmandan destek alınması en güzeli.

Haydi bakalım! Çocuğunuz için en doğrusunu yapacağınız konusunda size güveniyor, kuzucuklara harika bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.

1
2
Önceki İçerik4 Adımda Elbise Dolabı Ayıklama ve Düzenleme Tüyoları
Sonraki İçerik15. İstanbul Bienali – “İyi Bir Komşu”

2 YORUM

  1. Okul benim de en sevdiğim yerlerden biriydi hep o dönemde sosyalleşebildiğimiz tek yerdi.Kırtasiye alışverişi benim de hala en sevdiğim sanırım bizim dönemimizde bulamadığımız çeşitlilikten kaynaklanıyor.Bir de şu okullar açıldığı için bayrameden veliler halayı var ya onun halaybaşıyım ve benim keçiler anne bu kadar belli etme mutluluğunu diyorlar ben de eğitim herşeyden önemli ben sizin için mutluyum diyorum 🤣 Yeni eğitim yılı hayırlı olsun ülkemize çocuklarımıza.

  2. Yaaa bayıldım ne güzel bir anı…. Çocukluk güzel yaaa keşke tekrar çocukluk yıllarıma dönsem… Ne güzel yıllar benim dee küçük bir anım varrr okulun ilk günü tabiki devlet okulu o günü bir hevesle bitirdik ama takii çıkışda elime koca bir çanta tutuşturana kadar artık sesiz sakin olduğumdanmıdır bilemedim ama şok olmuştum çantanın içinde bir dolu okul araç gereçleri vee kıyafet çocukluk yaaa işte ne yapacağımı bilemedim okul hemen evimizin arkasında kalıyordu ben ağlaya ağlaya eve geldim bizimkiler bahçede oturuyordu ne oldu demelerine kalmadan dayım anlamıştı konuyu meğerse okul aile birliğinin fakir öğrencilere yapılan bir yardımmış dayım la babam okulu birbirine katmışdı nasıl araştırmadan böyle bir şey yapabilirsiniz diye demem o ki hiç unutmadığım bir anı yanıydı…Ögrencilerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar dilerim…

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz