Eti Nasıl Mühürleriz?

Şimdi o erimiş kendi iç yağının içine, kuzu etini ilave edip, en yüksek ateşte hızlı hızlı her yerini karıştırarak, etimizi mühürlüyoruz. Yani etin her yeri o yüksek ateşi görüyor ve etrafı koyulaşıyor ama içi henüz çiğ halde tabi ki. Bunun amacı etin kendi öz suyunu bu şekilde içinde muhafaza etmesini ve yumuşak kalmasını sağlamak.

Mühürleme işlemi bittikten sonra, ocağın altını daha kısık ateşe alıyoruz ve tencerenin kapağını da kapatarak, günlük et olduğu için uzun sürecek pişme işlemine böylece başlıyoruz. Her dakika değil ama, arada yine gelip bir alt üst edip, karıştırmanızı öneririm.

Kavurma piştikten yani etiniz istediğiniz yumuşaklığa geldikten sonra, içine aromasını vermesi ve lezzetini daha da artırması için, etin miktarına göre değişecek şekilde, fotoğrafta gördüğünüz oranda tereyağ ekliyoruz.

nefis-kurban-kavurma-nasil-yapilir-resimli-tarif

Tereyağını, etin her yerine homojen şekilde ulaştıracak şekilde tavayı karıştırıyoruz. Tereyağ eriyince, artık pişirme işleminin sonlarına geldiğimize göre, tuzu ve diğer baharatları katma zamanı, işte şimdi geliyor.

İstediğiniz miktarda tuz, ve arzununa göre pulbiber, karabiber ve kekiği etinize ekleyip, güzelce karıştırdığınızda kurban etinizin kavurma işlemi de sona ermiş oluyor.

Etin Yanıına Ne Yakışır? Tabi ki Nefis Bir Pilav

Yanına nefis bir de pilav yapmak isterseniz, en kolay anlatımlı tariflerine Üşengeç Şef’den adım adım resimli Sade Pilav tarifi veya Şehriyeli Pilav Tarifi‘ne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Haydi afiyet olsun:)

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz